Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Lightyear, eestlaste poolt loodud investeerimisäpp

Endised Wise’i töötajad Martin Sokk ja Mihkel Aamer on turule tulnud investeerimisäpiga Lightyear. Oma teenuse kaudu soovitakse pakkuda ilma tehingu- ja haldustasudeta investeerimist ülemaailmsetele aktsiaturgudele.

Täiendused:

 • 05.2024.: Rahaturufondid liikusid nüüd Kasvufondi toote alla ehk kasutajakogemus muutus lihtsamaks. Samuti vähendas Lightyear oma tasu senise 0,30% pealt 0,15%-ni. Koos Blackrocki tasudega kokku 0,25% aastas.
 • 02.2024.: Lightyeari kaudu on võimalik andmed automaatselt tuludeklaratsioonile saata.
 • 02.2024: Veebi versioonis on nüüdsest olemas ka aktsiate ja fondide screener (sõeluja?), millega saab enda tingimustele vastavaid investeeringuid otsida.
 • 11.2023.: Nüüdsest on võimalik kasutada stop tehingukorraldusi USA börsi täisaktsiate peal.
 • 11.2023.: Lisandus kulla ETC iShares Physical Gold ETC näol ja novembrist saab kaubelda ka Hispaania aktsiatega.
 • 09.2023.: Lightyear lisas investeerimisvõimaluste alla rahaturufondid. Vt rahaturufondide lõigust täpsemalt.
 • 04.2023.: Alates 03. aprillist 2023. kehtestati tehingutasud aktsiatega tehtavatele tehingutele. ETFidega tehingud on endiselt tasuta.

Olen seda nüüdseks veidi katsetanud ja asutajaid küsimustega pommitanud. Vaatame siis lähemalt, millega tegu.

Lightyear pakub uutele kasutajatele teenusega tutvumiseks 10 ilma tehingutasudeta tehingut*: RF10
Lisainfo ja äpi leiad siit.

*Tegemist on soovituskoodiga, mis kehtib ainult uutele kasutajatele, eeldab, et kannad vähemalt 50€ kontole ja mille puhul Lightyear tasub mulle 20 € iga uue tingimused täitnud kliendi toomise eest.
Investeerimisteenust pakub Lightyear Europe AS. Tutvu tingimuste ja riskidega: golightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt.

Lightyear plussid

 • Haldustasud puuduvad.
 • Tehingutasud ETFide ostmisel puuduvad.
 • Üsna lihtne kontot luua ja kasutada (erinevalt Interactive Brokersist).
 • Sooduskoodiga saad mõned tehingutasuta ostud-müügid teha.
 • Valuutavahetus on vähemalt väiksemate summadega üsna soodne.
 • Saab investeerida aktsiaosadesse ehk ei pea aktsiat ostma $127 kaupa, vaid võid ka $200 eest osta umbes 1,6 aktsiat.
 • W8-BEN(-E) vormi täitmine käib automaatselt.
 • Osta ja hoia lähenemisega saab osta ETFe investeerimiskonto raames.
 • Võimalik luua ettevõtte konto.
 • Kontol seisva raha eest saab ka pisikest intressi keskpanga intressimäär miinus 0,75% jagu. Täpsemad numbrid leiab siit.
 • Soovi korral saab oma raha parkida ka rahaturufondidesse läbi Kasvufondi toote.
 • Olemas ka toimiv veebirakendus.
 • Automaatne tulude deklareerimine.
 • Eestikeelne äpp.

Lightyear miinused

 • Investeerimiskonto kaudu investeerimine on piiratud.
 • Eestlased USD otse kontole kanda ei saa.
 • ETF puhul saab osta ainult terve aktsia ehk osade kaupa ostmist pole.
 • Suhteliselt uus ettevõtmine.

Kasutajakogemusest

Konto tegemine oli üsna lihtne ja läks libedalt. Kasutamise juures olid mõned pisikesed veidi segased või mitte just eriti mugavad kohad. Ühesõnaga, mõned puudused kasutamise mugavuse ja selguse juures on, aga kuna tegemist on päris uue asjaga, siis ilmselt ei vääri eraldi välja toomist, sest nende parandamine olevat juba töös.

Lightyear turu kauplemisaegade info
Üks mõnus kasutusmugavuse funktsioon on see, et saad kohe aktsia juurest lahti klikkida ja vaadata, millal kauplemispäev algab.

Maksete puhul oleks võinud loota, et need käivad sekunditega, sest ikkagi LHVsse justkui ülekanne. Tegelikult aga võib mõnikord veidi aega minna. Esimene testkanne LHVst jõudis kohale millalgi 10-20 minuti vahel, nii et endiselt täitsa hea kiirusega. Samas teine testkanne jälle oli sekunditega kohal, nagu peakski olema.

Ettevõtte ehk OÜ konto avamine Lightyearis

Selleks, et luua ettevõtte konto, tuleb kõigepealt teha eraisiku konto. Kui eraisiku konto valmis, siis ilmub vasakul oma avatarile klikkides leht, kus nupukene “Open a Business Account” ärikonto avamiseks.

ettevõtte konto avamine Lightyearis

Seal tuleb sisestada ettevõtte nimi või registrikood ja Lightyear otsib ise vajalikud lisaandmed üles. Kinnitad selle ära, vastad paarile küsimusele, nõustud tingimustega ja ongi konto valmis. Lõplik verifitseerimine võib veel natukene aega võtta. Kokkuvõttes päris kiire ja lihtne protsess.

Võimalik on registreerida konto ka mitme omanikuga ettevõttele.

W8-BEN-E vormi täitmine käib automaatselt, mis on väga mugav lahendus.

Tehingu tegemine

Aktsiate ostmine on suhteliselt lihtne. Valid omale huvipakkuva aktsia, vajutad sinna peale, määrad ära summa, millega osta tahad, valid tehingutüübi, kinnitad ja valmis. Tehingutüüpidena on hetkel valikus turuhinna ja limiithinnaga tehing. Tingimuste järgi on plaanis ka stop orderid. Valuutavahetus käib automaatselt.

USA aktsiate puhul saad osta nn murdaktsiaid ja ETF on vähemalt hetkeseisuga ainult tervete aktsiate kaupa saadaval. Murdaktsiate puhul kasutatakse tehingu tegemiseks USA National Market System NBBO (national best bid and offer) hinda. Seega peaks reeglina olema tegemist üsna hea hinnaga.

Kui sisestad tehingu kauplemise välisel ajal, siis jääb tehing ootele. Soovi korral saad selle korralduse enne turu avanemist ära tühistada. Vastava koha leiad nii äpi esilehelt, kuhu ilmub nupuke sõnaga “Pending” kui ka konkreetse aktsia lehele minnes, kus leiad allapoole kerides oma korralduse üles.

Lightyear minimaalne tehingusumma.
Minimaalne tehingusumma on $1.

Siiski tasub arvestada, et kui tehingu tegemiseks on vaja teha valuuta vahetust, siis see tehakse kohe ära, isegi kui börs on parasjagu suletud. Peale tehingukorralduse tühistamist on sul seega vajalik kogus valuutat endiselt vahetatud.

Müügist saadud raha kasutamine

Tingimuste järgi kehtib sageli vana hea T+2 reeglistik ehk peale aktsiate müüki pead ootama kaks päeva, enne kui tehing on lõpule viidud ja müügist saadud raha kasutada saab.

Praktikas müüsin väikese summa eest USA aktsiat maha ja raha oli kohe kontol. Sain selle eest taas aktsiaid osta. Uurisin Lightyear käest üle ja tuligi välja, et T+2 kehtib väljamaksetele. Tehinguid saad teha kohe, aga kui seda raha oma pangakontole soovid kanda, siis makse tehakse ikkagi alles peale kahe päeva möödumist.

Maksud ja raportid

Maksudega on samuti hetkel seis pisut kehvapoolne. Esmapilgul oma Lightyear kontole raha kandes tundub, nagu sul oleks seal isiklik LHV panga poolt väljastatud IBAN konto. See peaks nagu investeerimiskontoks sobima.

Investeerimiskonto kasutamisest Lightyeariga

Tegelikkuses aga on tegemist hoopis nn vIBANi ehk virtuaalse IBANiga. See tähendab, et sa küll näed justkui enda pangakonto andmeid, aga tegelikult on see lihtsalt näiline konto, mille kaudu raha suunatakse edasi Lightyeari pangakontole. vIBANi seega investeerimiskontona deklareerida ei saa.

Lightyear tehingute raport
Väljavõte Lightyear tehingute pdf kujul raportist. Tegemist on katsetamiseks tehtud suvaliste tehingutega. Ära ole see rumal inimene, kes sellise info põhjal investeerimistehinguid hakkab tegema.

Küll kehtib siin endiselt see välismaakleri kaudu investeerimise loogika. Ehk kui ainus asi, mis sa teed, on eurodes indeksfondi ostmine ja kõik, siis saab siin kasutada sama loogikat, mis Interactive Brokersi puhul (selle kohta olen pikemalt lahti seletanud siin).

Küsisin ka MTA käest igaks juhuks üle ja kinnitati, et samadel tingimustel saab Lightyear kaudu endiselt investeerimiskonto raames investeerida.

Maksude deklareerimine

Niipea kui vahetad valuutat või hakkad äpis ostma-müüma-ostma, siis tuleb tulusid deklareerida tavasüsteemis. Selle jaoks on neil õnneks täitsa head raportid olemas. Vähemalt esmapilgul genereerisin omale nii pdf kui ka csv kujul raporti ja tundus, et saab vajaliku info kätte. Kui nüüd veel ISIN kood ka tehingute juures oleks, siis oleks täitsa tipp-topp.

Õnneks on neil nüüdsest võimalik ka andmed automaatselt tuludeklaratsioonile saata. Ehk otsid äpist ilusti maksude koha üles (Settings >> Tax) ja saadad paari klikiga Maksuametisse ära.

Kindlasti kontrolli igaks juhuks üle, et kõik sai korrektselt deklaratsioonile kirja.

Kui kasutasid eespool kirjeldatud investeerimiskonto võimalust, siis seda funktsionaalsust nende tehingute puhul ära kasuta.

Kui maksustamise ja deklareerimise osa tekitab segadust, siis leiad selle kohta põhjaliku juhise siit.

NB! Tasub meeles pidada, et FIFO või kaalutud keskmise valikut tuleb samade positsioonide puhul igal aastal järjepidevalt rakendada.

Kuhu Lightyear kaudu investeerida saab?

Artikli uuendamise ajal 2023. aasta novembris on valikus 159 ETFi ja üle 3000 aktsia USA ja Euroopa börsidelt. Eraldi piirkondadena on välja toodud UK, Euroopa, Hispaania, Aasia, Iirimaa, Kanada, Hiina, USA Saksamaa, Prantsusmaa, Holland ja Belgia.

Lightyear investeerimisinstrumendid

See osa äpis võib siiski veidi segadust tekitada. Regiooni valik on koostatud ettevõtte peakontori asukohast lähtuvalt. Ehk kuigi pildilt jääb mulje, nagu saaksid Hiina aktsiatesse investeerida, siis tegelikult on tegemist ikkagi USA börsil noteeritud ADRidega.

Sama asi UK valikuga. See ei tähenda, et sealt leiad Londoni börsil noteeritud ettevõtted, vaid need ettevõtted, mille peakontor asub UKs. Siin on koos nii USAs noteeritud aktsiad kui ka Londoni börsi omad.

Kohalikel börsidel noteeritud aktsiad tunned reeglina ära selle järgi, et hinnad on kuvatud vastavas valuutas. Näiteks Euroopa omadel eurodes ja Londoni puhul naelsterlingites. Valuutariski kontekstis on seega oluline iga kord üle kontrollida, mida ja kust ostad. Eriti kui börside valik aja jooksul laieneb.

Soovi korral saab panustada ka kulla hinna liikumisele läbi iShares Physical Gold ETC toote.

Fondi ja aktsiate screener

lightyear aktsiate screener

Veebi versioonis on olemas ka nn sõeluja, mille abil saad oma soovitud tingimustele vastavaid fonde ja aktsiaid kiirelt otsida. Paned filtrisse tingimused sisse ja saad vastuseks sobivad valikud.

Esialgu seal filtrites küll liiga palju valikuid ei ole, nii et päris väärtusinvestorile vajalikku analüüsi nende põhjal ei tee.

Rahaturufondid (Kasvufond)

Alates 2023. aasta septembrist pakub Lightyear oma klientidele ligipääsu ka rahaturufondidele (money market fund). Selliseid tooteid liiga tihti jaeinvestoritele ei pakuta või on miinimumsummad enamus inimeste jaoks liiga suured, nii et selles osas on tegemist huvitava võimalusega.

Selliste fondidega saad lühiajaliselt oma raha paigutada üsna likviidsesse kohta. Seeläbi teenib seisev raha veidi intressi ja samal ajal on sul võimalik see vajadusel kiirelt jälle kasutusse võtta.

Hetkel on pakkumisel kolm fondi Blackrockilt erinevates valuutades:

 • BlackRock ICS Euro Government Liquidity Fund
 • BlackRock ICS Sterling Government Liquidity Fund
 • BlackRock ICS US Dollar Liquidity Fund

Kiire pilk eurofondile näitab, et hetkeseisuga on seal kõige suurem osakaal finantsasutuste ja tagatisega kommertspaberid ning erinevad hoiused. Samal ajal muidugi on tegemist suures osas lühiajaliste varadega, nii et need osakaalud võivad üsna sageli muutuda.

Lightyear Kasvufond
Kasvufondi leiab üles mobiilis esilehel veidi allapoole kerides “Savings” sektsioonist. Ettevõtte kontol on samas kohas “Blackrock MMFs” ehk tegemist on sama asjaga.

Alates 2024. aasta maist saab neisse fondidesse investeerida läbi Lightyeari Kasvufondi toote. Seal kuvatakse sulle netointressi ehk sellest on maha arvestatud tasud.

Tasudeks läheb maha Blackrockile 0,10% aastas ja Lightyear võtab fikseeritud 0,15% lisaks. Kokku 0,25% aastas.

Teisisõnu, 2024. mai lõpu seisuga saab peale tasusid EUR rahaturufondist 3,83% aastatootlust. Kontol seisva raha pealt on hetkel intress 3,25%, nii et see pakub veidi suuremat tootlust. Küll tasub tähele panna, et rahaturufondi puhul tootlusenumber võib päevast päeva muutuda.

Minimaalne tehingusumma on 1€, £1 või $1 sõltuvalt fondist.

Lightyear Kasvufondi raha lisamine ja intress
Lightyear Kasvufondi raha paigutamiseks või välja võtmiseks tuleb lihtsalt vajutada vastavalt “Add money” või “Withdraw” nupule ja sisestada soovitud summa.

Kuna need pole börsil kaubeldavad fondid, siis investeerimiskonto kaudu sellesse tootesse panustada ei saa. Tasub meeles pidada, et kuigi reeglina on tegemist madala riskiga varadega, siis ekstreemsetes olukordades võivad siin riskid realiseeruda. Küll on ajalooliselt sellised riskid realiseerunud pigem harva ja ei tähenda kogu investeeringu kaotust. Sellise investeeringu puhul pangahoiustele kehtivad tagatised ei kehti.

Tasud ehk kuidas Lightyear raha teenib?

Tehingutasud aktsiatehingutele

Algselt Lightyearis ostu- ja müügitehingute eest tasusid ei võetud ning haldustasusid samuti kontol ei ole. 2023. aasta aprillist kehtestati aga aktsiatega kauplemisele tehingutasud. Olemasolevatele klientidele jõustub vastav hinnakiri alates 3. maist.

ETFide ehk indeksfondidega tehtud tehingutele tehingutasu ei rakendata.

Alates 2023. aasta 3. aprillist kehtima hakanud Lightyear tehingutasud.

Edaspidi tuleb ostu- ja müügitehingute korral tasuda sõltuvalt turust:

 • USA aktsiad: 0,10% tehingusummast, minimaalselt $0,10 ja maksimaalselt $1.
 • EL aktsiad: 1€ tehing
 • UK aktsiad: £1 tehing

Valuutavahetuse tasud

Teiseks teenib Lightyear läbi valuutavahetuse. Iga valuutavahetuse tehingu pealt võetakse 0,35% teenustasu. Vahetad 20 € teise valuutasse ja maksad 0,07 € teenustasu.

Valuutavahetuse puhul on oluline ka kurss. Selle kohta lubab Lightyear, et vahetus tehakse pankadevahelise intressimäära järgi. Ehk siis erinevalt pankadest, kus tööpäeva välisel ajal võid vahetuskursiga mõnusalt kõrvetada saada, peaks siin vahetus alati normaalse kursiga käima.

Valuutavahetusel on seega iseenesest suhteliselt madal tasu. Eriti kohalike pankadega võrreldes. Kuigi tõsi, 1000+ € summade korral on Interactive Brokersil valuutavahetus juba veidi soodsam. Väiksemate summadega jällegi kallim.

Sellest tasust on aga ilmselt raske ettevõtet elus hoida ja kasvatada.

Premium konto

Kolmas tuluallikas on hetkel veel töös ehk Lightyear plaanib välja tulla tasulise konto lahendusega, kus igakuise makse eest saab mingisugust lisafunktsionaalsust ja paremat infot.

Lightyear Premium konto

Raske öelda, kui hea või kasutajatele huvipakkuv see funktsionaalsus ja info olla võiks. Hetkel on ainult teada, et paketi kasutajatele on loodud näiteks korduvtehingute võimalus. Sellega saad siis enda poolt seadistatud ajavahemike tagant konkreetset aktsiat või ETFi automaatselt osta. Näiteks saad oma igakuise indeksfondi ostu ära automatiseerida.

Selleks, et ettevõte peamiselt paketitasudest ära elatuks, peaks see ilmselt päris populaarseks saama. Oleneb muidugi ka kui efektiivselt kuludega ringi käia.

Mõneks ajaks aitab kindlasti edukalt tegutseda ka hiljuti investoritelt kaasatud 25 miljoniline rahasüst.1

Kiirema sissemakse võimalus

Deebetkaardi ehk pangakaardi kaudu tehtavatelt sissemaksetelt võetakse samuti tasu. Artikli uuendamise seisuga on esimene 500 € sissemakse tasuta ja edasiste sissemaksete pealt läheb 0,50% tasuks.

Eestlasena on mul hetkel raske ette kujutada, miks peaks tahtma seda varianti kasutada, aga võib olla kellegi jaoks on siin mingi eelis.

Intressitulud seisvalt rahalt

Lightyear teenib klientide kontodel seisva raha pealt keskpanga intressi. Sellest võtavad nad 0,75% endale ja ülejäänud makstakse kliendile intressina välja.

Tehingutega seotud maksud

Sõltuvalt börsist ja väärtpaberist võivad tehingutega kaasneda vastava riigi maksud. Näiteks UK puhul stamp duty maks ja finantstehingute maksud Prantsusmaa ja Itaalia puhul.

Need maksud on konkreetse riigi seadustega ette nähtud ja ei puutu kuidagi konkreetse maakleri tegemistesse, aga lihtsalt hea teada, miks mõnikord võib tehingutega mingi lisatasu kaasneda.

Samuti tasub arvestada, et ADR omamise korral võib rakenduda sellega seotud väike tasu.

Täpsemat infot leiad tasude kohta Lightyear tasude lehelt.

Tingimused ja juriidilist infot

Iga sellise teenuse puhul tasub läbi uurida ka selle tingimused ja erinevad lepingud. Erinevalt mõnest teisest teenusest, on see antud juhul veel isegi võimalik. Neid lepinguid ja dokumente pole veel nii palju.

Huvide konfliktid ja tehinguvoo müügist

Näiteks on huvide konfliktide dokumendis kirjas selline asi:

The Firm does not receive any benefit (monetary or otherwise) from any trade execution venues in return for sending the Firm’s customers’ orders to them.

Ehk sotsiaalmeedias spekuleeritud tehinguvoo müügiga Lightyear ei tegele. Ühtlasi on tingimustes kirjas, et neil on kohustus tehinguid ellu viia kliendile parimal viisil.

Küll on seal ka kirjas, et näiteks USA puhul kasutavad kolmanda osapoole teenuseid, kes võib omakorda kasutada kolmanda osapoole teenuseid. Seega ilmselt päris 100% välistada ei saa, et keegi seal vahepeal neid tasusid teenib. Lihtsalt see ei tohiks siis olla Lightyear.

Isiklikult pole katsetanud, kas ja kui hästi tehinguhinnad näiteks Interactive Brokersi kaudu pakutavaga kattuvad, kui samaaegselt korraldus sisse lükata. Revoluti puhul näiteks olid selged erinevused täisaktsiate ja murdaktsiate hinnas, kui kunagi katsetasin.

Tegevusluba ja tagatisfond

Lightyear omab Finantsinspektsioonilt investeerimisühinguna tegutsemise luba nr 4.1-1/31 ning nende kaudu tehtud investeeringutele kehtib Tagatisfondi kaitse kuni 20 000 € ulatuses.

Aktsiatega kolida ei saa

Hetkeseisuga kahjuks investor oma aktsiaid mõne teise maakleri juurde kolida ei saa. See on mitmete teiste teenusepakkujate juures samamoodi. Erinevalt neist teistest aga lubas Lightyear, et see funktsionaalsus tulevikus tuleb. Arvatavasti ei ole neil veel niipea siiski mõistlik seda esimese prioriteedina ette võtta.

Aktsiaid hoitakse Lightyear nimel

Kuna klientide ostetud aktsiaid hoitakse nn omnibus või nominee kontodel, siis erinevate klientide aktsiad on reeglina Lightyear Europe AS nimel ühel kliendikontol koos ehk nemad on juriidiliselt klientide aktsiate hoidjad ja võivad nendega sinu nimel tehinguid teha (vastavalt sinu korraldustele).2

Kuigi juriidiliselt on aktsiad nende nimel, siis õigus tulule ja aktsiatega kaasnevad õigused kuuluvad reeglina endiselt investorile. Neid aktsiaid hoitakse eraldi klientide vara jaoks mõeldud kontol ehk nende enda varadest eraldatuna.

Seega juhul, kui Lightyear näiteks pankrotistub, siis need aktsiad eelduslikult kas kantakse mõne teise maakleri juurde üle või müüakse maha ja kantakse raha sulle. Arvatavasti muidugi mõningase viivitusega. Kui siinkohal tekib probleeme, siis tulebki tavaliselt mängu Tagatisfond.

Hääletusõigus

USA aktsiate puhul saab koosolekutel osaleda ja hääletada nii aktsiate kui ka murdaktsiate puhul. Euroopa aktsiatega on vastav hääletamise süsteem alles loomisel.

Koostööpartneritega seotud riskid

Kuna Lightyear kasutab investeerimisteenuste pakkumiseks koostööpartnereid ehk ei edasta näiteks USA tehingukorraldusi ise börsidele, siis kaasneb sellega väike lisarisk. Sama risk muidugi kaasneb kõigi selliste teenusepakkujatega ja ei ole kuidagi ainult Lightyeariga seotud.

Nimelt võivad need koostööpartnerid sattuda raskustesse või oma tingimusi muuta või koostöö ära lõpetada. Sellega võib kaasneda probleeme teenuse kvaliteediga, toimimisega või tingimused võivad muutuda.

Näiteks võib tekkida probleeme maksete teenusepakkuja vahetamisega või tehingute tegemise osapooltega, nii et mõnda aega ei saa tehinguid teha, võetakse mõni väärtpaber kauplemiselt maha vmt. Lightyear kommenteeris omalt poolt, et neil on siiski kõigi makseviiside jaoks koostöö mitme teenusepakkujaga, nii et vähemalt sellega on probleemide tekkimise tõenäosus väike.

Näiteid aktsiatehingutega probleemidega ei pea siiski kaugelt otsima. See puudutab ka kohalikke nn vanakooli maaklereid. Alles mõni aeg tagasi oli selline situatsioon LHVl, kus neil koostööpartner vahetus ja sellega seoses on investoritel olnud erinevaid muresid.3

Turvalisus?

Võimalik, et see on minu kiiks, aga igasugused mobiiliäpid tunduvad mulle millegipärast automaatselt suurema riskiga. Sisselogimiseks piisab neljakohalisest numbrist või sõrmejäljest. Kahe erineva tehnikavidina kaudu autentimist pole ja tehingu tegemiseks ei pea isegi PINi ega sõrmejälge sisestama.

Tõsi, sellistes äppides on muidugi oma turvaelemendid ilusti olemas, nii et väljamakseid saad näiteks ainult sinu enda pangakontole teha. Ehk isegi kui keegi kontole ligi saab, siis raha ära varastamiseks peab midagi üsna loomingulist välja mõtlema.

Lightyear tegevuslogi
Tegevuslogi kaudu saad hea ülevaate sinu kontol toimunu kohta.

Kuidas oma sõbrad enda peale vihaseks ajada?

Lightyearil on ka üks tore funktsioon, millega saab sõprusi ära rikkuda. Sul on võimalik jagada oma portfellis olevate aktsiate nimekirja oma sõpradega. Nemad saavad siis sinu järgi neid osta, oma portfelli õhku lasta ning seejärel selles sind süüdistada 🙂

Kokkuvõtteks

Mul on automaatselt mingi pisikene vastumeelsus mobiiliäpi kaudu investeerimise suhtes. Esiteks, kõik on jube väiksel ekraanil, nii et keeruline mingit head ülevaadet saada ja nn chart crime lokkab meeletult.

Lightyear chart crimes
Näide suurtest ameerika mägedest portfelli seisu graafikul. Tegelik muutus on aga praktiliselt olematu. Sama probleem on vist kõigil sellistel mobiiliäppidel.

Teiseks, kui igal kellaajal saad kogu aeg mobiilist tehinguid teha ja seisusid vahtida, siis kipub ka kiusatus olema suurem. Tüüpilise investori tulemusi vaadates ei tundu see tavaliselt liiga heade tulemustega lõppevat. Eriti kui kuskil peol veidi lõbusamas meeleolus see äpp lahti võtta ja raske sõrmega veidi valesti kuhugi vajutada.

Veebirakendus

2023. aprillist on olemas ka veebirakendus. See on esialgu küll beeta ehk kõiki funktsioone ei eksisteeri, aga tehinguid saab teha ja portfelli ülevaadet vaadata.

Lightyear veebirakendus beeta

Kas kasutaksin Lightyeari investeerimiseks?

Ühtegi suurt punast lipukest esialgu ei täheldanud. Tundub professionaalselt tehtud asi, asutajatega suhtlus on siiani käinud avatult ja ei ole mingit keerutamist ja vassimist. Kasutajamugavuses on elemente, mida konkurentide juures pole täheldanud, nii et on näha, et asju on läbi mõeldud.

Küll on mul võib olla psühholoogiline kiiks, aga mingil põhjusel ei usaldaks oma elusääste endiselt nii värske ettevõtmise kaudu investeerida. Ilmselt on vaja veel aega võtta ja näha, kui edukalt lubatud plaanid täituma hakkavad.

Samas näiteks selle Tagatisfondi 20 000 € piires ehk võiks küll. Nüüdsest saab seda ka läbi OÜ kasutada, nii et miks mitte.

Samuti võiks olla täiesti mõistlik alternatiiv eurodes noteeritud indeksfondide ostmiseks läbi investeerimiskonto süsteemi (selleks tuleb eespool viidatud tingimusi järgida). Kohalike konkurentide juures pead sama asja eest üsna krõbedaid teenustasusid maksma.

Lisaks räägib Lightyeari kasuks kasutusmugavus ja konto avamise lihtsus. Kui IB konto avamiseks vajalikud dokumendid võtavad juhendi abiga 2-3h aega, siis siin räägime pigem mõnekümnest minutist.

Üks potentsiaalne miinus

Järgneva mõtte jätsin ajaloo huvides muutmata kujul alles. Siin välja toodud oht on mõnevõrra realiseerunud 2023. aasta aprillis, kui kehtestati aktsiatega tehingutele tehingutasud.

Sellegipoolest on siin üks potentsiaalne väike ohukoht, millest eelnevalt ei rääkinud. Kui Revolut tuli turule, siis nad reklaamisid samuti suurelt, et tehingud on tasuta ja mida kõike veel. Mida aeg edasi, seda vähem on neid tasuta tehinguid seal näha ja seda kallimaks on hinnakiri järjest läinud.

Sama oht võib terendada siin, kui ühel hetkel selgub, et nende pakettide pealt ei õnnestu siiski piisavalt raha kokku saada, et seda teenust niimoodi tasuta pakkuda.

Robinhoodil on näiteks samuti mingi tasuline pakett oma kasutajatele, millega saab lisainfot jms. See moodustab nende käibest üsna olematu osa. Robinhoodil on võimalik tasuta teenuseid pakkuda peamiselt tänu nn payment for order flow ehk tehinguvoo müügi pealt saadavale tulule.

Raske öelda, kas Robinhood suudaks ainult selle tasulise paketi tuludega endiselt tegutseda või saab pakette kuidagi paremini müüa, aga esmapilgul tundub see päris keeruline väljakutse.

tehingutasud Lightyear keskkonnas
Tehingu tegemise juures on ilusti välja toodud nii valuutakurss kui ka valuuta vahetamisega kaasneva tasu suurus.

Eks alati jääb võimalus, et platvormile lisanduvad mingid derivatiivid, CFD või muu selline kraam, millega kauplemise pealt tasusid võetakse ja millega kauplejad maksavad teiste klientide kulu kinni. Potentsiaalne stsenaarium on ka see, et ühel hetkel tehakse exit ja uus omanik kehtestab uue hinnakirja.

OÜ või investeerimiskonto kaudu investeerides ei ole see kuidagi probleem. Müüd lihtsalt aktsiad maha ja kolid teise keskkonda. Tavasüsteemiga aga võib selle kolimisega kaasneda korralik maksukohustus, kui sul vahepeal aktsiatega on jube hästi läinud.

Seega hetkel näen eelkõige potentsiaali just näiteks OÜ kaudu tegutsemises või investeerimiskonto kaudu eurodes kauplevate indeksfondide ostmises läbi Lightyeari. See muidugi kipubki enamjaolt kõige arukam investeerimisstrateegia olema.

Lahtiütleja: Artikli kirjutamise ajal oman Lightyear kontol ainult katsetamiseks peale kantud väikest summat. Artikli sisu on kirjutatud minu poolt ja selle eest ei ole keegi mulle tasu maksnud. Kuigi sellega kaasnenud ajakulu ja töömahtu arvestades oleks vist ikka pidanud küsima… Ainus tasu, mis ma Lightyear käest saada võin, on uute, minu soovituskoodi kasutanud, liitujate pealt saadav potentsiaalne soovitustasu. Usun, et see pole artikli sisule olulist mõju avaldanud. Lightyear käest olen küsinud artikli jaoks kommentaare faktide ja nende plaanide täpsustamiseks.

Viited ja märkused

1 Hiljutisest raha tõstmise ringist kirjutas Äripäev siin: Richard Branson aitas Eesti idufirmal kaasata 25 miljonit eurot

2 Sarnasel moel hoiavad sinu aktsiaid ka enamus teistest sellistest äppidest. Samuti on sarnase struktuuriga LHV Kasvukonto, nii et sealtkaudu ostetud aktsiad ei ole otseselt sinu nimele registreeritud, vaid LHV juriidilise keha all. Neid ei ole samuti võimalik teise maakleri juurde kolida.

3 Vaata LHV koostööpartneritega seotud probleemidest näiteks siit.

4 Lightyeari vajalikud dokumendid ja tingimused leiad siit.

5 Lightyear asub kasutajatele seisva raha pealt intressi maksma.

25 replies on “Lightyear, eestlaste poolt loodud investeerimisäpp”

Kui ma alustan investeerimist, tundub see mõistlikun kohana, kust alustada? Pensionifondidesse ei soovi investeerida, plaanin 3 a pärast Eestist ära kolida.

Aitäh väga praktilise ja detailse info eest. Kui algselt jäi segaseks seos mobiiliäpiga tegutsemisel, siis tõepoolest, tahtsin ennast ka regada, aga seda saabki ju vaid äpis teha. Jätkuvalt jääb arusaamatuks, miks neil niipalju isikuandmeid vaja – koduaadress, pilt dokumendist ja iseendast selfi.

Need andmed on üsna tavaline rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise nõuete osa. Täitsa tavaline AML ja KYC protseduur, mis tuleb praktiliselt iga investeerimisteenusega liitumisel täita. Ütleks isegi, et võrreldes nii mõnegi konkurendiga küsivad nad päris vähe andmeid. Iseasi, kui palju sellest nende asjade vastu võitlemisel muidugi kasu on, aga kui nõudeid ei täida, siis võib vastav ettevõte päris korralikult karistada saada. Interactive Brokers kunagi peale sellist trahvi karmistas nõudeid ja hakkas veelgi rohkem infot küsima.

Tere !

Kas Lightyear’a saab osta ka istanbuli börsilt aktsiaid ?

Tänud ette vastuse eest!

Peale täiendusi selline lõik täitsa seal olemas:
Lightyear pakub uutele kasutajatele teenusega tutvumiseks 20 € boonusraha. Raha saamiseks kasuta soovituskoodi*: TAAVI20
Lisainfo ja äpi leiad siit.
*Tegemist on soovituskoodiga, mis kehtib ainult uutele kasutajatele, eeldab, et kannad vähemalt 1€ kontole ja mille puhul Lightyear maksab ka mulle 20 € iga uue tingimused täitnud kliendi toomise eest.
Investeerimisteenust pakub Lightyear Europe AS. Tutvu tingimuste ja riskidega: golightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt.

Millised on Lightyeari võimalused raportite osas, mida saaks majandusaasta aruande jaoks raamatupidajale saata?
Tänud!

Hei! Lightyeari puhul siis on Eesti geograafiline risk jätkuvalt olemas erinevalt IB-st või ma olen sellest asjast valesti aru saanud?

Oleneb, mida täpsemalt silmas pead. Kui sa elad Eestis, siis sul on Eestiga seotud geograafiline risk sinu isikule ja perele olemas. Kui su investeeringud on ettevõtte all, mis asub Eestis, siis sul on samuti geograafiline risk olemas, olenemata, mis teenusepakkuja kaudu tehinguid teed.

Kui mu investeeringud on eraisiku alt tehtud siis pole geograafilist riski mul lightyearis investeerides ?

See on nii lai mõiste, et senikaua kuni sul on kasvõi mingisugunegi seos Eestiga, on sul ka sellega geograafiline risk mingil määral olemas. Olenemata, kas ja millise teenusepakkuja kaudu sa investeerid. Küsimus on siis pigem selle riski suuruses.

Konkreetse teenusepakkujaga seoses saan aru, et ilmselt küsimus käib selle kohta, et kui ida poolt mingi müstiline võim tuleks ja võtaks Eesti enda alla, et kas siis on Lightyearis risk varast ilma jääda. Siin ei ole arvatavasti niivõrd oluline mitte see, kus riigis konkreetne maakleri ettevõte ametlikult asub, vaid see, mida see ettevõte sellises olukorras teeb. Kui see uus võim otsustab, et Eesti kodanike investeeringud kuuluvad sellele riigile ja esitab vastavad juriidilised nõudmised maakleritele, siis tulemus sõltub sellest, mida konkreetsed maaklerid sellele võimule vastavad.

Kui see juriidiline keha asub Eestis, siis on muidugi lihtsam vastavat nõuet täitmisele suunata, aga sellise stsenaariumi korral ei ole tingimata ühtegi põhjust, miks see jur. keha peaks Eestisse jääma, kui on sedalaadi uut võimu näha tulemas. Erinevalt kinnisvarainvesteeringutest, mida siit minema ei koli ja Balti aktsiatest, mille register ja tegutsemispaik on siin, ei asu maakleri kaudu ostetud välismaa aktsiad/ETFid füüsiliselt kuskil riigis, et neid peaks Eestis “ladustama”.

Üldiselt on see selline väga hüpoteetiline küsimus, mille vastust ette polegi võimalik teada. Inimesed/ettevõtted võivad öelda igasugu asju, kuidas nad käituksid, aga tegelikkus selgub lõpuks ikkagi alles siis, kui olukord käes.

Hakkasin eelmisest aastast nende teenust kasutama, kuna investeerimiskonto sisse ja väljamaksetega ei viitsinud möllata, siis käsitlen seda kui tavasüsteemis kauplemist. Oma üllatuseks avastasin, et maksuametile andmete saatmisel tuleb ostu ja müügihinnad endal siiski kõik üle käia, kuna Lightyear kasutab päeva lõpu kurssi, aga EMTA ootab päevakurssi, millest muutusid nii soetamise kui võõrandamise hind ja seega kasum. Nii et igaks juhuks kontrollist pole juttu, vaid igal juhul tuleb mitte euro tehingute summad omal käsitsi sisestada.

Otsisin oma 2022. aasta tehingu üles ja vaatasin, et on jah veidi erinevad numbrid. Küsisin Maksuametilt, mis nad sellest arvavad. Vaatab, mis vastavad. Ühisrahastuse puhul on valuutakursi osas kohati lubatud väga suuri lihtsustusi teha. Ehk ei ole ka selline päeva jooksul kõikumine probleemiks. Annan siin teada, kui vastuse saan.

Sain vastuseks, et ei pea ümber konverteerima. Siin ei tule nii olulist erinevust sisse reeglina. Nad aktsepteerivad tavaliselt ka tegeliku kursiga deklareerimist ehk kui kuskil raportis on sellise kursiga raporteeritud, siis ei pea neid käsitsi hakkama keskpanga kurssi ümber teisendama.

Palun abi. Olen e-residendi raamatupidaja ja ta teeb tehinguid Lightyeari kaudu. Olen saanud ainult Ungarikeelseid väljavõtteid ja arusaamine on raskendatud. Ta väidab, et ei saa inglise keelset. Ilmselt peaks olema ka eestikeelse väljavõtte saamine? (eemaldasin kontaktandmed)

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.