Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Lightyear, eestlaste poolt loodud investeerimisäpp

Endised Wise’i töötajad Martin Sokk ja Mihkel Aamer on turule tulnud investeerimisäpiga Lightyear. Oma teenuse kaudu soovitakse pakkuda ilma tehingu- ja haldustasudeta investeerimist ülemaailmsetele aktsiaturgudele.

Täiendus 10.11.2022.: Nüüdsest on olemas ka ettevõtte kontod. Vaata kommentaare ettevõttele konto avamise lõigust.

Täiendus 07.12.2022.: Ettevõtte puhul W8-BEN-E vormi täitmine muudeti automaatseks ja kontol seisva raha pealt makstakse kasutajatele intressi.

Olen seda nüüdseks veidi katsetanud ja asutajaid küsimustega pommitanud. Vaatame siis lähemalt, millega tegu.

Lightyear pakub uutele kasutajatele teenusega tutvumiseks 20 € boonusraha. Raha saamiseks kasuta soovituskoodi*: TAAVI20
Lisainfo ja äpi leiad siit.

*Tegemist on soovituskoodiga, mis kehtib ainult uutele kasutajatele, eeldab, et kannad vähemalt 1€ kontole ja mille puhul Lightyear maksab ka mulle 20 € iga uue tingimused täitnud kliendi toomise eest.
Investeerimisteenust pakub Lightyear Europe AS. Tutvu tingimuste ja riskidega: golightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt.

Lightyear plussid põgusalt

 • Tehingutasud ja haldustasud puuduvad.
 • Üsna lihtne kontot luua ja kasutada (erinevalt Interactive Brokersist).
 • Sooduskoodiga saad 20 € teenuse katsetamiseks.
 • Valuutavahetus on vähemalt väiksemate summadega üsna soodne.
 • Saab investeerida aktsiaosadesse ehk ei pea aktsiat ostma $127 kaupa, vaid võid ka $200 eest osta umbes 1,6 aktsiat.
 • W8-BEN(-E) vormi täitmine käib automaatselt.
 • Osta ja hoia lähenemisega saab osta ETFe investeerimiskonto raames.
 • Alates 2022. novembrist saab luua ka ettevõtte konto.
 • Kontol seisva raha eest saab ka pisikest intressi keskpanga intressimäär miinus 0,75% jagu. Täpsemad numbrid leiab siit.

Lightyear miinused põgusalt

 • Investeerimiskonto kaudu investeerimine on piiratud.
 • Eestlased USD otse kontole kanda ei saa.
 • ETF puhul saab osta ainult terve aktsia ehk osade kaupa ostmist pole.
 • Üsna uus ettevõtmine.
 • Ainult mobiiliäpp.

Kasutajakogemusest

Konto tegemine oli üsna lihtne ja läks libedalt. Kasutamise juures olid mõned pisikesed veidi segased või mitte just eriti mugavad kohad. Ühesõnaga, mõned puudused kasutamise mugavuse ja selguse juures on, aga kuna tegemist on päris uue asjaga, siis ilmselt ei vääri eraldi välja toomist, sest nende parandamine olevat juba töös.

Lightyear turu kauplemisaegade info
Üks mõnus kasutusmugavuse funktsioon on see, et saad kohe aktsia juurest lahti klikkida ja vaadata, millal kauplemispäev algab.

Maksete puhul oleks võinud loota, et need käivad sekunditega, sest ikkagi LHVsse justkui ülekanne. Tegelikult aga võib mõnikord veidi aega minna. Esimene testkanne LHVst jõudis kohale millalgi 10-20 minuti vahel, nii et endiselt täitsa hea kiirusega. Samas teine testkanne jälle oli sekunditega kohal, nagu peakski olema.

Ettevõtte ehk OÜ konto avamine Lightyearis

Selleks, et luua ettevõtte konto, tuleb kõigepealt teha eraisiku konto. Kui eraisiku konto valmis, siis ilmub vasakul oma avatarile klikkides leht, kus nupukene “Open a Business Account” ärikonto avamiseks.

Uuele ettevõtte kasutajale pakub Lightyear kuni 3000 € valuutavahetust tasuta. Selleks tuleb lisada eraisiku konto alt kood: PERTMANFX (rakendub ettevõtte kontole ja kehtib 90 päeva jooksul).

Investeerimisteenust pakub Lightyear Europe AS. Tutvu tingimuste ja riskidega: golightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt.
ettevõtte konto avamine Lightyearis

Seal tuleb sisestada ettevõtte nimi või registrikood ja Lightyear otsib ise vajalikud lisaandmed üles. Kinnitad selle ära, vastad paarile küsimusele, nõustud tingimustega ja ongi konto valmis. Lõplik verifitseerimine võib veel natukene aega võtta. Kokkuvõttes päris kiire ja lihtne protsess.

Esialgu pakutakse teenust ainult ühe omanikuga ettevõtetele.

W8-BEN-E vormi täitmine käib alates 2022. detsembrist samuti automaatselt, nii et sellega seotud varasem kadalipp jääb uutel kasutajatel olemata.

Tehingu tegemine

Aktsiate ostmine on suhteliselt lihtne. Valid omale huvipakkuva aktsia, vajutad sinna peale, määrad ära summa, millega osta tahad, valid tehingutüübi, kinnitad ja valmis. Tehingutüüpidena on hetkel valikus turuhinna ja limiithinnaga tehing. Tingimuste järgi on plaanis ka stop orderid. Valuutavahetus käib automaatselt.

USA aktsiate puhul saad osta nn murdaktsiaid ja ETF on vähemalt hetkeseisuga ainult tervete aktsiate kaupa saadaval. Murdaktsiate puhul kasutatakse tehingu tegemiseks USA National Market System NBBO (national best bid and offer) hinda. Seega peaks reeglina olema tegemist üsna hea hinnaga.

Kui sisestad tehingu kauplemise välisel ajal, siis jääb tehing ootele. Soovi korral saad selle korralduse enne turu avanemist ära tühistada. Vastava koha leiad nii äpi esilehelt, kuhu ilmub nupuke sõnaga “Pending” kui ka konkreetse aktsia lehele minnes, kus leiad allapoole kerides oma korralduse üles.

Lightyear minimaalne tehingusumma.
Minimaalne tehingusumma on $1.

Siiski tasub arvestada, et kui tehingu tegemiseks on vaja teha valuuta vahetust, siis see tehakse kohe ära, isegi kui börs on parasjagu suletud. Peale tehingukorralduse tühistamist on sul seega vajalik kogus valuutat endiselt vahetatud.

Müügist saadud raha kasutamine

Tingimuste järgi kehtib sageli vana hea T+2 reeglistik ehk peale aktsiate müüki pead ootama kaks päeva, enne kui tehing on lõpule viidud ja müügist saadud raha kasutada saab.

Praktikas müüsin väikese summa eest USA aktsiat maha ja raha oli kohe kontol. Sain selle eest taas aktsiaid osta. Uurisin Lightyear käest üle ja tuligi välja, et T+2 kehtib väljamaksetele. Tehinguid saad teha kohe, aga kui seda raha oma pangakontole soovid kanda, siis makse tehakse ikkagi alles peale kahe päeva möödumist.

Maksud ja raportid

Maksudega on samuti hetkel seis pisut kehvapoolne. Esmapilgul oma Lightyear kontole raha kandes tundub, nagu sul oleks seal isiklik LHV panga poolt väljastatud IBAN konto. See peaks nagu investeerimiskontoks sobima.

Investeerimiskonto kasutamisest Lightyeariga

Tegelikkuses aga on tegemist hoopis nn vIBANi ehk virtuaalse IBANiga. See tähendab, et sa küll näed justkui enda pangakonto andmeid, aga tegelikult on see lihtsalt näiline konto, mille kaudu raha suunatakse edasi Lightyeari pangakontole. vIBANi seega investeerimiskontona deklareerida ei saa.

Lightyear tehingute raport
Väljavõte Lightyear tehingute pdf kujul raportist. Tegemist on katsetamiseks tehtud suvaliste tehingutega. Ära ole see rumal inimene, kes sellise info põhjal investeerimistehinguid hakkab tegema.

Küll kehtib siin endiselt see välismaakleri kaudu investeerimise loogika. Ehk kui ainus asi, mis sa teed, on eurodes indeksfondi ostmine ja kõik, siis saab siin kasutada sama loogikat, mis Interactive Brokersi puhul (selle kohta olen pikemalt lahti seletanud siin).

Küsisin ka MTA käest igaks juhuks üle ja kinnitati, et samadel tingimustel saab ka Lightyear kaudu endiselt investeerimiskonto raames investeerida.

Maksude deklareerimine

Niipea kui vahetad valuutat või hakkad äpis ostma-müüma-ostma, siis tuleb tulusid deklareerida tavasüsteemis. Selle jaoks on neil õnneks täitsa head raportid olemas. Vähemalt esmapilgul genereerisin omale nii pdf kui ka csv kujul raporti ja tundus, et saab vajaliku info kätte. Kui nüüd veel ISIN kood ka tehingute juures oleks, siis oleks täitsa tipp-topp.

Kui maksustamise ja deklareerimise osa tekitab segadust, siis leiad selle kohta põhjaliku juhise siit.

Kuhu Lightyear kaudu investeerida saab?

Artikli kirjutamise ajal on valikus 60 ETFi ja ca 3000 aktsiat USA ja Euroopa börsidelt. Kuna tegemist on suhteliselt uue algatusega, siis on lähiajal oodata siia lisa.

Lightyear investeerimisinstrumendid

See osa äpis võib siiski veidi segadust tekitada. Regiooni valik on koostatud ettevõtte peakontori asukohast lähtuvalt. Ehk kuigi pildilt jääb mulje, nagu saaksid Hiina aktsiatesse investeerida, siis tegelikult on tegemist ikkagi USA börsil noteeritud ADRidega.

Sama asi UK valikuga. See ei tähenda, et sealt leiad Londoni börsil noteeritud ettevõtted, vaid need ettevõtted, mille peakontor asub UKs. Tegemist on USAs noteeritud aktsiatega. Londoni börsi hetkel veel valikus ei ole.

Euroopa puhul on siiski ka kohalikel börsidel noteeritud aktsiaid. Need tunned ära selle järgi, et hinnad on kuvatud eurodes. Valuutariski kontekstis on seega oluline iga kord üle kontrollida, mida ja kust ostad. Eriti kui börside valik aja jooksul laieneb.

Tasud ehk kuidas Lightyear raha teenib?

Hinnakiri on hetkel lihtne. Ostu- ja müügitehingute eest tasusid ei võeta ning haldustasusid samuti kontol ei ole. Kuidas siis Lightyear raha teenib?

Lightyear tehingutasud
Tehingutasusid Lightyearis ei ole.

Valuutavahetuse tasud

Esiteks läbi valuutavahetuse. Iga valuutavahetuse tehingu pealt võetakse 0,35% teenustasu. Vahetad 20 € teise valuutasse ja maksad 0,07 € teenustasu.

Valuutavahetuse puhul on oluline ka kurss. Selle kohta lubab Lightyear, et vahetus tehakse pankadevahelise intressimäära järgi. Ehk siis erinevalt pankadest, kus tööpäeva välisel ajal võid vahetuskursiga mõnusalt kõrvetada saada, peaks siin vahetus alati normaalse kursiga käima.

Valuutavahetusel on seega iseenesest suhteliselt madal tasu. Eriti kohalike pankadega võrreldes. Kuigi tõsi, 1000+ € summade korral on Interactive Brokersil valuutavahetus juba veidi soodsam. Väiksemate summadega jällegi kallim.

Sellest tasust on aga ilmselt raske ettevõtet elus hoida ja kasvatada.

Premium konto

Teine tuluallikas on hetkel veel töös ehk Lightyear plaanib välja tulla tasulise konto lahendusega, kus igakuise makse eest saab mingisugust lisafunktsionaalsust ja paremat infot.

Lightyear Premium konto

Raske öelda, kui hea või kasutajatele huvipakkuv see funktsionaalsus ja info olla võiks. Hetkel on ainult teada, et paketi kasutajatele on loodud näiteks korduvtehingute võimalus. Sellega saad siis enda poolt seadistatud ajavahemike tagant konkreetset aktsiat või ETFi automaatselt osta. Näiteks saad oma igakuise indeksfondi ostu ära automatiseerida.

Selleks, et ettevõte peamiselt paketitasudest ära elatuks, peaks see ilmselt päris populaarseks saama. Oleneb muidugi ka kui efektiivselt kuludega ringi käia.

Mõneks ajaks aitab kindlasti edukalt tegutseda ka hiljuti investoritelt kaasatud 25 miljoniline rahasüst.1

Kiirema sissemakse võimalus

Deebetkaardi ehk pangakaardi kaudu tehtavatelt sissemaksetelt võetakse samuti tasu. Artikli uuendamise seisuga on esimene 500 € sissemakse tasuta ja edasiste sissemaksete pealt läheb 0,50% tasuks.

Eestlasena on mul hetkel raske ette kujutada, miks peaks tahtma seda varianti kasutada, aga võib olla kellegi jaoks on siin mingi eelis.

Intressitulud seisvalt rahalt

Lightyear teenib klientide kontodel seisva raha pealt keskpanga intressi. Sellest võtavad nad 0,75% endale ja ülejäänud makstakse kliendile intressina välja.

Tehingutega seotud maksud

Kuigi Lightyear ise tehingutasusid ei võta, siis võivad sõltuvalt börsist ja väärtpaberist selle riigiga seotud tasud siiski tehingutega kaasneda. Näiteks UK puhul stamp duty maks ja finantstehingute maksud Prantsusmaa ja Itaalia puhul.

Need maksud on konkreetse riigi seadustega ette nähtud ja ei puutu kuidagi konkreetse maakleri tegemistesse, aga lihtsalt hea teada, miks mõnikord võib tehingutega siiski mingi tasu kaasneda.

Samuti tasub arvestada, et ADR omamise korral võib rakenduda sellega seotud väike tasu.

Täpsemat infot leiad tasude kohta Lightyear tasude lehelt.

Tingimused ja juriidilist infot

Iga sellise teenuse puhul tasub läbi uurida ka selle tingimused ja erinevad lepingud. Erinevalt mõnest teisest teenusest, on see antud juhul veel isegi võimalik. Neid lepinguid ja dokumente pole veel nii palju.

Huvide konfliktid ja tehinguvoo müügist

Näiteks on huvide konfliktide dokumendis kirjas selline asi:

The Firm does not receive any benefit (monetary or otherwise) from any trade execution venues in return for sending the Firm’s customers’ orders to them.

Ehk sotsiaalmeedias spekuleeritud tehinguvoo müügiga Lightyear ei tegele. Ühtlasi on tingimustes kirjas, et neil on kohustus tehinguid ellu viia kliendile parimal viisil.

Küll on seal ka kirjas, et näiteks USA puhul kasutavad kolmanda osapoole teenuseid, kes võib omakorda kasutada kolmanda osapoole teenuseid. Seega ilmselt päris 100% välistada ei saa, et keegi seal vahepeal neid tasusid teenib. Lihtsalt see ei tohiks siis olla Lightyear.

Isiklikult pole katsetanud, kas ja kui hästi tehinguhinnad näiteks Interactive Brokersi kaudu pakutavaga kattuvad, kui samaaegselt korraldus sisse lükata. Revoluti puhul näiteks olid selged erinevused täisaktsiate ja murdaktsiate hinnas, kui kunagi katsetasin.

Tegevusluba ja tagatisfond

Lightyear omab Finantsinspektsioonilt investeerimisühinguna tegutsemise luba nr 4.1-1/31 ning nende kaudu tehtud investeeringutele kehtib Tagatisfondi kaitse kuni 20 000 € ulatuses.

Aktsiatega kolida ei saa

Hetkeseisuga kahjuks investor oma aktsiaid mõne teise maakleri juurde kolida ei saa. See on mitmete teiste teenusepakkujate juures samamoodi. Erinevalt neist teistest aga lubas Lightyear, et see funktsionaalsus tulevikus tuleb. Arvatavasti ei ole neil veel niipea siiski mõistlik seda esimese prioriteedina ette võtta.

Aktsiaid hoitakse Lightyear nimel

Kuna klientide ostetud aktsiaid hoitakse nn omnibus või nominee kontodel, siis erinevate klientide aktsiad on reeglina Lightyear Europe AS nimel ühel kliendikontol koos ehk nemad on juriidiliselt klientide aktsiate hoidjad ja võivad nendega sinu nimel tehinguid teha (vastavalt sinu korraldustele).2

Kuigi juriidiliselt on aktsiad nende nimel, siis õigus tulule ja aktsiatega kaasnevad õigused kuuluvad reeglina endiselt investorile. Neid aktsiaid hoitakse eraldi klientide vara jaoks mõeldud kontol ehk nende enda varadest eraldatuna.

Seega juhul, kui Lightyear näiteks pankrotistub, siis need aktsiad eelduslikult kas kantakse mõne teise maakleri juurde üle või müüakse maha ja kantakse raha sulle. Arvatavasti muidugi mõningase viivitusega. Kui siinkohal tekib probleeme, siis tulebki tavaliselt mängu Tagatisfond.

Hääletusõigus

USA aktsiate puhul saab koosolekutel osaleda ja hääletada nii aktsiate kui ka murdaktsiate puhul. Euroopa aktsiatega on vastav hääletamise süsteem alles loomisel.

Koostööpartneritega seotud riskid

Kuna Lightyear kasutab investeerimisteenuste pakkumiseks koostööpartnereid ehk ei edasta näiteks USA tehingukorraldusi ise börsidele, siis kaasneb sellega väike lisarisk. Sama risk muidugi kaasneb kõigi selliste teenusepakkujatega ja ei ole kuidagi ainult Lightyeariga seotud.

Nimelt võivad need koostööpartnerid sattuda raskustesse või oma tingimusi muuta või koostöö ära lõpetada. Sellega võib kaasneda probleeme teenuse kvaliteediga, toimimisega või tingimused võivad muutuda.

Näiteks võib tekkida probleeme maksete teenusepakkuja vahetamisega või tehingute tegemise osapooltega, nii et mõnda aega ei saa tehinguid teha, võetakse mõni väärtpaber kauplemiselt maha vmt. Lightyear kommenteeris omalt poolt, et neil on siiski kõigi makseviiside jaoks koostöö mitme teenusepakkujaga, nii et vähemalt sellega on probleemide tekkimise tõenäosus väike.

Näiteid aktsiatehingutega probleemidega ei pea siiski kaugelt otsima. See puudutab ka kohalikke nn vanakooli maaklereid. Alles mõni aeg tagasi oli selline situatsioon LHVl, kus neil koostööpartner vahetus ja sellega seoses on investoritel olnud erinevaid muresid.3

Turvalisus?

Võimalik, et see on minu kiiks, aga igasugused mobiiliäpid tunduvad mulle millegipärast automaatselt suurema riskiga. Sisselogimiseks piisab neljakohalisest numbrist või sõrmejäljest. Kahe erineva tehnikavidina kaudu autentimist pole ja tehingu tegemiseks ei pea isegi PINi ega sõrmejälge sisestama.

Tõsi, sellistes äppides on muidugi oma turvaelemendid ilusti olemas, nii et väljamakseid saad näiteks ainult sinu enda pangakontole teha. Ehk isegi kui keegi kontole ligi saab, siis raha ära varastamiseks peab midagi üsna loomingulist välja mõtlema.

Lightyear tegevuslogi
Tegevuslogi kaudu saad hea ülevaate sinu kontol toimunu kohta.

Kuidas oma sõbrad enda peale vihaseks ajada?

Lightyearil on ka üks tore funktsioon, millega saab sõprusi ära rikkuda. Sul on võimalik jagada oma portfellis olevate aktsiate nimekirja oma sõpradega. Nemad saavad siis sinu järgi neid osta, oma portfelli õhku lasta ning seejärel selles sind süüdistada 🙂

Kokkuvõtteks

Mul on automaatselt mingi pisikene vastumeelsus mobiiliäpi kaudu investeerimise suhtes. Esiteks, kõik on jube väiksel ekraanil, nii et keeruline mingit head ülevaadet saada ja nn chart crime lokkab meeletult.

Lightyear chart crimes
Näide suurtest ameerika mägedest portfelli seisu graafikul. Tegelik muutus on aga praktiliselt olematu. Sama probleem on vist kõigil sellistel mobiiliäppidel.

Teiseks, kui igal kellaajal saad kogu aeg mobiilist tehinguid teha ja seisusid vahtida, siis kipub ka kiusatus olema suurem. Tüüpilise investori tulemusi vaadates ei tundu see tavaliselt liiga heade tulemustega lõppevat. Eriti kui kuskil peol veidi lõbusamas meeleolus see äpp lahti võtta ja raske sõrmega veidi valesti kuhugi vajutada.

Nad plaanivad küll kunagi veebikeskkonna luua, aga nende plaanimistega kipub tihtipeale nii olema, nagu ajutiste maksudega. Eks vaatame, kuidas läheb. Esialgu tundub, et olulisemaid prioriteete on omajagu.

Kas kasutaksin Lightyeari investeerimiseks?

Ühtegi suurt punast lipukest esialgu ei täheldanud. Tundub professionaalselt tehtud asi, asutajatega suhtlus on siiani käinud avatult ja ei ole mingit keerutamist ja vassimist. Kasutajamugavuses on elemente, mida konkurentide juures pole täheldanud, nii et on näha, et asju on läbi mõeldud.

Küll on mul võib olla psühholoogiline kiiks, aga mingil põhjusel ei usaldaks oma elusääste endiselt mobiiliäpi kaudu investeerida. Ilmselt on vaja veel aega võtta ja näha, kui edukalt lubatud plaanid täituma hakkavad.

Samas näiteks selle Tagatisfondi 20 000 € piires ehk võiks küll. Nüüdsest saab seda ka läbi OÜ kasutada, nii et miks mitte.

Samuti võiks olla täiesti mõistlik alternatiiv eurodes noteeritud indeksfondide ostmiseks läbi investeerimiskonto süsteemi (selleks tuleb eespool viidatud tingimusi järgida). Kohalike konkurentide juures pead sama asja eest üsna krõbedaid teenustasusid maksma.

Lisaks räägib Lightyeari kasuks kasutusmugavus ja konto avamise lihtsus. Kui IB konto avamiseks vajalikud dokumendid võtavad juhendi abiga 2-3h aega, siis siin räägime pigem mõnekümnest minutist.

Üks potentsiaalne miinus

Sellegipoolest on siin üks potentsiaalne väike ohukoht, millest eelnevalt ei rääkinud. Kui Revolut tuli turule, siis nad reklaamisid samuti suurelt, et tehingud on tasuta ja mida kõike veel. Mida aeg edasi, seda vähem on neid tasuta tehinguid seal näha ja seda kallimaks on hinnakiri järjest läinud.

Sama oht võib terendada siin, kui ühel hetkel selgub, et nende pakettide pealt ei õnnestu siiski piisavalt raha kokku saada, et seda teenust niimoodi tasuta pakkuda.

Robinhoodil on näiteks samuti mingi tasuline pakett oma kasutajatele, millega saab lisainfot jms. See moodustab nende käibest üsna olematu osa. Robinhoodil on võimalik tasuta teenuseid pakkuda peamiselt tänu nn payment for order flow ehk tehinguvoo müügi pealt saadavale tulule.

Raske öelda, kas Robinhood suudaks ainult selle tasulise paketi tuludega endiselt tegutseda või saab pakette kuidagi paremini müüa, aga esmapilgul tundub see päris keeruline väljakutse.

tehingutasud Lightyear keskkonnas
Tehingu tegemise juures on ilusti välja toodud nii valuutakurss kui ka valuuta vahetamisega kaasneva tasu suurus.

Eks alati jääb võimalus, et platvormile lisanduvad mingid derivatiivid, CFD või muu selline kraam, millega kauplemise pealt tasusid võetakse ja millega kauplejad maksavad teiste klientide kulu kinni. Potentsiaalne stsenaarium on ka see, et ühel hetkel tehakse exit ja uus omanik kehtestab uue hinnakirja.

OÜ või investeerimiskonto kaudu investeerides ei ole see kuidagi probleem. Müüd lihtsalt aktsiad maha ja kolid teise keskkonda. Tavasüsteemiga aga võib selle kolimisega kaasneda korralik maksukohustus, kui sul vahepeal aktsiatega on jube hästi läinud.

Seega hetkel näen eelkõige potentsiaali just näiteks OÜ kaudu tegutsemises või investeerimiskonto kaudu eurodes kauplevate indeksfondide ostmises läbi Lightyeari. See muidugi kipubki enamjaolt kõige arukam investeerimisstrateegia olema.

Lahtiütleja: Artikli kirjutamise ajal oman Lightyear kontol ainult katsetamiseks peale kantud väikest summat. Artikli sisu on kirjutatud minu poolt ja selle eest ei ole keegi mulle tasu maksnud. Kuigi sellega kaasnenud ajakulu ja töömahtu arvestades oleks vist ikka pidanud küsima… Ainus tasu, mis ma Lightyear käest saada võin, on uute, minu soovituskoodi kasutanud, liitujate pealt saadav potentsiaalne soovitustasu. Usun, et see pole artikli sisule olulist mõju avaldanud. Lightyear käest olen küsinud artikli jaoks kommentaare faktide ja nende plaanide täpsustamiseks.

Viited ja märkused

1 Hiljutisest raha tõstmise ringist kirjutas Äripäev siin: Richard Branson aitas Eesti idufirmal kaasata 25 miljonit eurot

2 Sarnasel moel hoiavad sinu aktsiaid ka enamus teistest sellistest äppidest. Samuti on sarnase struktuuriga LHV Kasvukonto, nii et sealtkaudu ostetud aktsiad ei ole otseselt sinu nimele registreeritud, vaid LHV juriidilise keha all. Neid ei ole samuti võimalik teise maakleri juurde kolida.

3 Vaata LHV koostööpartneritega seotud probleemidest näiteks siit.

4 Lightyeari vajalikud dokumendid ja tingimused leiad siit.

5 Lightyear asub kasutajatele seisva raha pealt intressi maksma.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Lightyear, eestlaste poolt loodud investeerimisäpp”

Kui ma alustan investeerimist, tundub see mõistlikun kohana, kust alustada? Pensionifondidesse ei soovi investeerida, plaanin 3 a pärast Eestist ära kolida.

Kui sa just hiigelsummasid ei hakka kohe paigutama. Miks arvad muidu, et pensionifondide maksusoodustusi siis kasutada ei kõlba need 3 aastat?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: