ETC

« Back to Glossary Index

Exchange-Traded Commodity (ETC) on börsilkaubeldav fond, mis võimaldab kaudselt investeerida toorainetesse. ETC alusvaraks võib olla näiteks nafta, mõni metall, vili, maagaas jne.

Alusvaraks võib olla ka mitme tooraine korv, kuigi sellised tooted võivad olla hoopis ETF struktuuri all. Näiteks põllumajandussaadused või mitu erinevat metalli korraga.

ETC struktuuri puhul on tegemist ETN sarnase võlakirjaga, mis tähendab, et tuleb arvestada vastaspoole krediidiriskiga. Küll on aga antud juhul võlakirjal olemas ka tagatis. Tagatiseks on sama alusvaraks olev tooraine.

Tagatiseks olev tooraine võib olla füüsilisel kujul, kui see säilib hästi ja seda on kerge ladustada (näiteks kuld) või futuuride näol, kui see pigem ei säili ja ladustamine oleks ebamõistlik (näiteks nafta, põllusaadused jms).

Lisaks tasub kindlasti arvestada, et tuletisinstrumentidel baseeruv ETC püüab tavaliselt järgida kaupvara lühiajalisi hinnaliikumisi, aga tulemus võib tunduvalt erineda pikaajalisest hinnaliikumisest.

ETC puhul on tegemist tunduvalt keerulisema tootega kui tüüpiline ETF ja sellega kaasnevad seetõttu ka teistsugused riskid.