Murdaktsiad

Murdaktsiad (fractional shares) on teenus, mille kaudu maaklerid või teised teenusepakkujad loovad võimaluse osta ETF või aktsiaosasid. See tähendab, et sul ei pea olema raha terve aktsia või fondiosaku ostmiseks, vaid võid osta murdosa sellest.

Näiteks, kui aktsia maksab 100 €, aga sul on investeerimiseks ainult 10 €, siis saad oma raha eest osta 0,1 aktsiat.

Tasub tähele panna, et reeglina ei saa juriidiliselt 0,1 aktsiat omada, mistõttu murdaktsiad on tüüpiliselt maakleri mõne eraldi juriidilise keha nimel. Aktsiaga seotud õigused ehk dividendid (ja sõltuvalt maaklerist hääletusõigus aktsionäride koosolekul) aga kuuluvad reeglina endiselt sinule.

Murdaktsiate puhul tasub arvestada ka ümardamisega seotud riskidega. Kui toimub näiteks aktsiate split või makstakse dividendi, siis võib juhtuda, et saad tänu ümardamisele natukene vähem, kui oleks pidanud. Võib olla maksad ka maksudeks rohkem kui teoreetiliselt oleks pidanud. Õnneks on siin reeglina tegemist väikeste summadega.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: