Õigused

Õigused on väärtpaberid, mis annavad õiguse piiratud aja jooksul märkida ettevõtte aktsiaid või võlakirju. Võib olla ka konkreetsemalt nimetatud märkimisõiguseks.

Näiteks kasutas LHV sellist võimalust 2019. aasta lõpus, kui väljastas oma aktsionäridele LHV aktsiate märkimisõigused. Olemasolevad aktsionärid said ühe märkimisõiguse iga 12 aktsia eest, mis nende käes oli.

Märkimisõigus andis olemasolevatele aktsionäridele võimaluse uusi aktsiaid eelisjärjekorras märkida. Kui investor seda aga teha ei soovinud, siis sai oma õigused teistele investoritele maha müüa või lasta neil lihtsalt aeguda.

Märkimisõiguse omanik peab endiselt tasuma ka aktsia märkimise eest.

Näide

2021. aastal väljastas LHV taaskord olemasolevatele aktsionäridele märkimisõigusi. Üks märkimisõigus annab sulle õiguse märkida 1 LHV aktsia hinnaga 34€.

Kui börsil on aktsia hind 44€, siis tasub märkimisõiguse eest maksimaalselt maksta 44€ – 34€ = 10€. Kui märkimisõigus on kallim, siis tasub juba lihtsalt otse börsilt aktsiat osta, sest maksaksid muidu asjatult aktsia eest rohkem kui vaja.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: