CFD

« Back to Glossary Index

CFD (Contract for Differences) ehk hinnavaheleping on tuletisinstrument, mis maksab investorile alusvara hinnaliikumise vahe lepingu avamisel ja sulgemisel.

Näiteks saab CFD kaudu panustada valuutakursi liikumisele, ilma et sa seda valuutat ostaksid. Tavaliselt kaasneb sellega ka korralik võimendus, nii et väike kõikumine valuutakursis võib pakkuda märkmisväärset tootlust või kaotust.

Näiteks saad panustada $1000 eest nii, et sinu positsioon on $20 000. Kui alusvara hind tõuseb 1%, teenid sina $200 ehk 20% oma mängu pandud summa pealt. Kui aga hind langeb 1%, siis kaotad samuti $200.

CFDd ei kauple börsil, vaid nendega saab tehinguid teha läbi maaklerite. Tavaliselt on kauplemistasudeks ostu- ja müügihinna vahe ehk spread, millest maakler osa endale tasuks võtab.

Tüüpiliselt on CFD kasutusel valuutaga või toorainetega kauplejate poolt, aga saab kaubelda ka näiteks aktsiaindeksite ja ETFide hinnaliikumiste peale. Võimalik on panustada nii hinnatõusule kui ka langusele (lühikeseks müük).

CFD turg on suuresti reguleerimata, mistõttu võib siin tegutseda palju petiseid ja kahtlaste äripraktikatega maaklereid. Arvestades, et siin kaupled sa tavaliselt maakleri vastu, siis on kahtlase maakleri kasutamine üsna tõsine risk.