Lühikeseks müük

Lühikeseks müük (Short-Selling) on aktsia hinna langusele panustamine. Kõigepealt laenatakse kelleltki aktsiaid ja müüakse need praeguse hinnaga maha. Seejärel ostetakse hiljem aktsiad tagasi ja tagastatakse laenajale.

Näiteks investor laenab 100 Microsofti aktsiat ja müüb need $200 pealt maha. Investor jääb 100 aktsiat võlgu. Mõne aja möödudes ostab investor 100 Microsofti aktsiat ja tagastab laenu.

Kui vahepeal aktsiahind on langenud $190 peale, siis investor teenis iga aktsia pealt $10 ehk $1000. Kui aga aktsiahind vahepeal tõusis $250 peale, siis investor kaotas $5000.

Lühikeseks müük on üks vähestest viisidest investeerimisel, kuidas saab kaotada rohkem kui sul portfellis raha. Teist sellist võimalust pakub suur võimendus.

Lühikeseks müüki kiputakse sageli krahhide ajal keelustama. Tüüpiliselt on sellised keelud ajutised. Mõnikord on segaste olukordade ajal keelatud ka ainult üksikute aktsiate lühikeseks müüki (nt Wirecardi aktsia 2019. a veebruaris, kui kahtlustati turumanipulatsiooni).

Balti börsil lühikeseks müük lubatud ei ole.

Vt ka uptick rule, short squeeze

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: