Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Väga lühikokkuvõte 26 raharaamatust

raharaamatud

Aastate jooksul olen päris palju lugenud erinevaid otseselt ja kaudsemalt rahaasjade ja investeerimisega seotud raamatuid. Kõigi kohta liiga detailselt enam sisu ei mäleta, aga mõned aastad olen peale lugemist hinnanguid üles märkinud küll.

Mõtlesin, et jagan enda arvamust ka nende osas, mille kohta liigselt detaile ei mäleta või ei oska/viitsi nii pikalt kirjutada, et eraldi postitust vääriks. Kui tunned, et sul on minuga sarnane raamatute maitse, siis saad ehk aimu, kas tasub mõnda neist kätte võtta või mitte.

Artikkel sisaldab soovituslinke Book Depository lehele. Kui tellid sealtkaudu (tüüpiliselt kõige soodsam koht tellimiseks, kust ka ise enamjaolt oma raamatuid hangin), siis makstakse mingi pisike protsent mulle soovitustasuks. Eeldusel, et minimaalne väljamakse üldse kunagi täis saab, sest see tasu on mingi paarkümmend senti tellimuse kohta.

 • The Science of Getting Rich – Wallace D. Wattles – Teadusega on siin kõige lähem seos see, et kui tahad teada, mis asi ei ole teadus, siis selle raamatu sisu on hea näide sellest. Autori ajastut silmas pidades võisid nad tol ajal muidugi seda teaduseks pidada. Tänaseks on see rohkem ajupesu ja esoteerika. Ahju kütteks tundub sobivat, kui paber õigest materjalist peaks olema.
  1 tärn ja seegi lahkevõitu.
 • The Way to Wealth – Benjamin Franklin – Omal ajal võis see olla üsna huvitav ja asjalik info. Tänaseks tundus, aga suures osas jube aegunud mõtteviis, millega praktikas pole suurt peale hakata. Kindlasti on mõned mõtted ka asjakohased, aga neid leiab mujalt.
  2 tärni
 • Antifragile – Nassim Nicholas Taleb – Põhimõtteliselt on raamatu idee selles, et peaks ennast ja oma investeerimisstrateegiaid üles ehitama nii, et kriisid hoopis tugevdavad, mitte ei lammuta. Täitsa huvitavaid mõtteid leiab ja mõtteainet saab. Talebile kohaselt räägib muidugi arvestatav osa raamatust ka sellest, et kõik inimesed on lollid, rumalad ja saamatud, nagu ikka (peale raamatu autori).
  3 tärni
 • Eight Pillars of Prosperity – James Allen – Liiga hästi sisu enam ei meenu, aga mäletan, et sellist üleüldisemat mõtteainet andis küll. Ehk kui tahad veidi filosofeerida selle üle, mis elus oluline, siis äkki tasub kätte võtta.
  3 tärni
 • The Art of Money Getting – P. T. Barnum – Rikkaks sa selle raamatuga ei saa, aga kasulikke mõtteid leiab ikka. Kuigi tõsi, enamus neist on tänapäeval juba väga paljudest teistest kohtadest ka läbi käinud. Autori taust ja ajastu olid minu jaoks huvitavad, mistõttu selle teose kunagi ette võtsin.
  3 tärni
 • Tesla: Inventor of the Modern – Richard Munson – Tegemist on Nikola Tesla elulooga. Huvitav näide inimesest, kes järgis oma kirge, aga ei osanud seda kuidagi rahaks teha ega rahaga ringi käia. Näiteks ühel hetkel küsiti ta käest, kuidas ta majanduslikult toime tuleb ja siis vastas, et kuu viimased 29 päeva on kõige raskemad.
  4 tärni
 • Naked Money – Charles Wheelan – Silmaringi avardamiseks huvitav sissevaade teemasse, mis on raha ja kuidas finantssüsteemi erinevad tahud toimivad (või ei toimi).
  4 tärni
 • Prosperity Bible: The Greatest Writings of All Time on the Secrets to Wealth and Prosperity – Tegemist on teosega, kuhu on kokku kogutud erinevad raamatud. Ühisosa tundub olevat see, et autoriõigused neile on aegunud, seega sai need tasuta kokku koguda ja uhke pealkirjaga müüki panna. Eespool paarile neist viitasin, aga sellest 66 teosest mõned üksikud väärivad enam kui 0-1 tärni tänasel päeval. Kui saad, siis ära seda raamatut omale hangi. Isegi põgusalt lehitsemise peale kulutatud aeg oli valdavas osas raisatud.
  1 tärn
 • Kuidas Eestis rikkaks saada? – Villu Zirnask – 1998. aasta raamatuna on tegemist internetiajastu eelse teosega. Seetõttu on siin päris palju loomingulisi ja huvitavaid graafikuid, tabeleid jm viise info kujutamiseks. Kuigi mingi info on tänaseks aegunud, siis üsnagi asjalik teos endiselt. Iseasi, kust sa seda leiad.
  4 tärni
 • Debt : The First 5000 Years – David Graeber – See raamat vääriks eraldi artiklit, aga mul on sealt saadud info juba mitme teise allikaga sassis. Muidu väga hea raamat sel teemal, mis on raha ja kust see tulnud. Muuhulgas tuleb välja, et majandusteadlaste poolt jutustatud lugu sellest, kuidas enne raha tekkimist tehti ulatuslikult partertehinguid, ei oma ajaloos mitte mingisuguseid reaalseid tõendeid. Selliseid ühiskondi ei paista ei täna ega ajaloos olevat.
  4 tärni
 • Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World – Liaquat Ahamed – Kui sulle pakub huvi ajalugu ja majanduse kujunemine, siis see raamat on sulle. See on hea raamat aru saamaks sellest, kuidas kapitalistlik ühiskond on ajaloo jooksul juba korduvalt olnud n-ö “hukatuse äärel” ja kuidas makrotasandil on korduvalt igasugu kahtlaseid ja veelgi kahtlasemaid lükkeid tehtud, et erinevatest situatsioonidest välja tulla.
  3 tärni
 • The Moneyless Man – Mark Boyle – Raamatu autor otsustas elada aasta aega ilma raha kasutamata ja kirjeldab siis, kuidas see elu välja võiks näha. Kuigi filosoofia on tal suhteliselt vastuoluline, nagu see selliste ettevõtmiste puhul tavaliselt kipub olema (kapitalistlik süsteem ja tarbimine on kurjast, aga siis rakendavad elustiili, mis ainult sellise kapitalistliku süsteemi tõttu üldse võimalik on, nagu näiteks hääletades kellegi teise autoga sõitmine), siis üsna huvitav kerge lugemine.
  3 tärni
 • American Kingpin – Nick Bilton – Omamoodi huvitav lugemine ühemehe asukohavabast ja hiljem kodust töötava meeskonnaga “startupist” (Silk Road), mille käive kasvas eksponentsiaalselt ilma igasuguse turunduseelarveta. Jutt on kokku pandud vestluslogide ja uurimise käigus kogutud andmete põhjal, aga kirjastiililt nagu ilukirjanduslik põnevik.
  4 tärni
 • The 10x Rule – Grant Cardone – 10x reegel tähendab hästi lihtsalt öeldes seda, et tee 10 korda rohkem ja eelda, et sinu soovitud eesmärgi jaoks ongi vaja 10 korda rohkem. Liiga tõsiselt seda sisu võtta ei kannata, aga kui vajad väikest motivatsioonilaengut, siis selleks kõlbab küll. Peamine, et nn hustle pornina ei kasuta seda.
  3 tärni
 • Mastery – Robert Greene – Mastery räägib sellest, kuidas mingi oskuse osas meistriks saada. Raamat sisaldab ohtralt näiteid sellest, kuidas edukad inimesed või paljude arvates sündinud geeniused, tegelikult järgisid teatud mustreid, mis neid sellise „geeniuse“ tasemeni aitasid.
  4 tärni
 • Red Notice – Bill Browder – Hea pilguheit sellesse, mis ulmelisi tehinguid peale NSVL lagunemist teha sai (nt firma sai riigilt osta $2,5 miljoni eest ettevõttes $1 miljardise väärtusega osaluse). Samuti, miks tekkisid Putini ja Browderi vahelise tüli tõttu seadused, mis võimaldavad konkreetsetele inimestele sanktsioone kehtestada (Magnitsky Act).
  4 tärni
 • Äripunkarid õllemaailmas – James Watt – BrewDogi fännidele kindlasti oluliselt huvitavam, kui mulle. Samas täitsa huvitav lugu ja nii mõndagi kasulikku ettevõtluse teemadel leidus ka.
  3 tärni
 • Think and Grow Rich – Napoleon Hill – Klassikaline soovitus isegi paljude edukate inimeste poolt. Minu jaoks väga suure osa raamatust võiks kokku võtta sõnadega uina-muina ja esoteerika. Samas häid mõtteid leidus ka. Hinnangu andsin enne, kui teadsin, milline saripettur Napoleon Hill oli. Sellest tulenevalt võiks ilmselt isegi mõne tärni alla võtta, sest asjalikuna tundunud jutt on vist ka puhas väljamõeldis lihtsalt.
  3 tärni

Kaugemas minevikus loetud teosed

Päris palju on raamatuid, mille kohta mul on küll aastate tagusest ajast mingi kokkuvõte olemas, aga mille lugemisest on nii palju aastaid möödas, et ma ei oskaks neile enam liiga sisukat hinnangut anda. Eesti omasid vist poest ei leia, aga järelturult või raamatuvahetusest ehk küll.

Seetõttu osade kohta neist mõned märksõnad, mis on ehk abiks, kui peaksid neid raamatuid kaaluma. Hinnet neile ei anna.

 • Raha – Kaur Kender, Rain Lõhmus – Mäletan, et lugesin seda kunagi koolitrepil istudes. See oli üks esimesi selleteemalisi teoseid, mille ette võtsin. Jube inspireeriv tundus. Tagantjärele muidugi saan aru, et seal soovitati ikka neid krõbedate tasudega kalleid fonde, mida üldiselt näppida ei tasu.
 • Finantsdoktor – Louis Scatigna – Autor võtab ette terve hunniku finantsteemasid, nii et kirjeldab justkui haigust, paneb diagnoosi, loetleb sümptomeid ja seejärel pakub välja ravi. Omamoodi huvitav raamat oli. Muuhulgas tuleb juttu lausa identiteedivarguse vastu kaitsmisest. Suurim miinus, mida mäletan, oli see, et päris mitu peatükki oli eestlastele kasutu USA-keskne info.
raha ja investeerimise teemalised raamatud
 • Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything – Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner – Huvitav katse majandusteadlaste poolt vastata erinevatele küsimustele. Näiteks, et miks narkodiilerid elavad oma emaga või kui palju kinnisvaramaakler sinu kodu enda omast odavamalt müüb. Teemad on huvitavad, aga mõtteviis, kuidas nad teemadele lähenevad on isegi kasulikum.
 • Founders at Work – Jessica Livingston – Veidi varasema põlvkonna startupide algusaegadest. Paar esimest mõtet, mis ma sealt omale kunagi üles märkisin on näiteks:
  • Mida vähem energiat inimesed kulutavad sooritusele, seda rohkem energiat kulutavad nad selleks, et näida tublid.
  • Howard Aikeni tsitaat parafraseerides: “Ära muretse, et inimesed su ideid varastavad. Kui need on vähegi head, siis pead neid inimestele jõuga kurgust alla rammima.”
 • The New Confessions of an Economic Hit Man – John Perkins – Huvitav lugemine, mis seletab, kuidas USA erinevaid kanaleid pidi erinevate riikide ressursse on omale võtnud läbi ebamõistlike laenude peale surumise. Raske öelda, kui palju sellest tõsi või väljamõeldis on, aga üsna sarnase mudeliga on ka Hiina juba mitmeid aastaid tegutsenud. Lugesin kunagi selle raamatu varasemat versiooni.
 • Liar’s Poker – Michael Lewis – Raamat töökultuurist Salomon Brothersi 80-ndate aastate kontorites New Yorgis ja Londonis. Näiteks saab lugeda sellest, kuidas tööintervjuul oli täitsa okei tooliga aken puruks lüüa, kuidas uutele töötajatele tünga tehes lasti neil rämps oma klientidele maha müüa ja miks kauplejad tahtsid endale saada uhket hüüdnime: Big Swinging Dick.
 • Failing Forward: Turning Mistakes into Stepping Stones for Success – John C. Maxwell – Põhiline mõte, mida raamatust kaasa võtta: “There’s no such thing as failure, only feedback“. Teisisõnu, see on hea lugemine neile, kes on midagi tegemata jätnud (nt investeerimisega alustamine) kartusest ebaõnnestuda või esialgse ebaõnne/esimese ei korral alla andnud.
 • More Money Than God – Sebastian Mallaby – Raamat on täis huvitavaid näiteid riskifondide ajaloost ja erinevate fondide poolt kasutatud strateegiatest, millega nad eelist on üritanud saavutada. Kui soovid silmaringi avardada ja tutvuda erinevates fondides toimuva ja investorite mõttemaailmaga üldisemalt, siis on tegemist üsna huvitava teosega.

Milliseid neist lugenud oled? Mitu tärni neile annaksid?

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “Väga lühikokkuvõte 26 raharaamatust”

Kas 5 tärni raamatuid ei olegi olemas, või pole lihtsalt ette sattunud?
Või niipidi, et mis oleks see all-time-best-of-the best-top3?

On ikka 5 tärni raamatuid ka, aga isiklikult lähtun sellest, et 5 on nii hea, et praktiliselt ideaalne. Seega seda tuleb ette tõesti väga harva. 4 on väga hea ja 3 on täitsa ok teos. 2 on juba päris kahtlane ja 1 võib sobida millekski muuks, kui lugemiseks.

Selle aja sees, mis omale hinnanguid olen kirja pannud, on otsesemalt finantsteemalisi teoseid 5 tärniga ainult üks: James Montieri “The Little Book of Behavioral Investing” (vist eestikeelsena ka olemas, aga pole tõlget näinud). Huvitav teema ja väga hästi, aga samas lihtsalt ja lühidalt kirjeldatud neid erinevaid nähtusi.

Veidi kaudsemalt mõtteviisi teosena võiks ehk rahateemadega haakuda ka Richard Feynmani “Surely You’re Joking, Mr. Feynman!”. Kindlasti on seal veel paar tükki, mis raha teenimise ja kasutamisega kaudsemalt seotud, aga siis peaks juba seda seost pikemalt selgitama hakkama.

Muidu vaadates oma 5 tärni nimekirja, siis ilukirjanduslike teoste osas olen vist hindamisel leebem olnud 🙂

Huvi pärast vaatasin järgi. Tervelt 8% hinnangutest on mul 5 tärni. Polegi nii haruldane, kui tundus. 3 ja 4 tärni vahel jaguneb 80% ära natukene 4 suunas kaldu ja siis ülejäänu on 2 ja 1. Reeglina filtreerin lugemisnimekirja üsna palju, nii et seda alumise otsa kraami ei satu liigselt valikusse.

Mis seal aegunud on ?
Laen on võlg ja orjus (euribor). Ja raha ei kasva puu otsas – vaja tööd teha. Niikaua kui„investorite“ fondid on tõusnud 10% on muud kaubad: elektrid, küte hinnad tõusnud 100%. Kas ma võidan rohkem töötades (tootes) – tehes ise näiteks küttepuid või ootan ja külmetan millal see fondiraha kasvab…?
B.Franklin oli imperialist, kolonist ja teadis millest rääkis. Teesid on aktuaalsed tänases Eestis – kus „füüsilist tööd“ tehku „Ukrainlane“ ja „meil“ pole tarvis muud teha kui mängida mingeid ülehinnatud IT spetsialiste, bürokraate ja managere kes võtavad pankadest mingeid laene ja palkavad võõrtööjõudu ja ostavad mingeid ulmehinnaga tehnikat et ise oma maa ressurssidest tühjaks tõmmata.
5 punkti Benjamile, et viitsis „paar hoiatust visata“.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: