Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Väga lühikokkuvõte 67 raharaamatust

raharaamatud

Aastate jooksul olen päris palju lugenud erinevaid otseselt ja kaudsemalt rahaasjade ja investeerimisega seotud raamatuid. Kõigi kohta liiga detailselt enam sisu ei mäleta, aga mõned aastad olen peale lugemist hinnanguid üles märkinud küll.

Mõtlesin, et jagan enda arvamust ka nende osas, mille kohta liigselt detaile ei mäleta või ei oska/viitsi nii pikalt kirjutada, et eraldi postitust vääriks. Kui tunned, et sul on minuga sarnane raamatute maitse, siis saad ehk aimu, kas tasub mõnda neist kätte võtta või mitte.

5 tärni skaalast

Hindamiseks olen kohandanud Goodreadsi skaala loogikat, kus hinnangud tähendavad umbkaudu järgnevat:

  • 1 tärn – ei meeldinud
  • 2 tärni – kõlbas kah, aga ei soovitaks
  • 3 tärni – meeldis, aga…
  • 4 tärni – väga meeldis
  • 5 tärni – see oli hämmastavalt hea

NB! Mõni raamat võib olla olemas nii inglise- kui eestikeelsena. Kui ühe pealkirja järgi otsing ei aita, siis otsi autori perekonnanime järgi ja ehk leiad selle raamatu siit siiski üles.

Raamatute nimekiri

  • Common Stocks and Uncommon Profits and Other Writings – Philip A. Fisher – Üksikaktsiate noppijatele huvitav teos. Siin on päris palju erinevaid näiteid, mida autor analüüsib ja kuidas ta konkreetsete ettevõtete puhul ühe või teise otsuseni jõudis. Kõik need näited ei ole tingimata aja- ega ka asjakohased ehk pimesi ei maksa täpselt samamoodi järeldusi teha, aga mõtteviisi on huvitav lugeda sellegipoolest.
    4 tärni
  • “Jumalatega võidu” – Peter Bernstein – See on nüüd puhtalt silmaringi avardamise raamat. Bernstein räägib riskidest mõtlemisest ja riskihalduse teemadest alates väga kaugest minevikust, kus veel meie mõistes numbreidki ei tuntud. Ehk esimesed peatükid räägivad Vana-Kreekast. Teema ise on kasulik teadmine kõigile investoritele, aga kui just ei ole minusugune ajaloohuviline, siis selleks on paremaid raamatuid. Sellest tulenevalt üks tärn vähem, kui ma ainult enda vaatest paneks.
    3 tärni
  • The Economics Book: Big Ideas Simply Explained – vaata autorite nimekirja lingilt – Päris hea silmaringi avardamise raamat. Võtavad ette kõikvõimalikke majandusalaseid mõtteid ja ideid. Seejuures arutatakse, kuidas ja miks need aja jooksul on tekkinud, kujunenud ja täienenud. Ühest küljest mõnusalt lihtsalt ja samas üsna laiahaardeliselt võetakse teemasid ette.
    4 tärni
  • Rule #1 – Phil Town – Selle raamatuga on selline parajalt kahe vahel olek. Ühest küljest on siin päris hea lihtne väärtusinvesteerimise põhimõtete seletus. Sealhulgas näiteid, kuidas erinevaid suhtarve ja numbreid arvutada ja vaadata. Teisest küljest aga annab ta siin jaburalt enesekindlaid (ja eksitavaid) lubadusi ja raamatus on korduvaid kommentaare, mis viitavad, et ta ei ole liiga palju börsidega ja riskidega vist kokku puutunud. Pluss üritab seda lähenemist turundada kui mingit enda välja mõeldud “reegel number 1” investeerimist. Kõige hullem ohumärk muidugi oli see, et ta kiitis Cramerit kui tarka investorit… Ehk kui võtad siit kaasa need ettevõtte väärtuse hindamise meetodid, siis võib ehk anda 4 tärni. Kui aga hakkad uskuma seda turundusjuttu ja närvilist turult sisse-välja hüppamist, mida ta promob, siis on 2-3 tärni.
    3 tärni
  • The Investor’s Manifesto – William J. Bernstein – Investeerimises võhiku jaoks kohati võib olla keerulisevõitu, aga muidu väga sisukas ja informatiivne teos. Kui sul oleks võimalik ainult ühte investeerimise teemalist raamatut lugeda elus, siis võib olla isegi julgeksin seda soovitada. Aga loe ikka vähemalt kaks ehk pane need mõtted näiteks minu raamatu abiga Eesti konteksti.
    5 tärni
  • A Man for All Markets – Edward O. Thorp – Sissevaade mehe mõttemaailma, kes kavaldas üle kasiinosid ja suutis ka edukalt turgu ületada. Kohati püsis liiga pikalt mingitel teemadel, mis minu jaoks vähemalt oli igav, aga laias plaanis mõnus lugemine.
    4 tärni
  • Financial Literacy: Finding Your Way in the Financial Markets – Connel Fullenkamp – Üsna inimkeelne ülevaade finantssüsteemi funktsioonidest ja toimimisest. Kui tahad baastasemel aru saada, kuidas ja miks mingid asjad käivad, siis hea alguspunkt. Tegemist on heliraamatuga, millega tuleb kaasa üsna mahukas pdf.
    4 tärni
  • The Simple Path to Wealth – J.L. Collins – Täitsa asjalik raamat, mis räägib suures plaanis kõik vajaliku investeerimisega pihta hakkamiseks ära. Mõne teema osas on detailsemad ja sisukamad peatükid, kui tavaliselt sellistes raamatutes. Küll on jälle mitu peatükki, mis on USA-kesksed ehk teistel pole selle infoga eriti palju peale hakata. Kui see teema on sinu jaoks uus, siis võiks anda 4 tärni küll.
    4 tärni
  • Deep Risk – William Bernstein – Väga lühike, aga sisukas ülevaade riskidest, mis puudutavad eelkõige pikaajalisi investoreid. Järelduste tegemiseks kasutab erinevaid ajaloolisi andmeid. Muidugi samad riskid võivad ka lühiajalist investorit tabada, nii et asjakohane lugemine kõigi jaoks.
    5 tärni
  • The 10 Pillars of Wealth – Alex Becker – Kiire guugel näitas, et ta on küll oma äridega kahtlaseid asju teinud, aga mõtted raamatus on huvitavad ja üsna praktilised. Ütleks, et raamatu mõte on natukene nagu Miljonäri kiirtee, et rikkaks saamiseks tuleb tegeleda ettevõtlusega. Ainult et ilma väljamõeldud vaenlasteta ja pidevate facepalm näideteta. Või vähemalt ma ei täheldanud neid nii palju.
    5 tärni
  • Poor Economics – Abhijit V. Banerjee, Esther Duflo – Raamat silmaringi avardamiseks. Räägib vaesusest läbi erinevate aspektide, statistika ja eksperimentide. Nii mõnigi infokild oli minu jaoks uus. Kohustuslik lugemine neile, kes arvavad, et kõik vaesed on vaesed, sest nad on lihtsalt laisad ja ka neile, kes arvavad, et sellele probleemile on ülilihtsad lahendused.
    3 tärni
  • Poverty Proof – Douglas Kruger – Mõnus nimekiri 50 tegevusest, mis võiksid toetada sissetulekute suurendamist. Hea raamat, kust inspiratsiooni või mõtteid ammutada ja aeg-ajalt jälle üle vaadata.
    4 tärni
  • The 21 Success Secrets of Self-Made Millionaires – Brian Tracy – Väga lühike ja pealiskaudne raamat ehk kiire 1-2 õhtu lugemine. Soovitused on küll väga pealiskaudsed, aga valdavalt siiski asjalikud, nii et selle raamatu võiks kasvõi aeg-ajalt lihtsalt kätte võtta ja pealkirjad meeldetuletuseks üle sirvida. Selles mõttes mõnus lugemine.
    4 tärni
  • Sinu raha täielik muutumine – Dave Ramsey – Dave Ramsey raamat sellest, kuidas beebisammudega jõuda hea finantsseisu ja korraliku portfellini. Positiivne pool on see, et sammud on tõesti lihtsad ja toimivad ka enamike inimeste puhul ning raamatus on terve hunnik näiteid, kuidas keegi oma elus kannapöörde tegi. Minu jaoks puuduseks on Ramsey üsna dogmaatiline lähenemine (võimalik muidugi, et teatud sihtgruppi arvestades on see vajalik), mis kohati pooldab päris rumalaid samme ja väga ameerikalik motivatsioonikõneleja stiil. Ehk need näited tunduvad ka sellises ülivõrdes jube tihti, nagu sinna oleks korralikult ilustavat teksti juurde poogitud. Kui oled täitsa alguses või otsid motivatsiooni, siis hea raamat, mida kätte võtta.
    3 tärni
  • Behavioral Finance and Your Portfolio (2nd edition) – Michael M Pompian – Huvitav katse panna erinevad inimkäitumised kuidagi mõttevigade põhjal nelja investori kategooriasse ja seejärel selle põhjal mingisuguseid käitumissoovitusi neile anda. Raamat ise on huvitav, aga see liigitus ja soovitused tunduvad veidi meelevaldsed. Suurem osa sellest tundub üle mõtlemine ja soov näidata, et autori poolt pakutav finantsnõustamise teenus on väga vinge ja moodne. Samas raamatus on päris palju kasulikke näiteid ja mõtteid sellegipoolest. Paberkujul on seda ilmselt parem lugeda.
    4 tärni
  • 12 asja, mida sulle koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma – Roland Tokko – Juba pealkirjast on näha, et tegemist on väga ambitsioonika ettevõtmisega. Siin on proovitud välja tuua 12 erineva laia valdkonna kõige tähtsamad punktid. Sellest tulenevalt ei ole mõtet oodata liiga põhjalikku infot. Pigem saab iga valdkonna kohta põgusa sissejuhatuse. Minu hinnang on 2, sest enamus teemad juba suuremas osas tuttavad ja raamatus on mõned üsna kaheldava väärtusega väited psühholoogia (suhete) ja tervise teemadel. Kui sinu jaoks teemad pigem uued, siis võiks ilmselt tärnikese või poolteist rohkem anda.
    2 tärni
  • Learn to Earn – Peter Lynch, John Rothchild – Alustab hästi baasteadmistest ja lõpetab väga põgusa ülevaatega üksikaktsiatesse investeerimisest. Isiklikult jätaksin selle raamatu vahele. Kui on soovi Peter Lynchi ja/või üksikaktsiatesse investeerimise kohta lugeda, siis võtaks pigem One Up On Wall Streeti ette. Saab sama info, aga paremal ja põhjalikumal kujul.
    3 tärni
  • How to Think About Money – Jonathan Clements – Laiem vaade rahaasjadele, kui lihtsalt arvutused. Päris palju ka psühholoogilist poolt ja suuremat pilti. Sealhulgas, et mis selle kogu tegevuse mõte sinu jaoks siis lõpuks ikkagi olla võiks (nagu minugi raamatus on esmakohal küsimus, et miks sa säästad ja investeerid). Samal ajal need teemad on kokku võetud üsna lühikese raamatuga.
    5 tärni
  • Money Mammoth – Edward Horwitz, Ted Klontz, Brad Klontz – Minu hinnangul üks alahinnatud raamat. Käsitleb päris palju psühholoogilisi aspekte, mis mõjutavad seda, kuidas me rahaga käitume ja sellesse suhtume (nagu näiteks uskumused). Sealjuures on täitsa mitmes kohas ka harjutusi, mis aitavad õpitut praktikasse panna. Kirjastiil on kohati kordav, aga sisu poolelt julgen soovitada.
    4 tärni
  • The Little Book of Behavioral Investing – James Montier – Kui soovid ülevaadet erinevatest viisidest, kuidas me investeerimises vigu teeme ehk millised mõttevildakused meid eksiteele viivad, siis siin raamatus on minu arvates ühed paremad selgitused ja näited nende kohta. Hea lühike ja samas väga mõnus ja asjalik lugemine.
    5 tärni
  • The Millionaire Fastlane (Miljonäri kiirtee) – M. J. DeMarco – Peale teistkordset läbimist, kuulasin seda hoolikamalt. Mõte laias laastus on täitsa asjakohane, et kui tahad kiiresti rikkaks saada, siis ettevõtlus on selleks kõige parem viis. Küll on tal mingi vajadus kõigele muule nii hullusti vastanduda, et kas teadlikult või lihtsalt rumalusest räägib investeerimise kohta sellist juttu, et piinlik on kuulata. Neid hetki oli seal ikka ja jälle, aga üks selgemalt meeles olevatest on see, kus ta lahutas 2008. aasta kinnisvarakrahhi languse börsi tootlusest kaks korda järjest maha ja siis ütles, et aktsiate tootlus on ikka väga jube…
    3 tärni
  • Unshakeable – Tony Robbins – Täitsa mõnus teos, mis annab kõigest olulisemast investeerimise ja raha juhtimisega seoses ülevaate ära. Suurim puudust jälle taaskord asjaolu, et osa infost on USA keskne, aga liiga suureks probleemiks see ei ole.
    3 tärni
  • One Up On Wall Street – Peter Lynch – Hea sissejuhatav raamat selle kohta, kuidas üksikaktsiatesse investeerimine käib. Samal ajal on muidugi veidi irooniline, kuidas ta korduvalt räägib, et isegi algaja oleks vabalt märganud üht või teist võimalust ning seejärel järgmises peatükis räägib, kuidas tema ühe või teise võimaluse jälle maha magas. Ära oota, et selle raamatu järel oled edukas investor, aga alustuseks head sisendit saab ikka.
    3 tärni
  • The E-myth Revisited – Michael E. Gerber – Alustava (ja miks ka mitte juba tegutseva) ettevõtja jaoks kohustuslik kirjandus. Eriti kui soovid spetsialistist/töötajast hakata ettevõtjaks ehk iseenda tööandjaks või mõtled oma hobist tekitada ettevõtte.
    4 tärni
  • Blitzscaling – Reid Hoffman – Hoffman räägib sellest, miks ja kuidas mõned ettevõtted hästi kiiresti ennast kasvatavad. Ehk miks on nii mõnelgi juhul arukas massiliselt raha põletada ja korralikult kahjumit teenida selle nimel, et võita omale turuosa.
    3 tärni
  • Angel (Ingel) – Jason Calacanis – Mingit konkreetset valemit siit ei leia, kuidas häid börsiväliseid investeeringuid leida ja teha. Samas sellesse maailma sisenedes on tegemist hea sissejuhatava ülevaatega. Annab päris palju küsimusi ja mõtteid, mida kaaluda.
    4 tärni
  • The Psychology of Money (Raha Psühholoogia) – Morgan Housel – Tore raamat, mis räägib sellest, kuidas psühholoogia mõjutab meie käitumist rahaga seoses. Mõnes kohas oleks tahtnud näha, et ta teemad selgemini ära seostaks, aga üldiselt hea lugemine.
    4 tärni
  • The Thin Green Line – Paul Sullivan – Raamat võttis eesmärgiks näidata erinevust rikaste (rich) ja jõukate (wealthy) inimeste käitumise ja mõtteviiside vahel. Palju sellest on ilmselt rahafoorumlastele juba teada. Samas on ka palju huvitavat, millest nii palju võib olla pole räägitud.
    4 tärni
  • Range – David Epstein – Kui väga lühidalt kokku võtta, siis liigne spetsialiseerumine on halb. See aitab küll olemasolevaid asju järjest paremini teha, aga praktiliselt kõik suuremad innovatsioonid ja arengud tulevad nn generalistidelt. Inimestelt, kes teavad paljudest valdkondadest midagi ja seovad mitme valdkonna teadmised millekski uueks kokku. Kui sa oled selline kontrollimatu uudishimuga inimene, nagu mina, siis äkki see raamat aitab sind veidi rahustada ja siis on kindlasti sinu jaoks ka heaks kohaks RahaKlubi.
    4 tärni
  • Time Really Is Money – Rob Slee – Kuigi ta päris konkreetseid tegevusi ette ei lugenud, mis võimaldaksid alapealkirjas lubatud $5,000 tunnis teenida, siis üldise raamistiku andis küll. Ühest küljest ei olnud nagu midagi põhjapanevalt uut, aga teisest küljest jälle väga oluline meeldetuletus ja võib olla natukene teistsugune vaatenurk, kui ma varem olen mõtelnud. Ilmselt tasuks aeg-ajalt uuesti üle vaadata seda.
    4 tärni
  • Slowdown – Danny Dorling – Autor toob välja hüpoteesi, et meie ühiskond ja erinevad protsessid on globaalselt aeglustumas. Ebatüüpiline vaatenurk, millest liiga palju ei räägita. Mõned argumendid olid üsna veenvad, teised jälle jäid lahjaks. Ei ole tema järeldustes täielikult veendunud, aga sellegipoolest on seal oma point tal endiselt olemas. Silmaringi jaoks mõistlik. Isiklikult kuulasin heliraamatuna, aga sellega ei tulnud kaasa erinevaid graafikuid, millest ta vahepeal räägib. Paberil ilmselt oleks parem.
    3 tärni
  • SuperFreakonomics – Steven D. Levitt, Stephen J Dubner – Mulle isiklikult meeldis nende esimene raamat (vt Freakonomics allpool) rohkem, aga see täidab endiselt sarnast eesmärki. Raamat vaatab erinevaid teemasid ebatavalise vaatenurga alt. Mõnikord iseenesestmõistetavad asjad osutuvad valeks, kui neid veidi teise nurga alt vaadata. Mõtteviisi arendamiseks ja silmaringi avardamiseks jällegi hea teos.
    4 tärni
  • Investeerimisedu põhimõtted – Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets – Üsna põhjalik teos kolme targa investori poolt. Peamine põhjus, miks ühe tärni vähemaks võtsin on see, et raamat on suunatud justkui täiesti alustajale, aga päris mitu teemat on alustaja vaatevinklist väga keeruliselt kirjutatud. Ehk raamatu sisu ei ole alustaja jaoks tingimata arusaadav (lugesime seda koos paari alustajaga ja kogenumaga).
    3 tärni
  • What Money Can’t Buy – Michael J. Sandel – Veidi filosoofilisem arutelu selle üle, kas kõik ikka peaks olema raha eest ostetav või on mingid valdkonnad elus, mida ei tohiks raha eest saada? Mõnevõrra vaatab ka selle mõju, kuidas raha erinevate nähtuste olemust muudab. Mul olid veidi teised ootused raamatule, nii et liiga head hinnangut ei anna, aga silmaringi avardamiseks miks mitte.
    3 tärni
  • The Black Swan – Nassim Nicholas Taleb – Talebi teos nn musta luige stsenaariumitest ehk riskidest, mis on väga ebatõenäolised ja ettenägematud, aga mille realiseerumine on väga negatiivse mõjuga. Investoritele vajalik kontseptsioon, mille olemasolu teadvustada.
    4 tärni
  • The Elements of Investing – Burton G. Malkiel, Charles D. Ellis – Üsna lühike ja kokkuvõtlik teos kõige olulisemast, millele investeerimise juures tähelepanu pöörata. Kui otsid sellist lihtsat ja kiiret ülevaadet, siis täitsa hea lugemine alustuseks. Miinusena võiks ehk välja tuua jälle selle, et raamatu lõpuosa on USA keskne ja eestlasel pole selle praktikasse panemise poolega väga palju midagi peale hakata. Praktikasse aitavad teadmisi panna kohalikud materjalid.
    4 tärni
  • The Elephant in the Brain – Kevin Simler, Robin Hanson – Kui sa ei ole eriti palju kuulnud sellest, kuidas me inimestena väga irratsionaalselt kipume käituma, siis on see päris hea raamat. Ilmselt võid minu hinnangule ühe tärni juurde liita. Mul on enamus neist teostest juba varasemalt läbitud, millele see raamat päris palju viitab, seega minu jaoks jäi sellepärast veidi lahjaks.
    3 tärni
  • Utoopia realistidele – Rutger Bregman – Huvitav raamat, mis lahkab selliseid teemasid nagu kodanikupalk, SKP asemel mõne eesmärgipärasema mõõdiku kasutamine, lühendatud töönädal, automatiseerimine ja robotid, arenguabi vaesematele riikidele ja lahtised piirid riikie vahel. Raamatu suurimaks puuduseks on ehk see, et autor on selgelt ideoloogilisest positsioonist alustanud ja oma ideele ainult kinnitust otsinud. St, tema ideid ümber lükkavaid allikate puhul on väga hoolikalt otsinud nende puudusi, aga toetavate ideede puhul pole neid välja toonud (eriti hästi torkas see silma siis, kui rääkis näidetest, mille puhul olen päris korralikest puudustest kuulnud, mis viitasid, et tema poolt pakutud idee ei toiminud kohe üldse soovitud moel).
    3 tärni
  • Broke Millennial Takes on Investing – Erin Lowry – Muidu täiesti võhiku jaoks täitsa okei jutt, aga julgelt pool raamatust on nii USA-keskne, et eestlasel pole selle infoga väga palju midagi peale hakata. Silmaringi avardamiseks ainult ehk.
    3 tärni
  • The Science of Getting Rich – Wallace D. Wattles – Teadusega on siin kõige lähem seos see, et kui tahad teada, mis asi ei ole teadus, siis selle raamatu sisu on hea näide sellest. Autori ajastut silmas pidades võisid nad tol ajal muidugi seda teaduseks pidada. Tänaseks on see rohkem ajupesu ja esoteerika. Ahju kütteks tundub sobivat, kui paber õigest materjalist peaks olema.
    1 tärn ja seegi lahkevõitu.
  • The Way to Wealth – Benjamin Franklin – Omal ajal võis see olla üsna huvitav ja asjalik info. Tänaseks tundus, aga suures osas jube aegunud mõtteviis, millega praktikas pole suurt peale hakata. Kindlasti on mõned mõtted ka asjakohased, aga neid leiab mujalt.
    2 tärni
  • Antifragile – Nassim Nicholas Taleb – Põhimõtteliselt on raamatu idee selles, et peaks ennast ja oma investeerimisstrateegiaid üles ehitama nii, et kriisid hoopis tugevdavad, mitte ei lammuta. Täitsa huvitavaid mõtteid leiab ja mõtteainet saab. Talebile kohaselt räägib muidugi arvestatav osa raamatust ka sellest, et kõik inimesed on lollid, rumalad ja saamatud, nagu ikka (peale raamatu autori).
    3 tärni
  • Eight Pillars of Prosperity – James Allen – Liiga hästi sisu enam ei meenu, aga mäletan, et sellist üleüldisemat mõtteainet andis küll. Ehk kui tahad veidi filosofeerida selle üle, mis elus oluline, siis äkki tasub kätte võtta.
    3 tärni
  • The Art of Money Getting – P. T. Barnum – Rikkaks sa selle raamatuga ei saa, aga kasulikke mõtteid leiab ikka. Kuigi tõsi, enamus neist on tänapäeval juba väga paljudest teistest kohtadest ka läbi käinud. Autori taust ja ajastu olid minu jaoks huvitavad, mistõttu selle teose kunagi ette võtsin.
    3 tärni
  • Tesla: Inventor of the Modern – Richard Munson – Tegemist on Nikola Tesla elulooga. Huvitav näide inimesest, kes järgis oma kirge, aga ei osanud seda kuidagi rahaks teha ega rahaga ringi käia. Näiteks ühel hetkel küsiti ta käest, kuidas ta majanduslikult toime tuleb ja siis vastas, et kuu viimased 29 päeva on kõige raskemad.
    4 tärni
  • Naked Money – Charles Wheelan – Silmaringi avardamiseks huvitav sissevaade teemasse, mis on raha ja kuidas finantssüsteemi erinevad tahud toimivad (või ei toimi).
    4 tärni
  • Prosperity Bible: The Greatest Writings of All Time on the Secrets to Wealth and Prosperity – Tegemist on teosega, kuhu on kokku kogutud erinevad raamatud. Ühisosa tundub olevat see, et autoriõigused neile on aegunud, seega sai need tasuta kokku koguda ja uhke pealkirjaga müüki panna. Eespool paarile neist viitasin, aga sellest 66 teosest mõned üksikud väärivad enam kui 0-1 tärni tänasel päeval. Kui saad, siis ära seda raamatut omale hangi. Isegi põgusalt lehitsemise peale kulutatud aeg oli valdavas osas raisatud.
    1 tärn
  • Kuidas Eestis rikkaks saada? – Villu Zirnask – 1998. aasta raamatuna on tegemist internetiajastu eelse teosega. Seetõttu on siin päris palju loomingulisi ja huvitavaid graafikuid, tabeleid jm viise info kujutamiseks. Kuigi mingi info on tänaseks aegunud, siis üsnagi asjalik teos endiselt. Iseasi, kust sa seda leiad.
    4 tärni
  • Debt : The First 5000 Years – David Graeber – See raamat vääriks eraldi artiklit, aga mul on sealt saadud info juba mitme teise allikaga sassis. Muidu väga hea raamat sel teemal, mis on raha ja kust see tulnud. Muuhulgas tuleb välja, et majandusteadlaste poolt jutustatud lugu sellest, kuidas enne raha tekkimist tehti ulatuslikult partertehinguid, ei oma ajaloos mitte mingisuguseid reaalseid tõendeid. Selliseid ühiskondi ei paista ei täna ega ajaloos olevat.
    5 tärni
  • Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World – Liaquat Ahamed – Kui sulle pakub huvi ajalugu ja majanduse kujunemine, siis see raamat on sulle. See on hea raamat aru saamaks sellest, kuidas kapitalistlik ühiskond on ajaloo jooksul juba korduvalt olnud n-ö “hukatuse äärel” ja kuidas makrotasandil on korduvalt igasugu kahtlaseid ja veelgi kahtlasemaid lükkeid tehtud, et erinevatest situatsioonidest välja tulla.
    3 tärni
  • The Moneyless Man – Mark Boyle – Raamatu autor otsustas elada aasta aega ilma raha kasutamata ja kirjeldab siis, kuidas see elu välja võiks näha. Kuigi filosoofia on tal suhteliselt vastuoluline, nagu see selliste ettevõtmiste puhul tavaliselt kipub olema (kapitalistlik süsteem ja tarbimine on kurjast, aga siis rakendavad elustiili, mis ainult sellise kapitalistliku süsteemi tõttu üldse võimalik on, nagu näiteks hääletades kellegi teise autoga sõitmine), siis üsna huvitav kerge lugemine.
    3 tärni
  • American Kingpin – Nick Bilton – Omamoodi huvitav lugemine ühemehe asukohavabast ja hiljem kodust töötava meeskonnaga “startupist” (Silk Road), mille käive kasvas eksponentsiaalselt ilma igasuguse turunduseelarveta. Jutt on kokku pandud vestluslogide ja uurimise käigus kogutud andmete põhjal, aga kirjastiililt nagu ilukirjanduslik põnevik.
    4 tärni
  • The 10x Rule – Grant Cardone – 10x reegel tähendab hästi lihtsalt öeldes seda, et tee 10 korda rohkem ja eelda, et sinu soovitud eesmärgi jaoks ongi vaja 10 korda rohkem. Liiga tõsiselt seda sisu võtta ei kannata, aga kui vajad väikest motivatsioonilaengut, siis selleks kõlbab küll. Peamine, et nn hustle pornina ei kasuta seda.
    3 tärni
  • Mastery – Robert Greene – Mastery räägib sellest, kuidas mingi oskuse osas meistriks saada. Raamat sisaldab ohtralt näiteid sellest, kuidas edukad inimesed või paljude arvates sündinud geeniused, tegelikult järgisid teatud mustreid, mis neid sellise „geeniuse“ tasemeni aitasid.
    4 tärni
  • Red Notice – Bill Browder – Hea pilguheit sellesse, mis ulmelisi tehinguid peale NSVL lagunemist teha sai (nt firma sai riigilt osta $2,5 miljoni eest ettevõttes $1 miljardise väärtusega osaluse). Samuti, miks tekkisid Putini ja Browderi vahelise tüli tõttu seadused, mis võimaldavad konkreetsetele inimestele sanktsioone kehtestada (Magnitsky Act).
    4 tärni
  • Äripunkarid õllemaailmas – James Watt – BrewDogi fännidele kindlasti oluliselt huvitavam, kui mulle. Samas täitsa huvitav lugu ja nii mõndagi kasulikku ettevõtluse teemadel leidus ka.
    3 tärni
  • Think and Grow Rich – Napoleon Hill – Klassikaline soovitus isegi paljude edukate inimeste poolt. Minu jaoks väga suure osa raamatust võiks kokku võtta sõnadega uina-muina ja esoteerika. Samas häid mõtteid leidus ka. Hinnangu andsin enne, kui teadsin, milline saripettur Napoleon Hill oli. Sellest tulenevalt võiks ilmselt isegi mõne tärni alla võtta, sest asjalikuna tundunud jutt on vist ka puhas väljamõeldis lihtsalt.
    3 tärni

Kaugemas minevikus loetud teosed

Päris palju on raamatuid, mille kohta mul on küll aastate tagusest ajast mingi kokkuvõte olemas, aga mille lugemisest on nii palju aastaid möödas, et ma ei oskaks neile enam liiga sisukat hinnangut anda. Eesti omasid vist poest ei leia, aga järelturult või raamatuvahetusest ehk küll.

Seetõttu osade kohta neist mõned märksõnad, mis on ehk abiks, kui peaksid neid raamatuid kaaluma. Hinnet neile ei anna.

  • Raha – Kaur Kender, Rain Lõhmus – Mäletan, et lugesin seda kunagi koolitrepil istudes. See oli üks esimesi selleteemalisi teoseid, mille ette võtsin. Jube inspireeriv tundus. Tagantjärele muidugi saan aru, et seal soovitati ikka neid krõbedate tasudega kalleid fonde, mida üldiselt näppida ei tasu.
  • Finantsdoktor – Louis Scatigna – Autor võtab ette terve hunniku finantsteemasid, nii et kirjeldab justkui haigust, paneb diagnoosi, loetleb sümptomeid ja seejärel pakub välja ravi. Omamoodi huvitav raamat oli. Muuhulgas tuleb juttu lausa identiteedivarguse vastu kaitsmisest. Suurim miinus, mida mäletan, oli see, et päris mitu peatükki oli eestlastele kasutu USA-keskne info.
raha ja investeerimise teemalised raamatud
  • Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything – Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner – Huvitav katse majandusteadlaste poolt vastata erinevatele küsimustele. Näiteks, et miks narkodiilerid elavad oma emaga või kui palju kinnisvaramaakler sinu kodu enda omast odavamalt müüb. Teemad on huvitavad, aga mõtteviis, kuidas nad teemadele lähenevad on isegi kasulikum.
  • Founders at Work – Jessica Livingston – Veidi varasema põlvkonna startupide algusaegadest. Paar esimest mõtet, mis ma sealt omale kunagi üles märkisin on näiteks:
    • Mida vähem energiat inimesed kulutavad sooritusele, seda rohkem energiat kulutavad nad selleks, et näida tublid.
    • Howard Aikeni tsitaat parafraseerides: “Ära muretse, et inimesed su ideid varastavad. Kui need on vähegi head, siis pead neid inimestele jõuga kurgust alla rammima.”
  • The New Confessions of an Economic Hit Man – John Perkins – Huvitav lugemine, mis seletab, kuidas USA erinevaid kanaleid pidi erinevate riikide ressursse on omale võtnud läbi ebamõistlike laenude peale surumise. Raske öelda, kui palju sellest tõsi või väljamõeldis on, aga üsna sarnase mudeliga on ka Hiina juba mitmeid aastaid tegutsenud. Lugesin kunagi selle raamatu varasemat versiooni.
  • Liar’s Poker – Michael Lewis – Raamat töökultuurist Salomon Brothersi 80-ndate aastate kontorites New Yorgis ja Londonis. Näiteks saab lugeda sellest, kuidas tööintervjuul oli täitsa okei tooliga aken puruks lüüa, kuidas uutele töötajatele tünga tehes lasti neil rämps oma klientidele maha müüa ja miks kauplejad tahtsid endale saada uhket hüüdnime: Big Swinging Dick.
  • Failing Forward: Turning Mistakes into Stepping Stones for Success – John C. Maxwell – Põhiline mõte, mida raamatust kaasa võtta: “There’s no such thing as failure, only feedback“. Teisisõnu, see on hea lugemine neile, kes on midagi tegemata jätnud (nt investeerimisega alustamine) kartusest ebaõnnestuda või esialgse ebaõnne/esimese ei korral alla andnud.
  • More Money Than God – Sebastian Mallaby – Raamat on täis huvitavaid näiteid riskifondide ajaloost ja erinevate fondide poolt kasutatud strateegiatest, millega nad eelist on üritanud saavutada. Kui soovid silmaringi avardada ja tutvuda erinevates fondides toimuva ja investorite mõttemaailmaga üldisemalt, siis on tegemist üsna huvitava teosega.
  • MONEY Master the Game – Tony Robbins – Päris paks ja mahukas teos. Täitsa hea lugemine oli minu mäletamist mööda, aga üldiselt oleks sama info saanud edasi anda kordades lühemalt. Seda ta oma Unshakeable raamatus ka tegi, nii et kui valida, siis eelistaksin seda viimast pigem.
  • Secrets of the Millionaire Mind – T. Harv Eker – Selle raamatuga on mul kahetised tunded. Ühest küljest on siin täitsa palju sellist asjalikku infot rahaga seotud mõtteviiside kohta. Teisest küljest on see raamat aga täis manipulatiivseid müügitehnikaid ja võrkturunduse promo. Kui suudad sellest viimasest mööda vaadata ja ennast mitte manipuleerida lasta, siis võib täitsa lugeda.

Milliseid neist lugenud oled? Mitu tärni neile annaksid?

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

6 replies on “Väga lühikokkuvõte 67 raharaamatust”

Kas 5 tärni raamatuid ei olegi olemas, või pole lihtsalt ette sattunud?
Või niipidi, et mis oleks see all-time-best-of-the best-top3?

On ikka 5 tärni raamatuid ka, aga isiklikult lähtun sellest, et 5 on nii hea, et praktiliselt ideaalne. Seega seda tuleb ette tõesti väga harva. 4 on väga hea ja 3 on täitsa ok teos. 2 on juba päris kahtlane ja 1 võib sobida millekski muuks, kui lugemiseks.

Selle aja sees, mis omale hinnanguid olen kirja pannud, on otsesemalt finantsteemalisi teoseid 5 tärniga ainult üks: James Montieri “The Little Book of Behavioral Investing” (vist eestikeelsena ka olemas, aga pole tõlget näinud). Huvitav teema ja väga hästi, aga samas lihtsalt ja lühidalt kirjeldatud neid erinevaid nähtusi.

Veidi kaudsemalt mõtteviisi teosena võiks ehk rahateemadega haakuda ka Richard Feynmani “Surely You’re Joking, Mr. Feynman!”. Kindlasti on seal veel paar tükki, mis raha teenimise ja kasutamisega kaudsemalt seotud, aga siis peaks juba seda seost pikemalt selgitama hakkama.

Muidu vaadates oma 5 tärni nimekirja, siis ilukirjanduslike teoste osas olen vist hindamisel leebem olnud 🙂

Huvi pärast vaatasin järgi. Tervelt 8% hinnangutest on mul 5 tärni. Polegi nii haruldane, kui tundus. 3 ja 4 tärni vahel jaguneb 80% ära natukene 4 suunas kaldu ja siis ülejäänu on 2 ja 1. Reeglina filtreerin lugemisnimekirja üsna palju, nii et seda alumise otsa kraami ei satu liigselt valikusse.

Mis seal aegunud on ?
Laen on võlg ja orjus (euribor). Ja raha ei kasva puu otsas – vaja tööd teha. Niikaua kui„investorite“ fondid on tõusnud 10% on muud kaubad: elektrid, küte hinnad tõusnud 100%. Kas ma võidan rohkem töötades (tootes) – tehes ise näiteks küttepuid või ootan ja külmetan millal see fondiraha kasvab…?
B.Franklin oli imperialist, kolonist ja teadis millest rääkis. Teesid on aktuaalsed tänases Eestis – kus „füüsilist tööd“ tehku „Ukrainlane“ ja „meil“ pole tarvis muud teha kui mängida mingeid ülehinnatud IT spetsialiste, bürokraate ja managere kes võtavad pankadest mingeid laene ja palkavad võõrtööjõudu ja ostavad mingeid ulmehinnaga tehnikat et ise oma maa ressurssidest tühjaks tõmmata.
5 punkti Benjamile, et viitsis „paar hoiatust visata“.

Investeerimisedu põhimõtted Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets

Ma ise annaksin sellele küll 4 tärni, sest päris esimese investeerimisteemalise raamatuna seda ei soovitaks, aga rahatarkuse õpikuna küll soovitaks. See on kirjutatud eestlaste poolt Eesti olusid arvestades, nagu nad ka ise rõhutavad ja kogu raamatut algaja ei suuda ja ei tohigi korraga läbi lugeda.

Teise või kolmanda raamatuna peale kasvõi sinu enda raamatut soovitaksin küll.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.