Tehingukorraldus

Tehingukorraldusega (order) annad börsile teada, et soovid mingit väärtpaberit määratud koguses ja hinnaga osta või müüa.

Olenevalt tehingukorralduse liigist, tuleb sisestada mõnevõrra erinevat infot, aga kõige levinumad osad tehingukorraldusest on:

  • Väärtpaberi nimi või lühinimi (aktsia, ETF, optsioon või mõni muu derivatiiv).
  • Soovitud kogus (tk).
  • Soovitud hind:
  • Tehingukorralduse kehtivus. Kõige tavalisem kas kauplemispäeva lõpuni või kuni sinupoolse tühistamiseni. Viimasel juhul jääb korraldus kehtima ja võidakse tehing ära teha ka järgmistel kauplemispäevadel.

Tehinguliike on päris palju erinevaid, aga kõige levinumad on turuhinnaga tehing ja limiithinnaga tehing. Veidi rohkem kauplejate valdkonda läheb ka populaarne stop (tuntud ka stop-loss nimega) korraldus, mille puhul tehingukorraldus saadetakse turule siis, kui hind kukub (või tõuseb) mingist ette määratud piirist läbi.

Suuremat osa ülejäänud tehingukorralduse liikidest ei ole siiski tavainvestoril reeglina vaja kasutada.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: