Optsioon

Optsioon annab omanikule õiguse osta (call optsioon ehk ostuoptsioon) või müüa (put optsioon ehk müügioptsioon) konkreetset alusvara konkreetsel ajahetkel kokkulepitud hinnaga. Optsioon ei kohusta tehingut tegema ehk sellel võib lasta ka lihtsalt aeguda.

Näiteks võib sul olla optsioon, mis lubab aasta pärast osta 100 Apple’i aktsiat hinnaga $120 tk. Kui Apple’i hind on sel kuupäeval $150, siis oled teeninud kasumit.

Kasumi võid kätte saada kas optsiooni järelturul mõnele teisele investorile müües või 100 Apple’i aktsiat ostes. Kuna sina saad osta hinnaga $120 ja turuhind on $150, siis oled iga aktsia pealt teeninud $30. Kokku $3000.

Kui aga peaks juhtuma, et tähtajal on Apple’i aktsia hind hoopis $100, siis võid lasta oma optsioonil lihtsalt aeguda. Sellisel juhul on sinu kaotuseks optsioonipreemia, mille optsiooni eest maksid.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: