Valuutarisk

Kui teed investeeringuid valuutas, mis erineb sellest valuutast, milles sa igapäevaseid kulutusi teed, siis lisandub sinu investeeringule valuutarisk. Valuutarisk tähendab seda, et valuutakursi muutuse tõttu võib sinu investeering raha kaotada isegi siis, kui investeeringul endal läheb hästi.

Näiteks kui vahetad 1000 € dollariteks, siis võtad dollariga seotud valuutariski. Oletame, et täna on 1 EUR väärt 1,11 USD. Kui aasta pärast on 1 EUR väärt 1,01 USD, siis kaotasid valuutakursi muutuse tõttu 0,10 USD ehk 9% oma raha väärtusest.

Sama põhimõte kehtib ka siis, kui niisama dollariteks vahetamise asemel ostad dollarites kauplevat aktsiat. Sellisel juhul võib muidugi aktsiahind tõusta rohkem, kui valuutakursi langus, nii et lõppkokkuvõttes oled endiselt plussis. Samas võib aktsiahind ka langeda ja suurendada kaotust veelgi.

Nii nagu investeering võib anda positiivse või negatiivse tootluse, võib ka valuutakursi muutus tootlust suurendada või vähendada.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: