Home » Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus » Osakapitali hilisem sissemakse
 

Osakapitali hilisem sissemakse

Kui asutad OÜ ilma osakapitali sissemakset tegemata (vaata õpetust siit), siis tuleb sul varem või hiljem ilmselt see sissemakse siiski ära teha. Kuna selle süsteemi kasutamine ei ole alati just kõige kasutajasõbralikum, siis siin väike juhend, kuidas seda teha.

1. Kontrolli oma internetipangas üle, mis su päeva- ja muud ülekandelimiidid on. Ideaalis võiks olla suurem, kui plaanitav sissemakse (standard 2500 €).

2. Tee pangaülekanne oma ettevõtte kontole ning pane selgituseks “osakapitali sissemakse”. Kui pead tegema mitme ülekandega, nagu mina, sest mul oli päevalimiit ees, siis veendu kindlasti, et selgituses on ikkagi kõigil ülekannetel “osakapitali sissemakse”.

3. Küsi pangalt äriregistri jaoks teatist selle kohta, et oled osakapitali sissemakse ära teinud. Piisab, kui saadad näiteks online pangas kontaktivormi kaudu vastava sõnumi ning saad paari päeva jooksul vastava digiallkirjastatud tõendi kätte. Panga poolt digiallkirjastatud pangakontoväljavõte mingil põhjusel ei sobi.

4. Logi oma ID-kaardi/mobiil-ID kaudu ettevõtjaportaali sisse.

https://ettevotjaportaal.rik.ee/

5. Vali “Minuga seotud ettevõtjad” alt see ettevõte, millele soovid sissemakse teha.

6. Vajuta “Alusta muutmiskande avaldust”.

7. Muuda kapitali. Kui tegid sissemakse täpselt selles summas, mis kapitaliks määratud oli, siis tuleb sul sisuliselt lihtsalt ära võtta linnukene realt, kus on kirjas, et ettevõte on asutatud ilma sissemakset tegemata.

8. Kui midagi muud muuta ei soovi, siis vajuta all olevat “Kontrolli kandeavalduse andmeid”, kinnita muudatus allkirjaga, lisa panga teatis (teatise liik: panga teatis) ja tasu riigilõiv.

Ideaalis peaks nüüd sinu poolt kõik olema ja paari päeva jooksul võiksid saada maakohtu registriosakonnast vastuse, et kandeavaldus on läbi vaadatud ja kinnitatud ning osakapitali sissemakse on registreeritud.

Kui aga midagi valesti läks, siis saad e-mailile määruse, millega sul on antud 30 päeva paranduste tegemiseks. Näiteks, kui saatsid ikkagi vale dokumendi neile.

Kuna ettevõtjaportaalis ühtegi kohta ei ole, kust saaksid uut dokumenti lisada, siis piisab üldiselt sellest, kui sellele kohtu meiliaadressile õige dokumendi ära saadad ning jällegi paari päeva jooksul võid loota, et vaadatakse läbi ja saad oma vastuse kätte.

9. Pane kindlasti see ülekanne ka oma raamatupidamises kirja või lase oma raamatupidajal seda teha.

10. Deklareeri sissemakse(d) ka maksuametis TSD vormi lisa 7 all.

Palju õnne, sinu osakapitali sissemakse on edukalt lõpule jõudnud.

Kas sellest postitusest oli sulle abi?

17 kommentaari

 1. Ping from stiivo:

  Kas kõik saavad tõesti Harju Maakohtu registriosakonnast vastuse?

 2. Ping from piret:

  Kuidas toimida siis, kui osa hilisemast sissemaksest on rahaline ja osa mitte? Kas need peab korraga nö sisse maksma või mitte?

 3. Ping from Maksim:

  Kui firma ei ole käibemaksukohustlane. Kas saab peale osakapitali sisse tasumist kohe seda osakapitali maha võta?

 4. Ping from Kalev Kikas:

  Tere
  Järgisin siinseid kogemusi ja nõuandeid. Sain kõik kiiresti korda. Oskasin pangas pöörata töötajate tähelepanu just õigele teatise formaadile: kes maksid, kui palju osakapitali sissemakseid. Sain samal päeval pangast krüpteeritud teatise (cdoc) . Decrüpteeridin selle ja saatsin bdoc failina äriregistrilöe edasi, kes järgmisel päeval teatas muudatustest. Tänud siinsetele asjalikele kommentaaridele. Kalev

 5. Ping from Triin:

  Tere, kas ma võin osamakset teha ka näiteks juba kassasse tekkinud käibest? Või peab see olema minu isiklik raha väljaspoolt firma tegevust tekkinud?

  Aitäh!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Tsiteerides sel teemal endast targemaid:
   “Osakapitali sissemakse võib teha ka tasaarveldades dividendidega. Dividendidega tasaarveldamist loeb Äriregister mitterahaliseks sissemakseks ja see peab olema põhikirjas lubatud. Maksuamet loeb tasaarveldamist maksustatavaks tehinguks ja nõuab tulumaksu maksmist.

   Seega kui tahad 2500 euro suuruse osakapitali sissemakse teha, peab sul olema teenitud eelmisel aastal kasumit vähemalt 2500 eurot ning tulumaksu pead riigile ära maksma 2500 x (20/80) = 625 eurot. Pead arvestama ka sellega, et see tulumaksukulu 625 eurot läheb su jooksva aasta kuludesse.

   Olen kuulnud, et sellise dividendidega tasaarvelduse tegemine pidi praktikas päris keeruline olema. Kui kellelgi on õnnestunud see protseduur edukalt läbida, ole hea, kirjuta kommentaari oma kogemusest. Kui keegi sooviks katsetada, siis anna mulle teada, ma aitaks heameelega kaasa ja siis saaks seda punkti praktiliste kogemustega täiendada.”

   Ehk kui tahad seda protsessi läbi teha sedapidi, siis võid Kristaga ühendust võtta ja ehk ta on valmis ka nõuga abiks olema.

   https://pilvebyroo.ee/osakapitali-sissemaksmine/

 6. Ping from Alliki:

  Aitäh! Väga abiks materjal, firma kohta avaldus tehtud ja ootan maakohtust tagasisidet.
  Kas TSD lisas tuleb sissemakse deklareerida järgmise kuu alguses?

 7. Ping from Aet:

  Tänaseks päevaks on muutunud nii palju, et lisatava teatise ‘Liik’ valik peab olema ‘Panga teatis’.

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.