Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

OÜ asutamine 15 minutiga – to-do list

Kui oled jõudnud oma elus sinnani, et on viimane aeg omale üks OÜ teha, siis siin kiire ja lihtne juhend oma firma loomiseks. Soovitan protsessi käigus mitte liiga palju üle mõelda, sest ettevõtte loomine võtab tõenäoliselt vähem aega, kui selle juhendi läbi töötamine.

OÜ asutamiseks vajalikud sammud:

 1. Ettevõtte registreerimine internetis – ettevõtjaportaalis.
 2. Koosta oma osaühingu põhikiri – internetis registreerimise käigus tuleb vastavad lüngad ära täita.
  • Kui tahad asutamiskulud endale ettevõttest maksuvabalt tagasi saada, siis märgi ära, et ettevõte katab vastavad kulud.
  • Kui tahad ilma osakapitali sissemakseta ettevõtet asutada, siis tee vastav valik. Osakapitali hilisema sissemakse kohta leiad juhise siit.
  • NB! Alates 2023. aasta 1. veebruarist ei saa enam osakapitali sissemakseta ettevõtet asutada. Küll võid osakapitaliks määrata kasvõi ainult 1 sendi.
 3. Tasu riigilõiv – 265 €.

Sellega on ettevõtte asutamiseks vajalikud toimingud tehtud. Järgmiseks võib juhtuda, et 15-30 min jooksul saad omale kinnituskirja ettevõtte asutamise kohta. Sealt leiad ka oma ettevõtte registrikoodi.

Siin aga mõned järgnevad sammud, mis tegutsema asudes võivad reeglina abiks olla:

 1. Ettevõttele pangakonto tegemine – soovitan uurida erinevate pankade poolt pakutavaid pakette, mis alustavale ettevõtjale mõeldud ning üldist hinnakirja sinna otsa.
 2. Raamatupidamise sisseseadmine – otsi omale raamatupidaja või tee ise põhiasjad selgeks, kui lihtsamat liiki ettevõtlusega tegeled, ning vali enda jaoks sobiv raamatupidamistarkvara.
 3. Tutvu e-MTA võimaluste ja raportitega, mida sul vaja võib minna.
 4. Kui sinu planeeritav maksustatav käive tuleb üle 40 000 € aastas või tegeled valdkonnas, kus see on kasulik, siis registreeri end käibemaksukohustuslaseks.

Palju õnne! Oled valmis teenuseid pakkuma, tooteid müüma ja arveid vorpima.

Kas tekkis ettevõtte registreerimise kohta mõni küsimus, millele juhendist vastust ei leidnud? Anna kommentaarides teada.

15 replies on “OÜ asutamine 15 minutiga – to-do list”

Firma tehtud. Tänud lihtsa õpetuse eest. Oli vaja ainult väikest artiklit, et firma ära teha. Enam ei olnud mingeid vabandusi, et … 🙂

Tänan, moodustasin ka enda OÜ aga kukalt võttis veidi kratsima see endale õiguste andmise koht ja nüüdseks ütlen, et alates 8. mai 2019 enam endale EMTA-s õiguseid delegeerima ei pea, kui saad need Äriregistri info põhjal.
https://www.emta.ee/et/e-maksuametie-tolli-info-ja-uudised/e-teenuste-kasutamise-juhendid/paasuoigused-ja-volitused-e

Lisaks viitab EMTA link siin postituses “Info mitteresidendile e-teenuste kasutamiseks” lehele. Seejuures lingi aadressis on ikka sama vana “arikliendi-e-teenuste-konto-loomine” sees.

Tundub, et mingi muudatus on toimunud tõesti. Sealt jääb mulje, et ka e-MTA leping sõlmitakse automaatselt juba kõigile? Kas pidid selles osas üldse midagi tegema enam?

Kui ma nüüd õigesti mäletan, siis sain kohe rolli muuta ehk sai enda nime asemel esindatava valida. Ehk kõik on tehtud automaatseks või vähemalt nii loogiliseks, et väga midagi nuputama ei pea. Kõige keerulisem oligi see, et esimest korda kiiruga vaadates ei saanud ma kohe aru, et see link mind valesse kohta viib ja nii pikk tekst ehmatas piisavalt ära (eriti kuna ma ei leidnud sealt seda, mida ootasin), et lükkasin tegevuse paar nädalat edasi, kui veidi rohkem aega on.

Kus on kirjas, mis makse (lisaks 190€-le ja 2500€-le) ja millal peab OÜ maksma, kui selles on vaid üks liige ehk omanik ja palgatöötajaid pole?

Kui käibemaksukohustuslane ei ole ja ettevõtte alt raha välja kuidagi ei võta, siis ei olegi üldiselt makse. Ülejäänud maksud sõltuvad juba konkreetselt ettevõtte tegevusest. See 2500 € ei ole ka maks. See läheb sinu ettevõttesse.

Kas 0-100€ aastase käibe juures on pankade ettevõtete konto loomine kasumlik? Kas OÜ ainuomanikul on ravikindlustus?

Kui aastakäive on kõigest kuni 100 €, siis mis mõte on ettevõtet üldse teha? Ainuüksi 190 € riigilõivu tagasi teenimine võtab mitu aastat aega. Nii madala ambitsiooniga pole ettevõttel väga majanduslikku mõtet.

Kuidas oleks kõige mõistlikum ettevõttesse, lisaks ettevõtte oma rahale (2.5k) veel investeerimiseks vahendeid sisse panna? Kui juhatuse liige annab nö laenu aasta(te)ks. Tõenäoliselt läheb siis laenu intress maksustamisele või on ka nö maksuvaba intressi miinimummäär olemas. Või on ka muid mooduseid. Ettevõtte ise midagi ei tooda ja arveid välja ei kirjuta. KM kohuslane pole.

Omaniku poolt ettevõttele antud laenu ei ole vaja deklareerida. Laenu võib anda ka null-intressiga. Intressid on tõesti maksustatavad, maksuvaba määra ei ole.
Kui raha jääb ettevõttesse pikemaks ajaks, siis on mõtet ehk pigem suurendada omakapitali – nt osakapitali suurendamine suure ülekursiga – 1 euro osakapitali reale ja 9999 eurot ülekursi reale. See suurendab omakapitali, aga mitte osakapitali.

Tere! Aitäh väga selge postituse eest!

Kui asutada OÜ üksnes eesmärgiga investeerida enda palgatööga saadud raha edasi väärtpaberitesse (indeksfondid, aktsiad), kas siis tuleks valida ettevõtte põhitegevuseks “Usaldusfondide, investeerimisfondide ja sarnaste finantsüksuste investeerimine võlakirjadesse, väärtpaberitesse jms finantsvahenditesse”?

EMTAK kood 6430 peaks sinna sobilik olema jah. Ta küll on natukene selline piiripealne, et sisaldab investeerimisfondide jms tegevust, aga eks sa saad siis seletada, kus vaja, et investeerid ainult omaniku varasid.

Tere!
Sain targemaks, kuid endiselt on veel küsimusi. Mida valida ettevõtte tegevusalaks, kui ettevõte ei paku teenuseid, ei valmista ega müü tooteid, vaid tegeleb ainult finantsturgudel kasumi teenimisega? (K.a. investeeringutega teenitud kasum.)
Ja teiseks, ma loodan, et sain õigesti aru, et kui ettevõttest raha n-ö eraisikuna välja ei kanna (endale palka või mis variandid veel on), siis senikaua ei peaks ka mingeid makse selle pealt tasuma?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.