Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

78 põhjust, miks sa rahaasjades saamatu oled

rahaasjades saamatuOn olemas 78 põhjust, miks inimesed on rahaasjades kohutavad.

 1. Sa teed investeeringuid lähtudes oma poliitilistest vaadetest, mõistmata, et turgu ei huvita, kelle poolt sa hääletasid või kelle uudiseid Sa rohkem usud.
 2. Sinu ettekujutlus „pikaajalisusest“ on aeg praeguse ja järgmise karuturu vahel, millal iganes see ka ei oleks.
 3. Sa kannatad Dunnig-Krueger efekti all, Sul puuduvad algelised finantsilised teadmised, et lihtsalt aru saada, et Sa teed vigu. Inimeste teadmatus asjadest nagu liitintress ja inflatsioon võib tekitada arvamust, et nad teevad häid finantsilisi valikuid, kui tegelikkuses nad viskavad omale kaikaid kodaratesse.
 4. Iga teenitud €1 eest tõusevad Su soovid €2 võrra või rohkemgi.
 5. Sa kulutad palju raha materiaalsetele asjadele selleks, et teistele muljet avaldada, mõistmata, et teistel inimestel on sinust ükskõik. Sa ei kujuta ettegi, kui väheseid inimesi huvitab, millest on su rahakott tehtud või kui palju müra su auto suudab teha.
 6. Sa oled absoluutselt kindel asjades, millest Sa tead väga vähe, iseäranis neis, mis on seotud rahapoliitikaga.
 7. Sul pole kunagi turuliikumise ennustamine välja tulnud. See pole Sind kunagi takistanud turgu sellegipoolest ennustamast.
 8. Sa ei õpi teiste inimeste finantsprobleemidest. Selleks hetkeks, kui mõistad, kuidas tarku finantsotsuseid teha, on Su allesjäänud eluiga lähenenud nullile.
 9. Sa arvad, et oled noor, võitmatu ja sul pole vaja tervisekindlustust. Jäätunud kõnniteed, liikuvad autod ja hoogsalt jagunevad rakud tõestavad, et Sa eksisid.
 10. Sa muutud kurvaks, kui kuuled telekast, et riigieelarve on defitsiidis. Sulle ei valmista muret, et Sa kuulsid seda telekast, mille ostsid järelmaksuga ja kodus, mille omandasid ilma sissemakseta kodulaenuga.
 11. Sa võtad €100,000 laenu selleks, et omandada akadeemiline kraad valdkonnas, millest Sa pole huvitatud, mis ei paku müüdavaid tööoskusi ja milles sul pole pisematki kavatsust töötada – kõike seda juba enne 22. eluaastat.
 12. Sa oled osa pooltest inimestest, kes ei suuda kõrvale panna kasvõi 30-päevaks piisavat tagavarafondi, kuigi kuulud ka 100% inimeste hulka, kellel läheb kunagi seda 30-päeva tagavarafondi vaja.
 13. Kõige suurem väljaminek kogu Su elu jooksul on intress. Sa kulutad rohkem raha intressile kui toidule, puhkustele, autodele, koolile, riietele, väljas söömistele ja ükskõik millisele meelelahutusele. Sa teed seda, sest sa ei säästa piisavalt raha ja nõuad eluviisi, mida sa tegelikult ei suuda endale lubada. Su kulutad oma tuleviku sissetulekut.
 14. Sa oled vaimustuses sellest, et krediitkaart, mille eest maksad 22% intressi, tagastab 1% Su ostude rahast.
 15. Sa veetsid viimased viis aastat vaieldes, miks Keinslik/Austria majandusteooria oli vale. S&P 500 veetis viimased viis aastat kasvades 177%.
 16. Sa arvad, et ostuhinna keskmistamine on igav, ilma et saaksid aru, et investeerimise eesmärk pole igavuse peletamine, vaid kasu maksimeerimine.
 17. Sa töötad stressirohkes kohas selleks, et teenida piisavalt raha, et elada stressivaba elu. Sa ei näe siin peituvat irooniat.
 18. Sa oled pessimist maailmas, kus on palju rohkem inimesi, kes ärkavad hommikul selleks, et proovida teha olukorda paremaks, kui neid, kes ärkavad mõeldes, et me oleme kõik hukatusele määratud.
 19. Sa üritad pidada sammu Leppadega, saamata aru, et Leppade pere on sügaval laenudes ja tõenäoliselt ei saa kunagi pensionile.
 20. Sa arvad, et €0,5 miljonit on müstiliselt suur hulk raha, kuigi see on summa, mida enamus meist vajavad, et lubada endale suhteliselt keskpärast pensioniiga.
 21. Sa seostad kõik oma finantsilised õnnestumised osavusega ja kõik oma finantsilised ebaõnnestumised halva õnnega.
 22. Selle asemel, et oma vigu tunnistada ja neist õppida, Sa ignoreerid neid, peidad neid, otsid neile vabandusi ja süüdistad neis teisi.
 23. Sa klammerdud selle hinna külge, mille eest aktsiat ostsid, mõistmata, et turg ei tea ega turgu ei huvita, mis hind on Sinu meelest „õiglane“.
 24. Su ettekujutus ajaloost algab umbes viis aastat tagasi. See paneb Sind uskuma, et võlakirjad on turvalised, keskmine majanduslangus on sama halb kui 2008. aastal ja me oleme uues kõrge töötusetusega normaalsuses.
 25. Sa tuled madala või keskmise sissetulekuga perest, ei aja taga stipendiumit ja arvad, et on mõistlik käia erakoolis.
 26. Sa ületasid oma ootuseid riigieksamitel ja käisid eliitkoolis. Sa arvad, et see teeb Sinust finantsgeeniuse, mõistmata, et kõige tähtsam oskus rahanduses on emotsioonide talitsemine, mitte mõne Kreeka valemi teadmine.
 27. Sa ütled, et hakkad ahneks, kui teised muutuvad kartlikuks, siis tõmbud looteasendisse, kui turg kukub 2%.
 28. Sa kummardad „legendaarseid“ investoreid, kelle ainuke oskus on enda müümine. Nende karjääri areng on ilmselt aeglasem, kui raha kasv hoiustel.
 29. Sa arvad, et võid olla edukas day-trader kui Hedge-fond, kellega sa võistled, oskab lugeda uudiseid, aru saada, mida need tähendavad, osta, teenida kasumit ja väljuda tehingust selle aja jooksul, mis sul kulub nende uudiste avamiseks.
 30. Sa lased eelarvamustel oma otsuseid juhtida, otsides informatsiooni ainult allikatest, mis on sinu uskumustega kooskõlas.
 31. Sa arvad, et oled liiga noor pensioni jaoks säästmiseks, kuigi iga mööduv päev vähendab liitintressi kasumlikkust.
 32. Sa veedad kuu aega valides kõige paremat pesumasinat, siis investeerid kaks korda rohkem raha sendiaktsiatesse (penny stock), lähtudes üksnes ühest soovitusest inimeselt, keda sa ei tea ja keda sul ei tasu usaldada.
 33. Sa investeerid 50-aastaseks perioodiks, kuid stressad, kui turul on halb päev.
 34. Sa oled nõus rasket tööd rabama €5 eest tunnis, aga oled liiga laisk selleks, et veeta neli minutit, et valida omale II samba pension, mis võiks tuua sadu või tuhandeid eurosid lisatootlust.
 35. Sa arvad, et oled edukas mustadeks päevadeks kogumisel, kui saad kokku summa, mis katab Sinu kolme kuu elamiskulusid, kuigi keskmine töötuse aeg tänapäeval on üheksa kuud.
 36. Sa vaatad oma aktsiaportfelli tõusva turu ajal tihedamini, kui siis, kui turg on langemas.
 37. Sa hindad investeeringute kasumlikkust pigem minevikutootluste põhjal, kui selle põhjal, (A) mida sa mõistad, (B) milles on sul konkurentsieelis, (C) mis sobib su eesmärkidega ja (D) mis on täna hea hinnaga müügis.
 38. Sa võtad midagi, mis on tapvalt keeruline, nagu maailmamajandus, ja üritad seda teha väikesteks arusaadavateks tükkideks.
 39. Sa ei mõista, et idee „ära tee midagi“ on kolm kõige võimsamat sõna investeerimises.
 40. Sa ostsid investeeringuid tüübilt, kes kannab sokkideta mokassiine, sinist särki valge kraega ja trakse. Vaevalt, et see hästi lõppeb.
 41. Sa tunned end eriti targana peale eelmise aasta 30% turu tõusu, mõistmata, et Sul polnud sellega mingit pistmist.
 42. Sa jälgid 18 tundi päevas majandusuudiseid, et investeerida, kuigi tegelikkuses vajab see aastakümneid mitte midagi tegemist ja lihtsalt ootamist.
 43. Sa palkad arsti oma tervise jaoks, raamatupidaja maksude jaoks, advokaadi juriidilisteks asjadeks, torumehe oma torude jaoks, ehitaja kodu ehitamiseks, treeneri trenni juhendamiseks, hambaarsti hammaste ravimiseks ja piloodi reisilennuki juhtimiseks. Sa ei kahtlegi nendes valikutes. Siis, ilma mingisuguse kogemuseta, lähed Sa täiesti teadmatuna üksinda investeerima.
 44. Tagantjärele tarkus jätab Sulle mulje, et ennustasid viiimast masu tulekut ette. Kõige hullem on see, et see paneb Sind mõtlema, et suudad ka järgmist masu ennustada.
 45. Sa arvad, et finantsuudiseid avaldatakse sellepärast, et seal on Sinu jaoks tähtis informatsioon. Tegelikkuses avaldatakse neid sellepärast, et kirjastaja teab, et Sa loed neid.
 46. Sa unustad, et ainuke hinnatuim vara, mis on Sinul kui investoril, on aeg. 20-aastasel on rohkem vara kui Warren Buffett võiks kunagi endale ette kujutada.
 47. Sa ei mõista, et tüüp, kes annab televiisoris nõu, ei tea Sind, Su olukorda, Su eesmärke või Sinu riskitaluvust. Sina ei huvita teda. Ta tahab lihtsalt telekas olla.
 48. Sul on olemas finantsplaan, teadmata, et elu ei tea sellest midagi, ega teda huvita ka. Milline iganes Su plaan täna ka poleks, reaalsus on homme täiesti teistsugune.
 49. Sa hakkad natuke raha säästma. Super! See on parem kui mitte midagi, aga ma näen palju inimesi, kes on oma säästude üle uhked, kuigi tegelikult on see kohutavalt pisike protsent sellest, mida neil pensionieaks vaja läheb. Nagu öeldakse: „Säästa natuke raha iga kuu ja aasta lõpus oled üllatunud, kui vähe raha Sulle on jäänud.“ Kui arvad, et 30% või rohkem Su sissetulekust on hullumeelsus, siis arvuta kokku. See võib olla lähedane sellele, mida vajad õnnelikult pensionile minekuks.
 50. Sa arvad, et on võimatu elada vähem kui €15,000 eest aastas, mõtlemata, et 99% maailmast elab nii, isegi kui arvestada kohalikku ostujõudu.
 51. Su keskklassi definitsioon on 300-ruutmeetrine kodu, rohkem vannitube kui perekonnaliikmeid, kolm maasturit, tasulised õppekohad, iga-aastased reisid Havaiile, Eviani vesi ja jooga trennid. (Tegelikult ka, venita parem oma elutoas).
 52. Sa ei tunnista endale vedamise rolli, kui teed juhuslikke edukaid investeeringuid. (Kehtib ka investorite jumaldamise puhul, kes tegid oma elu jooksul ühe suure eduka investeeringu, mis juhtus olema õige.)
 53. Sa kannatad hard-core uskumuse vildakuse all. See on harjumus oma eelarvamuste ja olemasolevate uskumuste alusel väiteid uskuda või eitada, pannes objektiivsete faktide ees silmad kinni. Sellele, et inflatsioon on viimased viis aastat madal olnud, vaidlevad siiani vastu need, kes usuvad, et keskpankade tegevused põhjustavad hüperinflatsiooni.
 54. Sa arvad et hübriidauto on parem finantstehing, sest sellel on madalam kütusekulu, isegi siis kui see maksab €10,000 rohkem kui sarnane bensiinimootoriga mudel. Tõenäoliselt oleks Sul vaja sellega sõita kümme aastat, et see madalam kütusekulu ennast ära tasuks. Tõenäoliselt müüd Sa enne selle auto maha.
 55. Sa vihkad finantse, arvad et need on segadusttekitavad ja ei taha nendega üldse kokku puutuda. See-eest Sulle meeldib raha. Ja Sa ei näe selles irooniat.
 56. Sa arvad, et börs on liiga riskantne, liiga ebastabiilne, teadmata, et kõige suurem risk ei ole ebastabiilsus. See on võimetus oma vara piisavalt suureks kasvatada järgmiste kümnete aastate jooksul.
 57. Sa ei ole kunagi vaeses riigis käinud, mispärast sa ei tea, kui vähe huvitab maailma see, mida Sa pead „ausaks“ ja mida tähendab tegelik finantsiline raskus.
 58. Sa arvad, et kergemeelsetele asjadele raha raiskamine avaldab inimestele muljet, kuigi tegelikult teeb see sind ebakindlaks, priiskavaks jobuks. (See on eriti levinud noorte inimeste seas, kes puutuvad rahaga esimest korda kokku.)
 59. Sa ei mõista, et 10% tootlust 20 aasta jooksul toob rohkem raha sisse kui 20% 10 aasta jooksul. Aeg võib olla tähtsam tegur kui tootlus, kui asi puudutab raha teenimist – ja see on ka üks asi, mille üle sul on kontrolli.
 60. Sa ei austa tõendimägesid, mis näitavad, et kui kellegi baasvajadused on rahuldatud, siis iga lisatud euro mõju õnnelikkusele kahaneb kiiresti. See paneb sind enamus oma elust ajama taga mingisugust „numbrit“, mis, sa arvad, et teeb sind õnnelikuks, kuigi tegelikult ei tee.
 61. Sa arvad, et 2% maksmine oma finantsnõunikule ja teistele rahahalduritele aastas on mõistlik, teadmata, et see tõenäoliselt sööb ühe kolmandiku või rohkemgi su pikaajalisest tootlusest.
 62. Sa mõtled börsist kui numbritest, mis käivad üles ja alla, mitte kui osalusest päris äride reaalsetes varades.
 63. Sa arvad, et kodu üürimine on raha raiskamine, kuigi see on paljude inimeste jaoks üks targemaid otsuseid.
 64. Sinu investeerimisotsused juhinduvad majanduse tegevusest, kuigi neil kahel on tegelikult päris väike korrelatsioon.
 65. Plaanides pensionile minekut, ei mõista sa, et su eluiga võib ulatuda 90 või rohkem aastani. Minnes pensionile 65-aastaselt, elad rohkem kui ühe kolmandiku oma elust oma investeeringutest.
 66. Sa ei suuda tunda rõõmu matkamisest, jalgrattaga sõitmisest, ujumisest, raamatu lugemisest või millestki muust, mis on tasuta (või odav). Odavate hobide omamine on üks suur, kuigi peidetud, vara Su bilansilehel.
 67. Sa töötad nii usinalt, et teenida raha, millest Sul pole aega mõelda, mida Sul pole aega planeerida. See võrdub suure hulga aja panustamisega treeningvarustuse ostmisesse, kui Sul pole aega trenni teha.
 68. Parafraseerides Carl Richardsi tsitaati, Sa ignoreerid minevikku ja arvestad vaid enda isiklikku piiratud kogemust.
 69. Sa muretsed asjade pärast, mille üle Sul pole võimu ja mis ei ole seotud sinu finantsidega.
 70. Sa käisid 18-aastaselt kolledžis mitte sellepärast, et olid valmis, vaid sellepärast, et kõik teised olid valmis. See on tõenäoliselt üks kõige kallimaid asju terves Sinu elus ja Sa allusid täielikult sotsiaalsele survele.
 71. Sa arvad, et oma arvamuse turgudest, majandusest ja investeerimistest mitte muutmine on kuidagimoodi õilis, kuigi tegelikult on see lihtsalt oma aju välja lülitamine reaalsuse suhtes, et kõik asjad alati muutuvad.
 72. Sa ignoreerid seda, kuidas vanad inimesed, kes on kõike näinud, näevad raha täiesti teistmoodi kui enamus noori. Ja Sa jälle ei õpi teiste pealt.
 73. Sulle ei istu idee, et järgmise aastakümne suurim uudis on midagi, millest kohe kindlasti keegi ei räägi täna, ja et suured uudised, millest täna kõik räägivad, on tõenäoliselt mõttetud.
 74. Sa alahindad, kui kiiresti võib ettevõte minna usaldusväärsest kindlast investeeringust pankrotini.
 75. Kui Sa ütled, et tahad olla miljonär, mis Sa tõenäoliselt tegelikult mõtled, on et Sa tahad raisata miljoni, mis on täiesti vastand miljonäriks olemisele.
 76. Sa ei tea, et enamus finantsettevõtete eeskujulikud ärimehed tuginevad oma klientide hirmude, emotsioonide ja rumaluse ära kasutamisele.
 77. Sa noogutasid kõigile 77 punktile kaasa tähele panemata, et ma räägin S i n u s t. See kehtib minu kohta ka.
 78. Sa lugesid selle postituse läbi, oled nõus, et peaks midagi muutma, kuid otsustad, et teed seda hiljem, mitte kohe.

Kui siiski tahad midagi kohe teha, siis alusta näiteks siit:

Alustava investori käsiraamat: Täiesti algusest reaalsete tehinguteni

Tõlgitud ja kohandatud Motley Fool originaalartiklist.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.