Hedge

« Back to Glossary Index

Hedge on edasijõudnud investeerimistehing, mille peamine eesmärk on investorit kaitsta ootamatute suuremate hinnaliikumiste vastu.

Tüüpilise investorina ei ole see sinu jaoks ilmselt kunagi teemaks. Kõige enam võid sellega ilmselt kokku puutuda nii, et leiad mõne ETF nimest kirje hedged.

Kuidas see toimib? Hästi lihtne näide oleks see, et investoril on suur kogus aktsiat A. Lähiajal on aga oodata mingit sündmust, mis võib selle hinda väga tugevalt kukutada (näiteks tulud on oodatust märkimisväärselt kehvemad või mõnel ravimifirmal suurte lootustega ravim ebaõnnestub).

Selle kukkumise vastu kaitseks võib investor kasutada derivatiive (nt optsioone või futuure), mis võimaldavad tal panustada võimendusega sama aktsia languse peale. Kui aktsiahind on täna $100, siis put optsioon hinnale $95 võimaldaks äkilise languse korral suuremat kaotust vältida.

Praktikas on strateegiaid erinevaid ja sageli selline otsene variant täiesti puudub. Teisisõnu, pead kaitseks panustama mõne teise vara(klassi) peale, mille hind liigub sinu investeeringuga üldiselt vastupidiselt. Samuti on väga raske 100% kaitset omale tekitada, ilma et see kaasneva kulu tõttu mõttetuks muutuks.

Seda strateegiat kasutatakse ka ettevõtetes erinevate valuutade ja kaupvarade hinnaliikumiste vastu kaitseks. Näiteks kui sa kasutad oma toodete tootmises olulisel määral hõbedat, siis sinu jaoks on oluline, et selle hind ei kõiguks päevast-päeva liiga palju. Seega kasutatakse derivatiive, et enda jaoks hind mõneks ajaks nö ära fikseerida.

Hedgemisega kaasnev kulu on ka peamine põhjus, miks väikeinvestorina me sellega ilmselt otse kokku ei puutu.