Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Miks on finantsvabadus hea eesmärk?

Esmalt seletan täpsemalt lahti, mida ma finantsvabaduse all silmas pean. Seejärel püüan välja tuua mõned põhjused, miks sellise eesmärgi saavutamine võiks kasulik olla nii sulle kui ka ühiskonnale tervikuna.

finantsiline vabadus ei tähenda luksust
pilt: **Mary**

Kui tavaliselt räägitakse finantsilisest vabadusest, siis väga suur osa inimestest eeldab, et see tähendab suure hunniku miljonite olemasolu, luksust, glamuuri, kalleid autosid, suuri maju ja uhket elustiili. Töö tegemise mõistes on populaarne rääkida jalad seinale viskamisest.

Minu jaoks tähendab finantsiline vabadus midagi sootuks muud:

  1. Sul ei ole tingimata vaja miljoneid. Finantsiline vabadus on käes siis, kui sinu passiivsed tulud on suuremad, kui sinu igakuised kulud. Seega, mida väiksemad on su kulud, seda vähem on sul ka raha vaja selle saavutamiseks. Minu jaoks tähendab see üsna tagasihoidlikku elustiili, kus kulud on üsna madalad ja nö keskmise inimesega samal tasemel või ehk isegi madalamal.
  2. Tõnis Haavel ütles kunagi ühel konverentsil: “Ära tee asju raha pärast, tee raha eest.” Kui sinu passiivsed tulud katavad kulud ära, siis saad endale seda filosoofiat lubada. Sa teed asju, milles oled osav ning mis sulle meeldivad ning küsid selle eest raha. Selle asemel, et teha tööd, mis sulle ei pruugi meeldida, kuna millegi eest tuleb üüri maksta ja lastele süüa osta. Minu jaoks tähendab finantsiline vabadus võimalust teha tööd ja projekte, milles ma suudan kõige enam väärtust luua ja mida ma ka ise naudin (olenemata palga suurusest või sootuks selle puudumisest).

Finantsiline vabadus soodustab

Järgnevalt püüan välja tuua erinevaid mõtteid, mis kasu selle saavutamisest saada võib.

Kindlam pension

Kui sinu tulud katavad juba enne pensioni sinu kulud täielikult ära, siis on tublisti kindlam, et saad ka pensionieas normaalselt elada. Isegi siis, kui tööd teha ei suuda.

Uuringute põhjal tuleb välja, et väga suur osa inimestest kardab, et nad ei suuda pensioniks piisavalt palju koguda. Suur osa pensionäridest ei suudagi seda teha. Paljudel juhtudel segab see und ning mõjub muul moel tervisele kahjulikult.

Selline kindlustunne aitaks tublisti kaasa õnnelikuma elu ja meeldivama pensionipõlve saavutamisel.

Lisaks aitad teisi seeläbi, et sinu lapsed ei pea sinu eest rahaliselt hoolt kandma ja enda pensioni kogumisega sinu tõttu hätta jääma.

Saad aidata teisi

Kui lähed tööle või tegeled mingi muu projektiga, mis raha sisse toob, siis saad aidata näiteks mõnel sugulasel pensioniks raha koguda või lastele ülikooliraha kõrvale panna, sest sinu kulud on juba niigi passiivsete sissetulekutega kaetud.

Samuti on sul võimalik teha tööd vabatahtlikuna mõnes heategevuslikus organisatsioonis. Esiteks, sul on selleks vajadusel aega ja teiseks, sa ei pea palga pärast muretsema.

Oled toeks ühiskonnale üldisemalt, kuna ei ole üks neist hädalistest, kes pidevalt riigipoolset abi vajab (eriti pensionieas, kui vaadata praegust tendentsi ja tulevast korralikku puudujääki pensionisüsteemis).

Varasem pension

Olenevalt, millal sa finantsilise vabaduse saavutad, on võimalik, et saad ka varasemalt pensionile minna.

Muidugi ei pea tingimata pensionile minema, vaid võid rahulikult omale uut unistuste tööd otsida, sest ei pea esimest vähegi mõistlikku pakkumist vastu võtma. Suudad ju ka ilma palgata ära elada.

Samal ajal võid ennast täiendada erinevate koolituste või muude kogemuste läbi, et sellele soovitud tööle saada.

Kuna sellisel juhul oled oma aja peremees, siis võid ka töö asemel hakata oma unistusi ellu viima, mis ei pruugi tingimata raha sisse tuua, kuid on sinu jaoks olulised.

Näiteks tahtsid ehk kunagi mingit raamatut kirjutada või mõnda üllast eesmärki Eestis promoda või hoopis teatud hobiga tõsisemalt tegeleda.

Aitad luua töökohti ja tõsta palka

Ilmselgelt sina üksinda palka ei tõsta, kuid kui selliseid inimesi on rohkem, siis vähemalt teoorias vabaneb töökoht, mis tähendab, et keegi teine saab tööd.

Kuna sina tööturul enam ei konkureeri, siis on töötajaid vähem ehk nõudlus töötajate järgi suurem ning seega võiks ka palk tõusta.

Ühtlasi on sul võimalik ise töökohti luua, kui mõni sinu unistus on seotud näiteks ettevõtlusega.

Olen tähele pannud, et millegipärast suur osa inimestest, kes finantsilise vabaduse on saavutanud, tegelevadki just suuremal või vähemal määral edaspidi endiselt ettevõtlusega.

Suuremat edu saavutanud kipuvad sageli ka oma edu jagama läbi nõu (blogi pidamine, koolituste tegemine, mentoriks olemine, nõustamine…) ja jõuga (annetused, heategevuse toetamine jne).

See viimane ilmselt ongi kõige parem põhjus, miks püüelda finantsilise vabaduse poole. See annab sulle võimaluse teisi palju paremini aidata ja toetada.

Kuigi esialgu võib ehk tunduda olulisem enda huvide ja soovide rahuldamine, siis usun, et varem või hiljem jõuavad peaaegu kõik siiski sama arusaamani.

Muidugi ei mõju ka see halvasti, kui sa ei pea kaaluma, kas sa ikka saad omale täna õhtusöögiks liha lubada või peaksid odavamaid pihve ostma ja salati jaoks võetud tomatid tagasi köögiviljaletti viima.

One reply on “Miks on finantsvabadus hea eesmärk?”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.