Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

Kuidas alustada oma äri – koguda raha või töö kõrvalt?

Sageli tuuakse oma äri või ettevõtte alustamise edasilükkamisel põhjenduseks, et ei ole veel piisavalt raha, nii et ei saa seda ette võtta.

Väga tihti ei ole tegelikult raha üldse probleemiks, sest seda võib saada mujalt või paljude ideede elluviimiseks ei olegi otseselt raha väga vaja.

Samas ei saa eitada, et kui oled näiteks pereinimene või pead igakuiselt eluaseme- või õppelaenu maksma vmt regulaarseid suuremaid väljaminekuid tegema, siis peaks sul ikkagi mingi varu olema, enne kui pea ees ettevõtlusesse lendad ning ennast ja oma pere nälga jätad.

Võlgades elamine ja maksehäiretega registris esinemine ei tee tõenäoliselt ka sinu ettevõtja elu just eriti palju lihtsamaks.

Seega peaksid minimaalselt omama vähemalt piisavalt sissetulekut või piisavalt säästusid, et katta ära oma igakuised kulud, kuniks oma äri käima saad.

äri alustamine töö kõrvalt
Autor: sektorfuenf

Äri töö kõrvalt

Esimene variant oleks oma äri ellu viia töö kõrvalt, nii et käid endiselt täiskohaga tööl ja õhtuti ning nädalavahetustel tegeled oma äriga.

See võib sobida, kui sul on näiteks palju energiat või sul ei ole lapsi, kellele peale tööd aega pead pühendama. Samas, tean omast kogemusest liigagi hästi, et on päris palju selliseid töökohti, kus õhtul peale tööd oled lihtsalt nii väsinud, et ei jaksa midagi asjalikku enam teha.

See võimalus töötaks ilmselt paremini siis, kui töötaksid poole kohaga või su ettevõtlus oleks midagi sellist, mida teed kellegagi mitmekesi koos ehk äri kõrval on lisaboonuseks selle käigus abikaasa/elukaaslase või sõpradega veedetud aeg.

Mõned plussid:

 • sul on püsiv sissetulek, et katta ära igakuised kulud
 • sa ei pea nii palju riskima
 • kui asi ebaõnnestub, on sul endiselt sissetulek olemas
 • saad alustada suhteliselt kohe

Mõned miinused:

 • oht läbipõleda
 • oht lähedastele liiga vähe aega pühendada
 • motivatsioon on väiksem, kuna ebaõnne korral ei juhtu midagi hullu
 • võidki jääda elu lõpuni oma ettevõtet ehitama, ilma et see kuhugi väga jõuaks

Ettevõtte jaoks raha kogumine

Teine variant on eelnevalt raha koguda, et saaksid täielikult pühenduda oma ettevõttele näiteks 6 kuud. Selle aja jooksul katad oma kulud oma säästudest ja investeeringutest.

Kui sul praegu säästusid ei ole, siis see eeldab, et teed enda kallal tõsiselt tööd, teed omale selgeks, kui palju sul raha on vaja kõrvale panna, mis ajaks ning hakkad investeerima.

Seejärel, kui soovitud summa koos, tuled töölt ära või võtad puhkuse ning hakkad oma säästudest elama, kuni äri käima läheb.

Mingis mõttes on ettevõtlus murede lahendamine – väärt ettevõtted alustavad oma äri sellepärast, et nad näevad mingit probleemi, mida siis läbi selle ettevõtte asutakse lahendama.

Sellest vaatenurgast on ilmselt parem, kui sa oled enda probleemi ära lahendanud (ei pea igapäevaselt muretsema, kust toiduraha saada). Sedasi on sul lihtsam keskenduda teiste aitamisele.

Sarnaselt lennundusest tuntud näitele, peaksid kõigepealt endale hapnikumaski ette panema, et oleksid võimeline teisi abistama.

Mõned plussid:

 • sul on suurem motivatsioon õnnestuda, sest ebaõnne korral oled töötu ja raha saab otsa
 • sul on lühem periood õnnestumiseks, sest muidu tekivad finantsraskused
 • saad täiskohaga pühenduda oma ettevõttele

Mõned miinused:

 • ebaõnnestumise korral oled majanduslikult kehvas seisus
 • sul on lühem periood õnnestumiseks, mistõttu võid teha lühiajalise kasu saamise nimel rumalaid otsuseid
 • alati on võimalus, et kogusid liiga vähe raha, nii et pead vahetult enne eduni jõudmist loobuma ja tööle minema, et süüa oleks

Kumb valik sinu jaoks parem on?

Ausaltöeldes mina ei oskagi öelda, kumb variant parem on. Ilmselt sõltub inimesest, äri iseloomust ja valdkonnast ning paljudest muudest teguritest.

Samas loodan, et see postitus andis vähemalt mingigi ülevaate ja pisut mõtteainet selle kohta, kumb lähenemine sinule paremini sobiks.

Ehk oskad veel mõned plussid ja miinused välja tuua ja nimekirja täiendada?

One reply on “Kuidas alustada oma äri – koguda raha või töö kõrvalt?”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.