Survivorship bias

Mõtteviga, kus vaadatakse näiteks edukaid investoreid ja fondijuhte ning tehakse selle põhjal järeldusi, kuidas edukaks saada. Viga tekib selles, et tähelepanuta jäävad kõik juhtumid, kes edu ei saavutanud.

Näiteks võid vaadata, et maailma top 10 investori seast 4 kasutavad väga sarnast investeerimisstrateegiat. Siit tehakse tihtipeale järeldus, et see on hea strateegia. Tegelikkuses aga kui vaataksid kõiki investoreid, kes seda strateegiat kasutasid, siis võiksid avastada, et 95% neist lõpetasid halbade tulemustega.

Sarnaselt võib mõni investeerimispank luua 5 erinevat fondi. Paari aasta jooksul 2-3 neist saavutavad häid tulemusi ja ülejäänutel läheb kehvasti. Kehva sooritusega fondid pannakse kinni. Kui sa nüüd vaatad ettevõtte fonde, siis jääbki mulje, et neil on ainult head fondid.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: