Intressirisk

« Back to Glossary Index

Intressirisk on risk, et investeeringu omamise ajal intressid muutuvad ja mõjutavad seeläbi sinu investeeringu väärtust.

Näiteks ostad 10-aastase võlakirja, mille intress on 2%. Kui ühe aasta pärast intressid tõusevad ja samasuguse 10-aastase võlakirja eest makstakse 3%, siis sinu 2%-se võlakirja väärtus on langenud. Selleks, et keegi selle sinult ära ostaks, peaksid seda allahindlusega müüma.

Teistpidi vaadates tuleb mängu ka alternatiivkulu. Sinu raha on 10 aastaks kinni 2% intressiga võlakirjas. Samal ajal oleks võimalik see raha investeerida 3% võlakirja. See lisatootlus jääb sul saamata.

Kõige tüüpilisemalt räägitakse intressiriskist võlakirjade kontekstis, aga see kehtib ka muude investeeringute puhul. Näiteks võid sarnaselt väljastada laene ühisrahastuses, kus hiljem pakutakse investeerimiseks samasuguseid laene kõrgema intressiga.

Sellises olukorras kaasneb intressiriski realiseerumisega likviidsusrisk, sest sinu madalama intressiga investeeringuid ei soovita enam väga osta. Turul on ju paremad alternatiivid.

Muidugi võib intressirisk ka vastupidi toimida. Kui teed täna investeeringu ära ja hiljem intressid langevad, siis võib sinu investeeringu väärtus tõusta.