Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Prioriteedid ja tasuta töötamine

Rääkisime Investeerimisfestivalil ühes seltskonnas ja tuli jutuks tasuta töötamise teema. Üsna tavaline on see, et kui keegi tegeleb fotograafiaga, siis kaasneb mingile üritusele kutsega kommentaar stiilis “Äkki võtad fotoka kaasa ja teed paar klõpsu? Sul ju see asi käpas.”

See on siis see viisakam versioon. Olen päris kindel, et sageli esitatakse see mõte lausa nõudmisena, mitte palvena.

Tuleb välja, et sarnaselt oodatakse ka lauljatelt aeg-ajalt üritusel, et noh, “sul ju tuleb see hästi välja” stiilis lauluviisi üles võtmist.

See on naljakas, kuidas sellist asja mõne ameti puhul eeldatakse ja teiste puhul saame isegi aru, kui imelik ja kohatu see oleks. Isiklikult vähemalt ei ole täheldanud, et keegi oleks kuskil peol öelnud kirurgile, et “Kuule, äkki teed väikse operatsiooni mul ära? Sul ju see värk selge”.

Samuti ei kiputa raamatupidajale pakkuma, et võiks näiteks aastaaruande ära teha. Ikkagi väike ettevõte ja kõigest mõned arved kuus. Ei ole ka märganud, et ehitusmehele oleks sünnipäevapeol tööriistakast kätte antud, sest vihmaveetoru vajab veidi kõpitsemist või kus mõni peolisest torumees oleks WC-poti kallal askeldanud.

Kui palju tasuta tööd sa teed?

Võta korraks hetk ja mõtle, millal sina viimati kusagil üritusel olid ja keegi (eeldatavalt võõras või kauge inimene) soovis sinult, et teeksid tasuta oma igapäevatööd. Kas on ette tulnud? Kas tegid tasuta tööd?

Igaljuhul pani see mind mõtlema.

Selge on see, et olen teinud tuhandeid tunde tasuta tööd RahaFoorumi blogisse 300+ artiklit kirjutades ja siinsamas enam kui 800 kommentaarile vastates. Samuti on täiesti tasuta töö olnud siiani ilmunud 60 RahaRaadio osa tegemine ja sama kehtib ka kõigi järgnevate saadete kohta, niipea kui leian mõne julge ja vapra inimese, kes oleks valmis mind nende töötlemisega aitama (juhised ja õpetus minu poolt).

Tasuta olen ka teinud siiani kõik webinarid ning vastanud lugematule hulgale kirjadele ja küsimustele, mis minuni seinast-seina teemadel erinevaid kanaleid pidi on jõudnud.

Tegelikult on see tasuta töötamisest isegi väga kaugel. Kui selle tegevusega seotud kulud kõrvale võtta, siis ainuüksi rahaliselt maksab see tasuta töötamine kirvemeetodil arvestades umbes miinimumpalga jagu kuus või rohkem.

Sellest olulisem on aga see, et kõik need tuhanded töötunnid ja kulutatav energia tulevad millegi arvelt. Reeglina selliste tegevuste arvelt, mis võiksid minu perele leiva lauale tuua või viimasel ajal ka näiteks tütrega koos aja veetmise arvelt.

Juba varakult tuleb raamatuid lugeda.
Alustame raamatutega juba varakult.

Kui ka need töötunnid kasvõi miinimumpalgaga läbi korrutada, siis olen kindel, et see tasuta tööga seotud kulu on suurem kui arvestatava osa eestlaste sissetulek. See on tulu, mis minul ja minu perel jääb saamata, sest olen otsustanud teha sinu ja teiste RahaFoorumlaste jaoks tasuta tööd ning olla sulle toeks sinu investeerimisteekonnal.

See on tulu, mis on jäänud seetõttu ka investeerimata ning arvestatavas summas vähendanud minu portfelli kasvu ja eesmärkide saavutamist. Teatud määral on see ka takistanud minu enda arengut, kuna olen liiga kaua üritanud teisi aidata teemadega, mis minu jaoks on juba ammu end ammendanud ja millele varsti juba sajal erineval viisil lahendusi olen pakkunud.

Mis tasuta tööd ma teen?

Hakkasin siis mõtlema, et mis on see töö, mida ma teen ja mida tasuta teha ei soovi.

RahaFoorum ja RahaRaadio on ja jäävad alatiseks tasuta. Need on kanalid, kus iga minu poolt panustatud tund ja euro saab luua väärtust tuhandetele inimestele, kes täna või kunagi tulevikus nende artiklite või saadeteni jõuavad.

Tasuta on ka foorumiosa ja RahaFoorumi kommuun Facebookis, kus küsimused ja arutelud on igati teretulnud. Kui aga tahad personaalselt oma küsimustele vastuseid saada, siis on olemas selline võimalus.

Mis on aga see töö, mida ma enam tasuta ei tee?

Üritustel esinemised

Iga esinemisega kaasneb minu poolt arvestatav aja- ja energiakulu ning sageli ka rahaline kulu. Kuigi mul on nii mõnegi teema jaoks juba terve hulk slaide erinevate esinemiste käigus valmis tehtud, teen siiski alati sõltuvalt publikust ja nende eesmärgist esitlust ümber.

Samal ajal on aga mõjutegur üsna väike. Publikus on reeglina kuni 100 inimest (sageli kõigest 30 ringis), kellele saan küllaltki lühikese aja sees üsna pealiskaudse tutvustuse teemast teha.

Sama ajaga saaks kirjutada mõne artikli või lindistada RahaRaadio intervjuu põneva inimesega ja väärtust saaksid sellest pigem tuhanded inimesed. Selle asemel võiks võtta linti ka paar videokoolituse videot, mis samuti jäävad hilisematele avastajatele alles.

Kuna erinevatel üritustel esinemine saab toimuda vaid RahaFoorumlaste või minu pere arvelt, siis võin neid küll teha, aga mitte tasuta.

Pean info läbi töötamist, selle arusaadavale ja lihtsalt omandatavale kujule pakendamist ning konkreetselt sinu jaoks ebaolulise välja filtreerimist enda tööks ja seda ma tasuta ei tee. Seda teenust saad osta läbi minu e-toodete, online kursuste ja koolituste.

Kui aga soovid, et tuleksin ja teeksin sinu kolleegidele, organisatsioonile või sinu üritusel mingil teemal ettekande, siis võta minuga meilitsi ühendust: esinemine@rahafoorum.ee

Küsimustele vastamine

Erinevaid kanaleid pidi jõuab minuni päris palju küsimusi. Mõned neist on uued, mõned aga korduvad juba sajandat korda. Mõned neist on sellised, millele saan lühidalt vastata, teised aga eeldaksid vastusena romaani.

Mõned on sellised, millele vastuse leidmine on keerulisem, teised jälle sobiksid ideaalselt konkreetse teenuse klienditoele või saaksid täiusliku vastuse niipea, kui küsija võtaks umbes 10 sekundit ja kirjutaks selle RahaFoorumi lehel või Googles otsingusse.

Kõiki neid ühendab see, et neile vastamine võtab minu poolt arvestatava hulga aega ja kasu saab sellest vaid üks inimene – küsija.

Lühidalt on see natukene, nagu ma küsiksin Tanel Padarilt tasuta privaatkontsertit, sest ma ei viitsi youtube‘st tema laule üles otsida ega raatsi kontserti eest maksta. Lisaks võiks ta veel teha mõne uue loo, mida tal veel pole või siis vanu veidi teistmoodi laulda, nii et need minu eelistustega paremini kokku läheksid.

Olen päris kindel, et see kontsert võiks vabalt juhtuda, kui eelarve oleks piisavalt suur, aga tasuta kontserdi küsimise peale ei saa isegi mingit vastust ja kiri lendab tõenäoliselt otse prügisse kui mitte rämpsposti hulka.

Selleks, et ma ei teeks taaskord liigselt tasuta tööd enda eesmärkide ja oma pere arvelt, vastan edaspidi ainult:

  • avalikult läbi RahaFoorumi või RahaRaadio küsimustele, mis saabuvad aadressile kysimus@rahafoorum.ee ja võiksid huvi pakkuda ka paljudele teistele
  • online kursuste ja videosalvestuste all kommentaarides esitatud või nende sisuga seotud küsimustele klientidelt
  • erinevatele päringutele minu poolt pakutavate toodete, teenuste ja koolituste kohta
  • tõenäoliselt ei suuda vastamata jätta ka enamikele küsimustele, mis saabuvad blogi kommentaaridesse, RahaFoorumi kommuuni või foorumiosasse, kuigi seal jõuab loodetavasti keegi teine enne mind jaole
  • personaalse koolituse/vestluse raames (võta ühendust taavi@rahafoorum.ee ja räägime läbi; esimesele 5-le inimesele teen soodsama diili)

Edaspidi kindlasti EI VASTA:

  • Facebookis minu isiklikule kontole saabuvatele privaatsõnumitele inimestelt, keda ma ei tea ja kes pole minu sõbralistis. Sealjuures tundmatuid inimesi sõbralisti vastu ei võta. Ei ole mõtet lisada.
  • Facebooki lehel küsimustele, mis ei ole minu tegemiste, toodete, teenuste ja koolituste kohta lisainfoga või klienditoega seotud.
  • meilile saabuvatele sõnumitele, mis puudutavad ainult küsijat või väga väikest hulka inimesi või millele soovitakse privaatset vastust
  • küsimustele stiilis: “Mis sa arvad sellest kahtlasest skeemist?”

Eestlastele ei meeldi avalikult küsimusi küsida, aga oleks aeg sellest üle saada. Küsimustele stiilis “Mis ühisrahastusportaalides eestlased investeerida saavad?” ja “Mis asi on dividend?” võib RahaFoorumi kommuunis tõenäoliselt tuhatkond inimest vabalt vastata.

Väikese otsinguga leiab neile aga vastused lausa ise üles.

Kokkuvõtteks

Kui tegemist on avalikult ja potentsiaalselt tuhandetele inimestele väärtust loova tegevusega, nagu RahaFoorumi artiklid, RahaRaadio saated ja otse toimuvad veebiseminarid, siis teen ka edaspidi selles osas tasuta tööd ja maksan selle eest pealegi.

Samuti saadan ka edaspidi meilile erinevaid mõtteid, häid soovitusi ning infot artiklite ja muude tegemiste kohta.

Küll aga vastan nüüdsest privaatselt küsimustele ja teen esinemisi ainult siis, kui need on kas tasustatud või seotud minu poolt pakutavate teenuste, toodete ja koolitustega.

Muu oleks lihtsalt ebaaus ja ülekohtune RahaFoorumlaste, minu tütre ja naise ning ka minu enda suhtes. Kaua sa ikka jaksad ühtedele ja samadele küsimustele uuesti ja uuesti vastata. Aeg on edasi liikuda.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

11 replies on “Prioriteedid ja tasuta töötamine”

sa ju saad ise ka aru, et see “tasuta töö” on puhas promo sinu tasulistele teenustele. saad selle läbi pildis olla ja reklaami oma “toodetele” teha.

üsna arusaamatu postitus

Ei ole veel siiani kümmekonna aasta jooksul kogenud, et privaatselt meilitsi ja facebooki sõnumite teel küsimustele vastamine eriti edukas turunduskanal oleks. Ei tea ka fotograafe ega disainereid, kes tasuta töö tegemist selle argumentatsiooniga oleks kiitnud kui head turundust.

Küll aga tean, et klientidele keskendudes saan pakkuda neile paremat teenust. Saan kasutada tunduvalt mõistlikumalt seda aega ja energiat, mis kulub vastamiseks küsimustele stiilis “mis sa sellest (petuskeemi nimi) arvad?”. Seejuures ei oleks sugugi esimene kord, kui küsija on tegelikult skeemiga juba liitunud, loodab minult oma usule kinnitust saada ja vastupidise info korral ei mõjuta see tema käitumist mitte kuidagi.

Samuti saan seda aega ja energiat kasutada artiklite või RahaRaadio saadete tegemiseks, mida need küsijad samamoodi ei järgiks, aga mis võivad jõuda sadade või tuhandete inimesteni, kellest mõni seda siiski ka rakendab.

Saan aru sellest, et tasuta töö tegemine on äärmiselt ängistav. Kusjuues klišeena olen ise sellise ameti esindaja, et helistatakse kl 09 hommikul pühapäeval ja küsitakse nõu kui lapsel on lööve. Aitan nagu saan, aga kohati mõistan, mida mõtled. Ka kirurgile helistatakse ja tahetakse tasuta nõuandeid… aga tugev ja jää kindlaks endale

Manki kommentaar on tüüpiline vastus ka fotograafidele – “sa saad ju feimi!”. Sorry, aga “feim” ei too leiba lauale, ega maksa ka ühtegi arvet kunagi. Siin hea graafik hindamaks, kas tasub tasuta tööd teha või mitte – https://www.shouldiworkforfree.com/

kui privaatsed kanalid edukas turunduskanal pole siis see peaks sulle mõtlemisainet tekitama, võibolla ei paku sa piisavalt kvaliteetset tagasisidet. inimeselt inimesele leviv info on tunduvalt usaldusväärsem turundus kui raharaadio või sinu mõni muu turundustrikk.

ja seda me saame ka kenasti kõik aru ju, et fotograafiat ja fb kaudu nõustamist on natukene kohatu antud kontekstis võrrelda. täiestie rinevad maailmad.

Taavi Pertmani poolt välja toodud VASTAN/EI VASTA nimekiri on minu meelest iseenesest mõistetav. Eriti veel võhivõõraste puhul. Väga heade sõprade puhul tuleb muidugi ette, et oodatakse, et isegi sõbrast torumees/jurist tuleks appi ja teeks tasuta tööd. Võhivõõrastelt küsitakse tihti tasuta tööd, kui eeldatakse, et see töö/tegevus on inimesele hobi eest (laulmine, pildi tegemine jne) või siis lihtsalt katsetatakse, et ehk näkkab ja saab tasuta.

Ma mõtlesin juba ammu, et mis nipi läbi sa kõigejaoks aega leiad?
1.Töötad missioonitundest ja kasutad kogu oma vaba aega inimeste harimiseks(oma isikliku raha eest).
2.Oled saavutanud finantsvabaduse ning sulle pole aeg ja raha oluline.
Olen täiesti nõus, et siitsamast lehelt ja muudest blogidest saab 90% igaüks vastused oma küsimustele.
Kui küsimus nõuab rohkemat seletust/selgitust/õpetust, siis…
Enamasti HÄID tasuta asju pole olemas.
Muideks, mis asi see dividend siis ikkagi on ? 😉

Mu abikaasa on füsioterapeut. Palju on ette tulnud, et võõrasse seltskonda sattudes on kõik ühtäkki vigased, soovivad “1 harjutust, mis kõige vastu aitab” ja tahavad kiiret ragistamist/massaaži vms. Tahaks vahel inimestega niisamagi suhelda ju, mitte nende kaebusi kuulata. Samuti ei tehta teraapiat kuskil suvalises kohas ja 5 minutiga, liiati veel tasuta.

No aga hea võimalus ju ennast turundada, nagu mõned leiavad. Ei olegi siis järjekord maksvatest klientidest ukse taga peale igat üritust?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: