Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Aasta 2016 kokkuvõte ja tegemised

Taavi Pertman Gran Canaria sukeldumine
Läksime kilpkonna otsima

Kuigi aastanumber vahetus juba päris ammu, siis kokkuvõte jõuab sinuni alles nüüd. Peamiselt seetõttu, et põhirõhk ja energia läks viimased kuu ja natuke peale täielikult Alustava investori koolituse korraldamisele.

Aga nagu öeldakse, parem hilja kui mitte kunagi, nii et siin ta on. Vähemalt saan öelda, et eelmise aastaga võrreldes väga palju hiljemaks ei jäänudki.

Kui juba eelmise aastaga võrdlemiseks läks, siis teeme kiire võrdluse ka olulisemate numbrite osas ära:

  • Blogi külastas 56% rohkem inimesi, kui 2015. aastal ehk üle 111 000 külastaja.
  • Kui Google Analyticsi statistikast lähtuda, siis RahaFoorumlased veetsid blogis 2016. aastal kokku 17771 tundi.
  • E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine leidis omale 600. omaniku ja natukene veel pealegi.
  • Käivitasime ühisrahastuse süvakursuse videokoolituse näol, panime kokku ühisrahastuse checklisti ja ehitasime e-poe RahaTasku.ee
  • RahaRaadio sai omale 24 uut saadet ja ohtralt uusi kuulamisi.
  • Sattusime ajalehte, raadiosse ja isegi telerisse natukene. Esinetud sai ka paaril koolitusel taaskord. Kui keegi tunneb, et võiks olla kasulik, siis võib ka sel aastal esinema kutsuda. Paar esinemist on ka juba tehtud ja tulemas.

Portfellis toimunu

Võrdluses kasutan 2016. jaanuari seisu võrreldes 2016. detsembriga.

Portfell kasvas mahult aastaga 17.6%. ehk €1000 eurost sai €1176.49. See on siis peale seda, kui olime portfellist osa raha välja võtnud, et elamiseks vajalikke kulusid katta.

Portfelli koostises oli suurimaks muutuseks see, et ühisrahastuse osakaal langes umbes 6% võrra ja aktsiate osakaal tõusis ligi 7%. Senist trendi vaadates on tõenäoline, et 2017. aastal ühisrahastuse osakaal jätkab langust veelgi. Eriti kui arvestada, et tegelik langus on juba suurem, sest osa raha on lihtsalt ühisrahastuses, kuna seal oli võimalus seda üsna likviidselt ja hea tootluse juures hoida.

Ühisrahastusportaalides kasvatasime Omaraha portfelli tublisti ja Bondora portfellist väljusime lõplikult. Ülejäänud platvormide osas olid kõikumised üles-alla, aga lõppkokkuvõttes nende roll portfellis pigem vähenes.

Muutsime kontode osas ka kulisside taga omajagu portfellide koosseisu ehk püüdsime vähendada kontode arvu olukordades, kus meil mingis portaalis oli näiteks minu, Alina ja ka ettevõtte konto. Peamiselt nö halduskoormuse vähendamiseks, aga natukene ka maksude optimiseerimise eesmärgil.

Kulud

Kuna peame juba päris mitu aastat eelarvet, siis saame väga kergesti vaadata, kus kõige suuremad kulutused on ehk kui suur osa kulutustest kuskile kulureale läks:

  1. Eluasemekulud 26% – sisaldab ka remondikulusid, mööblit jmt kodutehnika soetamist
  2. Laenude tagasimaksed 18% – 60% sellest oli aasta lõpus tagasi makstud suurem kohustus
  3. Toit 17%

Mitte just väga üllatavad numbrid või kategooriad.

Üks asi, mis vajaks 2017. aastal täiendamist, on lahke eluviisi kulurida, mis eelmisel aastal oli kõigest 4% peal. Olin seadnud eesmärgiks minimaalselt 5%, nii et jäi eesmärk täitmata. Kuigi kui aega ka arvestada ja see mingi tunnitasu järgi välja arvutada, siis peaks ehk ära tulema…

2016. aastaks seatud eesmärgid

Seadsin eelmise aasta algul omale ka mõned eesmärgid. Vaatame, kuidas nendega läks.

1. Tervis

Pean tunnistama, et ei ole regulaarset trenniharjumust kätte saanud, kuigi vahelduva eduga on olnud perioode, kus tegin midagi üsna regulaarselt. Samuti olen vähemalt teadlikult hakanud veidi rohkem ennast niisama liigutama. Lähen näiteks mastermindi kohtumistele jalgsi ühistranspordi asemel.

Panime kodus üles lõuatõmbekangi ja selle arvelt tegin rohkem trenni. Alina nägi suurt vaeva mitu kuud ja õppis peaaegu lõuatõmmet tegema.

Peaks ja võiks muidugi tublisti rohkem ilmselgelt.

Samas saan öelda, et toitumise osas olin enamuse aastast kõvasti tublim kui varasemalt. Suures pildis siiski ütleks, et seda eesmärki veel täita ei ole suutnud.

2. Suhted

Endiselt olen introvert ja no kuidagi ei viitsi kokkusaamisi organiseerida. Väga mõnus on kodus mõni raamat kätte võtta, mõni film käima panna või Alinaga koos miskit teha.

Siiski, aasta lõpu poole võtsin ennast kätte ja olen nüüd enam-vähem regulaarsete vahede tagant mõne sõbra-tuttavaga kokkusaamisi kalendrisse pannud, et päris suhtlemisoskust ära ei unustaks. Seega võiks öelda, et mingil määral on eesmärk täidetud. Märtsis on kohtumised juba ees.

3. Teen rohkem asju, mida naudin

Tegin! Käisin matkal, nagu tahtsin. Pisut lühemalt, kui algselt mõtlesin, sest telk lagunes ära jmt, aga eks saab sel aastal uuesti proovida. Tegime sukeldumise kursuse järgmise astme ära vees, kus vaevu nägi 2 meetri kaugusele ja käisime 18 meetri sügavusel ookeanis kilpkonna otsimas.

Lugesin päris mitu ilukirjanduslikku teost läbi, möllasime mitmes seikluspargis jne jne. Võib selle eesmärgi täidetuks lugeda, aga kavatsen seda ka endiselt jätkata 🙂

4. RahaFoorum / RahaRaadio isemajandavaks

2016 oli ilmselt esimene aasta, kus RahaFoorum oma kulud ära kattis ja seejuures ka täitsa ok mahus kasumisse veel jäi. Ära sellest ei elaks ja kui tunnitasu arvestama hakata, siis oleks tegemist ilmselt mõne sweatshopi stiilis ettevõtmisega, aga suund on vähemalt õige.

Kui võtta arvesse, et blogis käis aastaga 111 000 inimest, siis isegi kui pooled neist eksisid siia kogemata, siis on endiselt 55 000 külastajat, kes blogist mingit väärtust said. Mul tuleks lihtsalt välja mõelda, kuidas nii teha, et nad kõik tunneksid, et on saanud vähemalt €1 eest väärtust ja teeksid selle ülekande ära.

€55 000 oleks juba summa, mille juures võiks öelda, et sait majandab ennast ise ära ja meile jääb elamiseks ja investeerimiseks ka isegi natukene.

5. Aidata mitu korda rohkematel inimestel jõuda reaalsete sammude ja tulemusteni

Kui võtta eelmise aasta kokkuvõtte kommentaaris välja toodud hoiatust kui mõõdupuud, siis tundub, et see eesmärk on saavutatud 🙂 Enamus ühisrahastusportaalides on investoreid nii palju, et intressid on ebamõistlikult madalatele tasemetele juba surutud.

Reaalsuses on muidugi tükk tööd veel teha ja jätkame sellega!

Kuidas sinul 2016. aasta möödus?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

18 replies on “Aasta 2016 kokkuvõte ja tegemised”

Kes vähegi RahaFoorumit jälginud on, peaks minu seisukohaga antud osas juba üsna hästi kursis olema. Kui ei ole, siis natukene lugemist näiteks:

https://rahafoorum.ee/investori-kogemus-bondoras/
https://rahafoorum.ee/bondora-taastumismaarad/
https://rahafoorum.ee/bondora-portfell-ja-kasvutempo
https://rahafoorum.ee/miks-bondora-portfellihaldurit-ei-kasuta/
https://rahafoorum.ee/bondora-ratingu-mudel-v1-vs-v2/

Või inglisekeelsena viimase paari aasta postitused:
https://rahafoorum.ee/en/

Kuhu keegi oma raha paneb või mida sellega teeb, on lõppkokkuvõttes siiski igaühe enda otsustada. Minule isiklikult meeldib vaadata ja arvestada varasemat track recordit nii laenude kui ka portaali enda käitumise osas.

Naljakas lugeda, et 55 000 eurost jääb pisut raha kõrvale, et investeerida ja elada 😀
Lehe enda hostimine maksab ainult 130€ (zone.ee andmetel pakett nr 2), ülejäänud jääb puhtalt endale ja investeerimiseks.
Kui mul selline raha hunnik oleks kasvõi kord aastakümne jooksul, siis elaks nagu miška 😀
Aastas selline summa sissetuleks, siis oleks elu kui lill.

Aga mis ikka, eesmärgid peavad suured olema!
Edu ja jaksu tulevasel aastal!

Lihtne matemaatika harjutus sulle. Jaga see €55000 24-ga, et kätte saada kahe inimese kuu palgafond. Seejärel vaata palgakalkulaatori abiga, kui ulmeline see summa tegelikkuses on.

Sinu kommentaarist lähtudes eeldan, et oled pigem palgatöötaja rollis ja pole väga palju sellele pidanud mõtlema, kui palju palgafondis tegelikult sinu palga tasumiseks raha peaks olema.

Reeglina saab muidugi tegelikult arvestatava osa rahast ka dividendidena välja võtta jmt lahendustega, nii et maksukulu tuleks lõppkokkuvõttes väiksem.

Kulude osas on sul samuti pisut puudulik arusaam asjast. Hosting ja domeenid on üks väiksemaid kulusid, kuigi ka siin on kulu tegelikult mitu korda suurem, kuna hosting on mitmel domeenil pluss igakuine tasu podcasti hostingu eest.

Palju suuremad kulud tulevad aga mujalt, alates kõikvõimalikest tarkvaralahendustest, raamatupidamisest, meililistindusest, turunduskuludest, sisseostetud teenustest.

Ühe live ürituse korraldamine on juba ainuüksi mitutuhat eurot kulu maha sellest numbrist jne jne. Kui nüüd need kõik mahaarvestused siit teha, siis võid uuesti numbrid kalkulaatorisse visata ja seejärel enda palganumbriga võrrelda. Kui oled keskmine RahaFoorumi lugeja, siis see number tuleb omajagu väiksem, kui sinu igakuine sissetulek 😉

Väga hea vastus!

Ma veel suhteliselt noor inimene, võin öelda, et pole üle 6 kuu tööl elus käinud. Saan ettevõtetega majandades ja teiste tuluallikatega elatud ja palju enamatki. Ei, ma ei ela vanematega, aga ka nende kulul. Vaid üksi ja täitsa iseseisvalt.

Etteruttavalt hakkasin kisama, et kuidas nii suured kulud ja kuidas sellise summaga ära elada ei saa.
Ise tegelen alal, kus kahjuks reklaamida ei tohi ja selliseid kulusid ei ole, alatihti unustan ära, et sellised asjad lubatud teistes valdkondades.

Kokkuvõtted on muidu väga lahedad asjad mida lugeda, aga RF puhul häirib pisut see, et sa ei kirjuta enam summadena intressitulusid välja nagu teised teevad. Parem ülevaade või mis sa ise arvad? Kas lihtsalt ei taha näidata palju teenid?

Inimestel on komme haarata kinni numbritest, millel tegelikku sisu/väärtust sageli pole. Nii ka nende intressidega. Investeerimisega alustades on muidugi ilmselt motiveeriv vaadata, kuidas raha tuleb…

Mis kasu on sellest, kui ma kuvan, et teenisin Omarahas näiteks €500 intressi? Kui samal ajal sain näiteks tagatisfondile müügist hoopis €600 kahjumit, siis mida see number näitama peaks? Või kui ma nüüd hoopis teen mõnes portaalis järelturul tehinguid ja teenin sealt €300 kasu/kahju. Kas hakkan seda ka kokku liitma ja juurde panema siia ning teeme suure tabeli matemaatikaülesannetest? 🙂

Minu jaoks saab see intressinumber omaette tähenduse alles siis, kui pean seda tuludeklaratsiooni hakkama sisestama. Muul ajal ma seda ei vaata ega kokku arvutada ei viitsi, sest ta ei anna mulle otseselt midagi. See võib küll lugejate seas popp olla, aga ma pigem ei raiska oma aega ega julgusta inimesi vaatama numbreid, mis lõppkokkuvõttes ei ole alati väga tähenduslikud.

Kuvan kokkuvõtetes neid numbreid/suhtarve, mida ka ise jälgin ja mis näitavad portfelli kogutulemust. Konkreetset portfelli suurust aga ei avalda osaliselt sellepärast, et sellega kaasnevad sageli teatud negatiivsed sotsiaalsed reaktsioonid. Võid otsida mõnest välismaisest blogist selle kohta artikleid.

Osaliselt aga ka sellepärast, et see annab hea võimaluse inimestel vabandusi välja mõelda, et minu kasutatavad lahendused sinu jaoks ei töötaks, sest a) summad on nii väiksed või b) summad on nii suured või c) mis iganes teine hea põhjus kellelgi pähe tuleb. Antud juhul sa vaatad, kuidas €1000 portfellis kasvab või kahaneb ja selle võib igaüks soovi korral kaasa teha või seda tulemust ka ületada.

Tänud jagamast. Olen seda kunagi ammu ühe teise ettevõtmise raames isegi uurinud, aga siis jäi mulje, et Eestit nad autorite osas ei toetanud. Tol korral igatahes jõudsin millegipärast järeldusele, et Eesti kontekstis seda kasutada ei saanud.

Uurisin natukene lähemalt ja tundub, et teoreetiliselt peaks isegi saama tõesti ka Eestist seda kasutada sedasi, et 1. lugeja saadab makse Patreoni, 2. Patreon saadab Payoneeri ja 3. Payoneerist saadan pangakontole.

Sellega on aga see jama, et siin on kolm kihti teenustasusid vahel:
1. Patreon 5% vahendustasu igast maksest + teenustasud PayPalilt laekumistelt.
2. Teenustasu Patreoni väljamakselt.
3. Payoneer valuutavahetuselt (USD – EUR) vastuvõttes ja teenustasu väljamakselt pangakontole.

Lõppkokkuvõttes jääb sellest €1 toetusest alles ilmselt üsna väike osa. Kahju oleks lugejate raha sinna tasude alla ära matta 🙂

Suuremate summade puhul muidugi läheks see osakaal väiksemaks. Samas tekib küsimus, et kas see Patreon loob nii palju lisandväärtust, kui saaks sisuliselt ka otse PayPaliga mingi subscriptioni laadse nupu teha?

Blogi külastas aastas 110 000 inimest? :O Pigem arvan, et see on klikkide, mitte inimeste arv. Või ma eksin?

Sain siit niipalju julgustust, et tegime mõlemad naisega kontod Omarahasse.

Edu edaspidiseks

Hea kuulda, et esimeste sammudeni jõudsite! Tähtis ongi pihta hakata, sest ega enne kogemusi ei saa.

Mõistlik alustada siis väikeste summadega, kuniks selgeks saab, mis, kus ja kuidas seal toimib ja õppetunnid käes.

Natuke teemast mööda kommetaar, aga ei leidnud ühtegi paremat kohta kust sellest võiks rääkida.

Vaatasin Mintose viimaseid arenguid ja tundub, et nad on leidnud plaani kuidas vähemteadlikumaid investoreid kottida. Lendo intressid on tõstetud 17%, tagasiostu garantii ja puha, midagi paremat ei oska ju tahtagi. AGA! Eurodes ei saa neid enam osta. Selleks tuleb vahetada eurod gruusia laride vastu. Polegi veel nagu kõige hullem, lihtsalt valuutarisk kandub investorile. Teinekord võib valuutakursi muutusest isegi lisatulu teenida. Aga nüüd ilmus veel ka üüratu teenustasu. Sisuliselt tähendab see seda, et ühe kuu intress ja veel natuke enamgi tuleb Mintosele kinkida, millele preemiaks veel valuutarisk ja tulumaksu peab veel lisaks maksma. Lendo on ju teatavasti veel Mintosega ühes paadis, sellest tulebki nagu välja, et sisuliselt investor võib vabalt anda neile rohkem kui kuuks tasuta raha, et siis midagi teenida edaspidi. Vaevalt neid investoreid, kelle põhivaluuta on gruusia lari väga palju Mintoses on, nii et kui see pole kindel plaan kedagi kottida, mis see siis veel võiks olla?

Üldiselt tundub, et ühisrahastuses kisub asi üsna hapuks, pole enam kuhugi raha panna. Twinos ei ole enam ligi 2 nädalat sentigi välja läinud ja laene nagu polekski neil. Mintosega tundub ka asi ühelpool olevat, kuna eurodes nad enam midagi mõistlikku ei paku. Ja sellise kottimise peale ei ärata nad enam ka erilist usaldusväärsust. Soovivad ilmselt, et portaali jääks vaid loll raha ja seega on nende jätkusuutlikus küsimärgi all. Siiamaani pole kuskilt väljamakseid teinud, ainult jooksvalt Bondorast, niipalju kui seal vaba raha tekib, aga nüüd ilmselt tuleb raha välja võtta ka Twinost ja Mintosest. Tekibki küsimus, mida selle rahaga peale hakata. Hetkel on ainus variant veel Omaraha, aga kõiki mune nagu ei tahaks ühte korvi ka panna.

Kuidas sulle kui teadlikumale investorile see seis tundub?

Tere Taavi

Oled väga head tööd teinud. Au ja kiitus Sulle.
Antud ülevaade on väga hea ja aitab natukene teisest vaatenurgast ka näha, kui ainult investeerimine. Muidugi on see ka väga oluline, aga tuleb ka mujale panustada.
Aitäh harimise eest.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: