Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Aasta saab läbi ja aeg seada uusi eesmärke

Aasta lõpp on alati hea aeg, mil pisut tagasi vaadata ja mis veelgi olulisem, edasi vaadata.

Finantseesmärgid uuel aastal
Autor: Werner Kunz

Vaade tagasi 2013. aastale

Investeerimine

Investeeringute vallas võib öelda, et tootluse kohapealt võin ilmselt täitsa rahule jääda. Kuna suur osa investeeringutest on laenudes, mis kestavad edasi, siis lõplikke järeldusi on ennatlik teha, aga siiani on igatahes olukord rahuldav. Eriti kui arvestada, et sellega tegelemisele on tulnud üsna vähe aega kulutada.

Lisaks on tavaline, et talvisel ajal lähevad rohkemad laenud probleemseks, kuna inimestel kulud suurenevad ja juhutöid on vähem ning seejärel kevad/suvel jällegi olukord paraneb, sest kulud väiksemad ja juhutöid rohkem, seega kui praegune seis on positiivne, siis on suurem tõenäosus, et suvel on veelgi positiivsem.

Negatiivne oli see, et investeeringute maht on päris palju vähenenud. Seda just seetõttu, et tegin tööotsingutel ühe vale valiku, mistõttu tuli päris palju investeeringutest välja võtta ja selle arvelt elada.

“Võhikust investoriks” investeerimiskoolitus

Sellegipoolest oli see ka positiivne. Sain sealt päris head müügikogemust ja tubli õppetunni, mida loodetavasti enam tulevikus ei korda. Samuti motiveeris see mind kiiremini investeerimisteemalist e-töötuba looma ning juba selle aasta oktoobris saigi “Võhikust investoriks” e-töötuba esmakordselt avatud:

Alustava investori online kursus

Lisaks uuendasin selle käigus ära ka kogukondliku laenamise teemalise e-raamatu, kuigi juba tundub, et asjad on vahepeal nii palju edasi arenenud, et võiks raamatut jällegi täiendama hakata.

Selle investeerimiskoolituse loomise käigus tuli mul omandada üsna palju uusi teadmisi ja oskusi ning õppeprotsess jätkub endiselt.

Seetõttu tahan südamest tänada kõiki, kes mind selle käigus toetanud on läbi motiveerimise, koolituse vastu huvi üles näitamise ning ka selles osalemise ja tagasiside andmise kaudu.

Ilma teie toeta oleks see protsess kindlasti kordades raskem, sest ainuüksi materjali kokkupanemine võttis väga palju aega ja tundus lõputult mahukas ettevõtmine, mille käigus kusagilt suurt tagasisidet ei tulnud ja mingeid reaalseid tulemusi ka näha polnud peale arvutis olevate failide.

Kuigi koolituse vastu on huvi olnud üsna suur, siis kahjuks veel osalejaid nii palju ei ole, et saaksin sellest ennast ära elatada ja kogu aja selle arendamisele pühendada.

Ilmselt tundub hind siiski paljude jaoks pisut kõrge (kirjutasin sellest mõttekäigust ka siin hinnakujunduse artiklisja eelistatakse käia paaritunnistel €10-15 koolitustel, kus räägitakse börsist ja soovitatakse nutitelefoni ostmiseks laenu võtta ning halvimal juhul tehakse seda veel aastaid, ilma et midagi reaalselt investeerima hakkaks.

Sellegipoolest on alati hea meel ja vägagi motiveeriv kuulda, kui mõni töötoas osaleja räägib, et on hakanud raha säästma või asunud investeerima mõne oma eesmärgi saavutamise nimel.

Samuti ootan alati tagasisidet, kuidas neid teadmisi veelgi paremini edasi anda, et veelgi enam inimesi edukalt saadud teadmisi rakendama asuksid. Siiani pole kahjuks eriti palju sedalaadi tagasisidet saanud, kuid tulevikku vaadates peaks järgmise aasta alguses olema juba rohkem inimesi, kes edukalt töötoa lõppu jõuavad ning loodetavasti ka sellist tagasisidet annavad.

Meililist

RahaFoorumi meililist on selle aastaga teinud läbi päris korraliku kasvu. Kui aasta alguses oli seal veidi üle 80 inimese, siis nüüdseks on see number 230 ringis ja vähehaaval kasvab edasi.

Ühtlasi lisasin meililistile selle aasta lõpus ka autoresponderite sarja, kus iga nädal tuleb üks kiri erineval finantskirjaoskuse mõttes olulisel teemal. Hetkel sisaldab see 15 kirja ja edaspidi kasvab ilmselt vähemalt kahekordseks.

Kui sa veel ei ole ennast kirja pannud, siis tee seda siin.

Populaarsemad postitused

Ühtlasi sai selle aasta jooksul ületatud 200 blogiposti piir ja alustatud lugejate küsimustele blogis vastamist. Pean tunnistama, et kahjuks ei ole jõudnud päris igal esmaspäeval vastata, kuid püüan seda siiski ka edaspidi endiselt teha. Hetkel on järjekorras päris mitmed küsimused ja ootan endiselt ka uusi küsimusi, et teada, mis rahatarkuse teemad RahaFoorumi lugejaid kõige enam huvitavad. Siinkohal toon välja mõned 2013. aasta kõige enimloetud postitused:

  1. Säästmine ja miks peaksid seda tegema
    Tegin ülevaate 10 postitusest, kus olen säästmise kohta kirjutanud.
  2. 5 võtet, kuidas rohkem jootraha saada
    Üks lühike ülevaade erinevatest võtetest, mida teadlased on katsetanud. Arvestades Eesti madalaid palkasid ja jootrahaga kitsisid eestlasi, siis ilmselgelt vajalik teadmine igale jootrahast sõltuvale teenindajale.
  3. Miks tasuta SMS-laen pole tegelikult päris tasuta
    SMS-laene reklaamitakse sageli nagu tasuta raha. Paraku ei vasta see päris tõele. Kirjutasin paarist aspektist, millele võiks mõelda, kui selline “tasuta” raha kasutamise plaan peaks mingil imelikul põhjusel pähe tulema.
  4. Miks investeerida juba noores eas?
    Siinsetest postitustest kõige enam meeldimisi saanud, kuigi vaatamistelt kõigest 4. kohal. Püüdsin kirja panna mõttekäiku, mis väga paljudel noortel on, kui nendega investeerimisest rääkida. Kas sina kuulud ka nende noorte hulka?
  5. Kuidas müüa ja kuidas mitte ehk kuidas pood kaotas €600
    Tahtsin omale arvutit osta, aga pood tegi selle nii ebamugavaks, et lõpuks loobusin nende teenust kasutamast. Kirjeldasin seda protsessi ja mõndasid mõtteid, kuidas oleks paremini võinud teha. Ehk aitas mõne ostukogemuse tulevikus paremaks muuta.

Ja boonusena: 30 päeva väljakutse – millest võiksid oma elus loobuda? Väljakutse on täiesti sobiv ka uue aasta lubaduseks. Kui tookord kaasa ei teinud, siis soovitan praegu proovida. Isiklikult harrastan seda siiamaani ja püüan iga päev vähemalt midagi ebaolulist elust eemaldada (ära anda, minema visata, ära kustutada…).

Niche site projekt

Selle aasta lõpus sai valjuhäälselt alustatud ka niche site projekti koos Mikuga. Praeguseks on mul olemas keyword ja teema, olen registreerinud domeeni, pannud sinna üles ühe paraku algelise landing page’i ja tegin valmis üsna mahuka mindmapi kõikvõimalike blogipostituste ideedega. Otsustasin, et tellin wordpressile seekord hea kujunduse ja hetkel ootan suuresti selle järgi ning ei ole sugugi kindel, kui kiiresti see asi edeneb. Ühtlasi pean tunnistama, et esialgu seatud eesmärgid ei ole enam realistlikud, kuna alahindasin õppimiskõverat ehk selgus, et mul tuleb palju rohkem uurimistööd teha, enne kui saan edukalt erinevaid asju teha ning neist siia ka õpetusi kirjutada. Teiseks, kuna eraelus on lähitulevikus teatud muutused plaanis, mis toovad kaasa ka kulude suurenemise, siis alustasin jällegi tööotsinguid, mis tähendab seda, et edaspidi tuleb mul RahaFoorumit ja seda projekti teha töö kõrvalt, kui aega jääb. Mis tähendab jällegi omakorda seda, et asi liigub ilmselt edasi aeglasemalt, kui võiks. Palun selle projekti venimise tõttu lugejatel vabandust, kuid peale investeeringute otsalõppemist nälga surres ei edeneks see projekt ilmselt eriti palju kiiremini 😀 Praeguseks olen valmis teinud kaks õpetust:

Järgmine postitus saab tõenäoliselt olema wordpressi installimise ja sellega seotud pluginide ja teiste lehtede loomise kohta. Midagi sellise to-do listi moodi, umbes nagu ettevõtte registreerimise to-do list, ainult et põhjalikemate kommentaaridega, kus vaja.

investeerimine uuel aastalPilk tulevikku ehk 2014

Olulisem osa on seejuures visata pilk tulevikku ja seada omale uued eesmärgid, mille poole püüelda. Kuigi me ei pruugi neid alati saavutada, aitavad sihid tavaliselt siiski rohkem teha, kui me ilma nendeta jõuaksime.

Investeerimine

Sihin oma portfelliga endiselt 20%+-5% tootlust. Ühtlasi püüdlen selles suunas, et saaksin 50%+ oma tuludest investeerida ja suuremateks kulutusteks säästa ning liikuda enda seatud finantsilise vabaduse eesmärgi suunas vähemalt selles tempos, mis eesmärgi seadmise arvutused nõuavad. Loodetavasti saan ühel hetkel ka suurema osa enda isePankuri ja Omaraha investeeringutest ettevõtte alla üle viia ja seeläbi investeeringu tootlust veelgi parandada.

Investeerimiskoolitused

Aasta alguses peaks veidi suurem hulk inimesi jõudma e-töötoa läbimisega ühelepoole. Loodan neilt osalejatelt saada tagasisidet, mille põhjal saaksin seda veelgi paremaks teha. Ühtlasi täiendan seda jooksvalt ka enda ideedega ja keskendun uute osalejate leidmisele. Kuna ma sellega täiskohaga tegeleda ei jõua ja suurt feimi mul ka pole, millele tugineda, siis olen rahul, kui 2014. liitub e-töötoaga vähemalt 100 uut inimest, kellest vähemalt 75% hakkavad selle tagajärjel investeerima või vähemalt säästma oma eesmärkide nimel. Kui inimestel piisavalt huvi on, siis võiks teha ka paar koolitust või töötuba live’is.

Blogi

Endiselt on plaanis vastata lugejate küsimustele, et sisu oleks võimalikult paljudele kasulik ja oluline. Ühtlasi on juba praegu mõtteid päris mitme postituse osas, mis ootavad oma valmimise aega. Püüan säilitada vähemalt 1 postitus nädalas (ideaalis 2) sagedust ning luua võimalikult palju väärtust võimalikult paljudele lugejatele. Olenevalt tööotsingute edukusest võib aga juhtuda, et mingil perioodil see sagedus langeb, kui kogu energia läheb uude ametisse sisseelamiseks. Sellegipoolest on selline langus siis tõenäoliselt vaid lühiajaline nähtus. Kui sellises graafikus püsin, siis peaks 2014. aasta lõpuks pidulikult ületama ka 300 postituse piiri.

Meililisti kasvatamine ja autoresponder

Meililist võiks 2014. aasta lõpuks kasvada vähemalt 1000 inimeseni, sest tegelikult käib siin blogis juba ainuüksi igakuiselt paar korda rohkem lugejaid. See tähendab, et pean meililisti kirja panemise tegema võimalikult lihtsaks (kui panin näiteks lingid paremale menüüsse ja ülesse, kasvas registreerimise tempo märgatavalt) ja looma jätkuvalt head sisu, mis lugejatele huvi pakub. Autoresponderi osas saan järgmisel aastal piisavalt meilide avamise statistikat ja teen sellest lähtuvalt ka muudatusi, nii et ainult parem materjal alles jääks ja meililistiga liitujad saaksid rohkem väärtust ning vähem soovimatuid kirju.

Niche site eksperiment

Jätkan endiselt selle ettevõtmisega. Tempo osas sõltub väga palju sellest, kuidas mul tööotsingud lõppevad ning kui palju aega ja energiat selle kõrvalt järele jääb. Siiski tahan hiljemalt veebruari alguseks saidi üles saada koos vähemalt 5 mahuka ja sisuka postitusega ning vähemalt 3-4 postitust järjekorras valmis, et juhuslike kiiremate aegade tõttu liiga suurt pausi ei tekiks lehe algjärgus. Kannatamatutel lugejatel soovitan aeg-ajalt mulle sellel teemal pinda käia ja näiteks meilitsi küsida, millal järgmine postitus tuleb või kuidas asi edeneb. Siis saan ehk ka motivatsiooni juurde teadmisest, et keegi teine on ka ikkagi ettevõtmisest huvitatud.

Sinu finantseesmärgid aastal 2014.

Nüüd on aga see koht, kus sina võiksid mõelda enda aastale ja eesmärkidele. Kui sa vaatad 2013. aastale tagasi, siis kui edukas see sinu jaoks finantsilises mõttes oli? Kas jõudsid oma finantseesmärkidele lähemale või kulutasid kogu raha ära ja oled samas kohas, kus aasta alguses? Või äkki on lausa võlad ja kohustused kasvanud või sissetulekud vähenenud? Mida teed järgmisel aastal teisiti? Millised on sinu finantseesmärgid aastaks 2014? Kui otsustad, et sinu uusaastalubadus on näiteks see, et saad oma rahaasjad korda või hakkad mõne unistuse jaoks raha koguma vmt, siis ehk saan sind selles osas veidi aidata. Nimelt, kui tuleb kokku vähemalt 50 inimest, kes tahavad omale uuel aastal korralikke finantseesmärke seada, siis kingin teile kõigile tasuta eesmärkide seadmise e-töötoa. Selleks tuleb sul lihtsalt panna ennast kirja alloleval lingil:

Tasuta finantseesmärkide töötuba

Kui hiljemalt 24. jaanuariks 23:59 on 50 liitujat koos, siis hakkavad automaatselt finantseesmärkide seadmise sammud ja harjutused sinu sisestatud meiliaadressile tulema ning saad need omas tempos läbi teha.

Lõpptulemusena saad omale konkreetsed eesmärgid, mille poole liikuda ning summad, mida peaksid igakuiselt investeerima, et selle eesmärgini soovitud ajaks jõuda.

Jah, võid kutsuda ka oma sõpru ja tuttavaid sellega liituma, et 50 kindlasti täis saaks.

Vigased ja põrkuvad meiliaadressid siiski arvesse ei lähe.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: