Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Bitcoin ja Mt.Gox

Kuna siin varasemalt on korduvalt küsitud bitcoini kohta, siis olen ka veidi sel teemal kirjutanud ja endapoolse kommentaarina välja toonud, et tegemist on liigselt riskantse ja ette ennustamatu asjaga, et seda investeerimiseks saaks nimetada.

Kes uudistega kursis on, see ka ilmselt juba teab, et hiljuti on jälle hea näide võtta, mis seda väidet järjekordselt kinnitab.

Äripäeva artikkel kirjutab:

Bitcoinibörsi Mt. Gox juhatuse esimees Mark Karpeles teatas nädalavahetusel, et astub tagasi bitcoini promova Bitcoini Foundationi nõukogust, mis on järjekordne löök digivaluutale, kirjutab Reuters.

Bitcoin Foundationi pressiesindaja Jinyoung Lee Englund kinnitas uudist ja lisas, et tagasiastumine jõustus kohe. Lahkumine järgnes arvukatele tehnilistele probleemidele, sealhulgas tuvastamata kohtadest tulnud massiivsele küberrünnakule, mis spämmis bitcoinibörse.

Veebruari alul pärast “ebatavalise aktiivsuse” tuvastamist teatas tuntuim digibörs Mt. Gox, et peatab määramata ajaks väljamaksed. Peatamise peale ründas Mt. Gox Foundationi peateadlane Gevin Andresen Mt. Coxi ennast, teatades, et tegemist on Mt. Coxi enda probleemiga.

Tokios maksis esmaspäeval Mt. Goxil bitcoin 232 dollarit, kuid Bitstampi indeksis maksis bitcoin 568 dollarit.

Wired kirjutab, viidates bitcoiniärimees Ryan Selkise blogile, et leiti Goxi loodud kriisistrateegia mustand. Selle kohaselt on börs maksejõuetu, kuna kaotati 744 408 bitcoini ehk esmaspäevaste hindade alusel umbes 350 miljonit dollarit.

Börs ei ole enam avatud, olles aastatepikkuse häkkimise tulemusena kaotanud sadu miljoneid dollareid. Et seda varjata, plaaniti arbitraažitehinguid.

„Reaalsuses võib Mt. Gox iga hetk pankrotistuda,“ oli kirjas dokumendis. Selle kohaselt oli häkkeritel kaks aastat aega kasutada turvaauku. Isegi nn. turvalistest ehk offline’is olevatest rahakottidest varastati bitcoine. Offline’is ehk internetist väljalülitatud rahakottidest varastati raha seoses online’i rahakottide veaga.

„See võib olla bitcoini lõpp – vähemalt enamusele avalikkusest,“ seisab dokumendis.

Allikas:

https://www.aripaev.ee/article/2014/2/25/bitcoiniturg-mt-gox-on-kehvas-seisus

Isiklikult küll nii pessimistlik ei oleks, et see nüüd bitcoini lõpp on, aga kahjumeid toob see juhtum kindlasti päris paljudele spekulantidele ja “investoritele” ning need ei pruugi sugugi väiksed kaotused olla.

Pigem vaataks selle pilguga, et kui see uudis veel asja allapoole tõmbab ja turg üle reageerib, siis ehk julgeks mingil hetkel mõne väiksema summaga isegi pigem hasardi mõttes spekuleerida, et peale seda asi jälle tõuseb.

Investeerimisest ja bitcoinist siiski endiselt ühes lauses ei räägiks.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.