Indeks

Indeks (index) või turuindeks on statistiline tööriist, mis aitab jälgida turul olevate aktsiate hindadega toimuvat. Näiteks Tallinna börsi indeks OMX Tallinn näitab, mis on Tallinna börsi aktsiate hindadega toimunud.

Indeksit vaadates saad kiiresti hinnata, kas ja kui palju konkreetne turg tervikuna tõusis või langes. Indekseid on loodud nii erinevate riikide/börside kohta kui ka erinevate sektorite lõikes.

Samuti võidakse indekseid koostada erineva loogika alusel. Näiteks turukapitalisatsiooniga kaalutult (Cap-Weighted Index) või võrdsete osakaaludega (Equal Weight Index) või mõne muu fundamentaalse näitaja, näiteks käibe suuruse järgi, kaalutult.

Tuntumad indeksid on näiteks S&P 500, DJIA (Dow Jones Industrial Average) või laiapõhjalised globaalsed indeksid MSCI ACWI ja FTSE All World.

Vt ka indeksfond

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: