Cap-Weighted Index

Cap-Weighted Index (ka Capitalization-Weighted Index, CWI, Market Cap-Weighted Index) ehk turukapitalisatsiooniga kaalutud indeks on kõige tavalisem viis, kuidas aktsiaid indekseeritakse. Sellisel juhul määrab konkreetse aktsia osakaalu indeksis selle turukapitalisatsioon. Mida suurem on turukapitalisatsioon, seda suurem on ettevõtte osakaal indeksis.

Näiteks, olemate, et koostame indeksi kolmest aktsiast, mille turukapitalisatsioon on vastavalt:

  • Vidinatootja Inc: $2,000,000,000
  • Jubinatootja Inc: $2,500,000,000
  • Maailmavallutaja Inc: $5,500,000

Kokku teeb see $10,000,000,000. Seega jagame iga ettevõtte turukapitalisatsiooni selle $10 miljardiga läbi ja saame tulemuseks ettevõtete osakaalud indeksis:

  • Vidinatootja Inc: 20%
  • Jubinatootja Inc: 25%
  • Maailmavallutaja Inc: 55%

Sellist lähenemist kasutavad levinumad laiapõhjalised indeksid, nagu näiteks S&P 500 või globaalsed aktsiaindeksid, nagu MSCI ACWI või FTSE All World.

Lihtsalt turukapitalisatsiooni asemel võidakse kasutada ka vabaturu aktsiatega kaalutud turukapitalisatsiooni ehk nn float-adjusted index lähenemist. Sellisel juhul sõltub ettevõtte osakaal indeksis selle vabalt kaubeldavate aktsiate turukapitalisatsioonist.

Vt ka Equal Weight Index

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: