DeFi

« Back to Glossary Index

DeFi (Decentralized Finance) ehk detsentraliseeritud finants on krüptomaastikult pärit mõiste. See kirjeldab finantsteenusepakkujaid, mis peaksid olema detsentraliseeritud.

DeFi vastandiks on lühend CeFi (Centralized Finance), mida krüptoringkondades kasutatakse traditsiooniliste tsentraliseeritud finantsteenuste, näiteks pankade, kirjeldamiseks (kasutusel on ka TradFi ehk Traditional Finance).

Detsentraliseerituse all peetakse silmas eelkõige, et need ei kuulu ühele kesksele isikule või organisatsioonile ega sõltu kellegi kesksest serverist. Protsessid toimivad lähtuvalt koodi kirjutatud reeglitest. Samuti ei ole seal alati kedagi, kes otseselt kasutajaid kontrolliks ja nende tehingute puhul AML ja KYC nõuete täitmist tagaks.

2022. aastal on endiselt selliste börside ja vahetusplatvormidega seoses omajagu riske õhus. Häkkide kaudu on just selliste platvormide kaudu varastatud üsnagi viisakaid summasid ja liigutatud kriminaalsel teel saadud raha.

Praktikas ei pruugi 2022. aastal DeFi teenused alati olla eriti detsentraliseeritud, vaid kasutavad näiteks ühe teenusepakkuja servereid. Ühtlasi võib ka kontroll vastava platvormi/protokolli üle olla üsna tsentraliseeritud ühe või väikse grupi inimeste ja/või organisatsioonide kätte. Seda mõistet võidakse kasutada peamiselt turunduslikel eesmärkidel.

Vt ka DAO