Idufirma

« Back to Glossary Index

Idufirma (startup) on noor ja dünaamiline äriettevõte, mis keskendub innovatiivsete lahenduste pakkumisele konkreetsetele probleemidele või vajadustele turul. Erinevalt traditsioonilistest ettevõtetest on idufirmad arengu algstaadiumis ning nende eesmärk on kiire kasv ja laienemine.

Peamised idufirma omadused

Startupid erinevad tavalistest ettevõtetest näiteks järgneva osas:

  • Innovatsioon: Idufirmasid ajendab kirg innovatsiooni vastu, mille eesmärk on luua uudseid ja murrangulisi tooteid, teenuseid või tehnoloogiaid.
  • Skaleeritavus: Nad kujundavad oma ärimudelid nii, et need võimaldaksid kiiret laienemist ja kasvu.
  • Ebakindlus: Idufirmad on seotud arvestatava riski ja ebakindlusega, kuna nad püüavad luua midagi, mida varem pole tehtud ja seisavad silmitsi paljude väljakutsetega.

Siit saab teha ka järeldusele, et tavaline tootmisettevõte ei ole idufirma. Sageli üritatakse siiski traditsioonilisi ettevõtteid serveerida kui startupe, sest tüüpiliselt on idufirmade valuatsioon kõrgem. See tähendab, et omanikud saavad küsida osaluse eest rohkem, kuna investorid loodavad kiirele kasvule.

Startupi elutsükkel

Idufirmasid võib jaotada selle järgi, kuhu nad on oma arengus parasjagu jõudnud.

  • Äriidee faas (pre-seed stage): Algfaas, kus asutajad leiutavad ainulaadse idee ja alustavad oma ettevõtmisele aluse panemist.
  • Seemnefaas (seed stage): Selles etapis otsib idufirma sõpradelt, pereliikmetelt või investoritelt esialgset rahastamist, et arendada minimaalne elujõuline toode (MVP).
  • Varajane etapp (startup/early stage): Startup saavutab turul tõmbejõu, meelitab ligi varajasi kasutajaid ja kaasab investoritelt lisaraha.
  • Kasvufaas (growth stage): Kiire laienemine, mis hõlmab turundust, uute töötajate palkamist ja tegevuse laiendamist, et rahuldada kasvavat nõudlust.
  • Küpsusetapp (mature stage): Edukuse korral areneb idufirma stabiilseks ettevõtteks ja mõni neist võib minna börsile IPO kaudu.

Edu korral võib juhtuda ka nn exit ehk idufirma asutajad müüvad oma ettevõtte mõnele investorile ära. Teisiti öeldes, teevad ettevõttest väljumise ja võtavad oma tööviljad rahas välja.

Exit võib olla näiteks müük mõnele investorile, konkurendile, mõnele suurele ettevõttele, kes soovib sellesse valdkonda siseneda või mõnel juhul ka osaline exit näiteks börsile minnes.

Startup-ökosüsteem

Idufirmade ökosüsteem koosneb erinevatest osapooltest, nagu inkubaatorid, kiirendid, investorid, ettevõtluskogukonnad ja regulatiivsed struktuurid, mis kõik mõjutavad idufirmade edu.