MVP

MVP (minimum viable product) ehk minimaalne töötav toode on kõige minimalistlikum versioon ettevõtte plaanitavast tootest. Selle eesmärk on katsetada enne suuremaid kulutusi, kas toode sellisel kujul töötab? Kas see lahendab mingit probleemi, mille eest kliendid on nõus maksma?

Selle asemel, et kulutada suuri summasid ja aastaid toote välja arendamiseks, luuakse mingi minimalistlik alternatiiv. See ei pea olema isegi toimiv toode, aga see peab pakkuma sarnast tulemust, mida tootega teha soovitakse.

Näiteks, kui soovid luua tarkvara, mis reaalajas teksti tõlgib, siis selle asemel, et kogu tarkvara välja arendada, võid teha MVP. Paned potentsiaalsed kliendid ühte ruumi arvutiekraani ette ja teises ruumis on tõlk, kes nende teksti ära tõlgib.

Klient saab enam-vähem selle kogemuse, mida oma tarkvaraga pakkuda soovid. Kulud on aga olematud võrreldes kogu toote arendamisele kuluvaga. Kui selgub, et selline toode ei paku kellelegi huvi, siis säästsid korraliku hunniku raha, mida uute ideede testimiseks kasutada.

MVP idee tegi populaarseks Eric Ries oma raamatus Lean startup (väga sarnane idee on välja käidud ka Pretotype it raamatus).

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: