Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

Funderbeamiga idufirmadesse investeerimine

Funderbeami kaudu saab investeerida idufirmadesse ja osaleda kasvuettevõtete edulugudes või ebaõnnestumistes. Lugejalt saabus selle kohta järgmine küsimus:

Kuidas toimib Funderbeamis investeerimine, müümine, ostmine ja lõpuks tulude deklareerimine?

Funderbeamis konto tegemine on lihtne ja sarnane teistes ühisrahastusportaalides konto loomisele. Klikid esilehel lingile “Sign up“, täidad väljad ja edastad info. Seejärel kinnitad meilile saabunud kirja ja konto ongi loodud.

Enne investeerimist peab end veel verifitseerima. Selleks tuleb peale sisse logimist vajutada “Verify my identity” lingile, täita väljad ja edastada vajalikud dokumendid. Info on veidi erinev, sõltuvalt sellest, kas hakkad investeerima eraisiku või ettevõttena.

Siin Funderbeami enda õpetus selle protsessi kohta:

Funderbeamis idufirmadesse investeerimine

Funderbeamis idufirmadesse investeerimine

Investeerimise protess on samuti lihtne. Mine üleval menüüst “Invest” lehele ja leia mõni raha kaasav ettevõte, mis vastab sinu seatud investeerimistingimustele, tutvu materjalidega, küsi küsimusi ja seejärel investeeri.

Investeerimise protsess näeb välja selline:

 1. Indikeeri oma soovi investeerida X summa. See millekski otseselt ei kohusta.
 2. Peale kampaania lõppu saadetakse huvi indikeerinutele kiri infoga, kui palju sinult investeeringut oodatakse. Kui kampaania märgitakse tuntavalt üle, võid saada investeerida väiksema summa, kui soovi avaldasid.
 3. Soovi korral saad summat muuta või oma pakkumise ära tühistada. Kui aga selle kinnitad, on tegemist juriidiliselt siduva pakkumisega.
 4. Peale kinnitamist pead tähtajaks raha oma Funderbeami kontole kandma, mis seejärel ära broneeritakse.
 5. Nüüd möödub mõnikord väga pikana tunduv periood, kuniks kõik dokumendid ettevõtte ja Funderbeami poolt ära saavad vormistatud.
 6. Lõpuks kantakse sinu Funderbeami kontole sinu nö osalus ja saab hakata nendega järelturul kauplema.

Hea teada! Tehingud võivad olla erineva struktuuri ja tingimustega. Tutvu enne investeeringu tegemist lisaks ettevõttele kindlasti ka nende tingimustega.

Startupi osakute ostmine Funderbeamis

Funderbeamis idufirmade ostmine

Selleks, et osta mõne startupi osakuid, mis juba on varasemalt rahastust kaasanud, tuleb liikuda ülevalt menüüst teise lingi peale “Trade“. Seal ilmub sulle nimekiri kõigist kauplemisel olevatest ettevõtetest ja rahastamisvoorudest.

Tehingu tegemine on sarnane börsil tehingu tegemisele:

 1. Vali omale huvipakkuv ettevõte ja rahastusvoor ning ava selle kauplemisaken sündikaadi nime peale klikkides.
 2. Avanenud lehel näed hetkel olemasolevaid ostu- ja müügiordereid. Kui paremal müügiorderite all on sinu jaoks mõni sobiv pakkumine olemas, võid klikkida “Buy” nupule.
 3. Seejärel ilmub aken, kus saad oma ostuorderi kinnitada. Kinnitamiseks tuleb sisestada mobiilile saadetud ühekordne kood.
 4. Järgmiseks pead lähipäevil kontole kandma vajaliku summa, et tehing läbi viia.

Kui sobivaid pakkumisi parasjagu pole, siis saad ise sisestada ostuorderi samal lehel paremal üleval “Place buy order” nupu kaudu. Saad määrata koguse, hinna ja ostuorderi kehtivuse tähtaja.

bikeep osakud funderbeamis

Kasulik on siinkohal teada, et ordereid saab täita ainult täielikult. Seega kui sisestad ostuorderi kogusega 2000, siis investorid, kellel on alla 2000 osaku, ei saa neid sulle müüa.

Hea teada! Iga müügiorderi puhul on olemasolevatel osanikel 7 päeva eesõigus neid osakuid osta. Peale 7 päeva möödumist võivad kõik selle orderiga tehinguid teha.

Osakute müümine Funderbeamis

Oma osakute müümise protsess on sama, mis ostmiselgi. Ainult et nüüd vaatad sobivaid ostuordereid vasakult tulbast või sisestad oma müügiorderi.

Jällegi hea meeles pidada, et tehinguid saab teha ainult 100% ulatuses. Seega mõnikord võib olla mõistlikum panna üles mitu väiksema kogusega müügiorderit ühe suure asemel.

Tasub arvestada, et kuigi siin on olemas järelturg, siis likviidsus on reeglina madal ja väljumine ei pruugi olla võimalik ei mõistliku aja ega hinna juures. Pigem eelda, et sa niipea sealt väljuda ei saa.

Kokkuvõtteks

Funderbeamis investeerimise protsess on väga lihtne. Küsimus on sisu pooles ehk kuidas ära tunda õigeid tehinguid?

Isiklikult olen pigem selles koolkonnas, kes usub, et idufirmad võiksid parimal juhul moodustada sinu portfellist 5-10%. Lisaks peaks neid portfellis olema pigem 20+ tk, et end juhusliku ebaõnne ja eksimuste vastu kaitsta.

Seega, kui tahaksid panustada 500 € kahekümnesse startupi, võiks su portfell olla näiteks vähemalt 200 000 €.

Ja kui sa ikka valdkonnast midagi aru ei saa, siis vana hea investeerimistõde: Kui ei mõista, ära näpi!

Piisavalt suure huvi korral võid teema omale selgeks teha või siis tegeleda millegi muuga. See valdkond võib tunduda väga põnev ja seksikas, aga see on ühtlasi ka suurepärane koht oma portfelli õhku laskmiseks.

Isiklikust kogemusest võin öelda, et see võib ka olla huvitav koht, kus väikese osaga oma portfellist meelelahutuse/hasardi vajadust rahuldada, kui oled üks neist, keda lihtsalt kisub investeerimises põnevust otsima.

PS! Kui oled eraisikuna Funderbeami kaudu kasumit teeninud ja tekkis küsimus, kuidas Funderbeami tulusid deklareerida, siis leiad omale sobiva juhise siit.

Mis on sinu arvates üks hea startupi oluline omadus, mida tuleks enne investeerimist kindlasti arvestada?

22 replies on “Funderbeamiga idufirmadesse investeerimine”

Aitäh postituse eest. Tundub, et sain ühe lollusega hakkama, kui investeerisin eraisikuna Funderbeamis. Ma ei saa oma osakutega praegu kaubelda ka, sest “Hooves”i osakuid ei ole veel turule pandud. Minu jaoks on idufirmadesse investeerimine keeruline. Jään ikka ühisrahastuse(Mintose) juurde.

Kellele sellist postitust vaja on?
Sinu sihtgruppi arvestades (kes vajavad Funderbeami konto avamiseks abi) ei peaks kohe kindlasti sellel platformil tehinguid tegema!

Ei tasu nina nii püsti ka ajada. Just sellepärast, et minusugused oskamatud samasuguseid prohmakaid ei teeks, ongi selliseid postitusi vaja. Aitäh, Taavi!

Ja mida kasulikku siis lugesid, et investeeri ettevõttena?
Kõik muu on lihtne?
Kas sa oskad ütelda mida, kui palju ja mis hinnaga sa ostsid, kas tingimuste lehe üldse avasid?

Aitäh minu tegemistele kaasa elamast ja mõtlemast. Püüan siis sinuga koos sellele küsimusele võimalikku vastust leida.

Kellele sellist postitust vaja võiks olla? Pakun mõned mõtted, mis hetkel pähe tulid:

 • Inimesele, kes seda küsis ja teistele tema sarnastele.
 • Sellel, kes ei viitsi ise portaali tehnilist poolt omale selgeks teha või ei ole see lihtsalt tema ajakulu väärt, sest töötund on liiga kallis. LIhtsam ühest kohast kiirelt see info kätte saada.
 • Kellelgi, kellele on see protsess nii keeruline tundunud, et pole viitsinud isegi uurima hakata seni. Kui aga selgub, et asi üsna lihtne, siis tekib huvi edasi uurida ja endale selgeks teha.
 • Neile, kes ei tea, et selline võimalus üldse olemas on.
 • Lugejale, kes usaldab mingil põhjusel mind rohkem kui ühisrahastusportaali ja soovib pigem RahaFoorumist selle kohta õpetust lugeda.
 • Mõne raha kaasava ettevõtte fännile, kes tahaks oma väikese panuse selle ettevõtte toetuseks anda ja rohkem teda see teema ei huvita.
 • Sellele, kes on eraisikuna investeerinud, aga ei ole maksustamise poole peale üldse mõtelnud.
 • Neile, kellele oleks vaja meelde tuletada, et kui ei mõista, ära näpi.
 • Inimestele, kes tahavad lotopileti asemel põnevuse saamiseks 0,5-1% oma portfellist startupidesse panna.

Ilmselt võiks veel mõne välja mõelda siia, aga ei hakka ammendavale nimekirjale pretendeerima. Oskad ehk ise veel mõne välja pakkuda?

Kuidas see kahjumite mahaarvamise süsteem täpselt käib?
Kas saan ma õigesti aru, et pm kui praegu saan mingi tehinguga 100eurot kahjumit siis saan selle nagu edasi kanda ja kui järgmine kord saan 100 eurot kasumit siis olen justkui nullis ja pole tulu ega ka siis tulumaksu kohustust?

Jah lugesin. Sa mainisid, et kahjumiga müües sa lihtsalt ei deklareeri sain mina aru. Aga kuidas muidu see kahjumi mahaarvamine vms käib ma küll siit nagu välja ei lugenud.

Ma ei saa aru kuidas see minu küsimusele nüüd vastama pidi siis? Minu küsimus oli: Kuidas see kahjumite mahaarvamise süsteem toimib?(ma sain aru, et seda funderis kasutada ei saa. Mõtlen üleüldiselt).

Kasulik lugemine. Head näpunäited. Küsin siinkohal: kas tulu saamine idufirmadelt on võimalik ainult läbi oma osaluse müümise või on olemas mingit sorti jooksvaid väljamakseid omanikele ka?

Terv.

Tänud, hea lugemine algaja jaoks! Kuidas oleks mõistlik kajastada oma ettevõtte bilansis investeeringut idufirmasse (Funderbeami kaudu)? Kui järelturul investeeringu hind tõuseb/langeb, kas korrigeerida seda järgnevate aastate bilansis?

Küsisin ka targematelt üle ja üldiselt pigem ei muudeta hinda, vaid kasutatakse soetusmaksumust, sest tegemist siiski ebalikviidse varaga. See, et keegi tegi x hinnaga väikese tehingu, ei tähenda, et sina sama hinnaga seda teha saad.

Kristal on äkki mõnes kogumikus ka näide ehk selle kajastamise kohta:
https://pilvekool.ee/

Tere,

Üks täiendav küsimus- Kas tulude tekkimise mõistes kuulub deklareerimisele Share ja Share unit instrumentide tõus ajas, isegi kui ma neid ei müü? “Loan” instrumentide puhul tekib intressitulu ja see kuulub makustamisele nagu “Mintose” puhul- tundub loogiline.
EMTA-lt sain väga vastakaid vastuseid ning kohati väideti et nende info kohaselt ei ole võimalik ka eraisikuna sinna investeerida.

Maksustatav on ainult realiseeritud tulu ehk tehtud tehingute tulemusel teenitud tulu. Sealsed “laenud” ei ole laenud selle klassikalises mõistes ehk mingit intressi sulle minu teada ühelgi juhul ei laeku.

Aitäh, Taavi selle postituse eest! Püüan nüüd igal juhul ettevõtte alt seda investeerimist sinna alustada ja mitte investeerimiskonto alt, nagu esialgne plaan oli.
Nad küsivad seal firma kohta: Rights to represent, Breakdown of Ownership, Proof of business registration. Kas e-kreediinfost tellitav dokument: “Tegelikud kasusaajad, omandi- ja kontrollistruktuur (end. Rahapesu tõkestamise raport)” võiks neile piisav olla? Aitäh?

Ma ei leia infot, kust saaks raha funderbeami kontolt välja oma pangakontole kanda?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.