Categories
Laenud ja ühisrahastus Investeerimine: raha sinu eest tööle RahaRaadio saated

Kuidas Bondorast valutult väljuda?

kas peaksid ühisrahastusplatvormist väljuma?Käesolev artikkel koosneb vastusest kahele seotud küsimusele RahaFoorumlastelt. Enne kui pealkirjas viidatud küsimuseni minna, peaks välja mõtlema vastuse Ardo poolt esitatud küsimusele:

“Kas peaksin väljuma Bondorast? Miks?”

Minu mõtteid selle kohta kuula saatest. Teiste RahaFoorumlaste arutelu leiad aga siit.

Aita meil jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus hinnang ja/või tagasiside.

Lisainfoks ja täienduseks saates mainitud statistikale:

 

Kui jõudsid nüüd peale seda infot järeldusele, et sa ei peaks Bondorast väljuma, siis edasine ei ole sinu jaoks enam oluline. Kui aga sinu järeldus oli, et väljumine oleks sinu olukorras arukas otsus, siis järgnev osa õpetab, kuidas seda teha.

Kuidas Bondorast väljuda?

Teine küsimus oli järgmine:

Tere! See ei olnudki nii ammu, kui kõikvõimalikel koolitustel ja portaalides (RahaFoorum, Naisinvestorite klubi, Finantsvabadus jt) ärgitati inimesi investeerima Bondorasse. Palun õpetage nüüd neile inimestele sealt valutut väljumist.”

Ühisrahastusplatvormidest väljumise erinevatest viisidest ning nendega kaasnevatest plussidest ja miinustest olen varasemalt kirjutanud.  Seega seda infot siin kordama ei hakka.

Lisaks olen kirjutanud kiire ülevaate ka Bondora järelturu kasutamisest üleüldiselt.

Siinkohal vaatame aga konkreetselt Bondora näitel, kuidas eespool artiklis väljatoodud erinevaid meetode tehniliselt siis rakendada võiks.

Põhjalikumalt käsitleme sarnaseid ühisrahastusega seotud teemasid Ühisrahastuse süvakursuses, seega huvi korral vaata järgi ja oled teretulnud meiega liituma.

Millisele järeldusele sina jõudsid? Kas peaksid väljuma või mitte? Miks?

10 replies on “Kuidas Bondorast valutult väljuda?”

Võiksid siia juurde kirjutada ka kui palju sa ise Bondoras teenisid või kaotasid lõppkokkuvõtteks. Nii protsentides kui ka summaliselt.

Väga hea saade, olen ka ise viimasel ajal mõelnud, kas peaks Bondorast lahkuma, aga kuna portaalis olev summa ei ole nii suur, siis ei ole siiani seda ette võtnud. Sain saatest palju infot ja uusi mõtteid, mille peale ise ei osanud varem tulla. Suured tänud!

P.S. Olen jõudumööda nüüd enam-vähem kõik varasemad Raharaadio saated ka ära kuulanud ja tahan tänada Taavit nii suure töö tegemise eest. Saated on suurepärane võimalus õppida ja kaasa mõelda. Olen avastanud palju, mille peale ei oleks ise kunagi tulnud. Ja lisaks sain ma aru kui vähe ma tegelikult tean, aga see on ainult hea 🙂 Loodan, et jätkad ikka saadete tegemist. Suur tänu veelkord!

Aitäh tagasiside eest. Tasub kindlasti ka meeles pidada, et tegemist on kõigest ühe nägemusega ja ühel konkreetsel ajahetkel. Arvestades ühisrahastuse väga kiiret muutumistempot, siis see nägemus on tõenäoliselt üsna sagedases muutumises.

Igaüks võiks ja peaks kindlasti püüdma asju näha ka enda vaatevinklist ja seejärel sobitama selle info kokku vastavalt enda huvidele, olukorrale ja eesmärkidele.

Bondoras käib mul närvidele see, et kõik uudiskirjad tulevad inglise keeles.

Eesti keeles pole muhvigi

Eks see investeerimisreegel on põhjusega selline, et kui ei mõista, siis ära näpi. Antud juhul siis, kui keelt ei mõista, siis järelikult ei tasu näppida. Kuigi Bondora puhul peaksid ka sisuliselt asju väga hästi mõistma, et üldse kuidagi midagigi üritada hinnata, mis seal toimub ja millist tootlust võiks oodata ning kui suurt riski sa võtad.

Tere, Taavi! Kas Sul on info selle kohta, kas Bondora-s praegugi investeerida saab? Nende platform on nii kasutaja ebasõbralikuks muutunud, et ma ei saagi aru, kas seal enam üldse investeerida ei saa või see koht on nüüd nii osavalt peidetud. Tänan ette info eest!

Statistika mõttes lisan, et minu väiksel portfellil on väga hästi läinud. Alustasin seal investeerimist veel Sõbralaenu ajal aastal 2009, laene valisin suhteliselt konservatiivselt. Väljumist alustasin aastal 2012, kui tootlused on madalamaks läinud, laenud riskantsemaks, portaal kahtlasemaks jne. Konkreetsed arvud on siis sellised: sissemakseid tegin 1589 eur ulatuses; väljamakseid 2371 eur ulatuses ehk siis reaalne tootlus oli 49% (seda 3 aasta peale,2009-2012).

Investeerida ikka saab. Isiklikult muidugi arvan, et see pole eriti mõttekas, arvestades nende track recordit, tagantjärele tingimuste muutmist ja kasutusel olevat inkassode süsteemi.

Sa alustasid kusjuures väljumist enne seda, kui Slovakkia ja Hispaania rämpslaenud turule peale lendasid, nii et jäid neist õnneks ilma.

Selline uus asi on bondoras nagu Go & Grow. Nagu aru saan, saab seal kogu oma portfelli muuta hetkega likviidseks ja raha välja võtta või kasvama jätta. Kui mina praegu muudaksin oma portfelli likviidseks bondora pakutud summaga, siis minu aastane tootlus (alates 2016 Juulist) on vähem kui 3% aastas. Sellegipoolest, mõtisklen, et peaks selle võimaluse ära kasutama, enne kui portfell üldse miinusesse läheb. Sest välja palju on default laene juba. Eks enda viga ka, et hispaaniasse sai palju laenatud.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.