Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

Kuidas Interactive Brokersiga investeerimiskontot kasutada?

investeerimiskonto kasutamine interactive brokersi või lynxiga
Pilt: Alina Botina

Päris tihti kuulen, kuidas välismaise maakleri juures (nt Interactive Brokers) aktsiatesse investeerides tuleb investeerimiskonto kasutamisest loobuda. Maksuamet nii ei arva.1

NB! Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimis- ega maksunõustamisena. Investeerimiskonto kasutaja peab ennast ise kurssi viima käesoleva infomaterjali aluseks olevate õigusaktidega ning pöörduma vajadusel maksu- või õigusnõustaja poole. Olen teinud endast parima, et tuua sinuni võimalikult korrektne informatsioon, aga lõplik vastutus lasub investeerimiskonto kasutajal endal. Tegemist on puhtalt minu arusaama ja tõlgendusega, mis põhineb erinevatel allikatel ja suhtlusel MTA esindajatega.

Investeerimiskonto kasutamine välismaakleriga

Oletame, et soovid investeerida läbi mõne välismaise maakleri, nagu Interactive Brokers või Lynx, ja tahaksid seejuures teha seda investeerimiskonto kaudu. Kuidas siis toimida?

NB! Kui otsid reaalset IB tehingute näidet erinevate stsenaariumite korral, siis leiad selle siit kursusest.

Üldiselt kehtivad siin samad tingimused, nagu panga kaudu investeerides, sh võid investeerida vaid varadesse, mida seaduse järgi loetakse sobivaks finantsvaraks.

Erinevus on see, et kuna välismaakleri juures ei ole sul pangakontot, siis ei saa see konto olla investeerimiskonto. Seega pead omama pangakontot, mille deklareerid investeerimiskontona ning kõik tehingud peavad algama ja lõppema sealt. Ühtlasi tasub silmas pidada, et investeerimiskontol oleva rahaga valuutavahetust maakleri juures teha ei tohi.

Teisisõnu, kui tahad osta välismaakleri kaudu mõnda ETFi, siis esiteks kannad ostu jaoks vajaliku summa oma investeerimiskontolt (näiteks Eesti pangakonto) maakleri juurde ja teed seal ostutehingu ära. Kui hiljem otsustad ETFi maha müüa, kannad maakleri juurest raha tagasi oma investeerimiskontole.

Sellisel juhul on tegemist investeerimiskontosiseste kannetega ja midagi muud deklareerida ei ole, kui esialgsed ülekanded sinu investeerimiskontole, millega investeerimist alustasid.

Oluline on siinkohal märkida, et finantsvaralt saadud tulu tuleb investeerimiskontole kanda viivitamatult. Vastasel juhul loetakse see väljamakseks. Mida see “viivitamatult” siin kontekstis tähendab, ei ole täiesti selge.

Küll on selge, et uut tehingut enne teha ei tohiks, kui raha on investeerimiskontol ära käinud. Aktiivsele kauplejale ei ole see variant seega just kõige sobilikum.

Samas pikaajaliselt osta-ja-hoia strateegia ning ostuhinna keskmistamise rakendamisel on see täiesti mõistlik ja kasutatav.

Mis saab dividendidest?

Kui ostad dividendiaktsiaid või dividende maksvaid ETFe, laekub kontole aeg-ajalt dividende. Kui dividendidelt on maksud kinni peetud, siis need investeerimiskonto välised maksed (maksujärgne raha) ja nendega ei ole vaja midagi viivitamatult teha.

Selleks aga, et saaksid dividende reinvesteerida läbi investeerimiskonto süsteemi, pead need kõigepealt kandma maakleri juurest enda pangakontole ja seejärel pangakontolt maakleri juurde tagasi. Tüütu ju on, aga kui ülekanded käivad SEPA maksetega, siis aja- ja rahakulu peaks olema minimaalne.

Kui summad on nii väikesed, et isegi SEPA maksega seotud tasud hammustavad valusalt, siis võib raha vabalt jätta kontole ootama aega, mil summad on suuremad, või katta nendega halduskulusid vms tasusid (viimane tuleks muidu väljamaksena deklareerida).

Võib kaaluda ka selliseid ETFe, kus dividendid automaatselt reinvesteeritakse.

Kui dividendidelt makse kinni pole peetud, siis tuleb see muidugi viivitamatult investeerimiskontole liigutada, kui ei soovi et see väljamakseks loetaks ja maksustataks.

Tehingute deklareerimine

Investeerimiskonto deklareerimine käib üldiselt samamoodi, nagu tavaliselt. Täienduseks on sul lihtsalt mõned tehingud välismaakleri juurde ja sealt tagasi.

Enamik neist kannetest on investeerimiskontosisesed kanded ja neid deklareerida pole vaja. Maakleri juurest pangakontole kantud maksujärgsed dividendid on tavaliselt sissemaksed investeerimiskontole.

Kõik väljamaksed, mis maakleri juures aset leiavad, tuleb muidugi käsitsi deklareerida, sest sealt neid automaatselt tuludeklaratsioonile saata tavaliselt ei saa.

Kõige põhjalikuma ülevaate investeerimiskonto kasutamisest erinevate stsenaariumite korral ja (mh Interactive Brokersit kasutades) deklareerimisest ning kõige ilusama selgitava joonise investeerimiskonto kohta leiad siit.

1 https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/finantsvaralt-saadud-tulu-maksustamine

One reply on “Kuidas Interactive Brokersiga investeerimiskontot kasutada?”

Valuuta konverteerimine eesti pankades rikub selle idee tasuvuse, sisuliselt siis selline edasi tagasi kandmine sobib ainult eur ostude puhul, SEPA odavat makset ka ei saa teha usd ostude jaoks, IBs konverteerimine tunduvalt parema hinnaga. Kuidas maksuamet üldse kontrollib, kuidas keegi oma raha vahepeal keerutas, kui see välismaakleri juurde reisib?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.