Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kui madalale võib bitcoini hind langeda?

investeerimine bitcoin

Seekordne küsimus on sanderlife poolt:

Kui madala võib Bitcoinsi hind langeda kui nüüd hakatakse võimsaid mainerid välja saatma. Kuna huvilised teavad, siis enamus suuremaid Bitcoin minerite tootjaid hakkavad ostetud mineried välja saatma 2013 nov – 2014 dets.
Kas hind võib langeda $80 ??

Isiklikult ei ole bitcoini investeerinud ega ei ole ka plaanis seda ilmselt lähiajal teha, kuna tegemist täiesti reguleerimata valuutaga ja minu jaoks meenutab pigem rohkem hasartmängu kui investeerimist.

Eriti veel seetõttu, et ma ei mõista kogu seda süsteemi veel piisavalt hästi, et sinna suuremaid summasid panna julgeks.

Kui aga küsimuse juurde minna, siis vastaksin kahes osas:

1. Kui palju bitcoini hind langeda võib?

Kui vaatad seda graafikut, siis näed, et ühe aasta jooksul on BTC hind liikunud $15 pealt $530 peale. Vahepeal on aga teinud ka sellised väga kiireid hüppeid nagu $230 pealt $80 peale jmt.

Ühesõnaga, kuna tegemist on reguleerimata turuga, siis võib see hind teha mida iganes. See võib teoreetiliselt ka nulli kukkuda, kuigi selles ma esialgu siiski kahtlen.

Hinda võivad tõenäoliselt mõjutada päris paljud asjad. Näiteks, kui USA või teised riigid hakkavad bitcoine vahetavaid turgusid pitsitama või loovad seadusandlust, mis käsib kõik bitcoini tehingud deklareerida vmt.

Isiklikult tundub, et bitcoini hetkeline edu on pigem tingitud paarist võimalikust põhjusest:

a) See on anonüümne võimalus raha liigutada. See tähendab, et tegemist on ideaalse võimalusega rahapesuks ja muuks kriminaalseks tegevuseks. Seda eriti peale eelmise sellise tegevuse jaoks populaarse e-valuuta Liberty Reserve sulgemist.

Inimesed otsivad alternatiivi nende tehingute tegemiseks ja BTC on selleks üks häid alternatiive.

b) Hetkel on ilmselt endiselt usk majandusse liiga madal. Me ei ole siiani kriisist väljunud ja inimestele tundub kindlam hoida oma raha mingis detsentraliseeritud valuutas (mingil määral täidab sarnast funktsiooni nagu kuld).

c) Nagu börsi puhul mullidest räägitakse, siis taksojuhid on turule tulnud. See tähendab, et kõik, kes vähegi on midagi bitcoinist kuulnud, vaatavad seda graafikut, et selline üüratu tõus on vähem kui aastaga toimunud ja kõik loodavad kiiret kasumit. See omakorda tõstab hinda veelgi ja see tsükkel jätkub, kuni inimestele tuleb mõistus kohale ja asi kukub kokku, nagu kõik mullid.

Seejärel tuleb tõenäoliselt tubli korrektuur ja hind teeb kiire ja tugeva languse.

Ühtegi ratsionaalset põhjust ma hetkel ei näe, miks keegi peaks tahtma osta BTC-d üle $500 hinnaga.

Kui see hinnatõus on suuresti tingitud b ja c põhjustest, siis majanduse paranemisel või sel hetkel, mil inimesed oma kasumeid välja hakkavad võtma, tuleb üsna korralik hinnalangus.

Kui hinnatõus on tingitud rohkem variandist a, siis ilmselt see hind väga suurt langust enne ei tee, kuni valitsused selle vastu edukalt sõdima pole hakanud.

2. Kas uued minerid võivad hinna alla lüüa?

Kui kõrge hinna põhjuseks on peamiselt c ehk taksojuhid, kes loodavad kiiret raha teenida, siis potentsiaalselt võib see ka hinna alla lüüa. See tähendab, et need taksojuhid loevad midagi uutest mineritest, ilma et nad aru saaks, mida see reaalselt tähendab ja hakkavad paaniliselt oma bitcoine müüma.

Samas, kuna tegemist on reguleerimata turuga, siis tõenäoliselt suurem osa neist osalejatest ei tea uutest mineritest mitte midagi ja sellist mõju see ei avalda.

Üldiselt, kui natukene bitcoini olemusse süveneda, siis seal räägitakse, et uute bitcoinide kaevandamine on järjest raskem ja mida rohkem bitcoine on, seda raskem on ka uusi kaevandada. Samuti on ka nende lõplik kogus piiratud ehk kaevandada ei saa lõputult (teoreetiliselt võib muidugi see viimane tase nii raske olla, et see võtab peaaegu lõputult aega).

Selle raskusastme suurenemist võib näha näiteks siit graafikult.

See tähendab omakorda seda, et sama koguse bitcoinide kaevandamiseks pead tegema palju enam tööd, kui varem. See tähendab, et sinu kulud kasvavad, sest pead ostma parema arvuti, kulutama rohkem aega ja elektrit jne, et saada sama kogust.

Seega suure osa inimeste jaoks ei tasu see asi ennast ära. Siit võid vaadata näiteks, et juba pikemat aega on kaevandamise kulud mitusada protsenti suuremad kui sealt saadavad tulud.

Viimasel ajal on see kahjumlikkus ligi poole võrra vähenenud ja -400% peale tõusnud. Seda ilmselt suuresti sellepärast, et BTC hind on üüratu tõusu teinud ja seetõttu on see väiksem kogus väärt lihtsalt rohkem.

Sellegipoolest ei tasu endiselt kaevandamine kuidagi ära. Kaevandada tasub ühesõnaga ainult neil, kes saavad oma elektrit üliodavalt või tasuta.

Kui nüüd inimesed ostavad endale uued masinad, mis on efektiivsemad ehk kulutavad vähem energiat ja kaevandavad kiiremini, siis:

  • Võib küll kaevandatavate BTC-de kogus lühiajaliselt teatud määral suureneda. Rohkemad inimesed ja kiiremad masinad kaevandavad olemasolevad coinid kiiremini välja. See omakord tähendab aga seda, et kiiremini läheb ka kaevandamine jällegi raskemaks. Ühesõnaga, see mõju saab tõenäoliselt olema üsna väike.
  • Kui bitcoini hind veel mingitel müstilistel põhjustel peaks paarikordistuma, siis võib ka kaevandamine muutuda kasumlikuks. Samas julgen selles kahelda, sest siiani tundub praegusel hetkel kõik bitcoiniga seotu olevat üsna irratsionaalne. Ehk kõik püüavad kaevandada, kuigi nad maksavad selle eest 4-8 korda rohkem peale, kui nad sealt teenivad.

Ühesõnaga, loogilist põhjust ei näe, miks just need uued minerid peaksid hinda väga alla lööma. Ainus usutav põhjus oleks ilmselt inimeste irratsionaalne reaktsioon.

Sellegipoolest tundub, et hetkel on pigem see olukord, mis kinnisvarabuumiga oli, et igaüks rääkis kinnisvara ostmisest ja taotles pangast laenu. Kuigi kogenumad investorid rääkisid juba ammu mullist.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.