Categories
Bitcoin, blockchain ja muud krüptovaluutad RahaRaadio saated

Kas Bitcoini ja aktsiatesse investeerimine on samasugune?

bitcoini hind ainult tõuseb?

Päris tihti näen, kuidas keegi räägib jälle, et Bitcoini investeerimine on sama, nagu aktsiatega. Pead lihtsalt piisavalt kaua ootama ja siis saad kasumisse. Jätame praegu kõrvale asjaolu, et iga aktsiaga ei saa kohe kuidagi kasumisse. Isegi kui piisavalt kaua ootad.

Krüpto erineb aktsiast selle võrra, et aktsiaga saad osaluse ettevõttes, mis eelduslikult kasvab ja sellepärast selle hind tõuseb. Krüpto puhul tõuseb hind sellepärast, et keegi teine on täpselt sama asja eest nõus rohkem maksma. Ainus viis Bitcoiniga kaubeldes tulu saada on see, et keegi teine annab oma raha ära, sest ostab sinu käest selle kallimalt ära.*

Aktsiate puhul räägime Apple’i kui ettevõtte ostmisest ja müümisest. Apple kui ettevõte hakkab vahepeal uusi tooteid tootma ja müügitulu kasvab ja seetõttu on aktsia väärt rohkem, sest sa saad selle eest rohkem.

Bitcoini puhul räägime aga iPhone’i ostmisest ja müümisest. Telefon on sama, aga mõni maksab selle eest 2x rohkem ja teine jälle poole vähem.

Ainus viis Bitcoiniga kaubeldes tulu saada on see, et keegi teine annab oma raha ära, sest ostab sinu käest selle kallimalt ära.

Esimesel juhul on ajalooliselt vaadates üsna põhjendatud ootus, et hind pikas plaanis tõuseb, sest ettevõte kasvab. Teisel juhul tõuseb hind juhul, kui nõudlus tõuseb rohkem kui pakkumine. Nö seesmist põhjust selle tõusuks ei ole, sest toode on sama.

Need on ikkagi päris erinevad asjad ja nähtused.

*Jah, kui kogu krüptomaastikku vaadata, siis on erinevaid mudeleid. Kui aga pigem erandid välja arvata, siis krüptoga ei saa siiski osalust ega isegi lubadust osalusele. Sellest rääkisin RahaRaadio saates detailsemalt.

3 replies on “Kas Bitcoini ja aktsiatesse investeerimine on samasugune?”

Väga viisakas võrdlus – iphone’i ostmine. Bitcoin on rohkem ikka nagu jalajälje ostmine rannas. Kus jah teatud jalatsid teevad teatud jalajälgi aga samas igapäeva elus pole selle jäljega midagi pihta hakata kui sa ei ole just saarel ja loodad selle esimesele merehädalisele kallimalt maha müüa.

Seega ütleks pigem et bitcoini ostes loodad et keegi kuskil on sinust veeel rumalam ja ostab sult selle kallimalt kui sina om rumalusest selle ostsid. Ja nagu Einstein ütles et lõputud on ainult 2 asja, universum ning inimeste lollus. ja selles esimeses ta polnud päris kindel.

jõudu

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.