Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Miks peaksid investeerima juba 5 aastat tagasi?

Ma ei väsi endiselt mainimast, et kui sa seda veel siiani ei tee, siis peaksid hakkama investeerima juba täna. Seda veel eriti sellepärast, et pidevalt kuulen siiamaani vabandusi stiilis “mul ei ole praegu aega” või “mul pole praegu piisavalt raha” vmt jaburdusi.

See on üsna kindel, et tulevikus riikliku pensioni peale eriti loota ei maksa, kui normaalselt elada tahad. Kui sa ei tea, miks, siis loe näiteks pensioni märksõna all olevaid postitusi.

Aga miks peaksid juba täna peale hakkama ja investeerimiseks esimese raha kõrvale panema? Otsustasin, et seletan seekord seda peamiselt piltide abil.

Sinu pension

Oletame, et oled hetkel 23-aastane ja plaanid minna 63-aastasena ehk 40 aasta pärast pensionile minna.

Otsustad mu juttu kuulda võtta ja investeerida igakuiselt €10 eurot ehk aasta peale kokku €120, mille pealt suudad igal aastal teenida 5% tulu. (Lihtsuse mõttes on arvutustes kõik investeeringud tehtud ühekordse summana ja tulu on aasta peale 5% kogusumma pealt.)

Sellisel juhul on sinu pensioniks kogutud raha kasv selline:

hakkasid investeerima kohe

Sellisel juhul on sul 2053. aastaks kogunenud pisut üle €15300 euro.

Kui lükkad ühe aasta edasi

Oletame aga, et sul ei ole praegu aega või raha, et investeerima hakata, nii et lükkad aasta võrra seda edasi:

lükkad investeerimist aasta aega edasi

Selle tulemusena saad sel aastal kulutada €10 kuus ehk kokku 120 eurot rohkem ja selle tagajärjel on sul 2013. aastal pensioniks kogunenud pisut alla €14500 ehk ligikaudu 800 vähem, kui täna alustades.

Lükkad 5 aastat edasi

Muidugi järgmisel aastal ei saa ka investeerimisega, alustada, sest raha ei taha kuidagi üle jääda ja kiired ajad on ka, nii et pole aega investeerimist omale selgeks teha. Seetõttu tuleb igasugu jamade tõttu 5 aastat edasi lükata ja alustad investeerimisega alles 2018. aastal:

hakkad investeerima 5 aastat hiljem

Sellisel juhul on sinu pension juba peaaegu €4000 eurot väiksem (11500 eur) ja seda sellepärast, et selle 5 aasta jooksul (2013.-2018.) said €600 rohkem kulutada, kuna jätsid selle investeerimata.

Ilmselgelt ei saanud investeerima kohe hakata

Muidugi sa ei saanud tegelikult ka 5 aasta pärast investeerima hakata, sest sul olid põhjused. See on üsna loogiline, et sellise suhtumise juures on alati põhjused võtta.

Seetõttu lükkad määramata ajaks investeerimise edasi. Allpool siis graafik, mis saab, kui lükkad edasi 10 või 20 aastat või avastad viimasel hetkel ehk 30 aasta pärast, et peaksid siiski midagi pensioniks koguma ka:

lükkad pikka aega edasi

Nii hilja alustades on lõppseis umbes selline:

 • 10 aastat edasi lükates: €8500, kulutasid €1200 rohkem, said €6800 pensionit vähem
 • 20 aasta korral: €4300, kulutasid €2400 rohkem, said €11000 pensionit vähem
 • 30 aasta korral: €1700, kulutasid €3600 rohkem, said €13600 pensionit vähem

Ja et see kõik pisut paremini perspektiivi panna, siis ka pilt, kus kõik need graafikud koos on.

aja mõju investeeringule

Kuidas pensionit suurendada

Muidugi lisaks varem investeerimisele, on võimalik oma potentsiaalset pensionit suurendada ka seeläbi, et:

 1. Investeerid suurema summa. Näiteks €20 kuus. Sellisel juhul on sinu pension 2x suurem:
  investeeri rohkem
 2. Investeerid edukamalt ehk teenid näiteks hoopis 10% aastas. Sellisel juhul on erinevused veelgi suuremad. Siinkohal on ka oluline välja tuua, et mida parema tootlusega sa investeerida suudad, seda olulisemaks muutub ka investeerimise periood. Kui 5% puhul oli 10 aastat edasi lükates pension 2053. aastal ca 45% väiksem, siis 10% puhul on see erinevus 63%.
  suurenda oma investeeringute efektiivsustSee tähendab seda, et mida edukamalt sa investeerida suudad, seda rohkem raha jääb sul pensioniks saamata, kui alustamist edasi lükkad. Investeeringuid suudad aga edukamalt teha siis, kui sul on rohkem kogemust ehk alustad sellega varem.Sellisel juhul on sul täna investeerima hakates pensioniks ligi €60000.
 3. Teed mõlemat – suurendad investeeritavat summat €20 peale kuus ja teenid 10% aastas:
  investeeri rohkem ja efektiivsemaltSellisel juhul on sinu pension täna alustades 40 aasta pärast €117000 eurot.

Loodetavasti suudavad need graafikud edasi anda seda mõtet, miks peaksid investeerimisega juba täna alustama. Sellegipoolest võtan igaks juhuks ka sõnadega kokku:

 1. Mida edukamalt investeerid, seda paremat tootlust teenid.
 2. Mida varem investeerimisega alustad, seda edukamaks investoriks võid saada.
 3. Mida edukam investor oled, seda olulisem on alustada investeerimisega juba täna, sest just viimaste aastate tootlus mängib siis eriti olulist rolli.
 4. See summa, mida sa investeerimist edasi lükates saad täna lisaks kasutada, on armetult väike, kuid vähendab sinu tulevast pensioni päris arvestatavate summade jagu.

Edasi on jällegi sinu enda otsustada, kas sa võtad seda infot kuulda ja tegutsed või lükkad veel aasta võrra alustamist edasi, et siis veel aasta ja veel aasta jne jätkata, kuni suurem osa sinu pensionist on kadunud, sest enam ei ole lihtsalt aega selle kasvatamiseks.

Kui siiski otsustad investeerima hakata, siis internetis ja raamatutes on selle kohta päris palju informatsiooni ka täiesti tasuta saadaval. Väga suur osa sellest on muidugi paras jama ja paljud reklaamitavad võimalused on ka puhas pettus, aga kui pisut mõistust kasutada, siis leiad ka hea info ilmselt üles.

Samuti on olemas kõikvõimalikke erinevaid investeerimiskoolitusi, kus saad osaleda.

Lisaks on võimalik ka vajalikud teadmised lihtsal moel endale selgeks teha näiteks läbi minu e-raamatu või ühisrahastuse videokoolituse.

3 replies on “Miks peaksid investeerima juba 5 aastat tagasi?”

Tere,
Tänan huvitava postituse eest, aga paluksin kahele järgnevale küsimusele vastust.
1.) Oletame, et otsustan igas kuus investeerida 10 eurot. Aga kuhu peaks selle investeerima, et teenida 5% tulu aastas?
2.) Aastaks 2015 või 2016 ennustatakse uut majanduskriisi, kui see peaks juhtuma, siis kuidas võiks olukord mõjutada investeeringuid?

Tere,

1) Oleneb summast, mis investeerimiseks võtta on. Kõige lihtsam ja ka väga väikeste summadega alustamiseks sobilik on näiteks Bondora:
https://rahafoorum.ee/kuidas-kogukondliku-laenamise-tootlust-arvutada/

Samuti on üle 5% keskmist aastatootlust näidanud mitmed Tallinna börsi indeksaktsiad ja tõenäoliselt on võimalik seda või sellelähedast tootlust teenida ka üürikinnisvaraga.

Kui ei tea, milline sinu jaoks kõige enam sobiks või ei oska kuskilt alustada, siis leidub tegelikult üsna palju infot nii raamatutes kui ka internetiavarustes (k.a. siin blogis), kuid kõige lihtsam variant hetkel on ilmselt 28. septembril toimuv koolitus, kus kõiki neid valdkondi ka käsitletakse:
https://rahatasku.ee/pood/uhisrahastuse-suvakursus/

2) Ei tea, millal järgmine kriis tuleb ja millist mõju see avaldab. Eelmistki kriisi ennustati juba aastaid ette, et kohe-kohe tuleb ja siis tuli ikkagi üllatusena.

Kuna räägime 30+ aastasest investeerimishorisondist, siis julgen väita, et tõenäoliselt tuleb selle perioodi jooksul veel vähemalt 2-3 suuremat ja väiksemat kriisi. Samas, pikaajalise investorina ei tohiks need sind väga heidutada. Pigem on need hea koht, kust lisainvesteeringuid soetada. Lühiajaliselt ehk kaotad mingi osa investeeringutest/nende väärtusest, aga keskmine tootlus on ajalooliselt olnud üle 5%.

Need, kes rabelevad ja kauplevad, kaotavad tavaliselt rohkem ja teenivad vähem, kui need, kes kannatlikult investeerivad (v.a. vähemuses olevad erandid).

Kui jääd ootama seda hetke, mil hinnad on piisavalt madalal ja kriisid piisavalt kaugel, siis tõenäoliselt räägime ka 30 aasta pärast samal teemal, et kuhu oma esimene investeering teha tasuks 😉

In deflation time, the cash is king. Borsikrahh on tulemas, kulla, nafta, kinnosvara hinnad langevad. Ettevotted lahevad pamkrotti, tootus suureneb. Miljardarid jarjest suurendavad raha osakaalu om varas.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.