Home » Investeerimine: raha sinu eest tööle » Miks peaksid investeerima rohkem kui lihtsalt pensionifondi?
 

Miks peaksid investeerima rohkem kui lihtsalt pensionifondi?

Oma töö käigus suhtlen päris palju vanemate inimestega. Nende seas on ka päris palju pensionäre, kes räägivad, kuidas pension on väike, iga euro on arvel ja väga ei saa endale midagi erilist lubada.

Kas võimalus, et sa oled kunagi samas olukorras, tundub ahvatlev või oled valmis parema tuleviku nimel rohkem investeerima?

“Ma ei pea investeerima, mul on juba II pensionisammas lisaks.”

Prognooside järgi võimaldab tulevikus II pensionisammas koos riikliku pensioniga katta senisest tulust meestel kuskil 41% ja naistel 32%.

See tähendab, et kui sinu palk on olnud pidevalt €700,  siis pensionile minnes hakkad saama €287 (mees) või €224 (naine).

Sinu kohta ma ei oska öelda, aga minule tundub see küll päris kesine summa, millest ära elada. Kui see tundub sulle piisav, siis sa ei pea eriti muretsema, tõenäoliselt hakkad umbes sellises suurusjärgus pensionit saama, kui kõik hästi läheb.

Kui aga tundub, et sellest ära ei ela, siis oled leidnud väga hea põhjuse, miks investeerida.

Piisav on umbes 75%

Klassikaliselt peetakse piisavaks seda, kui su tulud on pensionieas umbes 75% sinu senistest tuludest. Sellisel juhul saad ilma suuremate raskusteta hästi ära elada.

Siit siis ka minu küsimus: Kuidas kavatsed sina selle 40% pensionile lisaks saada? Kas hakkad investeerima või jääd lootma, et ehk läheb sinul ikkagi paremini?

5 kommentaari

 1. Ping from Rein:

  Väga hea küsimus. Omal eluaastaid juba 56 ja järjest rohkem keerleb mõte kusagile investeerimise ümber (kuigi pisut hiljaks jäänud sellega vist:( ). Ainuke häda- igal pool on mingi oht et võid kogu oma investeeritud rahast või suuremast osast sellest ilma jääda.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Oleneb olukorrast, aga tõepoolest tuleb veidi vähem riske võtta, kui pensioniiga on lähemale jõudnud.

   Teisest küljest muidugi, kui praeguseks pole midagi suurt kogutud, siis on ka üsna riskantselt investeerides ja osa raha ära kaotades olukord tunduvalt parem, kui varasemalt.

   Ega siin ilmselt sellist otseselt õiget või valet vastust ei olegi ja veel vähem saab öelda kellegi teise eest, mida tema tegema peaks, sest igaühel oma riskitaluvus ja olukord. Samas, see on kindel, et hilja pole kunagi, lihtsalt varem alustades oleks tunduvalt lihtsam ja tunduvalt rohkem võimalusi.

   Kui säästusid ei ole, siis isiklikult alustaksin ühisrahastuses investeerimisest, sest seda saab hakata suhteliselt kohe tegema ja tootlused on üsna head, kui suurimaid vigu vältida. Samuti ei ole vaja väga palju eelnevalt õppida, et seda edukalt teha.

   Selleks soovitaksin kõigepealt tutvuda tüüpiliste vigadega, et neid vältida ja siis rakendada üsna konservatiivset strateegiat:
   https://rahafoorum.ee/riskid-ja-puudused-bondoras-investeerimisel/

   Kui juba arvestatav hulk säästusid on olemas, siis paneksin ühisrahastusse ainult mingi väiksema osa (tüüpiliselt soovitatakse kuni 10% panna, isiklikult väikeste summade puhul olen seda meelt, et võib ka tunduvalt rohkem).

   Ülejäänuga vaataks siis vastavalt oma teadmistele, huvidele ja summadele kas mingit üürikinnisvara (ostad mõne korteri ja üürid selle välja) või lihtsama variandina investeeriksin igakuiselt mingi kindla summa kaupa erinevatesse dividendiaktsiatesse.

   A la, otsid välja 4-5 dividendiaktsiat ja siis investeerid iga kuu või kvartal igasse neist aktsiatest €1000 järgmiste aastate jooksul ja kui midagi väga drastiliselt halba ei juhtu, siis peaksid 10 aasta pärast juba üsna head lisatulu puhtalt dividendide pealt teenima.

   Kui on veidi detailsemalt infot vaja, kuidas investeerimisega algust teha, siis soovitan ka oma e-raamatut, kus erinevate harjutuste abil lood omale üsna hea vundamendi, mille pealt edasi minna:
   https://rahafoorum.ee/rfraamat

 2. Ping from Rene:

  Ise olen värskelt 28 aastaseks saanud ning tegelen juba paar aastat otsapidi investeerimisega. Riikliku pensioni peale lootmisest olen sisuliselt loobunud. Arvestada tuleb ka seda, et kuna demograafilises mõttes toimub rahvastiku vananemine, siis pensioniiga tõstetakse niikuinii ning seda kui palju me 40 a pärast reaalselt midagi saama hakkame on ikkagi väga lahtine.

  Olles päris palju välisriikides töötanud (paraku üsna palju mustalt), olen mõelnud ka sellele, et kui näiteks mõnes Euroopa Liidu liikmesriigis 5 aastat töötada, siis on minul kui EL kodanikul õigus selle riigi pensionile. Seega tööalane viisaastak kusagil rikkamas EL riigis võiks ka iseenesest päris hea lisainvesteering olla- kindlasti perspektiivikam kui ainult Eesti pensionile panustada.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Selle kohta oli siin hiljuti isegi mingi artikkel, et üsna paljud eestlased kvalifitseeruvadki juba Soome pensionile.

   Samas ei tea, kui hea lahendus see ikka on. Isiklikult ei ole siiani vähemalt tekkinud soovi välismaale tööle minna ja veel nii pikaks ajaks. Ja teiseks, ega Eesti pole ainus riik, kus rahvaste vananemine on Euroopas ning suurem osa Euroopa riike on ka suurema võlakoormuse all, kui Eesti, nii et selleks hetkeks kui sa pensionile lõpuks lähed, on seis ehk juba sootuks teine.

   Pluss riiklik pension on minu jaoks vähemalt liiga hilja. Tahaks siiski tunduvalt varem finantsilise vabaduseni jõuda ja siis tegeleda projektidega, millega tahan, isegi kui need raha sisse ei too, aga väärtust loovad.

 3. Ping from Mida ma õppisin Delfi kommentaariumist - RahaFoorum:

  […] siis ilmselt ei ole sinu jaoks säästmine ja investeerimine lihtsalt oluline (kuigi arvestades, et riiklik pensionisüsteem katab heal juhul ca 40% sinu palgatulust, siis võiks olla) või elad üle oma […]

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.