Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Rahaline investeering vs emotsionaalne või ajaline investeerimine

Me kõik investeerime igapäevaselt niikuinii. Probleem on aga suuresti selles, et me investeerime oma raha, aega, energiat ja emotsionaalseid ressursse selleks, et saada rohkem aega, energiat ja/või emotsionaalseid ressursse.

Kui investeerid raha eesmärgiga saada rohkem raha, siis on väga lihtne mõõta seda, kui hästi su investeering läks. Kui said vähem raha tagasi, kui investeerisid, siis järelikult läks kehvasti. Kui said rohkem, siis oled üldjuhul vähemalt plussis.

Kui aga ostad €100 eest uue telefoni lootuses, et see annab sulle positiivse emotsiooni, siis on üsna keeruline öelda, kas tegid hea investeeringu või mitte. Ja mis ehk mingis mõttes veelgi olulisem, ka kõrvaltvaatajad ei saa sinu investeeringu mõttekust eriti objektiivselt hukka mõista.

Isiklikult arvan, et suur osa meist ei julge raha kasvatamise eesmärgiga investeerida just sellel põhjusel, et me kardame teha halbu investeeringuid.

Me ei karda neid mitte niivõrd sellepärast, et me raha kaotaksime (seda teeme niikuinii igapäevaselt), vaid kardame näida rumalana, kui teeme halva otsuse.

Mõne jaoks on see ehk rohkem eneseuhkuse asi, et sa väldid olukordi, kus võiksid paista rumal. Teiste jaoks on see ilmselt rohkem sotsiaalse surve mõju, et ei taha teiste silmis rumal paista.

Kunagi mõtisklesin sellel teemal siin postituses veidi pikemalt.

Mis põhjusel sinu arvates rahalise tulu teenimise eesmärgil investeerimist nii palju kardetakse?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.