Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Lahkun töölt ja 50% klubist

Käesoleval aastal olen töölt võtnud puhkust kolmel korral: kahel korral ühenädalane puhkus ja ühel korral pisut pikemalt, kui käisime ka Bulgaarias puhkusereisil.

Üks asi aga oli kõigi nende puhkuste puhul ühine – ma pühendasin igastühest ca nädala selleks, et RahaFoorumi ja RahaRaadio tegemistega taas järjele jõuda.

Tähelepanelikumad lugejad on kursis, et ma olen alates 2014. aasta jaanuarist olnud tööl isePankuris (tänaseks Bondora) ning RahaFoorumi ja RahaRaadio tegemisi teinud täiskohaga töötamise kõrvalt.

Igapäevane rutiin näeb välja enam-vähem selline, et hommikul ärkan umbes 6 ajal, et teha orienteeruvalt 1- 1,5h RahaFoorumi kallal tööd, seejärel lähen tööle ning õhtul sõltuvalt päevast teen veel tavaliselt 1-2h tööd kas blogipostide kallal, lindistan RahaRaadio saateid, vastan lugejate kirjadele, uuendan/kirjutan e-raamatuid, parandan mingit tehnilist viga kuskil lehel, õpin, kuidas midagi vajalikku teha, kirjutan e-maile, teen vebinari, korraldan koolitust jne.

Mõnel päeval ei tee midagi, vahel teen tunduvalt rohkem, aga keskmiselt ta ilmselt kusagil sinna 3-4h päeva peale jääb. Eriti kui arvestada, et mõnikord läheb ka terve nädalavahetus selle alla.

Sisuliselt võib öelda, et teen üsna regulaarselt selliseid 11-12h tööpäevi, nii et kui ühel hetkel tuleb ka pisike unevõlg vahele, siis enne nädalavahetust seda tasa ei jõua tavaliselt teha (kui ka siis õnnestub).

Palgatöö

Kui ma 2013. aasta lõpus isePankurisse töösooviga kirjutasin, siis RahaFoorum ei olnud tänasega võrreldes pooltki nii populaarne, kirjutasin siis, kui tuju tekkis ja võrreldes tänasega olid siin asjad kõik veelgi kaootilisemad.

isePankur oli ka tol hetkel sisuliselt ainus koht, mida investeerimisega alustajatele soovitasin ja kuhu ka ise valdava osa oma investeeringutest paigutasin, nii et võiks öelda, et olin selle ettevõtmise ja oma algava palgatöö osas üsna kirglik.

Tänasel päeval on Bondora muutunud nii investeeringute kui minu kire osas pigem teisejärguliseks. S.t. minu investeerimisstrateegiale vastavaid võimalusi on seal vähemaks jäänud ning nendeni jõudmine nii ajakulukaks, et enne API tulekut ma isegi ei vaevu investeerida. Samuti on mul raskem seda alustajatele soovitada, sest arukal viisil investeerimiseks on hetkeseisuga tunduvalt rohkem vaja tööd teha ja infost läbi hammustada.

Suuremaks põhjuseks on aga see, et kui ma algselt olin seal töötamise osas kirglik, siis täna on mu kirg pigem RahaFoorumi ja RahaRaadio tegemiste peal, sest siin ma tunnen, et saan luua tunduvalt enam väärtust inimestele, kui Bondoras igapäevaselt 9-17:30 kontorilaua taga istudes. See ei ole enam see koht, kuhu ma igakuiselt kogu oma investeeritava raha paigutaks ja RahaFoorum on muutunud tunduvalt olulisemaks osaks minu elus ja soovin sellesse palju enam panustada, kui seda palgatöö kõrvalt suudaksin.

Samuti on mul täna võimalik selle blogi ja RahaFoorumi brändi kaudu kordades rohkem väärtust luua, kui tol ajal kui ma sinna tööle läksin (2 aastat tagasi samal ajal oli blogis umbes 2000 lugejat, praeguse viimase 30 päeva jooksul peaaegu 10000).

investeerimine on muutunud populaarsemaks

RahaFoorum ja RahaRaadio

Mis mind seda otsust veel enam tegema motiveeris, oli see, et aastate jooksul on siia blogisse nii palju infot ja muud müra kogunenud (kõikvõimalikud vanad scriptid, mingid lehed, lingid jne), et selle haldamine ja siin orienteerumine nõuaks ühel hetkel suurema projekti ettevõtmist.

Samal ajal on nii tehnoloogia kui ka minu mõtted ja teadmised ning lugejate soovid nii palju edasi arenenud, et mul on terve rida kõikvõimalikke tegevusi, mida tegema peaks, et Sulle kui lugejale ja RahaRaadio kuulajale tunduvalt paremat kasutuskogemust pakkuda ning rohkem väärtust luua.

Paraku olen aga ennast järjest enam avastanud nii lugejatele kui ka endale vastamast stiilis: “Kunagi hiljem võib seda mõtet täitsa kaaluda.” Miks? Lihtsalt ei ole aega ega energiat neid ideid täiskohaga töötamise kõrvalt ellu viia.

Viimane piisk karikasse oli ilmselt see, et ma juba ligi pool aastat räägin sellest, kuidas hakkan oma Alustava investori käsiraamatu e-raamatut uuendama, aga ikka veel pole sellega väga kuhugi jõudnud.

Nüüdseks on üsna selge, et kui ma selleks ise aega ei võta, siis ma seda ka ei leia. Kuna seda aega naisega veedetud aja arvelt ma kindlasti võtta ei taha (niigi palju on seda juba tehtud), siis järgmisel kohal oli palgatöö, mis koos tööle ja kojusõidule kuluva ajaga võtab kusagil 10-11h päevas.

Seega, mõeldud-tehtud. Mõned nädalad tagasi andsin sisse lahkumisavalduse ja viimane tööpäev Bondoras on 20. novembril 2015.

Mida see mõjutab?

Esmajärjekorras tähendab see meie jaoks seda, et minu üle Eesti keskmise palk kaob ja meie sissetulek palgatööst saab olema ilus ümmargune €0. Novembri eest veel midagi laekub, aga detsember on juba tühjus.

Seega kõik kulud tuleb meil ära katta säästudest ja investeeringutest laekuvast tulust, mis (tähelepanelikumad lugejad jällegi teavad) ei ole siiani isegi meie I taseme rikkust ära katnud.

Lühidalt öeldes, hakkame ilmselt edaspidi investeeringutest vähehaaval mõnda aega raha välja võtma ehk hakkame otsast kasutama oma niiöelda mustade päevade fondi.

See mind isiklikult hetkel väga muretsema ei pane, kuna oleme tegelikult kogu aeg elanud tublisti alla oma võimete ehk see kukkumine ei ole nii traumaatiline, kui see keskmisele inimesele oleks, kes kogu oma palga igakuiselt laiaks lööb.

Küll aga tähendab see omakorda ka seda, et:

  • astume vähemalt esialgu 50% klubist välja, kuna senine igakuine tulu jääb alla meie elamiskuludele ning 50% klubi arvestasin nii või naa sisuliselt ainult palgatulu põhjal
  • tõenäoliselt tekib määramatuks ajaks sisse paus, kus me ei tee ühtegi investeeringut, kuna kogu sissetulek läheb elamiskuludeks ja võimalik, et säästudest võtame ka lisa
  • minu aktsiaostud lähevad pausile ja teen edaspidi oste vaid siis, kui hind on minu keskmisest ostuhinnast omajagu madalamal (ja õnnestub ühisrahastusest vm invseteeringud rahaks teha õigel ajal)
  • aitasin mõnda aega igakuiselt ema pensionit natukene ehitada endapoolse väikse panusega, kuid see jääb nüüd mõneks ajaks tegemata
  • samuti jääb nüüd ka minu eesmärk igakuiselt täitmata, kuna lihtsalt ei ole nii suurt summat investeerimiseks võtta ja finantsiline vabadus võib mõne aasta võrra ehk edasi lükkuda

Ilmselt tuleb meil ka lähiajal natuke oma elamiskulusid koomale tõmmata, nii et saab ka kindlasti seda teemat blogis veidi enam kajastatud. Iseenesest võib see olla selline huvitav eksperimendi koht, proovida vähema rahaga ära elada et oma äri püsti seada 🙂

Üks olulisem koht on aga see, et oma kuuülevaadete ja I taseme rikkuse arvestuses ei ole ma kunagi arvestanud RahaFoorumi, RahaRaadio ja kogu selle ettevõtmisega seotud kulusid.

Küll aga püüdsin selle summa ükskord kokku lüüa ja jõudsin summani natukene alla €4000 aasta kohta ehk pisut üle €300 kuus. Tõsi küll, see sisaldas ka mitut koolitust ja treeningmaterjale, mille abil olen suutnud nii mõndagi siin paremaks muuta ja mida kasutan ka edaspidi. Nii et vajadusel saab summat allapoole tõmmata, aga arvestades, et lähitulevikus on nüüd paar suuremat projekti plaanis, mis ka omajagu maksma lähevad ning meililist eilse seisuga taaskord järgmisele hinnatasemele kasvas, siis eks näis.

Edasised plaanid

Väga konkreetseid plaane ja ajakava ma hetkel kindlasti veel paika ei hakka panema, aga mõned suuremad ideed, mis kavas on ette võtta, toon siinkohal välja:

  • E-raamat vajab uuendamist enne kui ta taaskord kättesaadavaks teen. Kui Sa sellest huvitatud oled, siis pane ennast ootejärjekorda, sest mida rohkem inimesi seal on, seda suurem on ka mul motivatsioon see kiiresti ära teha
  • RahaFoorumi blogi disain on umbes paari aasta jagu ajale jalgu jäänud ning põhjustab tänaseks juba hulga tehnilisi probleeme lisaks esteetilistele probleemidele. See nõuab muidugi omaltpoolt nii ajalist kui ka rahalist ressurssi, aga tahaks siiski lähitulevikus selle sammu ette võtta.
  • Lisaks disainile vajab ülevaatamist ja ümberstruktureerimist kogu RahaFoorumi ülesehitus. Need sildid ja rubriigid said siia kunagi peaaegu pooljuhuslikult lolli peaga lisatud ja kindlasti ei aita väga kasutajatel siin ringi navigeerida ega olulist infot leida. See on taaskord üks suuremaid projekte, mille osas mul juba mõned mõtted on, aga täpsemalt siis, kui pihta hakkan.
  • Prooviks RahaFoorumi lugejatega tihedamini kohtuda ja ehk ka lõpuks see esimene kohtumine Tartus ära teha, mida mult iga kord küsitakse, kui taaskord kohtumise kohta kirja välja saadan.

Need on sellised suuremad nö haldustööga seotud projektid, mis tuleb nii või naa ära teha ja mis ilmselt tegelikult ise võtavad kokku ehk isegi 3-6+ kuud vabalt ära. Muuhulgas on veel terve rida muid haldusteemasid (a la meililisti osas on kunagi üsna tubli hulk tööd vaja teha, et see asi paremini toimiks).

Samal ajal aga loodan varasemast põhjalikumalt RahaFoorumi lugejate ja RahaRaadio kuulajatega tuttavaks saada ning väga täpselt selgeks teha, mis on need mured, probleemid, takistused, mis Sind tagasi hoiavad ja millised võimalused Sind kõige enam edasi liikuma motiveerivad, et saaksin tuua Sinuni 2016. aastal juba varasemast kordades enam väärtust ja aidata tavapärasest kiiremini soovitud unistuste suunas liikuda.

Mida see täpsemalt tähendab, on mul tänase seisuga raske öelda. Peas ja paberil on küll juba terve hulk ideesid, kuid sel korral tahan asjale läheneda tasa ja targu ning veenduda, et tean, mis tooks sulle ja teistele lugejatele kõige enam väärtust, ning alles seejärel hakkan pihta.

Ei ole enam mõtet kuude kaupa aega kulutada millelegi, mis minu arvates on ülivinge ja kasulik, kui tegelikult on lugejate huvi hoopis kusagil mujal.

Loodetavasti suudan tuvastada mõne sellise koha, kus saan piisavalt palju väärtust luua, et RahaFoorum suudaks ennast ära elatada ning ehk saaksime ka taaskord jätkata oma investeerimiseesmärkide suunas liikumist. Kui ei, siis ilmselt hiljemalt ca 6 kuu pärast hakkan uue töökoha suunas vaatama, kuigi kes nii kauget tulevikku ikka ette oskab ennustada peale Kiyosaki.

Ühesõnaga, arvan, et peale 14. novembri koolitust võtan natukeseks aja maha, et taastuda ning seejärel hakkan juba põhjalikumalt plaani pidama. Täiesti võimalik, et leiad oma postkastist või Facebooki seinalt mingil hetkel mõne küsimuse või ettepaneku võimalike tulevikuprojektide osas 🙂

Lühidalt öeldes võiks kogu selle ettevõtmise liigitada ühe suure eksperimendi alla – sissetulek kaob ja vaatame, kuidas selles valguses kulutused alla tõmmata ning RahaFoorum ja RahaRaadio tulu tootma panna, esialgu nii palju, et sellega seotud kulud ära kataks ja hiljem ehk ka investeerimiseks raha leidmise tarbeks.

34 replies on “Lahkun töölt ja 50% klubist”

Kui rahafoorumi disainiga tegelema hakkate siis soovitan soojalt pealkirja juurde kuupäeva lisada…
Index lehel on kuupäev ilusti olemas aga kui eraldi teema avada siis leiab kuupäeva alles lehe lõpust.

Kõike paremat ja edu tegemistes !

See on hetkel kasutusel oleva theme’i eripära jah. Kuigi ega paljude postituste puhul väga vahet polegi, millal see kirjutati, kehtivad täna samamoodi, nagu 2-3 aastat tagasi.

Uue theme’i puhul peaks asi siiski omajagu paindlikum tulema, nii et vast annab ka selle kuupäeva osaga ringi mängida.

Ja tänud. Edu kulub kindlasti ära.

Väga julge samm. Nii palju, kui ma rahafoorumit lugenud olen, usun, et suudad ta kindlasti tulu teenima panna. Soovin sulle edu ja jaksu!

Selles pole küsimustki. Tulu on ta juba aastaid tegelikult teeninud. Lihtsalt mitte piisavalt palju, et kulud ära katta või sellest ära elada 🙂

Aga kindlasti annab nii mõndagi teha ja ideid on omajagu. Esmane eesmärk ikkagi võimalikult palju väärtust luua, lihtsalt siis tuleb sellisel viisil teha, et see ka raha sisse tooks lõpuks.

Nii tuttav tunne oli seda lugeda, sest olen hetkel väga sarnases olukorras 🙂 Hoian pöidlad pihus, et kõik läheks just nii nagu unistad!

Kindlasti ei lähe nii, nagu unistan. Alati läheb 3x raskemalt, 5x pikema ringiga ja täiesti teise kohta, kui algselt mõttes oli.

Peaasi, et teekond on arendav ja huvitav ning aitab selle käigus ka eesmärki täita 😉

Sarnases olukorras selles mõttes, et hakkad töölt lahkuma või selles mõttes, et tahaks praeguse töö asemel midagi muud teha?

Hakkan töölt lahkuma, november on viimane kuu töökohal, kus aasta lõpus täituks 15 aastat.

Siis ikka päris suur samm arvestades aega, mil elu selles osas stabiilselt ühesugune olnud.

Kas uus plaan ka paigas juba või lausa tegemist nö finantsilise vabaduseni jõudmisega?

Ei, nii vaba ma kahjuks pole. Esialgu püüan end oma Leisi Lapikoja tööga ära elatada ja kui see ei õnnestu, siis vaatan edasi.

Edu Taavi! Isiklikult arvan, et ōige otsus:) Kuna mina sain just Rahafoorumist investeerimispisiku, mis muutis minu maailma, siis olen alati abivalmis!

Väga hea, et vähemalt üks inimene on nakatunud. Sammu võrra lähemal eesmärgile, kus iga teine Eesti pere liigub finantsilise vabaduse suunas.

Neid pisikuid on muidugi kõige parem lugeda kriisi ajal. Siis alles näeb, kui lootusetu see nakkus ikkagi oli 😉

Mul on iga kuu excelis rida “heategevus”, tavaliselt läheb kümps või xteist vms summa koertele/kassidele. Kui ikka väga sitt pinalis on, siis ütle. Asendan loomad ajutiselt siis inimesega.
Jõudu!

Edu sulle Taavi.
Sa oled nii disiplineeritud inimene, et saad antud olukorraga väga hästi hakkama ning koos sellega saavad paljud inimesed näha teistsugust investeerimise poolt. Poolt, mis võib masu ajal meid paljusid tabada.

Eks näis, kui distsiplineeritud ma olen. Viimasel ajal laisaks läinud pigem selles osas ma ütleks. Blogipostituste jaoks ideid tuleb siit kindlasti.

“…kuigi kes nii kauget tulevikku ikka ette oskab ennustada peale Kiyosaki.”

Ahahahaahaaa

Julge otsus ja jõudu! Ära liigselt kujundustesse ja struktureerimistesse takerdu, neid on lõbus teha, aga see ei loo sisulist väärtust.

Selle lõbususe kohapealt olen nüüd küll pisut skeptiline 🙂

Mulle tundub ta pigem üks suur ja tüütu ettevõtmine, aga paraku vajalik. Käesolev theme põhjustab üsna palju probleeme juba, on mitmest nurgast katki ja usaldusväärsusele ka kõige paremini ei mõju.

Struktuuri osas on suurimaks probleemiks täna, et inimene, kes siia tuleb, ei oska kuskilt pihta hakata ega suuda enda jaoks olulist infot üles leida (viimane ka osaliselt saidi vigasusest tingitud, sest otsingutulemuste leht on nt antud theme’ga katki jmt).

Eks neisse tuleb panustada niivõrd, kuivõrd see aitab lisaväärtust luua ja kasutajakogemust paremaks teha.

Seda võib muidugi lõputult lihvida ja täiustada, aga pigem oleks fookus suurem jama ja segavad faktorid ära klaarida lihtsalt.

Jah, eks tulekahjud tuleb ära kustutada ja seda algset hooki näed ise paremini. Muidu aga, olgugi, et on kenamaid-modernsemaid lehti, siis siia tuled ikka sisu pärast tagasi. Aga tulekahjude järel kindlasti kiiresti sisu ja enda jaoks rahaks muutmise kallale (Ps. raamat, mis “kunagi” tulevikus uueneb ja siis “kunagi” müüki jõuab ei ole ka potentsiaalselt ostjale motiveeriv). Midagi pole teha, aga ka sisu poolest on maru oluline, kas Sa elad blogi vahendusel kaasa spetsialistile, kes jätkusuutlikult oma investeeringuid kasvatab või spetsialistile, kes üritab elus püsida ja teisest otsast oma sääste ja investeeringuid tarbib. Teadmised võivad olla samad, aga kuvand kannatab. Jõudu igal juhul1

Pigem pakun praegu, et see raamat on esimene tulekahju, seejärel alles koduleht ja muu.

See struktureerimine tuleb osaliselt ka raamatu uuendamisega seoses tekkinud mõtetest, nii et hea on ilmselt too eelnevalt ära uuendada, et see teema ka võimalikult selgelt läbi saaks mõeldud.

Arvan, et selle “elus püsimiseni” on veel omajagu teed minna. Pole see olukord nii hull midagi 😀

Üle poole kuludest peaks passiivsete tuludega ära katma ja kui koomale tõmmata vähe, siis äkki elatub isegi täielikult ära (vähemalt suvekuudel).

Pigem on see just hea võimalus näidata, mis juhtub siis, kui oled investeerinud ja säästnud ning sissetulek ära kaob. Kõik küll räägivad, et peaks nagu abi olema sellest, aga vaatame siis praktikas järgi.

Kas lahkumise üks põhjustest on ka see, et tänane Bondora poöe enam see, mis ta oli aastaid tagasi. Et infot peidetakse, väikeinvestorite probleemiudega ei tegelda, et fookus on maailmavallutamisel, et pole enam Isepankurit, mis meile meeldis.

Ja seotusest on tööandjaga ei saanud sa blogis alati kirjutada seda, mida tegelikult oleksid tahtnud?

Kindlasti on ka sel oma osa. Üsna mitu blogiposti ideed on sahtlisse läinud.

Sealhulgas on lisaks ka ilma põhjalikuma kajastamiseta jäänud teiste portaalide tegemised, kuigi aeg-ajalt on olnud teemasid küll, millest kirjutada oleks võinud.

No offence, aga kas elu moto?:
Kindlasti ei lähe nii, nagu unistan. Alati läheb 3x raskemalt, 5x pikema ringiga ja täiesti teise kohta, kui algselt mõttes oli.

Kindlasti mitte. Kogemus on lihtsalt seni näidanud, et väga tihti kipuvad projektid võtma tunduvalt rohkem aega ja nõudma omajagu rohkem tööd kui algselt paistis.

Sellest aspektist hea aeg-ajalt meelde tuletada, et see on täiesti normaalne, kui esimese korraga päris kõik ideaalselt välja ei tule ja see ei tähenda kohe, et nüüd asi ebaõnnestus ja peaks alla andma.

Julge ja õige otsus! Tegime ka hiljuti sama, kuid veidi teise eesmärgi tõttu, et Aasiasse reisima minna, kuid pole veel kordagi kahetsenud. Väga palju uusi mõtteid ja ideid on tulnud, kuidas oma elu seada, millele enne igapäeva murede tõttu ei jäänud aega mõelda.

Igatahes usun, et saate ilusti hakkama ja hoian pöialt, et poleks vajadust enam palgatööle tagasi minna. Kui aega ja tahtmist on, siis võid kirjutada ka sellest, mis suurusjärgus sissetulekut on võimalik eestikeelse lehega genereerida.

Lugesin jah su blogist seda postitust. Ma nii julget otsust veel võtta ei julgeks, enne natukene tööd, aga kes teab, ühel hetkel ehk ka maad avastama vähemalt korraks, kui selleks hetkeks rahakott võimaldab enam 🙂

Kindlasti saab ühel või teisel moel kajastatud, kuidas RahaFoorumi ja RahaRaadioga läheb.

Tundub, et see tuleb top1 postitusi kommmentaaride järgi. Aga minu poolt ka edu ja jaksu sel rännakul:)

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.