Home » Kuuülevaated ja tegemised » Täna on mul sünnipäev – kas saaksid mulle teene teha?
 

Täna on mul sünnipäev – kas saaksid mulle teene teha?

Täna hommikul ca 6 ajal sain aasta vanemaks ja finantsilise vabaduse eesmärgini on jäänud üks aasta vähem.

Samas tähendab see ka seda, et RahaFoorumi blogi on jälle aasta jagu kauem olemas olnud ja selle aja jooksul on seda külastanud üle 30,000 inimese.

Kuna kirjutan seda blogi peamiselt just Sinu, lugeja, jaoks, siis mul on Sulle sünnipäeva puhul ka üks palve.

Palun kirjuta siia kommentaaridesse, kuidas Sulle RahaFoorumist kasu on olnud. Kas said motivatsiooni investeerimisega alustamiseks? Leidsid mingi huvitava koha, kuhu investeerida? Suutsid mõnest petuskeemist eemale hoida? Said e-raamatust häid ideid, mis aitasid investeeringuteks rohkem raha leida?

Ole hea, pane võimalikult konkreetselt kommentaaridesse kirja, millest Sul kasu on olnud.

Minu eesmärk on aidata inimestel oma elus muutusi teha, nii et mul oleks väga hea meel sünnipäeva puhul ka kuulda, kuidas see siiani õnnestunud on.

Aitäh Sulle!

PS! Kui Sul on sünnipäevadel tavaliselt probleeme sellega, et ei oska inimestele öelda, mida Sulle kinkida või nad kingivad asju, mis jäävad aastateks niisama tolmu koguma, siis paar ideed, mida oma külalistele välja käia, leiad sellest vanast postitusest (google annab 1.7 miljonit tulemust, kui otsid “mida kinkida”, nii et aita oma sõpru).

Isiklikult hakkasin hiljuti raha koguma, et naisega järgmisel aastal reisile minna ja kusagil ilusas kohas sukeldumiskursuse järgmine etapp läbida, seega pakkusin ka külalistele välja, et selle toetamine oleks päris tore kingitus. Head mälestused jäävad loodetavasti elu lõpuni ja samal ajal ei ole ohtu, et midagi riiulil tolmu koguma jääks.

28 kommentaari

 1. Ping from Aimar:

  Palju õnne!

  Mul endal oli eile sünnipäev. Skorpionid ruulivad investeerimises 🙂

  Kokkuvõtlikult on kõigist Sinu laialdastest teadmistest kasu olnud. Sa demostreerid teatud mõtteviisi, mis aitab hoida sihi selgena. Samuti aitad Sa oma postitustega vältida vigade tegemist, petuskeeme ja aja raiskamist. Mul isiklikult on hea teada ja lugeda, et ma pole üksinda püüdlemaks rahalise vabaduse poole. Teekond, mis on raske ja käänuline. Nii, et tänud Sulle tubli töö eest. Olen edaspidigi Su Rahafoorumi lojaalne lugeja ja kommenteerija.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Aitäh!

   Omal ajal sai üsna palju vigu tehtud ja erinevate petuskeemide otsa komistatud ja neid uuritud. Õnneks väga suuri summasid küll ühelgi juhul ei kaotanud (kõige suurem kaotus tuli börsikrahhiga), aga tean inimesi, kes on ka korralikumaid summasid kulutanud kohtadesse, kust pole lootustki seda tagasi saada.

   Loodetavasti on vähemalt mõned inimesed guugli või teiste lugejate kaudu RahaFoorumi enne üles leidnud ja mõne õppetunni jagu raha alles suutnud jätta.

   Eriti hea muidugi, kui see säästetud raha on ka edukalt investeeringutesse paigutatud.

 2. Ping from Alina:

  Palju õnne Rahafoorumile ja Taavile!

  Foorumist nii palju kasu olnud, et sain palju huvitavat petuskeemidest teada ja kuidas ennast ja lähedasi nendest eemale hoida. Hakkasin ise ka Bondorasse investeerima ja aitan mehel finantsilise vabaduseni jõuda.

  Aitäh, et selline eluõpetlik lehekülg on olemas.

 3. Ping from E:

  Palju õnne Taavi! Väga hea ja õpetlik lehekülg, mind on see väga palju aidanud… tegin ka esimese investeeringu Bondoras, aga plaanin ka börsile piiluda 🙂 ja vb kunagi ka kinnisvara poole vaadata…. aga esialgu tasa ja targu. Muidugi tasub ka investeerimisega seotud raamatuid lugeda, mina alustasin seda Jaak Roosaare ” Rikkaks saamise õpikuga” (see andis mulle selle esimese tõuke, et asja edasi uurida ja puurida).
  Sinu blogis olen vist kõik teemad läbi lugenud….. neid on huvitav lugeda, need pole “kuivad”, see lugemine haarab kaasa, ja paneb kindalsti lugeja mõtlema.
  Aitäh, et tegid selle blogi!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Ühisrahastuse valdkond on tõesti hea koht, kust alustada, kuid millega kindlasti ei peaks piirduma, kui on piisavalt raha ja/või pealehakkamist, et ka muudesse instrumentidesse investeerida.

   Tegin isegi üle pika aja jälle ühe börsitehingu see kuu, kuna tundus, et võiks olla huvitav võimalus. Eks see selgub juba hiljem, kui huvitav see lõpuks oli 🙂

   Jaagu raamat on tõesti hea lugemine, kui otsid motivatsiooni ja üldisi teadmisi, et investeerimisega alustada. Kui lugesin, siis leidsin ikka üsna mitu sellist mõtet, mille abil võiks enda e-raamatus kirjeldatud lähenemist ehk veidi täiendada. Kuigi fookused on veidi erinevad ja minu e-raamatus on väga suur osa just selliste samm-sammult harjutuste peale pühendatud, et võtta lugejalt ära vabandus, et ta ei oska kuskilt peale hakata 🙂

   Ühesõnaga, alati saab paremini ja sellepärast olen ka väga tänulik igasuguse konstruktiivse tagasiside eest. Paraku kõigi muude tegemiste kõrvalt ei jõua kõike päris nii kiiresti täiendada, kui võiks, aga senise tagasiside punktid on töös ja osaliselt ka juba tehtud:
   https://rahafoorum.ee/rfraamat

   Tagasiside osas pean muidugi silmas nii e-raamatu kui ka blogipostituste puhul antavat tagasisidet. Näiteks meililistist tulevad küsimused on kohati sellised, et ma ei oskaks isegi selle peale tulla, et keegi tahab sellisel teemal rohkem teada või mulle ei tule enam aastaid peale esimese investeeringu tegemist pähegi, et alustajatele selline küsimus muret tekitab.

 4. Ping from kaspar:

  Tere
  Palju õnne tagant järgi.
  Pole väga palju kommenteerinud aga ma arvan, et lehelt käibki minusuguseid üsna palju läbi. Vaikselt loevad ja omandavad tarkust aga sõna ei võta. Sinu postitused on tõesti huvitavad ja annavad palju motivatsiooni püüelda rahalise vabaduseni. Ise investeerin Bondoras ja ning väga vähesel määral ka Moneyzenis ning olen saanud siit palju informatsiooni ühisrahastuse kohta. Abiks on olnud ka muud üldisemad postitused. Kõige parem ongi, et kõik on alustavale investorile lihtsaks tehtud. Minu arust võiks tulla üks postitus ka Isepakkujate kohta. Millised on kellegi strateegiad ja siinkohal võiksid sõna võtta ka teised investorid.
  Aitäh Taavi!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Aitäh tagasiside eest! Enamik inimesi on tõesti pigem sellised passiivsed lugejad ja seda ilmselt igas blogis. See on ka arusaadav. Eks meil kõigil ju palju tegemist ja isegi ei jõua kõigil blogidel kommenteerimas käia, mida loen.

   Teisest küljest tundub siiski, et paljude jaoks on raha teemad siiani tabu ning sellepärast ka ei kommenteerita kuskil. Seda arvan just seetõttu, et üsna paljud inimesed kirjutavad küll meili peale kõiksugu kommentaare, aga muudes keskkondades sõna ei võta.

   Muidugi lisaks on igaühel ilmselt ka oma soovitav kanal, mille kaudu suhelda. Mõni ilmselt ainult e-maili teel suhtlebki ja mingeid kommentaare kuhugi kirjutada ei viitsi, ei taha või ei oska.

   Ise olen ka üldiselt seda meelt, et mida rohkem vaatenurkasid, seda parem on. Mõnele sobib minu lähenemine, teisele kelle teise lähenemine ja kolmas inimene paneb hoopis kaks lähenemist kokku ja leiutab kolmanda veel parema viisi.

   Seetõttu olen ka mõtelnud teha rohkem selliseid intervjuusid, nagu Markoga hiljuti oli. Kui on soovitusi, kellega intervjuud teha, siis võib ka neid julgelt meilile panna.

 5. Ping from Martin:

  Lisan ka veidi tagant järgi, et väga kasulik materjal! Ajad õiget asja!

  Sain mõni aeg peale päris algust finantstreeningule jälile. Sealt omandatud materjal ja praktilised tegevused on kasuks osutanud. Olen sellest ajast peale teinud esimesed investeeringud. (Bondoras.) Kogunud regulaarselt ka sääste hoiusesse. Samuti oman paremat ülevaadet oma kohustustest ja laekuvatest tuludest. Ja vastavalt sellele oskan kordineerida ka investeerimist. Summad pole ilmatumad, aga põhimõtted ja harjumused on väärtuslikud.

  Olen ilmselt finantstreeningust tõugatuna ka ise materjale rohkem uurinud. Mõne raamatu lugenud ja ka mõnel koolitusel käinud. Eriti praktilised on mõned Exceli tabelid. Juba toimiv praktiline süsteem. (Ise olen Exceli kasutamises algaja. Ei mäleta justkui midagi vist põhikooli arvutiõpetusest.) Aga kellegi teise valmistatud tabelisse on mõnu arve trükkida. Eelarve tabelit olen mitmeid kuid regulaarselt kasutanud (+Vanemast postitusest “kadunud aja tabel” oli samuti kuld.)

  Olen rohkem inimeselt-inimesele soovitanud. Kellega on tunne, et talle see materjal parajal ajahetkel kasuks tuleb ja kes valmis seda vastu võtma… Üldiselt tunne, et kui midagi tõsisemat nt sotsiaalmeedias jagada, siis jääb varju too.

  Netis on tunne praegusel ajal, et võib infosse ära uppuda. Aga Rahafoorum tundub olevat mõnus allikas, millel alati silma peal tasub hoida. Ja tore, et kohalik. Kohalikus keeles, kohalikud soovitused jm. Praktiline

  • Ping from Taavi Pertman:

   Aitäh! Hea meel kuulda, et on abiks olnud. Eks see alustamine ongi kõige raskem ja ausaltöeldes on isegi hea, kui alguses ilmatuma suuri summasid võtta pole. Siis on ka õppetunnid odavamad 😉

   Ja üldiselt ei pea tõesti investeerimismaailmas eriti originaalne olema. Kui leiad töötava asja, siis ongi sageli mõistlik lihtsalt sama loogika põhjal oma tegemisi hallata.

 6. Ping from Max:

  Õnnitlused!
  Kindlasti jätka kirjutamist ja minu ja teiste harimist. Olen nii mõndagi kasulikku saanud ja nii mõnestki investeeringust osanud hoiduda tänu Sinu näidetele.
  Keep it up bro!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Hea meel on kuulda, et oled suutnud mõningaid vigu vältida! Isiklikult olen ka just seda meelt, et parimad vigadest saadud õppetunnid on need, mille eest keegi teine on oma rahakotiga tasunud.

   Jääb minu rahakotti rohkem alles, mida edukamalt investeerida 😉

 7. Ping from Matis:

  Mulle meeldib, et sinu (nagu ka J. Roosaare) lähenemine ei ole harilikul lugejal üle mõistuse ja üle pea vaid te räägite asjadest sellises mastaabis, nagu see enamikku puudutab. Ehk siis ei lenda kohe börsiavarustesse vaid alustategi ehk näiteks võlgade kustutamisest ja siis väikesest aga järjekindlast kõrvalepanekust. Just järjekindlusest ongi inimestel enim puudu. Rahafoorumi kirjad on kohati spämmi musternäidis, aga võtan hea meelega uudiskirja vastu, sest see koputab kogu aeg kuklas, et ma ikka enda rahaasju igakuiselt analüüsiksin, planeeriksin, uusi sissetulekuallikaid otsiksin ja mõistlikke kulutusi teeksin. Aitäh ja palju õnne!

  • Ping from Taavi Pertman:

   See oligi suuresti tegelikult põhjus, miks blogi üldse kirjutama hakkasin ja oma koolitusi tahtsin teha, sest olemasolevad rääkisid kohe börsile investeerimisest, kuid tavainimesena polnud nagu selle jaoks väga raha kuskilt võtta ja see tundus täiesti ilma tähelepanuta osa sellest investeerimismaailmast.

   Mida sa selle spämmi musternäidise all silmas pead? Oleksin tänulik, kui siia või meilile mõne konkreetse näite tooksid, et mis element seal spämmkirju meenutab, siis vaataks, kas annab ehk miskit paremaks teha 😉

 8. Ping from Seine:

  Õnnitlen!

  Sinu tegevus muudab maailma paremaks mõtteviiside muutmise abil – et inimesed käituksid enda rahaga targemalt ja kaoks rumal kulutamine. Inimesed saavad rikkamaks ja läbi selle muutub kogu Eesti ühiskond rikkamaks ja paremaks. Jõudu Sulle!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Isiklikult nii optimistlik veel ei ole, sest blogisse jõuab mõnituhat inimest kuus, kuid Eestis on meid ca miljoni ringis.

   Õnneks on ka teisi blogijaid, kes samal teemal vähemalt osaliselt ka teiste inimesteni jõuavad ning järjest enam on ka avaliku sektori poolt initsiatiivi finantskirjaoskust juba noortele ja lastele õpetada.

   Viimase puhul on aga suureks miinuseks ehk see, et see õpetus baseerub peamiselt pangandussektorist tulnud sisendil, mis tähendab, et see on kohati umbes sama hea, kui pankades investeerimisnõustamisel käimine. Siiski on see tunduvalt parem, kui mitte midagi.

   Loodetavasti jõuame ühiskonnas selleni, et raha ja investeerimise teemad ei ole enam tabu ega mingi väikese niši arutada, vaid iga teine inimene tegeleb suuremal või vähemal määral sellega ja oskab kaasa mõelda.

   Siiani kohtan paraku liiga tihti kommentaare stiilis “mina ei jaga sellest teemast midagi”, mis on öeldud sellise mõttega, nagu tegemist oleks raketiteadusega, mida see inimene ei suudaks kunagi selgeks teha.

   Samuti räägitakse üsna tihti, et investeerimisega ei saa midagi teenida ja ainsad, kes teenivad on pangad ja inflatsioon sööb kogu tootluse ära. Mis sest, et minu viimase 4-5 aasta investeeringute puhul ei ole pangad peaaegu midagi teeninud (paar korda pangaülekandetasusid ehk) ja tootlus on tublisti üle 10% aastas olnud, mis on tunduvalt kõrgem kui inflatsioon.

 9. Ping from TL:

  Õnnitlused!

  Olen saanud palju kasuliku teada Rahafoorumist.Tegin oma esimesed investeeringud Omarahas ja ei kahetse. Alustavale investorile väga kasulik lehekülg.
  Edu ja jõudu sulle edasipidiseks!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Hea meel kuulda, et jõudsid esimeste investeeringuteni. See on ka minu peamine eesmärk, et inimesed jõuaksid reaalsete tegudeni (kirjutasin oma eesmärgist RahaFoorumi osas täpsemalt siin: https://rahafoorum.ee/miks/ ).

   Jutt on tore ja teadmisi on ka kasulik omandada, aga senikaua, kuni tehingut ära ei tee, ei ole sa praktiliselt suurt midagi õppinud.

   Väga hea meelega kuulan alati neid lugusid, kus inimesed on lõpuks mingi reaalse sammu ära teinud. Siis tean, et vähemalt mõnel inimesel on ka päriselt kasu olnud ja järelikult olen midagi õigesti teinud.

 10. Ping from Ivar:

  Palju õnne! Sattusin Sinu lehele, kui otsisin internetist eesti keelseid blogisid investeerimisteemadel. Ise olen üsna tegev kinnisvarasektoris, kuid ikka annab lisamotivatsiooni kui lugeda kuidas teised oma finantsvabaduse eesmärgile liiguvad.
  Jõudu blogimisel,
  Ivar

  • Ping from Taavi Pertman:

   Isiklikult ei ole veel kinnisvarasse investeerinud, kuna sisenemislävi tundub kuidagi kõrge ja tootlused ei paista ka üürikinnisvara puhul nii väga kõrged olevat.

   Samas praeguste madalate intresside juures tekib järjest enam tahtmine asi siiski ühel hetkel ära proovida ja ilmselt saab see ka siis siin blogis kajastatud, kui see ühel hetkel juhtub.

   Kui oleksid nõus oma kogemusest veidi rohkem rääkima, siis võiksid mulle meilile teada anda (taavi ät rahafoorum.ee).

 11. Ping from Allar:

  Palju õnne! Pole ise väga süvitsi lugenud rahafoorumit, sest tegelen SEO-ga pigem kui investeerimisega, aga hea, et keegi viitsib ja võtab vaevaks ka Eestis tegeleda asjadega, mis pole tavapärased 9-5 töö kummardamine.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Ega see SEO tegelikult investeerimisest ju nii väga palju ei erinegi. Alguses investeerid aega ja raha selleks, et luua omale uus (sageli suuresti passiivne) tuluallikas.

   Muidugi see ei tähenda, et ei võiks sellest SEO-ga teenitud tulust osa ka muudesse instrumentidesse paigutada ja näiteks väikese ühisrahastuse portfelli ehitada või mõne üürikinnisvara hankida või dividendiaktsiate abil omale väikest pensionisammast juurde ehitada vmt.

 12. Ping from Vaiko:

  Parem hilja kui mitte kunagi, nii et Taavi palju õnne ja siirast edu edasisel rännakul. Rahafoorumit olen jälginud ikka ma arvan 3a. Viimasel ajal oled rohkem Bondorast kirjutama hakanud ja eks see paelub ka mind rohkem silma peal hoidma. Kuid kõige rohkem meeldib mulle, et kuulud ka nende inimeste sekka kes mõtlevad teistest erinevaltj ja omad sama eesmärki mis minulgi ja veel paljudel teistel siin.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Isegi kuulan ja loen suure huviga teiste sarnase eesmärgiga inimeste tegemistest ja lähenemistest.

   Osaliselt annab ehk julgust ja motivatsiooni juurde see teadmine, et sa pole see ainuke loll ning teisest küljest saab üsna sageli ka huvitavaid ideid ja veidi teistsuguse nurga alt teatud teemasid vaadata, mille peale ehk ise ei tulekski üldse.

   Saada ka edaspidi kindlasti huvitavaid kommentaare ja küsimusi 😉

 13. Ping from Felix:

  I’m afraid that mostly I have read only the headlines. When it comes to the actual texts there are so many difficult words and the letters are so tiny that my head is soon starting to spin. No doubt the messages are clever and insightful but the finer details are totally lost on me :(. However it’s inspiring to see there are so many people interested in how to wisely use every part of the slaughtered red pig. I’m sure you can make an amazing jõuluvorst from the pig 🙂 It’s good to see that the tradition of not wasting anything is still alive. That’s really economy in the literal meaning: “household management” 🙂 Well done Taavi and Rahafoorum!

  I who come from a Scandinavian culture is searching for the mythological Sæhrímnir pig. Now a pig who can be roasted and feasted on every night and still resurrect to be slaughtered again next day would be quite something. Unfortunately we don’t have Sæhrímnir here anymore but I am hoping he is hiding somewhere in the forests of Estonia.

 14. Ping from Novembri kokkuvõte ja portfelliülevaade - RahaFoorum:

  […] oli mul sünnipäev, mille puhul palusin lugejatelt tagasisidet, kuidas neil RahaFoorumist kasu on olnud ja olin positiivselt üllatunud, et seda tuli üsna palju. […]

 15. Ping from 2014 RahaFoorum.ee investeerimisblogis - RahaFoorum:

  […] 9. Täna on mul sünnipäev – kas saaksid mulle teene teha? (12 meeldimist) […]

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.