Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Bitcoin, blockchain ja muud krüptovaluutad

Krüptovaluutasse investeerimisest

Seekordne küsimus tuli Mardilt:

Tere

Mis on järgmine potentsiaalne krüptovaluuta, mis muutub populaarseks ja kuhu võiks täna veidi investeerida?

Terv,
Mart

Krüptovaluutasse investeerimine – Litecoin?

Kui keegi küsib, kas ja millisesse krüptovaluutasse tasuks investeerida, siis kardan, et investeerimisest siin rääkida ei saa eriti. Pigem on tegemist spekuleerimisega. Vähemalt minu jaoks.

Kui vaadata näiteks BTC graafikut, siis paari kuu jooksul on hind tõusnud 1200% suuremaks, seejärel kaotanud poole oma väärtusest, seejärel jälle kahekordistunud ja siis jälle kaotanud pool väärtusest ja siis jälle kasvanud.

BTC bitcoin

Ehk sisuliselt oli siin võimalus oma raha mitmekordistada või siis hoopis peaaegu kogu raha ära kaotada, kui sattusid valel ajal ostma või müüma.

Miks need liikumised toimusid? Väga keeruline öelda. Üks suur mõjutaja on ilmselt meedia ja seal ilmunud artiklid, aga kui sa suudad ennustada meedias ilmuvaid artikleid ja nende mõju, siis anna mulle ka teada ja investeerin koos sinuga.

Senikaua aga tundub pigem selline hasartmäng, et äkki läheb hästi ja teenin kasumit, mitte investeerimine.

Börsil räägitakse selle kohta, et taksojuhid on investeerima hakanud ehk tegemist on niiöelda massilise “get-rich-quick” mõtteviisiga inimeste juurdevooluga krüptoraha turule. Teisisõnu nimetatakse seda ka mulliks.

Muidugi ma ei saa väita, et BTC alla tuleks hinnaga ja näiteks aasta pärast ei ole selle hind hoopis $3000 või $5000 peal, aga ma ei ole siiani näinud ühtegi head argumenti, mis põhjendaks, miks see nii peaks olema.

Sellepärast ei soovita “investeerida” ka teistesse krüptovaluutadesse.

Kui aga nii väga on soovi investeerida või sul ongi investeerimiseks nii palju raha, et osa sellest on niiöelda meelelahutuse ja põnevuse mõttes väga riskantsetesse instrumentidesse paigutamiseks, siis võid ju proovida.

Üks asjalikumaid alternatiive tundub olevat näiteks bitcoini põhjal loodud Litecoin, mis oma funktsioonilt ja toimivuselt on üsna sarnane, aga peaks väidetavalt olema kasutajasõbralikum ning seda tuleb lõppkokkuvõttes ka rohkem, kui bitcoine.

Selle graafik on viimastel kuudel läbi teinud bitcoiniga üsna sarnase liikumise, kuid tublisti tagasihoidlikumate hindade juures.

litecoin hind USD-s

Seda on väidetavalt ka lihtsam kaevandada, nii et kui mingil põhjusel usud, et riikide valuutad kaotavad veelgi usaldusväärsust ja inimesed põgenevad kulla asemel krüptovaluutadesse (või hakkab organiseeritud kuritegevus vmt seda rohkem kasutama), nii et hinnad lähevad lakke, siis ehk tasub omale lisaks ka korralik kaevandamismasinate arvutipark soetada.

Litecoini kohta võid rohkem lugeda näiteks siit linkidelt:

Investeerimine krüptovaluutasse

Isiklikult siiski krüptovaluutat investeerimisinstrumendina ei näe. Tegemist on valuutaga, mida peaks saama kasutada kui raha, aga paraku ei ole hetkel sellist võimalust (kui mõned üksikud kohad välja arvata). Ehk praegu tundub, et see hind sõltub puhtalt spekulantide tujust.

Ühest küljest on tegemist justkui nagu startupi investeerimisega, kui neil veel ühtegi klienti pole, aga ideel “potentsiaali” vähemalt on.

Teisest küljest on see nagu võrkturundusskeem, kus luuakse mingi “toode”, mis meelitab inimesi kohale, aga mida keegi otseselt ei tarbiks, sest see on selleks funktsiooniks nii mõttetu ja paremad alternatiivid on juba olemas. Kuna aga seal on võimalik vähemalt teoorias raha teenida, siis kerge raha lootjad tulevad kohale.

Viimase puhul muidugi lõpetavad enamik inimesi kahjumis ja jäävad sõpradest ka ilma. Bitcoini investeerimine võiks vähemalt sõbrad alles jätta ma usun.

Kui oleks lootust, et näiteks Amazon või Google hakkavad bitcoine ja litecoine maksevahendina aktsepteerima, siis paneks isegi mõne julge summa sinna alla, aga praegu ma sellist perspektiivi lähiaastatel ei näe ja ainus realistlik põhjus, mis hinda tõsta võib, tundub olevat spekulantide tuju ja kasumiahnus, mida kütab selle tõusu uudistes kajastamine.

Börsi puhul kipuvad üldjuhul olema ikkagi mingid tegurid, mis hinda mõjutavad (majandustulemused, juhtkonna vahetus, ettevõtte käekäik jne) ja mis on vähemalt osaliselt mingil määral (vähemalt teoorias) ennustatavad ja millest lähtudes siis ostu- ja müügiotsuseid ka tehakse.

Vahest leidub ka keegi, kes oskab põhjendatult argumenteerida, et miks ja millal mingisse neist valuutadest investeerida tasub ja mille põhjal sedalaadi analüüsi teha, aga siiani ei ole ühegi sellise otsa sattunud. Kindlasti leidub inimesi, kes muidugi üritavad tehnilise analüüsi graafikuid sinna peale joonistada, aga kahtlen, et see midagi eriti edukalt ennustada aitab.

Olen ainult neid näinud, kes on saanud suuri kasumeid ja siis kisavad suurest õnnest, nagu oleksid hea investeerimisotsuse teinud. Paraku loteriiga miljoni võitmine ei tähenda, et loterii mängimine kasumlik investeering või arukas otsus oleks. Rääkimata sellest, et miljonid kaotajad hoiavad tavaliselt suu kinni, nii et see üks võitja on ainus, kes silma paistab.

Mulle ka õde kinkis loteriipileti. Võitsin sealt 5 € ja mõtlesin meelelahutuseks selle uue pileti vastu vahetada, kust võitsin 15 € hoopis. Sisuliselt teenisin oma “investeeringult” ühe hetkega 200% kasumit.

Kui ma nüüd sarnase loogikaga hakkaks rääkima, kui arukas investeering loteriipilet on ja kuidas potentsiaalselt võiks sedasi ju 200% päevas teenides aastaga miljonäriks saada, siis (loodetavasti) keegi ei kuulaks mind.

Mis sa pakud, mis juhtuks, kui ma seda nüüd kordaks ja ostaks võidetud raha eest uue pileti? Üsna sarnane “investeerimine” on ka krüptovaluutasse investeerimine, kui sul mingeid erilisi andmeid ja tugevaid argumente investeerimiseks pole.

Kui varasemast kogemusest ja teiste investori õpetussõnadest midagi kuulda võtta, siis võiks lähtuda juba eelnevalt mainitud tarkuseterast:

Investeeri asjadesse, millest sa aru saad.

Siinkohal peaksid ka aru saama sellest, et sedalaadi kiirelt rikastumise võimalused lõppevad enamikule inimestele pigem kiire kaotusega. Ja nende krüptovaluutade puhul on tegemist nullsumma mänguga (tegelikkuses tänu teenustasudele isegi miinussummaga).

See tähendab seda, et selleks, et sina saaksid sealt hea kasumi saada, peab leiduma kogus teisi inimesi, kes sulle selle valuuta eest seda kallimat hinda maksab. Kui nüüd hind peale seda uuesti tõuseb, siis nemad peavad leidma kellegi, kes neilt seda veel kallima hinnaga ostab. Kui nüüd ka need inimesed tahavad kõrgema hinnaga müüa, siis ühel hetkel enam inimesed nii kõrge hinnaga osta ei soovi ja hind langeb. Järelikult peavad vähemalt osad neist kallilt ostnud inimestest oma valuuta kahjumiga maha müüma ja kui hind nüüd veel langeb, siis kaotavad ka järgmised oma raha.

Ühesõnaga, selleks, et keegi saaks teenida valuutakõikumistelt tulu, peab keegi teine pikemas perspektiivis raha kaotama. Kui sul ei ole mingit lisainfot, mis sulle teiste ees eelise annaks, siis miks sa arvad, et sina see oled, kes kasu saab, mitte see, kes kahjumiga peab müüma?

Kui sul sellele küsimusele on mõni väga hea ja põhjendatud vastus, siis lase käia ja investeeri. Millegipärast aga kahtlen, et sa sellisel juhul üldse seda küsimust küsinud oleksid.

Vastus lühidalt kokkuvõttes: Minu jaoks on tegemist liiga ettearvamatu ja ennustamatu instrumendiga, mille riskitase on mõttetult kõrge. Seetõttu soovitan eemale hoida, kui sul ei ole just mingit olulist eelist võrreldes teiste inimestega, mis aitaks sul hinnaliikumist mingil määral ette ennustada.

Alternatiiv raha investeerimisele oleks ehk LTC kaevandamine, kui oled teinud mõned arvutused ja jõudnud järeldusele, et asi võiks ära tasuda. Risk on ehk mõnevõrra väiksem ja LTC hinnalanguse korral on lootust vähemalt midagigi tagasi saada, kui kaevandatud ühikud ja oma selleks soetatud arvuti maha müüd.

Masina ostmisel tuleks eelnevalt ka põhjalik kodutöö ära teha, sest kuulduste järgi vähemalt müüakse masinaid, mis väidetavalt on kaevandamiseks paremad, kuid tegelikult maksavad lihtsalt rohkem.

Vaata lisaks krüptoraha kohta:

Kui madalale võib bitcoini hind langeda?

sanderlife küsis 2013. aasta novembris:

Kui madalale võib Bitcoini hind langeda kui nüüd hakatakse võimsaid mainerid välja saatma. Kuna huvilised teavad, siis enamus suuremaid Bitcoin minerite tootjaid hakkavad ostetud minereid välja saatma 2013 nov – 2014 dets.
Kas hind võib langeda $80 ??

Isiklikult ei ole bitcoini investeerinud ega ei ole ka plaanis seda lähiajal teha, kuna tegemist täiesti reguleerimata turuga ja minu jaoks meenutab pigem rohkem hasartmängu kui investeerimist.

Eriti veel seetõttu, et ma ei mõista kogu seda süsteemi veel piisavalt hästi, et sinna suuremaid summasid panna julgeks.

Kui aga küsimuse juurde minna, siis vastaksin kahes osas:

1. Kui palju bitcoini hind langeda võib?

Kui vaatad seda graafikut, siis näed, et ühe aasta jooksul on BTC hind liikunud $15 pealt $530 peale. Vahepeal on aga teinud ka väga kiireid hüppeid nagu $230 pealt $80 peale jmt.

Ühesõnaga, kuna tegemist on väga volatiilse ja reguleerimata turuga, siis võib see hind teha mida iganes. See võib teoreetiliselt ka nulli kukkuda, kuigi selles ma esialgu siiski kahtlen.

Hinda võivad mõjutada päris paljud asjad. Näiteks, kui USA või teised riigid hakkavad bitcoine vahetavaid turgusid pitsitama või loovad seadusandlust, mis käsib kõik bitcoini tehingud deklareerida vmt.

Isiklikult tundub, et bitcoini hetkeline edu on pigem tingitud paarist võimalikust põhjusest:

a) See on anonüümne (pigem küll pseudonüümne) võimalus raha liigutada. See tähendab, et tegemist on ideaalse võimalusega rahapesuks ja muuks kriminaalseks tegevuseks. Seda eriti peale eelmise sellise tegevuse jaoks populaarse e-valuuta Liberty Reserve sulgemist.

Inimesed otsivad alternatiivi nende tehingute tegemiseks ja BTC on selleks üks hea võimalus.

b) Hetkel on ilmselt endiselt usk majandusse liiga madal. Me ei ole siiani kriisist väljunud ja inimestele tundub kindlam hoida oma raha mingis detsentraliseeritud valuutas (mingil määral täidab sarnast funktsiooni nagu kuld).

c) Nagu börsi puhul mullidest räägitakse, siis taksojuhid on turule tulnud. See tähendab, et kõik, kes vähegi on midagi bitcoinist kuulnud, vaatavad seda graafikut, et selline üüratu tõus on vähem kui aastaga toimunud ja kõik loodavad kiiret kasumit. See omakorda tõstab hinda veelgi ja see tsükkel jätkub, kuni inimestele tuleb mõistus kohale ja asi kukub kokku, nagu kõik mullid.

Seejärel tuleb tõenäoliselt tubli korrektuur ja hind teeb kiire ja tugeva languse.

Ühtegi ratsionaalset põhjust ma hetkel ei näe, miks keegi peaks tahtma osta BTC-d üle $500 hinnaga.

Kui see hinnatõus on suuresti tingitud b ja c põhjustest, siis majanduse paranemisel või sel hetkel, mil inimesed oma kasumeid välja hakkavad võtma, tuleb üsna korralik hinnalangus.

Kui hinnatõus on tingitud rohkem variandist a, siis ilmselt see hind väga suurt langust enne ei tee, kuni valitsused selle vastu edukalt sõdima pole hakanud.

2. Kas uued minerid võivad hinna alla lüüa?

Kui kõrge hinna põhjuseks on peamiselt c ehk taksojuhid, kes loodavad kiiret raha teenida, siis potentsiaalselt võib see ka hinna alla lüüa. See tähendab, et need taksojuhid loevad midagi uutest mineritest, ilma et nad aru saaks, mida see reaalselt tähendab ja hakkavad paaniliselt oma bitcoine müüma.

Samas, kuna tegemist on üsna värske turuga, siis tõenäoliselt suurem osa neist osalejatest ei tea uutest mineritest midagi ja sellist mõju see ei avalda.

Üldiselt, kui natukene bitcoini olemusse süveneda, siis uute bitcoinide kaevandamine on järjest raskem, mida rohkem kaevandamisvõimsust korraga kaevandab. Samuti on ka nende lõplik kogus piiratud ehk kaevandada ei saa lõputult (teoreetiliselt võib muidugi selle piirangu maha võtta).

Selle raskusastme suurenemist võib näha näiteks siit graafikult.

See tähendab omakorda seda, et sama koguse bitcoinide kaevandamiseks pead tegema palju enam tööd, kui varem. See tähendab, et sinu kulud kasvavad, sest pead ostma parema arvuti, kulutama rohkem aega ja elektrit jne, et saada sama kogust.

Seega suure osa inimeste jaoks ei tasu see asi ennast ära. Kaevandada tasub ühesõnaga ainult neil, kes saavad oma elektrit üliodavalt või tasuta.

Kui nüüd inimesed ostavad endale uued masinad, mis on efektiivsemad ehk kulutavad vähem energiat ja kaevandavad kiiremini, siis:

  • Võib küll kaevandatavate BTC-de kogus lühiajaliselt teatud määral suureneda. Rohkemad inimesed ja kiiremad masinad kaevandavad olemasolevad coinid kiiremini välja. See omakorda tähendab aga seda, et kiiremini läheb ka kaevandamine jällegi raskemaks. Ühesõnaga, see mõju saab tõenäoliselt olema üsna väike.
  • Kui bitcoini hind veel mingitel põhjustel peaks paarikordistuma, siis võib ka kaevandamine muutuda kasumlikuks. Samas julgen selles kahelda, sest hetkel tundub kõik bitcoiniga seotu olevat üsna irratsionaalne. Ehk kõik püüavad kaevandada, isegi kui nad maksavad selle eest 4-8 korda rohkem peale, kui nad sealt teenivad.

Ühesõnaga, loogilist põhjust ei näe, miks just need uued minerid peaksid hinda väga alla lööma. Ainus usutav põhjus oleks ilmselt inimeste irratsionaalne reaktsioon.

Sellegipoolest tundub, et hetkel on pigem see olukord, mis kinnisvarabuumiga oli, et igaüks rääkis kinnisvara ostmisest ja taotles pangast laenu. Kuigi kogenumad investorid rääkisid juba ammu mullist.

2 replies on “Krüptovaluutasse investeerimisest”

Bitcoin on tõesti üks võrkturundust meenutav keeruline skeem. Enesele tundunud, et mingisugune pettus võib algusest alates olla sisse ehitatud, isegi leiutaja eitas leiutajaks olemist.
https://www.zerohedge.com/node/488930 näitab samuti, et vargad pruugivad olla teenusevahendajad.
Aga mis põhiline, kui mõjukad räägivad, et hoidke eemale, sest tegu pole “rahaga” siis võiks neid kuulda ju võtta.

Aitäh jagamast. Väga huvitav lugemine oli.

Eks need on ikka need emotsioonid, mis ostma panevad, isegi kui tead, et tegemist väga riskantse ja kahtlase asjaga. Praegu on veel see mõju ka lisaks, et kuna ta ju alles nii kõrgel käis, siis tundub loogiilne, et peaks uuesti minema ja ega sellest tõusust ei tahaks küll ilma jääda…

Isiklikult muidugi ei ole lähiajal mingit plaani seda puutuda. Las areneb ja kui kunagi usaldusväärseks ja väärtust omavaks asjaks muutub, siis hakkan kas kasutama või uurin, mis investeerimisvõimalusi see pakkuda võiks (kui on mõtet).

Aga ahnus ja kartus järgmisest tõusust ilma jääda, on ilmselt see, mis inimesi kaevu ajab.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.