4% reegel

4% reegel (loe pikemat analüüsi) ütleb, et sa võid pensionile minnes välja võtta 4% oma investeeringutest ja väljamakset igal aastal inflatsiooniga kohandada. Erinevate simulatsioonide põhjal on jõutud järeldusele, et nii on väga olematu risk, et sul raha enneaegselt otsa saaks.

Näiteks sul on kogunenud 200 000 € portfell. Siis esimesel aastal võid välja võtta 8000€. Kui inflatsioon on 3%, siis järgmisel aastal võid välja võtta 8240€ jne.

See simulatsioon baseerub portfellil, mis on 50% ulatuses aktsiates ja 50% ulatuses võlakirjades. Samuti on simulatsioon tehtud USA baasil ehk arvestades sealset inflatsiooni.

Selle reegli käis välja Bill Bengen 1994. aastal. Hiljem nimetas seda nimega SAFEMAX ehk see oli tema hinnangul maksimaalne turvaline väljamaksemäär. Sarnase tulemuseni jõudis ka 1998. aasta Trinity uurimus.

Kui palju peaksid pensioniks koguma, et saaksid ilma elukvaliteedi langemiseta 4% reeglit järgida? Selleks on 300 reegel.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: