Eelisaktsia

« Back to Glossary Index

Eelisaktsia (preferred stock) on aktsia, mis annab selle omanikule õiguse eelisjärjekorras kasumile (dividend) ja ettevõtte lõpetamisel alles oleva vara jagamisele.

Eelisaktsiate tingimused võivad erineda, aga näiteks eelisaktsiatel võib:

  • Hääleõigus täielikult puududa, olla piiratud või hoopis vastupidi olla nö võimendatud. Viimasel juhul siis näiteks üks eelisaktsia annab selle omanikule aktsionäride koosolekul 100 häält. Sellisel moel saab ettevõtte omanik osalust müües raha kaasata, aga endiselt ettevõtte üle kontrolli säilitada. Samuti võib eelisaktsial olla õigus hääletada mingite konkreetsete oluliste otsuste üle.
  • Reeglina on eelisaktsiatel fikseeritud dividendimäär (kas protsendina aktsiahinnast või fikseeritud summa aktsia kohta või mingil moel indekseeritud muutusega). See tähendab, et kõigepealt peab saama dividendi eelisaktsia omanik ja alles seejärel makstakse ülejäänud aktsionäridele dividende (kui raha jätkub).
  • See fikseeritud dividend võib olla kumuleeruv või mittekumuleeruv. Esimesel juhul, kui mingil perioodil jäetakse dividend maksmata (näiteks ettevõtte finantsseis jätab soovida või tehti mõni suurem strateegiline investeering), siis liidetakse see dividend järgmisele perioodile. Sageli koos mingi intressiga. Mittekumuleeruva dividendi puhul võidakse väljamakse vahele jätta ja seda järgmisesse perioodi ei lisata.

Erinevaid tingimusi võib teoorias olla lõputult, sõltuvalt sellest, mida konkreetselt kokku lepitakse. Ühel ja samal ettevõttel võib samaaegselt olla väljastatud ka mitmeid erinevaid eelisaktsiaid, mille tingimused erinevad ja mis annavad erinevaid eeliseid.

Wikipedias on pikem nimekiri erinevat tüüpi eelisaktsiate näidetega.

Vt ka aktsia.