Token

« Back to Glossary Index

Token (žetoon) on krüptovara, mis ei oma eraldi plokiahelat, vaid kasutab ära mõne coini oma enda tehingute kinnitamiseks.

Kõige esimeseks näiteks sellest olid Ethereumi baasil loodud tokenid. See tähendab, et nende loomiseks ja tehingute tegemiseks on vaja maksta ETHi. Tehingud tokenitega lähevad kirja Ethereumi plokiahelasse.

Tokenid võivad oma sisult olla mitut erinevat liiki ja neid on jaotatud erinevatel viisidel. Üks lähenemine jaotab need neljaks (võib samaaegselt kuuluda ka mitmesse kategooriasse):

  • Security token: seda käsitletakse väärtpaberina ehk tegemist on tokeniga, mille puhul selle ostja loodab tulevikus selle müümise pealt tulu teenida.
  • Equity token (väärtpaberi token): annab mingil kujul osaluse ettevõttes. Olgu siis aktsia, osaku vm moel. Iga kord, kui keegi ütleb, et saad osaluse, ei tähenda see tingimata, et sa ka päriselt juriidilises mõttes seda saaksid.
  • Utility token (kasutustoken): võimaldab kasutada mingisuguseid teenuseid. Näiteks võid selle tokeniga saada mingil platvormil ligipääsu mõnele teenusele, soodushinna või hääletusõiguse mingite tulevikuarengute osas.
  • Payment token (maksetoken): platvormil maksete tegemiseks mõeldud token. Umbes nagu boonusrahad mõnes e-poes.