Valuatsioon

« Back to Glossary Index

Valuatsioon (valuation) tähendab investeerimise kontekstis ettevõtte või vara väärtust. Valuatsioon võib olla märkimisväärselt erinev vara hinnast ehk sellest numbrist, millega tehinguid tehakse. Näiteks aktsia hind võib olla $100, aga ettevõtte väärtus aktsia kohta võib olla $80 või $150, olenevalt sellest, milline on ettevõtte finantsseis ja võimekus kasumit toota.

Valuatsioon on investeerimisotsuste tegemisel oluline number. See aitab investoritel hinnata, kas konkreetne investeerimisvõimalus on atraktiivne ja kooskõlas nende investeerimiseesmärkidega.

Reeglina on hea investeering selline, kus ettevõtte aktsia või osa hind on oluliselt madalam kui selle väärtus. Olukorras, kus aktsia hind on valuatsioonist tunduvalt kallim, peetakse aktsiat ülehinnatuks. Viimase puhul võib ka investeering väga heasse ettevõttesse lõppeda endiselt kahjumlikult.

Hea teada

  • Väärtuse määramine: Hindamine hõlmab investeeringu sisemise väärtuse (intrinsic value) arvutamist, mis kujutab endast selle tegelikku väärtust.
  • Ettevõtte hindamine: Aktsiatesse või ettevõtetesse investeerimisel hindavad investorid ettevõtte väärtust, et mõista, kas selle aktsia või osaluse hind on mõistlik.
  • Varade hindamine: Muude investeerimisvarade, näiteks kinnisvara või võlakirjade puhul aitab hindamine kindlaks teha, kas vara hind on õiglane võrreldes selle potentsiaalse tulu ja riskidega.
  • Finantsnäitajad: Valuatsioon arvutatakse finantsnäitajate abil, nagu müügitulu, kasum, rahavoog ja kasvuprognoosid.

Hindamismeetodid

Valuatsiooni hindamiseks kasutatakse erinevaid meetode. Näiteks:

  • Diskonteeritud rahavoog (DCF – discounted cash flow): See meetod hindab investeeringu tuleviku rahavoogude nüüdisväärtust. See tähendab, et hinnatakse, kui palju rahavoogu selle investeeringu pealt tulevikus saab ja teisendatakse selle rahavoo väärtus tänasesse päeva. Nende rahavoogude diskonteerimisel tagasi nende nüüdisväärtuseni saavad investorid investeeringu õiglase väärtuse.
  • Hinna ja kasumi suhe (P/Eprice-to-earnings ratio): P/E suhtarv võrdleb ettevõtte aktsia hinda ja aktsiapõhist kasumit (EPS). Kõrgem P/E suhe võib tähendada, et turul on suuremad ootused ettevõtte tulevase kasvu suhtes. Need ootused ei pea olema muidugi asjakohased. Kui ei ole reaalset põhjust sellist kasvu oodata, siis võib öelda, et aktsia on ülehinnatud.
  • Võrdlev analüüs (comparable company analysis): Investorid kasutavad seda meetodit, et võrrelda analüüsitavat ettevõtet sama sektori sarnaste ettevõtetega, et hinnata selle suhtelist väärtust. Kui teised sarnased ettevõtted on kallimad, siis võib olla tegemist parema investeerimisvõimalusega.

Hindamise olulisus

Enne üksikaktsiatesse investeerimist on oluline nende väärtust hinnata mitmel põhjusel. Sealhulgas näiteks:

  • Teadlikud investeerimisotsused: Hindamine aitab investoritel teha teadlikke otsuseid, et vältida investeeringu eest üle maksmist või alahinnatud võimaluste kasutamata jätmist. See on ka abiks siis, kui üritad aru saada, kas peale hinna langust peaks juurde ostma või hoopis maha müüma.
  • Riskihaldus: Investeeringu tegeliku väärtuse mõistmine aitab hinnata selle riski- ja tuluprofiili. Ka väga hea ettevõtte ostmine võib olla üsna riskantne investeering, kui ostad korralikult ülehinnatud tasemelt.
  • Pikaajaline perspektiiv: Hindamine julgustab investoreid võtma pikaajalist perspektiivi. Keskendudes pigem investeeringu fundamentaalsele väärtusele kui lühiajalistele turukõikumistele, on oluliselt lihtsam ajutisi hinnalangusi kaasa sõita.

Valuatsioon ja selle puudused

Kuigi üksikinvesteeringuid tehes on kasulik valuatsiooni peale mõelda, tasub siiski olla teadlik ka selle puudustest.

Üks oluline puudus on see, et valuatsioon ei ole mitte kunagi täpne. Kui mitu professionaalset investorit arvutavad sama ettevõtte valuatsiooni, võivad tulemused erineda kümnete protsentide jagu. Olenevalt hinnatavast investeeringust, võib ka erinevate meetodidega hinnates sama investor saada mitmekümne protsendise erinevusega valuatsioone.

Hindamise protsessis on sees omajagu subjektiivsust. Näiteks hindaja peab otsustama, milliseid kasvumäärasid tuleviku suunas kasutada. Samuti on siin palju muutujaid, mille täpseks hindamiseks peaks oskama tulevikku ennustada. Näiteks võivad turutingimused muutuda, konkurendid teha midagi ootamatut või seadused muutuda.

Samuti kipub turusentiment ja viimatine ajalugu mõjutama seda, kuidas investeeringuid hinnatakse. Kui viimasel aastal on kõik investeeringud kaotanud 50% oma väärtusest, siis kiputakse tuleviku suunas olema oluliselt pessimistlikumad kui peale 20% tõusutrendiga aastat, millel ei paista lõppu tulevat.

Kokkuvõtteks

Valuatsioon on investeerimisel oluline mõiste, mis aitab investoritel mõista investeeringu tegelikku väärtust ja teha teadlikke otsuseid. Kasutades erinevaid hindamismeetodeid ja võttes arvesse nii finantsnäitajaid kui ka tööstusharu suundumusi, saavad investorid vähendada emotsioonide mõju oma investeerimisotsustes.

Küll tasub samal ajal meeles pidada, et valuatsiooni leidmise meetodid ei ole täppisteadus. See, kui sa üritad sisendeid ja valemeid järjest keerulisemaks ja detailsemaks muuta, ei tähenda automaatselt, et su hinnangud sellest täpsemaks muutuks. Isegi kui see psühholoogiliselt võib nii tunduda.