Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Investeerimistulude deklareerimise lühike meelespea

Investeerimise tulude deklareerimisega seotud küsimused ja vead kipuvad aastate jooksul korduma. Seega jagan siia paar kiiret meeldetuletust ja tähelepanekut. See pole kindlasti ammendav nimekiri. Põhjaliku juhendi leiad vajadusel siit.

investeerimistulude maksud

NB! Järgnev kehtib eraisikuna tehtud tehingute kohta. OÜ alt tehtud investeeringuid ilmselgelt nii ei maksustata.

Aktsiainvesteeringute tulude deklareerimine

Kui sa oled investeerinud aktsiatesse, siis on sul maksustamise mõttes kaks võimalust:

  1. investeerimiskonto ja
  2. tavasüsteem ehk n-ö vana süsteem

Enamikel juhtudel on investeerimiskonto rakendamine mõttekam. Investeerimiskontot pole tingimata mõtet kasutada siis, kui tead, et plaanid välismaale elama minna.

Kui aga kasutad investeerimiskontot, siis tasub meeles pidada, et deklaratsioon tuleb esitada juba järgmisel aastal peale esimesi ostutehinguid. Isegi kui sa pole veel tulu teeninud.

Vana süsteemi puhul pead deklareerima kõik tehtud müügid, aga arvestada tasub ka seda, et ostuhinna kohta tuleb sul endal kindlasti vajalik info säilitada. 10-15+ aastat tagasi ostetud aktsiate ostuhindasid võib muidu olla keeruline hiljem tuvastada.

Tasub teada, et tavasüsteemis on lubatud müükidest saadud kaotuseid tulust maha arvestada. Selleks tuleb ka need tehingud tuludeklaratsioonile kanda.

Investeerimiskonto süsteemi kasutamisest ja deklareerimisest saad põhjaliku ülevaate siit.

Erandiks on siinkohal III sambasse tehtud investeeringud, mida ise kuhugi deklareerima ei pea.

Ära unusta dividendide osa üle vaadata ja õigesti deklareerida nii investeerimiskonto kui ka tavasüsteemi kasutades.

NB! Investeerimiskontot ei saa kasutada ühisrahastuse investeeringute jaoks ega krüptorahadega kauplemiseks. Samuti ei saa seda kasutada enamus välismaaklerite juures. Viimast saab teatud mööndustega küll mõnel juhul rakendada.

Võlakirjadelt saadud tulude deklareerimine

Võlakirjad on samamoodi väärtpaberid, nagu aktsiadki. Nende deklareerimine käib sama loogikaga, ainult et dividendide asemel võid siin teenida intressitulu.

Börsil kaubeldavate kohalike ettevõtete võlakirjade puhul on investeerimiskontoga võimalik intresside maksustamist edasi lükata.

Ühisrahastuse tulude deklareerimine

investeerimistulude maksustamine ei ole alati õiglane
Ühisrahastuse tulude pealt tuleb tulumaksu tasuda isegi siis, kui kokkuvõttes oled tegelikult raha kaotanud.

Ühisrahastuse laenudega tekib tulu sel hetkel, kui intress, viivis või müügilt teenitud tulu laekub sinu ühisrahastusportaali kontole. Sellest hetkest tekib ka tulumaksukohustus. Deklareerida tuleb iga-aastaselt ainult tulu. Kaotused on sinu enda mure.

Kuna kaotuseid maha arvata ei saa, siis enamjaolt on see deklareerimine üsna lihtne. Kõige keerulisem osa on erinevatest portaalidest õige info üles leidmine, sest nii mõnigi raport näitab meie maksude mõttes natukene valesid numbreid. Õnneks on see aastatega omajagu lihtsamaks läinud.

Erandiks on siinkohal Funderbeami kaudu tehtud investeeringud ja Mintose notes tüüpi võlaväärtpaberitelt saadud kapitalikasv/-kahju, mida on lubatud deklareerida kui väärtpabereid tavasüsteemis.

Vajadusel leiad õigete numbrite üles otsimise juhised siit.

Krüptorahadest teenitud tulude deklareerimine

Kui oled kaubelnud krüptorahadega, siis siin kehtib sarnane loogika, nagu ühisrahastuses (ja praktiliselt kõigis valdkondades, kus pole spetsiaalselt erandeid tehtud). Kõik teenitud tulud on maksustatavad ja kahjud on sinu kanda.

Tulu tekib valuuta vahetamise hetkel eurodeks või kasvõi mõneks teiseks krüptovaluutaks. Sealhulgas tekib maksukohustus ka siis, kui teed krüptorahade eest poes mõne kaardimakse, kui sel ajal oli krüptoraha hind ostuhinnast kõrgemal.

Krüptoraha maksustamise kohta leiad põhjaliku ülevaate näidetega siin​.

Üürikinnisvarast saadud tulude deklareerimine

Ära siis teenitud üüritulu deklareerida unusta. Muuhulgas hea teada, et eraisikule pikaajaliselt eluaset välja üürides saad riigilt tulumaksusoodustust ehk maksumäär tuleb 20% asemel 16%. Sina deklareerid endiselt kogu tulu, aga riik arvestab sealt maksu madalama määraga.

Maksustatavaks tuluks loetakse ka näiteks seda, kui üürnik tasub sinu eest maamaksu või laenumakseid või teeb korteris parendusi, mille arvelt korteri väärtus kasvab.

Põgusa ülevaate üüritulu maksustamisest leiad jällegi siit.

Lapse investeeringute tulude deklareerimine

Kui oled oma lastele investeeringuid teinud, siis need tuleb samamoodi deklareerida. Näiteks lapse LHV Kasvukonto kaudu tehtud investeeringud deklareerid lapse tuludeklaratsioonil investeerimiskontona.

Võib ka tavasüsteemi kasutada, kui sellel mingisugust eelist näed. Kindlasti ära unusta dividendilaekumisi õigesti deklareerida.

Lastele raha kogumise kohta olen pikemalt rääkinud siin.

Vigade parandus

Üks asi, mida tihtipeale ei teata, on see, et tuludeklaratsioone saab kuni 3a tagasiulatuvalt parandada. Kui oled minevikus kogemata midagi valesti teinud (unustasid nt investeerimiskonto deklareerida), siis saad Maksuametil paluda vanad deklaratsioonid uuesti avada ja selle vea korda teha.

Head deklareerimist!

6 replies on “Investeerimistulude deklareerimise lühike meelespea”

Kas III sambasse makstud summa ja muud maha-arvamised (eluaseme intress, koolituskulud jms) mõjutavad ka tulumaksuvaba summa arvestust?
Eeldusel, et aastane sissetulek on 20 000€.

Väga hea kokkuvõte!
Mul on küsimus natukene teisest vallast.
Nimelt tegin endale LHV-s Pensioni Investeerimiskonto.
Siiani olen raha kasvatanud Tulevas ning tootlikus kokku üle 30% ja kogusumma natukene üle 7000€.
Kuna indeksfondide pealt olen juba priske kasumi saanud siis soovin edaspidi investeerida ise balti aktsiatesse, LHV võimaldab seda ilma tehingu/haldustasudeta.
Hetkel on laual 2 varianti:

1. Võtta LHV ja Coop aktsiat 50/50 ja minna kasvu peale välja.
2. Kogu summa eest Tallinna Vee aktsiaid ning reinvesteerida igal aastal dividendid uuesti.

Tahaks kuulda su mõtteid mõlema variandi osas.

Tänud!

Viltz

Ei kommenteeri konkreetseid ettevõtteid. Puhtalt seda loogikat kommenteerides, et võtad indeksist välja ja paned 1-2 ettevõttesse, julgen väita, et mõlemad variandid on tõenäoliselt indeksfondist tunduvalt kehvemad. Isegi kui tootlus peaks tulema suurem, siis risk on samuti kordades suurem, kuna hajutatus on olematu. Võimalik muidugi, et sul mingi ülikõva analüüs taga, mis just konkreetseid ettevõtteid pensioniplaanideks õigustab ja näitab, et riski-tulu suhe ületab globaalse indeksi pakutavat.

Mina ei saa aru, mis miinuseid on lapse investeeringute puhul tavasüsteemi kasutamisel. Lapsel üldiselt ei ole nii suuri tulusid, et maksuvaba miinimumi täis saaks, ja seega on enamasti ka investeeringute tulud siis maksuvabad (kuni selle hetkeni kuni ületavad maksuvaba piiri muidugi) ja kui laps kunagi seda raha kasutada tahab, ei ole vaja maksta tulumaksu. Muidugi kui ta ühel hetkel hakkab saama piisavat tulu, siis sellest hetkest alates võiks kasutada investeerimiskonto süsteemi.

Aga kui laps on kasutanud tulumaksu maksmise edasilükkamist läbi investeerimiskonto, siis ühel hetkel peab ta sellelt tulult maksma tulumaksu, mida oleks saanud vältida, kui oleks iga-aastaselt tavasüsteemis deklareerinud.

Kus mu loogikas viga on? See küsimus on eelkõige nn sportlikust huvist, sest mu laps on juba täiskasvanu.

Tavasüsteemis tekib maksukohustus sel hetkel, kui midagi kasumiga müüd. Investeerimiskonto puhul tekib maksukohustus sel hetkel, kui võtad rohkem välja, kui sisse oled pannud.

Ehk kui ostad 10 000 € eest täna lapsele aktsiaid, mille väärtus kasvab aastatega 15 000 € peale, siis tavasüsteemis laps müüb 1 500 € eest aktsiaid maha ja maksab 500 € pealt tulumaksu.

Investeerimiskonto puhul võtab 1 500 € välja ja võib 8 500 € veel võtta ja alles viimase 5 000 € pealt maksab tulumaksu, kui selle ka välja võtab.

Kui muidugi lapse nimel pidevalt ostad-müüd, siis saab jah vahepeal võimalik tulu ära “maksustatud”.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.