Investeerimise tulude deklareerimisega seotud küsimused ja vead kipuvad aastate jooksul korduma. Seega jagan siia paar kiiret meeldetuletust ja tähelepanekut. See pole kindlasti ammendav nimekiri, vaid lihtsalt mõned mõtted, mis pähe tulid.

NB! Järgnev kehtib eraisikuna tehtud tehingute kohta. OÜ alt tehtud investeeringuid ilmselgelt nii ei maksustata.
Aktsiainvesteeringute tulude deklareerimine
Kui sa oled investeerinud aktsiatesse, siis on sul maksustamise mõttes kaks võimalust:
- investeerimiskonto ja
- tavasüsteem ehk nö vana süsteem
Enamikel juhtudel on investeerimiskonto rakendamine mõttekam. Kui aga kasutad investeerimiskontot, siis tasub meeles pidada, et deklaratsioon tuleb esitada juba peale esimesi ostutehinguid. Isegi kui sa pole veel mitte mingisugust tulu teeninud.
Vana süsteemi puhul pead deklareerima kõik tehtud müügid, aga arvestada tasub ka seda, et ostuhinna kohta tuleb sul endal kindlasti vajalik info säilitada. 10-15+ aastat tagasi ostetud aktsiate ostuhindasid võib muidu olla keeruline hiljem tuvastada.
Investeerimiskonto süsteemi kasutamisest ja deklareerimisest saad põhjaliku ülevaate siit.
Erandiks on siinkohal III sambasse tehtud investeeringud, mida ise kuhugi deklareerima ei pea.
Ära unusta dividendide osa üle vaadata ja õigesti deklareerida nii investeerimiskonto kui ka tavasüsteemi kasutades.
NB! Investeerimiskontot ei saa kasutada ühisrahastuse investeeringute jaoks ega krüptorahadega kauplemiseks. Samuti ei saa seda kasutada enamus välismaaklerite juures. Viimast saab teatud mööndustega küll mõnel juhul rakendada, aga see läheb juba üsna spetsiifiliseks ja keerulisemaks ära.
Ühisrahastuse tulude deklareerimine

Ühisrahastuses tekib tulu sel hetkel, kui intress, viivis või müügilt teenitud tulu laekub sinu ühisrahastusportaali kontole. Sellest hetkest tekib ka tulumaksukohustus. Deklareerida tuleb iga-aastaselt ainult tulu ja kaotused on sinu enda mure.
Kuna kaotuseid maha arvata ei saa, siis enamjaolt on see deklareerimine üsna lihtne. Kõige keerulisem osa on erinevatest portaalidest õige info üles leidmine, sest nii mõnigi raport näitab meie maksude mõttes natukene valesid numbreid. Õnneks on see aastatega omajagu lihtsamaks läinud.
Vajadusel leiad õigete numbrite üles otsimise juhised siit.
Krüptorahadest teenitud tulude deklareerimine
Kui oled kaubelnud krüptorahadega, siis siin kehtib sarnane loogika, nagu ühisrahastuses (ja praktiliselt kõigis valdkondades, kus pole spetsiaalselt erandeid tehtud). Kõik teenitud tulud on maksustatavad ja kahjud on sinu kanda.
Tulu tekib valuuta vahetamise hetkel eurodeks või kasvõi mõneks teiseks krüptovaluutaks.
EMTA juhend krüptoraha maksustamise kohta.
Üürikinnisvarast saadud tulude deklareerimine
Ära siis teenitud üüritulu deklareerida unusta. Muuhulgas hea teada, et eraisikule eluaset välja üürides saad riigilt tulumaksusoodustust ehk maksumäär tuleb 20% asemel 16%.
Samas tasub ka teada, et üüritulu hulka loetakse näiteks üürniku poolt makstud remondifondi ja korteriühistu laenumaksed.
Lapse investeeringute tulude deklareerimine
Kui oled oma lastele investeeringuid teinud, siis need tuleb samamoodi deklareerida. Näiteks lapse LHV Kasvukonto kaudu tehtud investeeringud deklareerid lapse tuludeklaratsioonil investeerimiskontona.
Võib ka tavasüsteemi kasutada, aga isiklikult ei näe sellel mingit eelist. Küll aga miinuseid. Kindlasti ära unusta dividendilaekumisi.
Samuti ei tasu ära unustada alates teisest lapsest saadavat maksusoodustust, mida kindlasti võiks kasutada, et oma maksukoormust vähendada.
Lastele raha kogumise kohta olen pikemalt rääkinud siin.
Vigade parandus
Üks asi, mida tihtipeale ei teata, on see, et tuludeklaratsioone saab kuni 3a ka tagasiulatuvalt parandada. Kui oled minevikus kogemata midagi valesti teinud (unustasid nt investeerimiskonto deklareerida), siis saad vanad deklaratsioonid paluda uuesti avada ja selle vea korda teha.
Head deklareerimist!
4 replies on “Investeerimistulude deklareerimise lühike meelespea”
Kas III sambasse makstud summa ja muud maha-arvamised (eluaseme intress, koolituskulud jms) mõjutavad ka tulumaksuvaba summa arvestust?
Eeldusel, et aastane sissetulek on 20 000€.
Maksuvabastust andvad kulutused annavad ainult maksuvabastust. Need ei vähenda sinu aastatulu.
Väga hea kokkuvõte!
Mul on küsimus natukene teisest vallast.
Nimelt tegin endale LHV-s Pensioni Investeerimiskonto.
Siiani olen raha kasvatanud Tulevas ning tootlikus kokku üle 30% ja kogusumma natukene üle 7000€.
Kuna indeksfondide pealt olen juba priske kasumi saanud siis soovin edaspidi investeerida ise balti aktsiatesse, LHV võimaldab seda ilma tehingu/haldustasudeta.
Hetkel on laual 2 varianti:
1. Võtta LHV ja Coop aktsiat 50/50 ja minna kasvu peale välja.
2. Kogu summa eest Tallinna Vee aktsiaid ning reinvesteerida igal aastal dividendid uuesti.
Tahaks kuulda su mõtteid mõlema variandi osas.
Tänud!
Viltz
Ei kommenteeri konkreetseid ettevõtteid. Puhtalt seda loogikat kommenteerides, et võtad indeksist välja ja paned 1-2 ettevõttesse, julgen väita, et mõlemad variandid on tõenäoliselt indeksfondist tunduvalt kehvemad. Isegi kui tootlus peaks tulema suurem, siis risk on samuti kordades suurem, kuna hajutatus on olematu. Võimalik muidugi, et sul mingi ülikõva analüüs taga, mis just konkreetseid ettevõtteid pensioniplaanideks õigustab ja näitab, et riski-tulu suhe ületab globaalse indeksi pakutavat.