Üldiselt pooldan mõtet, et mida varem investeerimisega pihta hakkad, seda parem. Parim aeg alustamiseks oli 5 aastat tagasi, teine parim aeg on täna. Siiski on mõned asjad, millele enne investeerimist mõelda ja mis korda seada.
NB! Saate sisu on allpool ka teksti kujul saadaval.
Helimontaaž Alina Botina poolt. Aitäh!
Ülejäänud RahaRaadio saated leiad kas siit või iTunesist.
Aita mul jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus hinnang ja/või tagasiside.
Lingid ja ressursid:
- Alustava investori käsiraamat
- Alustava investori online kursus
- Rahaasjad korda töötuba
- Loe RahaKlubi kohta lisaks
Muusika: Greg Kuehn
Mida enne investeerimist kindlasti teha
Enne kui investeerima hakkad, järgi kindlasti neid punkte.
Maksa laenud ära

Enne igasuguseid investeeringuid, maksa kindlasti kõik kõrgema intressiga laenud ja võlad ära. See on garanteeritud tootlus ja üldjuhul ei õnnestu investeeringutega nii kõrget tulu teenida, kui laenuintresside kulu.
Erandiks on siinkohal madala intressiga eluasemelaen, mille tagasi maksmisega ei tasu alati kiirustada ja äärmisel juhul head laenud, nagu kirjeldasin neid siin artiklis.
Kui sul on tagasimakstavaid laene rohkem kui üks, siis psühholoogiliselt tundub toimivat kõige paremini see, kui alustad kõige väiksemast ja liigud järjest suurema laenuni. Nö lumepallimeetod.
Ka krediitkaardid, järelmaksud ja liisingud on samamoodi laenud.
Millise laenu maksaksid esimesena? Loe lähemalt.
Osta omale varusid
Kui räägime mõnekümne euro kaupa kuus investeerimisest, siis kõigepealt kaalu poest soodukate ajal erinevate säilivate asjade ostmist, mida sa nii või naa ostaksid.

Näiteks kuivained, hambapasta, pesupulber, tualettpaber jne. Kui ostad ühe paki asemel 2-3 pakki -30% hinnaga, siis “tootlus” on reeglina parem kui investeerides.
Oluline osa muidugi just see, et tegemist oleks asjadega, mida sa nii või naa ostaksid. Ja kindlasti ei tasu seda rakendada šokolaadidega või muu sellisega, mis kipub lihtsalt kiiremini kaduma, kui seda rohkem on.
Millega enne investeerimist alustada
Enne investeerimist alusta nende punktidega või vähemalt minimaalselt kaalu nende vajalikkust. Tüüpiline soovitus on koguda meelerahufond kokku ja alles siis investeerima asuda. Kui inimesed oleks olemuselt ratsionaalsed, siis võiks isegi mõistlik soovitus olla iseenesest.
Minu isiklik arvamus on, et nende kõrvalt võiksid juba väikselt ka investeerimisega pihta hakata. Kui ootad investeerimisega kuni meelerahufondi kokku saamiseni, siis võib see võtta aastaid. Seisev raha pole pooltki nii tegudele motiveeriv, kui investeeringutes tootlust teeniv raha.
Rääkisin selle mõtte põhjalikumalt lahti siin teises videos.
Suuremate kulude fond
Alusta suuremate kulude fondi kogumist. See on kulude jaoks, mida sa tead, et pead tegema, aga sa ei tea täpsemalt, millal. See pole ootamatu, et kodutehnika ühel hetkel katki läheb, kunagi on vaja mööblit välja vahetada, kodu remontida ja autole uusi rehve osta.
Sa ei taha, et sellised kulud su elu ja eelarve täiesti sassi lööksid. Veel vähem tahad, et sa nende tõttu peaksid hakkama oma aktsiaid kõige halvemal ajal müüma.
Pane mingi osa oma igakuiselt säästetavast summast nende kulude jaoks eraldi pangakontole või kuhugi ümbrikusse kõrvale. Vajaliku summa suurus on väga individuaalne, aga õpi omast kogemusest ja suurenda-vähenda seda vastavalt vajadusele.
Meelerahufond
Alusta vajadusel meelerahufondi kogumist. See on olukorraks, kus mingil põhjusel peaks sinu või su pere sissetulek ära kaduma või märgatavalt vähenema.
Sõltuvalt sinu eesmärgist võiksid sihtida 3-12+ kuu kulude suurust summat. Selle suurus sõltub jällegi sinu konkreetsest olukorrast ja vajadusest.
Abiks on ehk see analüüs, kus vaatasin eelmise kriisi andmeid, et näha, kus ja millised inimesed olid kõige pikemalt töötud. Mida rohkemates riskigruppides oled, seda suuremat meelerahufondi võiksid ka sihtida.
Kokkuvõtteks
Lühidalt tasub enne investeerimist oma finantsseisu kindlustada ja nö stabiilsemat vundamenti laduda, et esimese tagasilöögi peale kogu asi kokku ei kukuks.
Kui sellega enam-vähem korras, siis võib investeerimisega juba julgemalt pihta hakata. Soovituslikult väikeste summadega, põhitõdesid järgides ning teiste vigadest ja kogemustest õppides.
Ausõna, kõiki vigu ei pea oma rahaga läbi tegema.