Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Mida kinkida?

Kõnnid mööda kaubanduskeskust ringi ja otsid midagi. Võimalik, et isegi ei tea päris täpselt, mida. Jääd korraks nõutult seisma ja märkad, et kaubanduskeskus on inimesi täis. Mõistad, et sa pole ainus, kellel on sama mure. Juba homme on paljude jaoks jõulude kõige stressitekitavama traditsiooni kulminatsioon – kinkide jagamine – kuid sul pole siiani veel kinki ostetud ja mitte ei oska ka midagi valida…

Mida kinkida mehele?

Kas eelnev kirjeldus tuleb tuttav ette? Tuleb tunnistada, et ka ise olen umbes sellises olukorras olnud, et kinkide peale mõtlemine jääb viimasele hetkele. Küsimus, mida kinkida oma perele ja lähedastele, vaevab aga päris paljusid. Google statistika põhjal otsitakse üle 10000 korra kuus vastust küsimusele, mida kinkida.

Samuti tundub, et naised otsivad seda umbes 3 korda tihedamini kui mehed. Kas see on nüüd tingitud sellest, et mehed on kingituste tegemises osavamad ja kogenenumad või me lihtsalt ei muretse sellepärast nii palju, seda google ei öelnud…

Aga suure tõenäosusega muutub see küsimus märksa aktuaalsemaks just aasta lõpupoole, kui hakatakse otsima jõulukingitusi. Kui sina oled üks neist, keda see küsimus vaevab, siis loodetavasti õnnestub mul selle postitusega su kingiotsinguid mõnevõrra lihtsamaks muuta. Järgnevalt mõningad näpunäited psühholoogiast, mis võivad aidata teha paremaid kingitusi kui tavaliselt.

mida kinkida
autor: tiggerbabe1st

Kingitused, mis tekitavad positiivseid emotsioone

1. Kingi midagi sellist, mida ta tahab.

Loogiline. Kui inimene midagi väga tahab või vajab, siis on tal tõenäoliselt selle kingituse üle ka hea meel. Sellist kingitust on hea teha siis, kui oled olnud tähelepanelik kuulaja ja tead, mida ta vajab. Teise variandina võib muidugi ka otse küsida, millised sinu kingisaaja soovid hetkel on. Miinuseks on sellise kingituse puhul see, et üllatusmoment kaob tõenäoliselt ära.

2. Kingitus võiks olla midagi püsivat.

Kui tegemist on millegi ühekordsega, nagu kontserdipileti, kommikarbi, spa paketi vmt puhul, siis on kindlasti kingisaajal hea meel, kuid see möödub üsna kiiresti. Kui kingid midagi sellist, mis püsib kaua, võib kingisaaja veel kuid või aastaid hiljem seda kingitust nähes uuesti seda rõõmu tunda.

Näiteks mõni raamitud pilt teie ühistest olulistest hetkedest või mõni käsitsimeisterdatud kaart või midagi muud sellist, mis ka tema soovidele vastaks.

3. Kingitused, mida aeg-ajalt kasutatakse.

Samas, kui kingitus on kogu aeg inimesel silme ees, siis see kipub ühel hetkel nähtamatuks muutuma. Mitte selles mõttes, et seda poleks näha, aga inimene lihtsalt enam ei märka seda, kuna ta harjub ära.

Sellepärast on kasulik kinkida midagi sellist, mida kasutatakse korduvalt, aga mitte pidevalt. Sedasi tuleb kingisaajal loodetavasti seda kinki nähes meelde see positiivne emotsioon, mida ta kinki saades tundis ja ta seostab selle emotsiooni sinuga…iga kord kui ta seda kasutab.

Siinkohal on muidugi oluline jällegi veenduda, et see kingitus ka tõesti talle meeldib, sest vastasel korral võib hoopis igal kasutamiskorral sinuga seostuda negatiivne emotsioon.

Lihtsamad näited oleks ehk spordivarustus või mõni vajalik majapidamisvahend nagu tolmuimeja vmt, mida aeg-ajalt kasutatakse. Kui kardad, et ta unustab ära, kes selle imeväärse kingituse tegi, siis võid näiteks kingituse peale graveerida mingi personaalse sõnumi või panna pildi või seostada selle kuidagi muud moodi just sinu ja teie suhtega.

4. Kingi midagi sellist, mida ta tahab, kuid ei raatsi ise osta.

See ei pea ilmtingimata olema mingi eriti kallis asi. Näiteks tead, et sinu õele meeldib jubedalt üks artist, kuid ta ei raatsi oma raha eest plaati osta või sinu kaaslane tahaks omada ühte uhket kallist pastakat, kuid ta ei taha oma raha eest sellist väljaminekut teha või mõni kontserdipilet või massaažiseanss inimesele, kes ei raatsi ise sellist kulutust teha.

Sellise kingituse puhul on kasulik see, et sa kingid inimesele midagi sellist, mida ta tahab ning seejuures vabastad ta süümepiinadest, mida ta seda ise ostes tunneks.

5. Toimeta kingitus varem kohale, kuid ära lase seda avada.

Ma ei tea, kui palju selline lähenemine jõulude ajal kingist saadavat rõõmu suurendab, kuid proovida ju võib. Kui toimetad kingid varem kohale (paned näiteks nädal aega enne juba kuuse alla), siis on inimestel esimest korda hea meel näha, et neile on kingitus ja uuesti teist korda siis, kui nad selle kingituse avada saavad. Sedasi võimaldad inimesel ühe kingi puhul kaks korda rõõmu tunda.

Mõnede kingituste puhul on vähemalt teoreetiliselt võimalik see kingitus ka osade kaupa kohale toimetada, nii et rõõm ja ootusärevus tekib korduvalt. Samas on ilmselt ka siin piir kuskil ees…ehk kui lapsele 30 päeva järjest iga päev ühe jupi uuest legost kingid, siis vaevalt ta lõpuks enam väga õnnelik on selle ootamise üle…

Boonus. “Isalik sekkumine”

See on üht liiki kingitus, mida aeg-ajalt tehakse, kuid mis võib mõjuda halvasti sinu suhetele selle inimesega, seega kaalu hoolikalt, enne kui selle kasuks otsustad.

Tavaliselt tähendab see seda, et sa kingid inimesele midagi sellist, mida sa arvad, et tal võiks vaja minna (näiteks suitsetamisest maha jätmise teemalise raamatu või hüpnoosikasseti või kaalulangetamisõpetuse vmt). Kuna see tähendab tavaliselt seda, et see kingitus on pigem midagi sellist, mida sina tahad, mitte tingimata see, mida kingituse saaja tahab, siis on täiesti reaalne oht, et seda ei võeta just avasüli vastu.

Samuti on ka suhteliselt suur tõenäosus, et seda ei kasutata sinu loodetud viisil ja teie suhted on seetõttu vähemalt mõnda aega pisut halvemad. Seega mõtle, enne kui sellise tee valid.

Boonus 2. Kogemused vs asjad

Uurimused on näidanud ka korduvalt seda, et kogemustega on inimesed rohkem rahul kui asjadega. Samuti püsib see rahulolu kauem, kuna kogemusi on raskem teise samasuguse kogemusega kõrvutada ning lihtsam enda mälus meeldivana hoida. Olenevalt inimesest oleks heaks kingituseks näiteks mõni spa-pakett, mõne koolituse (suurepäraseks kingituseks on investeering kalli inimese majandusliku tuleviku parandamiseks) või kontserdi pilet jne.

Loodetavasti on neist näpunäidetest kasu ja need aitavad sul edukalt vastata küsimusele, mida kinkida oma kaaslasele, lapsele, perele vmt. Kui tulemused on head, kasuta neid julgelt ka kõiksugu teiste kinkide soetamisel (sünnipäevad, pulmad, tähtpäevad jne).

Siinkohal aga küsiks sinu käest, kuidas sa tavaliselt kingitusi teed? Ja kui oled siit soovitatud variantidest mõnda rakendanud, siis kuidas läks?

3 replies on “Mida kinkida?”

Eks ta ole. Selle kohta oli ka üks teine päris hea blogipost, mida ma kahjuks enam üles ei leia 🙂

Sisuliselt ei ole nad vastuolulised. Boonus 2 ütleb, et samadel tingimustel on kogemus parem kui asi. Aga kui kogemus oleks ka korduvalt kasutatav, näiteks pilet, millega jalkafänn saab käia mitmel mängul vmt, siis on see ilmselt veelgi parem kui ühekordne kogemus. Teine variant on kogemus näiteks videosse võtta ja seeläbi see püsivamaks muuta.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.