Categories
RahaRaadio saated

RR036 – Kas see oli hea investeering?

Loterii ei ole mõistlik investeering

Kui tavaliselt küsivad kuulajad küsimusi minu käest, siis täna on mul küsimus hoopis sulle:

Oletame, et ostsid lotopileti ja võitsid sellega miljon eurot. Kas tegemist oli hea otsusega või mitte?

See on küsimus, millele püüan selle saate käigus vastust leida. Selle käigus toon välja kaks ideed ja aspekti, mida sellistele küsimustele vastates minu arvates võiks arvesse võtta.

Sama loogikat võiks minu arust rakendada ka kõikvõimalike muude investeeringute puhul, kui soovid sellele küsimusele vastust leida.

Kuna teema on taaskord selline, mida on minu jaoks veidi keerulisem edasi anda, siis vabandan juba ette, kui mul ei õnnestunud seda ehk kõige lihtsamas formaadis teha ja mõnda kohta tuleb mitu korda kuulata, enne kui mõte kohale jõuab.

See-eest võin aga julgelt öelda, et see versioon on juba tunduvalt selgem ja lihtsamini arusaadav, kui kõige esimene versioon, mis linti sai võetud 😉

Minu mõtted leiad saatest, aga kommentaarides võiks arutelu sinu arvamuse ja mõtetega jätkata. Lisainfot ja saates mainitud lingid leiad altpoolt.

Aita meil jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus tagasiside.

Lingid ja ressursid:

Muusika: Greg Kuehn

4 replies on “RR036 – Kas see oli hea investeering?”

Reaalse oodatava tulu mõttes lotopilet kindlasti pole mõistlik investeering. Hoopis mõistlikum oleks näiteks iganädalase 10-eurose lotopileti asemel see 10 eurot kõrvale panna ja olekski aasta lõüuks 520-eurone “lotovõit” garanteeritud. Kindlasti valdav enamus iganädalastest lotopileti ostjatest sellist summat aasta jooksul ei võida. Ja aasta lõpus võiks siis kuulata “RahaRaadio 002 – Kuhu investeerida väikeste summadega?” ning see 520 eurot kuhugi ära paigutada.

Samas – ma arvan, et mõistlikkusega (nagu ka kõige muuga) ei tasu liiale minna. Aeg-ajalt võib endale lubada kulutusi, mis pole majanduslikust aspektist kõige ratsionaalsemad, aga pakuvad hasarti või ka näiteks naudingut, lõbu, elamusi ja/või mugavust. Sinna alla käib ka lotopilet.

Täiesti nõus sinu viimase mõttega. Erinevus tuleb sisse siit, kui sa ostadki seda nö meelelahutuslikul eesmärgil ja saad sellest mingit põnevust vmt vs see, et sa loodad sellega võita, nagu enamus ostjaid ilmselt seda teevad.

Ja muidugi antud saate kontekstis siis ka see, et kui sa võidad, siis saad aru, et sul lihtsalt joppas, mitte see ost polnud arukas rahapaigutus 😉

Ümber jutustades Dave Ramsey loogikat, mis ka minu omaga täielikult kattub, oleks vastus selline:
Kui sulle see lotopilet tekitab sellist südamepõksumist, ärevust ja adrenaliini laksu, et sa seda väärtustad, siis üks lotopilet võib olla täiesti okei hind selle eest. (1-10€ korraliku erutuse eest)
Samas kui sa ostad teise lotopileti veel, siis see on täpselt 1 pilet liiga palju. 🙂

Jah, eeldusel, et lotopilet on sel eesmärgil soetatud. Paraku mulle ausaltöeldes tundub, et see on pigem vabandus, mida tagantjärele kasutatakse.

Ehk ost tehakse lootuses raha teenida, teadvustamata, et see on kahjumlik tehing, ja siis tagantjärele on hea õigustada seda ostu sellega, et see tekitab sellist põnevust, et on seda kulu väärt küll.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.