Categories
RahaRaadio saated

RR035 – Kas see on ootamatu kulu?

Ma ei ole varem eriti mõtelnud, millised kulud võiksid õigustada mustadeks päevadeks kogutud fondist raha võtmist. Paar hiljutist vestlust aga viisid mõtted sinna suunda ning püüdsin näidete ja kahe kriteeriumi abil selgitada, mida mina teemast arvan.

Minu mõtted leiad tänasest saatest, aga kommentaarides võiks arutelu sinu mõtete ja arvamusega jätkuda.

Jaga oma mõtteid ka RahaFoorumi Facebooki grupis #RR035

Mainitud ressursid ja lingid leiad: https://rahafoorum.ee/rr035

Milline üllatus - suured kulud

Palju räägitakse meelerahufondist või mustade päevade jaoks raha kõrvale panemisest. Vähem aga räägitakse sellest, millises olukorras seda raha kasutada võiks ehk millised kulud kvalifitseeruvad selliseks ootamatuks kuluks, et neid võiks selle fondi arvelt katta.

Isiklikult ei olnud varem samuti sellele teemale nii palju mõtelnud, aga paar hiljutist vestlust viisid mõtted sinna suunda ja püüdsin omalt poolt natukene nii näidete kui ka kahe kriteeriumi abil selgitada, mida mina teemast arvan.

Minu mõtted leiad tänasest saatest, aga kommentaarides võiks arutelu sinu arvamuse ja mõtetega jätkata. Lisainfot ja saates mainitud lingid leiad altpoolt.

Aita meil jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus tagasiside.

Lingid ja ressursid:

Muusika: Greg Kuehn

9 replies on “RR035 – Kas see on ootamatu kulu?”

väga keeruline jutt ja raske jälgida sel korral. teleka näidis ei olnud hea. tavaliselt on sellega seotud ka mingi digitelevisiooni pakett. kui telekas katki, siis saab selle vaatamisest loobuda. aga sa maksad seadme renti pluss teenus. viib raha välja.
lisakulu vs ootamatu kulu sul sassis? kas talv tuleb ootamatult ja vaja talverehve? kas loobud autoga sõitmisest, sest see on ohtlik?
soovid, vidinad, unistused jm ei ole kindlasti ootamatu kulu.
tervisega seotud probleemid? sinu jutu järgi kuhu sa need paigutad?
mis asi on objektiivne kahju?

Vabandust, kui segaseks jäi. Esimest korda mõtlesin sel teemal natuke rohkem kui väga pealiskaudselt, nii et ehk siis ei õnnestunud ennast väga selgelt väljendada.

Sinu küsimuste osas:
– Teleka puhul paketi omamine ei tekita sulle lisakulu, mida enne teleka katki minemist poleks olnud. Sa maksad täpselt sama palju kui ennegi ehk teleka katkiminek seda kulu ei suurenda.

Soovi korral võid selle lepingu muidugi ka ära lõpetada, kui just tähtajalise lepingu otsas kinni pole, eeldusel, et uue teleka jaoks raha kogumine kauem aega võtab. Kes teab, äkki avastad, et polegi vaja seda telekat üldse, kui lõpuks raha koos 😉

– See hetk, mil talverehve vaja läheb, võib tulla ootamatult, aga kulu seoses talverehvidega on tegelikult juba autot soetades ette teada.

Teoreetiliselt võiks talverehvide ost ehk kvalifitseeruda ootamatuks kuluks olukorras, kus autoga teenid oma igapäevast tulu ja sa ostsid auto teadmisega, et 2 kuu pärast on sul talverehvide raha koos. Lumi tuleb sinu ostuhetkest tavaliselt alles 3+ kuu pärast, aga sel korral tuleb tunduvalt varem, nii et sul pole raha koos. Iseasi kui realistlik selline situatsioon on.

– Terviseprobleemid läheks ilmselt ootamatute kulude alla enamikel juhtudel, kuna nendega mitte tegelemine viib sageli olukorra hullenemiseni või tüsistusteni.

Erandiks oleks siinkohal ehk nohu, mille kohta öeldakse, et kui ei ravi, võtab paranemine nädala, kui ravida, piisab 7-st päevast 🙂 Nohuga õnneks ei kaasne tavaliselt ka erilisi kulusid.

– Seda objektiivse kahju väljendit kasutasin, kuna algselt tahtsin öelda rahaline kahju, aga siis mõtlesin, et ega tervisehädad ei pruugi tingimata rahalist kahju tuua.

Ei ole mingit lõplikku definitsiooni selles osas välja mõelnud, aga ilmselt midagi sellist, mille alusel ka teised inimesed saaksid öelda, et jah, mingi asi läks selletõttu hullemaks, et sa seda ära ei likvideerinud. Ideaalis võiks see olla ka mingil viisil mõõdetav.

Selle punkti mõte ei ole otseselt mingit teaduslikult täpset terminit luua, vaid pigem nö ennetada seda, kus endale vabandusena kasutaks midagi sellist, et “kuna ma ei saa telekat vaadata, siis see kahjustab mind, sest mingi-loominguline-seletus, järelikult peab säästude eest uue ostma”.

Tuleb tunnistada, et ei kuulanud algselt. Praegu kuulates olid tõesti mõned kohad, kus mõtteväljendus ei olnud just kõige selgem. Püüan edaspidi paremini.

Kui mõni konkreetsem koht oli, mis segaseks jäi, siis ehk tood välja ja saan mõtet täpsustada?

Minu meelest on siin sassi läinud ootamatu ja vältimatu kulu. Antud lõik püüab selgitada ootamatu kulu nime all vältimatuid kulusid. Sel juhul tekib antud mõttekäiguleka arusaadav point. 🙂

Oled üsna õigel teel. Oleks ehk võinud tõesti seda nii kirjeldada, aga jäin kinni sellesse ootamatute kulude jaoks loodud mustade päevade/meelerahufondi kontseptsiooni juurde.

Samas eks ka vältimatute kulude osas räägime antud hetkel siiski rohkem ootamatutest vältimatutest kuludest. Toidule minev kulu on ka üldjuhul vältimatu näiteks, aga üsna ootuspärane, et me reeglina igapäevaselt sööme 🙂

Sinu sõnastuses on muidugi natukene lihtsam vast aru saada tõesti, mis ma silmas pidasin.

Jah. vältimatu ootamatu kulu vs ootamatu kulu. Ma ei tulnud ka täielikult antud lõigust välja ja ei mõelnud üldistele vältmatutele kuludele enam. 🙂

Veel vahemärkuseks.

Arvatavasti tekitab inimestes ka erinevaid arusaamu meelerahu- e. mustade päevade fondi tähendus.
Väga paljud ei ole jõudnud sellest suunatud oodatud-ootamatute kulude jaoks tekitatud fondist kaugemale. Hea, kui seegi olemas on. 🙂

Ma arvan, et see teema on palju sügavam kui esialgselt mõtlesid.

Esiteks (ja ilmselt ka kõige tähtsam), kõik asjad ei keerle ümber raha. Loomulikult sa saad lükata asju edasi ilma, et need tekitaksid lisakulu. Sinu näidete puhul siis: rõve soditud tapeet; katkine diivan; mittetöötav telekas jne.. Kui sellest kontekstist lähtuda, siis piisab elamiseks ainult madratsist, või tegelikult pole isegi seda vaja, kuna magada saad ka põrandal.

Teiseks…laskumine muidugi ekstreemsustesse, aga kui tõesti lähtuda sellest, et materiaalsed esemed, mida me kodus/kaasas omame, nende mitte välja vahetamine – RAHALIST lisakahju ei tekita, aga su enda mentaliteet ja rahulolu?

Ajasid vist kaks teemat siin natukene sassi. Keegi pole öelnud, et neid asju välja ei tohiks vahetada. Jutt käib sellest, et selle vahetuse jaoks ei kasuta meelerahu/mustade päevade fondi.

Kui on vaja tapeet ära vahetada, siis paned igakuisest tulust raha kõrvale ja ostad uue tapeedi, kui raha koos.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.