Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Kuidas saaksid omale soojamaareisi lubada?

Päris paljud tahaksid puhkuse ajal soojale maale reisida, aga üsna tihti võib see tunduda kui lootusetu unistus, sest hinnad on üsna kõrged ja ei tundu, et õnnestuks piisavalt suurt summat kõrvale panna, et seda endale lubada saaks.

Isiklikult eriti tihti sellistel puhkusereisidel ei käi, aga selle aasta suvi motiveeris ka mind selles suunas rohkem vaatama, sest natukene päikest võiks ju aasta jooksul ikka näha ja lühikesi pükse kannaks ka vahelduseks. Seetõttu veetsime naisega nädal aega Maltal aktiivsel puhkusel.

kruiis puhkusereisil
Käisime päevasel kruiisil, kristallselges vees ujumas ja Malta teistel saartel ekskursioonil.

Suuri liivarandu seal ei ole, nii et paljude inimeste ettekujutusega paradiisist see kindlasti kokku ei lähe, kuid 30 kraadi ligi palavust oli seal küll iga päev ja pilvi kohtas harva ning vaid lühiajaliselt. Samas on tegemist ikkagi Euroopa riigiga ehk arengus on nad üsna heal järjel ja hinnatase on Eestiga üsna sarnane. Mõni asi on kallim, mõni asi jällegi odavam.

Ühesõnaga, kui sa saad lubada Maltale reisi, siis saad ilmselt ka suurele osale teistele soojadele maadele, mis Vahemere ääres leiduvad. Mida vähem arenenud, seda odavam tavaliselt on, aga siis on ka rohkem teisi probleeme (loe nt Bulgaaria kogemustest), nii et mõtle enne läbi, mis su reisi eesmärk on. Lõppkokkuvõttes tahad sa ilmselt ikkagi puhata, mitte igapäevaselt muretseda, kas said nüüd petta või satud mõne inimröövi ohvriks vmt.

Kui probleemiks on see, et kohalikud räägivad ainult vene keelt ja sul on vene keel soravalt selge, siis ei näe küll ühtegi põhjust, miks sa ei peaks paarsada eurot odavamat reisivõimalust ära kasutama, selle asemel, et minna näiteks Maltale, kus inglise keel on praktiliselt kõigil aktsendivabalt selge ja kõik peale graafikut ignoreeriva ühistranspordi on üsna turistisõbralik.

Kui palju soojamaareis maksab?

Kuna kogusin reisi jaoks raha juba varakult teisele pangakontole valmis, siis teadsin juba ette, kui palju umbes reis maksma läheb ja kohapeal erilist eelarvet ei pidanud (ikkagi puhkus). Samas, tagantjärele võin öelda, et reis läks maksma umbes 700-800 € inimese kohta (sealhulgas edasi-tagasi lennupilet, hotell 7 ööd, väljas söömine ja vesi joomiseks, palju turistidele mõeldud tegevusi, nagu kruiis ja ekskursioonid Comino ja Gozo saartel, paar muuseumi, ratsutamine mägises pankrannikul olevas looduspargis, väike sukeldumine jmt).

Samas, kui sinu ideaalne puhkus on lihtsalt palju päevitamist ja ujumist, siis ilmselt saad odavamalt, kuna turistide tegevused saad vahele jätta. Samuti on Maltal näiteks päris palju “apartments/flats” stiilis kortermaju, kus on võimalik samamoodi omale päeva/nädala kaupa tuba rentida.

Nii palju, kui enne reisi uurida jõudsin, siis nädala peale 100 € hotellist odavamat tuba leida ei ole just väga keeruline (kui räägime 2-inimese toast). Tavaliselt on seal ka pliit sees, nii et soovi korral saad ka väljas söömise arvelt kokku hoida (vaata ka Airbnb võimalusi).

Tõsi, lennupiletid tuleb sul osta mingi kampaania ajal või muul moel soodsamalt, kui tahad sellesse eelarvesse mahtuda. Mul õnnestus üks ots tunduvalt soodsamalt saada ja teine natukene allahindlusega (praegu huvi pärast guugeldasin ja jäi silma kõige soodsam variant Tallinn-Malta 91 €).

Nende leidmiseks tasub ennast mõnda sellisesse meililisti panna ja neid pakkumisi aeg-ajalt vaadata, et sobiv hetk ära tabada. Seal on juba üsna suur erinevus, kas maksad 600 € või 250 € lennu eest.

Aga oletame siis, et otsustasid ka, et tahad just sellist 700 € puhkust omale. Kui kallis see siis ikkagi on ehk mida sa peaksid tegema, et saaksid seda omale lubada?

puhkusereisil sukeldumas
Minu esimene ja unustamatu sukeldumine 12m sügavusel lainelise pankranniku ääres.

Kuidas saada 700 €?

Pane aasta aega iga päev kõrvale 2 € ehk iga kuu 60 €.

Kui paned rohkem või see raha sulle ka mingit tootlust teenib, siis saad vajaliku summa muidugi kiiremini kokku.

Paljudele võib see endiselt ulmelisena tunduda, aga kui sa just ei ole töötu või suurtes võlgades (millest peaksid ennast esmajärjekorras välja aitama), siis on tegemist pigem valikutega, kui võimaluste puudumisega.

Mõned näited, mille asemel võiksid hoopis reisi jaoks raha kõrvale panna, kui sa seda väga tahaksid:

  1. 3-4 pakki suitsu nädalas annab aasta peale enam-vähem sama summa kokku, mis sellise nädalase puhkusereisi jaoks vaja oleks.
  2. Kümme 70 € nädalavahetust linna peal pidutsedes. Kuigi on ka terve rida inimesi, kes kulutavad ühe klubiõhtu jooksul tublisti üle 100 € ja ilmselt kurdavad, et puhkuse jaoks raha pole.
  3. Praeguste hindade juures ca 525 l bensiini (5,7 l/100km korral 9200 km läbides ehk ca 25 km/päevas, et see distants aastas läbida).
  4. Selle asemel, et sõita autoga 15 min tööle ja 15 min tagasi iga päev, saaksid kasutada ühistransporti/suvel jalgratast/võrri vmt elukat ja auto maha müüa/ostmata jätta. Enamikel inimestel on auto puhtalt mugavuse asi, mis ei aita ei aega ega raha kokku hoida. Kui siiski auto kasuks otsustad, siis see on sinu valik, lihtsalt ära kurda, et sul reisi jaoks pole raha – on, sa lihtsalt kulutasid selle auto peale.
  5. Ela 60 €/kuus soodsama üüriga/eluasemelaenu maksega korteris. Väga palju on inimesi, kes elavad üksi 35+ ruutmeetristes korterites, kus suurema osa ruumist võtab ära mõttetu kola, mida aastaid pole kasutatud ja kuhu vaevu paariks tunniks päevas üldse jõutakse, sest on vaja ebainimlikes kogustes tööl käia, et üüri suudaks maksta. Ja kui sul kuidagi 700 € aastas ei õnnestu kõrvale panna, siis ei pea see korter kohe kindlasti mitte kesklinnas asuma.
  6. Kui oled üks neist, kes tööle minnes 3€ eest kohvi ostab ja lõunal 5€+ eest kohvikus söömas käib, siis ärka varem üles ja tee omale kodus kohvi valmis ning tee õhtuti veidi rohkem süüa, et saaksid võimalusel enamus päevadel toidu tööle kaasa võtta. Täiskohaga töö puhul säästad ilmselt isegi kahe reisi jagu raha ja saad mõnele lähedasele ka paar suveniiri tuua.
  7. Kas sul ikka on seda 40-60 €/kuus maksvat internetti ja 450 telekanalit vaja? Tõenäoliselt mitte ja ilmselt oleks olnud mõistlik nii mõnigi muu asi ka järelmaksuga ostmata jätta. Kui veidi arukamalt oma otsuseid teeksid, saaksid kasvõi kord iga kahe aasta tagant näiteks soojal maal puhkamas käia.
  8. Ära osta iga aasta-kahe tagant omale kõige uuemat tehnikaimet. Tehnoloogia puhul võib tavaliselt eeldada, et hind langeb juba poole aasta jooksul ca poole võrra. Kasutatud tehnika puhul ilmselt isegi rohkem. Minu 100 € maksnud nutitelefon töötab väga edukalt ja täidab omab kõiki funktsioone, mida vaja läheb. Soovi korral võiksin järgmise nelja aasta jooksul iga poole aasta järel ühe sellise osta ja maksaksin ikka vähem, kui üks iphone. Ainult et mul poleks nendega midagi peale hakata, sest normaalsetel inimestel ühest töötavast telefonist piisab.
  9. Enne, kui midagi ostma hakkad, otsusta ära, mida sul vaja on. Näiteks, enne kui omale uue arvuti ostsin, sest vana oli manalateed minemas, panin paika kindlad kriteeriumid, mida see peaks suutma teha. Seejärel ostsin omale just sellise arvuti, mis suudaks seda teha, mitte midagi rohkemat. Kindlasti igasugu tulukesed, lisavidinad ja -funktsioonid on lahedad ja vinged, aga see on sageli põhjus, miks sul puhkusereisi jaoks raha ei ole ja 90% juhtudest ei ole sul neid “boonuseid” ka kunagi vaja.

Ühesõnaga, kui sa teenid vähemalt 500 €/kuus inimese kohta, siis on üsna lihtne seda raha leida. See ei pruugi küll igaühe jaoks kerge olla, aga see on juba sinu valikute küsimus ja siis ei maksa kurta ega viriseda ega teisi kadestada, sest ise otsustasid nende teiste ebavajalike mugavuste kasuks.

RahaFoorumi T-särk Maltal
RahaFoorumi T-särgiga mustkunstietendusel. Kusjuures seda trikki ei suutnudki välja nuputada, mis sest, et vähem kui meetri kaugusel seisin ja sõlmi kontrollida sain.

Ideaalis muidugi ei tuleks see raha sinu isikliku pensionifondi/finantsilise vabaduse investeeringute arvelt, vaid sa säästaksid selle nimel veelgi rohkem. Sellisel juhul on seda muidugi väikeste sissetulekute korral veidi raskem teha, aga kindlasti mitte võimatu ja ületamatu. Lihtsam oleks siis ilmselt oma sissetulekuid suurendada.

Mis sa arvad? Kas on praktiliselt kõigil võimalik soovi korral kord 1-2 aasta jooksul soojal maal puhkamas käia või on see pigem kättesaamatu unistus ja ma ajan lolli juttu?

10 replies on “Kuidas saaksid omale soojamaareisi lubada?”

Üldiselt 1-2 korda aastas on puhkamas käia OK ja tõesti peaks olema võimalik seda endale lubada. Aga ei saa eitada, et elu on kõvasti lihtsam kui finantsid korras on – saad kasutada ära igasuguseid viimase hetke või nüüd-kohe pakkumisi, mis eeldavad et on kohe arvelt mõned sajad eurod võtta nt lennupiletite jaoks. Kuigi tean ka sõpru, kes panevad krediitkaardile reisikulud ja siis maksavad pool talve takkajärgi, mis tundub suht nukker variant!

See on jah üsna mõttetu. Kui tagantjärele saad maksta, siis saad ette väga lõdvalt koguda, sest ette kogudes intressi tasuma ei pea ja saab ehk isegi enda kasuks seda kasutada, nii et tuleb vähem koguda.

Paraku selgus ka siit hiljutisest uurimusest, et eestlane ei ole oma rahaasjades just kõige arukam.

Väga tore lugemine. Minu list on selline:

1) Suitsu ei tee
2) Pidusid pole ammu, kuna laps võtab tähelepanu ära:)
3-4) Auto on viimased paar aastat ja tööle käin ka autoga seoses elukoha vahetusega, varem käisin bussiga. Kuigi jah tegelikult oleks praegu ka võimalik bussiga:)
5) Eluase sai 2013 ümber vahetatud odavama vastu, nii et tehtud:)
6) Kohvi ei osta aga see eest lõuna on küll ca 3.90
7) Starmani kõige odavam netipakett tv-ga 13.97. eelistan telekanalitele raamatuid ja filme ka ei tõmba ja kõige aeglasem nett surfamiseks on mulle OK.
8) Ei torma poodi iga uue vidina üle, näiteks mul siiani Nokia E51 aastast 2008, (täidab funktsiooni), Digifotokas aastast ca 2005-2006 jne:)

Tähtis ongi, et asi täidaks funktsiooni ja mitte osta asju tulede-vilede pärast:)

Ahjaa vastus küsimusele.

On küll võimalik käia 1-2 korda aastas palmi all, lihtsalt peab olema distsipliin ja koguma raha.

Paraku säästmine kui tegevus ei ole kerge, sest igasugused kiusatused ja muud mõtetud kulud võtavad tarbija käest raha ära. Eriti viimastel aastatel kui reklaam ja psühholoogia on rohkem turundajatele sõbraks saanud ja osatakse seda nõksu inimeste peal ära kasutada ( ala pakendite kujundus, pakkumised ja muud 2 in 1 tooted jne)

Aga siit veel mõttekäiguga edasi minnes, siis need toovad turul kaasa uued võimalused, nt kõiksugu sms laenud ja nüüd siis Bondora, mis annab hea võimaluse meile raha teenida.

Ühtepidi kurb aga teistpidi hea võimalus.

Kui raiskamisharjumused on sügavalt juurdunud, siis on tõesti alguses keeruline järjele saada. Kuigi ka siis ei ole see nii keeruline, kui asjale mõistusega läheneda.

Näiteks see võte, millest ma kunagi siin kirjutasin aitaks väga palju, kui seda teha:
https://rahatasku.ee/pood/alustava-investori-kasiraamat/

Täpselt samamoodi on väga palju muid võtteid, mida siin blogis olen välja toonud ja mida ka tegelikult internetiavarustes ja raamatutes igal pool seletatud on.

Kõige paremini töötavad need, kus sul on vaja tahtejõudu ainult algselt, et kujundada omale vajalik harjumus või muuta asi sinust sõltumatuks.

Minu arvates ei ole see sugugi loll jutt. Ma olen ka koguaeg arvanud, et mul ei ole raha reisimiseks ja see jääbki vaid kaugeks unistuseks. Nüüd olen aasta jooksul iga kuu 100 eur kõrvale pannud (kasutasin kogumishoiust) ja ostsin ühe väga soodsa pakkumise raames oma 4-liikmelisele perele reisipaketi Türki. Ei jõua reisi ära oodata! 🙂

Hea meel kuulda, et oled mõtteid rakendanud ja juba ka reaalse tulemuseni jõudnud 🙂

Ilusat reisi igatahes ja tasub kindlasti selle säästmisharjumusega ka jätkata. Isegi kui just reisile ei plaani uuesti minna, siis mõnel muul eesmärgil kulub sellegipoolest ära.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.