Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Miks on kasulik sääste omada?

säästude omamine on kasulik
Autor: Jake Slagle

Aastaid tagasi tekkis grupil teadlastel küsimus, et mis juhtuks, kui vaestel inimestel oleks rohkem sääste. Selleks otsustati valida juhuslikult vaesemaid vastsündinud lastega peresid ja neile lastele luua sünnist saati väike fond, mida nad ülikoolihariduse jaoks kasutada saaksid.

Mitu aastat hiljem võrreldi fondiga lapsi nendega, kellele fondi ei tehtud. Esimeste puhul täheldati näiteks kõrgemat akadeemilist edukust ja muid positiivseid mõjusid võrreldes nende lastega, kelle jaoks fondis sääste polnud.

Ilmselgelt ei tulnud erinevus sellest, et lapsed nüüd kuidagi oleksid neist säästudest teadnud ja sellepärast juba oma esimestel eluaastatel rohkem pingutanud. Pigem oli asi selles, et vanemad, kes teadsid, et nende lapsel on võimalik ülikooli minna, nägid seda võimalust ja seetõttu nägid ka rohkem vaeva, et laps selle võimaluse saaks. Tõenäoliselt suures osas ka pigem alateadlikult, mitte ei võetud vastu otsust, et ma nüüd investeerin lapsega suhtlemisse iga päev 5 min rohkem.

Täpselt samamoodi töötab säästude omamine ka muudel juhtudel. Kui sul on olemas piisavad säästud, et sa ei peaks oma sissetuleku pärast muretsema, siis saad kasvõi näiteks tööl julgemaid otsuseid vastu võtta ja suure tõenäosusega paremaid tulemusi näidata.

Kui omad piisavalt sääste, siis saad töökohta vahetades tunduvalt rohkem aega võtta, teades, et sa ei pea esimest võimalust kohe vastu võtma, sest sul on aega ringi vaadata ja enda jaoks sobivam pakkumine leida.

Piisavate säästude korral võid töölt ära tulla, kui leiad mingi ettevõtmise, mille osas oled veendunud, et seal on potentsiaali või mida tahad missioonitundest/eneseteostuseks teha või saad haarata võimalustest, mis sul sinna aitaksid jõuda.

Kuna sa ei pea enam muretsema sellepärast, kuidas järgmisel kuul arved ära tasuda, siis on tunduvalt suurem tõenäosus, et sa näed palju rohkem võimalusi ja mis veelgi olulisem, saad neist ka haarata ja oma ideed ellu viia.

Muidugi ei ole tegelikult asi tingimata selles, et sul rohkem raha on. Pigem on see säästude omamine lihtsalt vahend, mis aitab sul maailmavaadet muuta. On täiesti võimalik muuta oma mõtlemist ka ilma nende säästudeta, et neid võimalusi näha ja neist haarata, kuid enamikele meist on tunduvalt lihtsam seda teha siis, kui sul on piisavalt raha, et sa ei peaks lühiajalise sissetulekuallika kaotuse pärast muretsema.

Kui tunned ennast piisavalt turvaliselt, julged ka suuremalt unistada ja tegutseda.

Kuidas sinul on, kas omad piisavat puhvrit, et haarata võimalustest või peaksid näiteks töökaotuse korral hakkama järgmise kuu arvete pärast muretsema?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.