Diderot efekt

Olukord, kus ühe ostu tegemine viib järgmiste ostudeni. Näiteks ostad koju uue diivani ja avastad, et kapp oleks nüüd ka vaja välja vahetada. Lisaks ei sobi vaip uue diivaniga enam kokku, diivanilauast rääkimata.

Vanavanemad kingivad lapsele nuku ja siis selgub, et oleks vaja juurde osta komplekti kuuluvad riided, nukumaja ja veel mitu komplekti asju.

Efekti nimi on pandud prantsuse filosoofi Denis Diderot järgi, kes oli suhteliselt vaene. Tal polnud raha, et oma tütre pulmade eest maksta. Venemaa keisrinna Katariina Suur otsustas seda kuuldes Diderot käest suure summa eest tema raamatukogu ära osta.

Seejärel sai Diderot oma tütre pulmad maha pidada ja raha jäi korralikult ülegi. Ühel hetkel ostis ta selle eest omale uhke mantli. See aga tundus ülejäänud asjade kõrval liiga uhke, mistõttu pidi järjest teisi asju välja vahetama hakkama.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: